Odpowiedź:
Nagroda za wykonanie obowiązków w 2016 r., na której przyznanie i wysokość nie ma wpływu absencja chorobowa, nie powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 92 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), wynagrodzenie chorobowe oblicza się na zasadach, które obowiązują przy obliczaniu zasiłku chorobowego. Z art. 41 ust. 1 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.) – dalej u.ś.p. wynika, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Zgodnie z przyjętą przez ZUS interpretacją art. 41 ust. 1 u.ś.p. w razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru.
Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku.
Odnosząc powyższe do przypadku przedstawionego w pytaniu należy stwierdzić, że nagroda za wykonanie obowiązków w 2016 r., na której przyznanie i wysokość nie ma wpływu absencja chorobowa, nie powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Jednocześnie należy zauważyć, że pracodawca jest w stanie dokumentować, że absencja chorobowa nie ma wpływu na wysokość nagrody, gdyż nagrodę za wykonanie obowiązków w 2016 r. w tej samej wysokości otrzymali zarówno pracownicy, którzy w 2016 r. nie chorowali, jak również ci, którzy w tym roku byli niezdolni do pracy wskutek choroby.
Piotr Kostrzewa, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 7.04.2017 r.
Czy nagroda za wykonywanie obowiązków powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPrezes zarządu w grudniu 2016 r. przyznał kilku pracownikom zatrudnionym w różnym wymiarze czasu pracy nagrodę za wykonanie obowiązków w 2016 r. Nagroda została przyznana na podstawie uchwały zarządu, która przyznawała wszystkim pracownikom nagrodę w takiej samej kwocie netto. Z uwagi na fakt, że wśród tych osób jeden pracownik przekroczył podstawę wymiaru składki emerytalno-rentowej, jego kwota brutto różniła się od kwot brutto pozostałych pracowników. Natomiast inny pracownik otrzymał taką samą nagrodę, mimo że w trakcie roku przebywał na zwolnieniu lekarskim. W umowach jest krótki zapis, że zarząd może przyznać pracownikowi nagrodę za osiągnięcia w pracyCzy nagroda będzie stanowić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?