Odpowiedź:
Uważam, że jeżeli świadczenie usług informatycznych i odsprzedaż sprzętu ma charakter incydentalny i dokonywane są wyłącznie na rzecz spółki córki, nie istnieje konieczność ujawniania jej w KRS. Brak stosownego wpisu nie implikuje żadnych skutków podatkowych. Nawet w takiej sytuacji, po przekroczeniu progów ustawowych koniecznym jest prowadzenie dokumentacji podatkowej właściwej dla transakcji pomiędzy pomiotami powiązanymi.
Uzasadnienie:
Udzielając odpowiedzi na pytanie należy przypomnieć, że zgodnie z dyspozycją przepisu art. 40 pkt 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1203 z późn. zm.) w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m.in. przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy, z tym że w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji przedmiot działalności i przedmiot przeważającej działalności określa się dla oddziału. Uważam jednak, że jeżeli świadczenie usług informatycznych i odsprzedaż sprzętu ma charakter incydentalny i dokonywane są wyłącznie na rzecz spółki córki, nie istnieje konieczność ujawniania jej w KRS. Należy wyraźnie podkreślić, że nawet gdybyśmy uznali, iż należy uzupełnić wpis w KRS (jednak uważam, że nie istnieje taka powinność), brak stosownego wpisu nie implikuje żadnych skutków podatkowych.
Nawet w takiej sytuacji jak opisana w treści pytania, po przekroczeniu progów ustawowych, koniecznym jest prowadzenie dokumentacji podatkowej właściwej dla transakcji pomiędzy pomiotami powiązanymi. Podkreślić bowiem należy, że w art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) prawodawca nie zamieścił przepisu, który wyłączałby obowiązek sporządzania takiej dokumentacji przy refakturowaniu usług lub bezpośredniej odsprzedaży towarów pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 29 grudnia 2014 r.
Czy transakcje ze spółką córką obligują do sporządzenia dokumentacji cen transferowych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoZamawiamy usługi informatyczne. W ramach umowy, spółka informatyczna obsługuje naszą spółkę córkę.Czy musimy mieć wpisane do KRS świadczenie usług informatycznych jako przedmiot działalności (jesteśmy spółką budowlaną)?Czy musimy doliczać jakąś marżę czy możemy refakturować 1:1?Czy musimy prowadzić dokumentację cen transakcyjnych?W grę wchodzi również dostawa dla córki sprzętu elektronicznego (my mamy po prostu lepsze ceny dlatego kupujemy na nas).