Gmina jest w 100% właścicielem spółki z o.o. Spółka dzierżawi od gminy niektóre sieci i przyłącza wodociągowe do prowadzenia działalności. W zawartej umowie dzierżawy nie określono wartości dzierżawionych budowli, określono jedynie odpłatność za dzierżawę.
Czy w tej sytuacja spółka powinna płacić podatek od nieruchomości od tych budowli?
Spółka komunalna posiada budowle na podstawie umowy zawartej z właścicielem (tj. z gminą). Jest ona podatnikiem podatku od nieruchomości względem tych budowli.
Budowle te służą prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości. Są one zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Nie ma zwolnień podatkowych dla tego rodzaju budowli, ani też z powodu, że posiadaczem budowli jest spółka komunalna ze 100% udziałem gminy.
W sytuacji opisanej w pytaniu należałoby rozważyć przede wszystkim to, kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości w opisywanej sytuacji. Niewątpliwie bowiem mamy do czynienia z przedmiotem podatku, tj. określonymi budowlami związanymi z prowadzeniem działalności.
Spółka komunalna (ze 100% udziałem gminy) posiada określone budowle (będące mieniem gminy) na podstawie umowy dzierżawy. Jest więc ich posiadaczem zależnym, a jej posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, tj. gminą.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l., podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.

W tym przypadku - jak już wskazywano - spółka posiada budowle na podstawie umowy zawartej z właścicielem (tj. z gminą). Jest ona więc podatnikiem podatku od nieruchomości względem tych budowli.
Budowle te służą prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów u.p.o.l. Są one zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Nie ma zwolnień podatkowych dla tego rodzaju budowli, ani też z powodu, że posiadaczem budowli jest spółka komunalna za 100% udziałem gminy.
Problemem może być określenie podstawy opodatkowania budowli. Jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. podstawą opodatkowania jest w tym przypadku wartość początkowa budowli ustalona dla celów amortyzacji.
Nie dokonujecie Państwo odpisów amortyzacyjnych od tych budowli. Zapewne gmina też nie. Jak stanowi przepis art. 4 ust. 5 u.p.o.l. jeśli od budowli lub ich części, nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego. Należałoby zatem przyjąć - za podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości - wartość rynkową każdej z budowli ustaloną na dzień rozpoczęcia ich dzierżawy.