Pytanie
Do banku trafiła klientka, która ma już konto na które wpływa emerytura-renta z polskiego ZUS. Według decyzji z maja 2013 r. otrzymanej od Niemieckiego Ubezpieczenia Rentowego będzie jej przysługiwać tzw. renta wdowia.
Czy w myśl art. 75 "ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej..." z 27 sierpnia 2004 r. my, jako bank, jesteśmy traktowani jako podmiot wypłacający?
Czy po naszej stronie leży również obowiązek naliczenia i odprowadzenia zaliczek na PIT z tytułu tych wpływów?
Środki wpływają na bezpośrednie konto klientki.
Odpowiedź
W związku z tym, że renta wdowia jest otrzymywana z obowiązkowego niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych, nie podlega ona w ogóle podatkowi dochodowemu w Polsce; a więc bank nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent.
W myśl art. 35 ust. 3 i 3a u.p.d.o.f. zaliczki, o których mowa, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c u.p.d.o.f., z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty. Podatnik przy odbiorze emerytury lub renty, o której mowa, może wpłacić płatnikowi ustaloną zaliczkę w złotych. Wpłatę tę uznaje się za zaliczkę potrąconą przez płatnika.
Bank powinien zatem zasadniczo pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od wypłacanych za swoim pośrednictwem rent z zagranicy, tyle że należy mieć tutaj na względzie jeszcze przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
W tym przypadku jest to Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) – dalej Umowa.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 Umowy emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (tu: w Polsce) z drugiego Umawiającego się Państwa (tj. z Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (tj. w Polsce). Bez względu na powyższe płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie (tj. w Polsce) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa (tj. z Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie (tj. w Niemczech).
Z powyższego wynika zatem, że jeśli renta z Niemiec:
- jest otrzymywana z obowiązkowego niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych – nie podlega ona w ogóle podatkowi w Polsce; a więc bank nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy;
- ma inny charakter – podlega ona opodatkowaniu w Polsce; bank powinien pobierać zaliczki na podatek dochodowy.
Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 24 kwietnia 2013 r., IPTPB2/415-92/13-4/TS: "Z dniem 1 kwietnia 1999 r. Wnioskodawczyni otrzymała po mężu rentę wdowią, którą pobiera do chwili obecnej. Na terenie Niemiec zamieszkiwała do 3 września 2002 r., a następnie sprowadziła się do Polski, gdzie zamieszkuje do chwili obecnej. Po sprowadzeniu się do Polski renta wdowia przesyłana jest z Deutsche Retenrevsicherung Berlin - Brandenburg na Jej konto w Banku. (...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż otrzymywane przez Zainteresowaną świadczenie jest rentą wdowią wypłacaną z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych państwa niemieckiego. Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż otrzymywana przez Wnioskodawczynię od 2005 r., renta wdowia po zmarłym mężu wypłacana z niemieckiej instytucji rentowej Deutsche Rentenversicherung Berlin -Brandenburg podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech. Zatem, renta ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W takiej sytuacji płatnik (bank) nie powinien od tych należności pieniężnych pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych".