Odpowiedź:
Jeżeli, zgodnie z regulaminem/umową, świadczenie będzie wypłacane z tytułu pełnionej funkcji, wówczas uzyskany przychód, nawet jeżeli będzie posiadał znamiona instrumentu finansowego, co do zasady winien być alokowany w źródle właściwym dla przychodów z tytułu pełnionej funkcji.
Uzasadnienie:
Zagadnienie poruszone w treści pytania budzi dużo kontrowersji i w praktyce drobne tylko różnice w stanach faktycznych mogą powodować różne implikacje podatkowe w podobnych sytuacjach. W moim przekonaniu należy jednak w tym przypadku brać pod uwagę właśnie takie uwarunkowania ale w szczególności uwzględniać to, jaka jest główna przesłanka przekazania świadczenia. W konsekwencji, jeżeli, zgodnie z regulaminem/umową, świadczenie będzie wypłacane z tytułu pełnionej funkcji, wówczas uzyskany przychód, nawet jeżeli będzie posiadał znamiona instrumentu finansowego, co do zasady winien być alokowany w źródle właściwym dla przychodów z tytułu pełnionej funkcji.
Pogląd taki został potwierdzony w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 grudnia 2014 r., IBPBII/2/415-835/14/MMa:
„Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie oraz przywołane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w celu ustalenia do jakiego źródła przychodu należy zaliczyć przychód, który otrzyma Wnioskodawca z tytułu realizacji certyfikatów należy wziąć pod uwagę tę okoliczność, że prawo Wnioskodawcy do otrzymania wynagrodzenia (kwoty realizacji certyfikatu) z tytułu uczestnictwa w programie motywacyjnym wynika nie tylko z regulaminu programu motywacyjnego, lecz przede wszystkim z postanowień aktu powołującego Wnioskodawcę na członka rady nadzorczej. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że wszelkie kwoty wypłacane mu w ramach programu motywacyjnego będą stanowiły element wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu. Oznacza to, że w rzeczywistości kwoty realizacji certyfikatów, które Wnioskodawca otrzyma w związku z uczestnictwem w programie motywacyjnym są sposobem obliczenia dodatkowego wynagrodzenia członka rady nadzorczej o charakterze premii za określone wyniki finansowe Spółki. Innymi słowy kwoty te są wyłącznie wynagrodzeniem z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej i jako takie powinny by traktowane bez względu na to w jaki sposób to wynagrodzenie będzie wypłacone. To, że sposób określenia wysokości wynagrodzenia oraz samo jego otrzymanie związane jest z wypłatą kwoty realizacji i polega na realizacji pochodnego instrumentu finansowego (certyfikaty uczestnictwa w programie) nie zmienia faktu, że Wnioskodawca uzyska przychód będący elementem wynagrodzenia przysługującego z uwagi na funkcję jaką pełni w spółce, co zresztą sam podkreśla w opisie zdarzenia zawartego we wniosku. Nie może być tak, że ten sam przychód będzie kwalifikowany częściowo z różnych źródeł. Jeżeli Wnioskodawca osiąga przychód z wynagrodzenia z tytułu pełnionej w spółce funkcji, to nie ma znaczenia jak ten przychód jest wyliczony, czy składa się wyłącznie z elementu stałego, czy również zmiennego uzależnionego od wysokości przychodów netto Spółki. Jeżeli kwota realizacji jest zapisanym zarówno w regulaminie jak i akcie powołania elementem wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, to ma być rozliczona tak jak rozliczone będzie wynagrodzenie.
Tym samym przychód z tytułu uczestnictwa w programie motywacyjnym czyli otrzymaną kwotę realizacji Wnioskodawca powinien zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa art. 13 pkt 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”.
W praktyce mogą wystąpić sytuacje, w których członkowie zarządu będą uzyskiwać przychody alokowane np. w źródle kapitały pieniężne otrzymawszy instrumenty z tytułu pełnionych funkcji, jednak z treści pytania wynika, że w analizowanym przypadku świadczenie ma stanowić element wynagrodzenia posiadający jedynie cechy instrumentu finansowego co należy np. odróżnić od sytuacji, w której podatnik otrzymawszy uprzednio jakieś instrumenty dopiero później, bez udziału spółki, dokonywałby ich realizacji.
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 13 lutego 2015 r.