Pytanie
Spółka z o.o. kończy wieloletnią współpracę ze zleceniobiorcą. Przekazuje mu w związku z tym zegarek w prezencie.
Jakie obowiązki rodzi dla spółki ta czynność w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy spółka powinna w związku z tym wystawić zleceniobiorcy PIT-8C czy naliczyć dodatkowe wynagrodzenie, a jeżeli tak to w jakiej wartości?
Odpowiedź
Otrzymując zegarek, zleceniobiorca uzyska przychód podatkowy. Jeżeli świadczenie zostało przekazane w ramach istniejącego stosunku prawnego to przychód należy umieścić w źródle działalność wykonywana osobiście. Gdyby świadczenie nie było powiązane bezpośrednio ze stosunkiem prawnym zlecenia, wówczas właściwym byłoby przekazanie PIT-8C (przychód w źródle "inne").
Uzasadnienie
Według art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., przychodami, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Aby nieodpłatne (również w naturze) świadczenie wygenerowało u otrzymującego je przychód podatkowy musi u niego z tego tytułu wystąpić przysporzenie, korzyść ekonomiczna kosztem innego podmiotu (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 kwietnia 2013 r., II FSK 1828/11).
W badanej sytuacji, z pewnością, jest spełniony warunek przysporzenia. To oznacza, że współpracownik uzyskuje, wraz z otrzymaniem zegarka, przychód podatkowy. Kluczowe znaczenie ma umiejscowienie przychodu we właściwym źródle. Zakładając, że zleceniobiorca nie działał jako przedsiębiorca i w ramach umowy uzyskiwał przychody alokowane w źródle działalność wykonywana osobiście (art. 13 u.p.d.o.f.), otrzymany zegarek wygeneruje przychód zaliczony do tego samego źródła (wówczas zleceniodawca będzie pełnił funkcje płatnika) lub w źródle "inne" (w takiej sytuacji obowiązek przekazującego ograniczy się do przekazania PIT-8C). Jeżeli świadczenie zostało przekazane w ramach istniejącego stosunku cywilnoprawnego to przychód należy umiejscowić w źródle działalność wykonywana osobiście; gdyby świadczenie nie było powiązane bezpośrednio ze zleceniem, wówczas przychód alokuje się w źródle "inne". W obu przypadkach przychód definiowany jest wartością rynkową zegarka (chyba, że przy zleceniu zleceniodawca opłaci za podatnika podatek: wówczas wartość podatku również będzie przychodem).