Pytanie

Spółka ma zamiar wynająć samochód do celów służbowych. Będziemy otrzymywali miesięczne faktury. Czy opłatę za czynsz (najem samochodu) możemy zaliczyć w koszty podatkowe? Rozumiem, że spółka powinna prowadzić ewidencję przebiegu, ale czytałam kilka wyroków, że czynsz za najem samochodu można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Co w sytuacji, gdy spółka wynajmowała ten samochód już wcześniej (po ok. 3 miesiącach)?
Odliczałam od czynszu za najem 60 proc. VAT.
Czy w przypadku ponownego najmu tego samego samochodu możemy od nowa odliczać VAT?

Odpowiedź

Obecnie zdaje się dominować wykładania, wedle której czynsz najmu nie jest kosztem używania samochodu i jako takie nie podlega limitowaniu – osobiście z taką wykładnią się nie zgadzam. Jeżeli podatnik zawiera kolejną umowę najmu tego samego samochodu osobowego nie może korzystać z nowego limitu odliczenia VAT naliczonego.

Uzasadnienie

Poprzez regulacje art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., ustawodawca podatkowy wyłączył z kosztów podatkowych wydatki jakie podatnik ponosi w związku z używaniem dla potrzeb działalności gospodarczej, samochody osobowe niestanowiące składników jego majątku, w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu - brak ewidencji skutkuje obowiązkiem wyłączenia z kosztów wydatków ponoszonych w związku z używaniem pojazdu.

W praktyce zdaje się w ostatnim czasie dominować wykładania, wedle której czynsz najmu nie jest kosztem używania samochodu i jako takie nie podlega limitowaniu – osobiście z taką wykładnią się nie zgadzam i uważam, że również czynsz najmu rozliczany jest w kosztach jedynie w ramach limitu a brak ewidencji przesądza o braku możliwości jego zaliczenia do kosztów podatkowych. Jeżeli podatnik zawiera kolejną umowę najmu tego samego samochodu osobowego nie może korzystać z nowego limitu odliczenia VAT naliczonego. Jest to konsekwencją tego, że na podstawie art. 3 ust. 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652, z późn. zm.) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 1, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. W regulacji takiej zostało jednak wyraźnie zaznaczone, że suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, DOTYCZĄCA JEDNEGO SAMOCHODU lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł.