Odpowiedź:
W sytuacji przedstawionej w pytaniu ewidencji podlega jedynie zapłata. Do wyceny składnika aktywów należy zastosować kurs po jakim zaksięgowany został rozchód środków pieniężnych, tj. FIFO, LIFO lub średniej ważonej.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. – przez aktywa rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Samo przyjęcie dokumentu pre-payment nie jest równoznaczne z powstaniem składnika aktywów. W tej sytuacji definicja aktywa nie jest spełniona do momentu zapłaty. Ponieważ w rachunkowości obowiązuje technika podwójnego zapisu, ewidencja nie będzie możliwa aż do momentu zapłaty.
Rozchód waluty wycenia się według jednej z metod statystycznych FIFO, LIFO, średnia ważona. Taki sam kurs należy zastosować do wyceny aktywa powstałego w wyniku zapłaty zaliczki. Taka zasada wynika z art. 34 ust. 4 u.o.r. w związku z art. 35 ust. 8 u.o.r.
Maciej Soprych, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 30 grudnia 2014 r.
Czy spółka powinna ująć w księgach rachunkowych fakturę pre-payment czy jedynie zapłatę?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka na podstawie faktury pre-payment dokonała zapłaty zaliczki na poczet zakupu wraz z montażem środka trwałego od dostawcy zagranicznego z innego kraju Unii Europejskiej (dostawa z montażem).Czy spółka powinna ująć w księgach rachunkowych ww. fakturę czy jedynie zapłatę?Jaki kurs przeliczenia walut należy zastosować - z faktury czy z zapłaty?