Wyznaczanie terminów, ich obliczanie i przestrzeganie to podstawa do prawidłowego stosowania procedur uregulowanych w prawie zamówień publicznych, które z kolei warunkują legalność udzielania zamówień i ich realizacji. Co więc warto wiedzieć o terminach w zamówieniach? Jest to problem złożony, wymagający przede wszystkim prawidłowego połączenia reguł wynikających z prawa zamówień publicznych (p.z.p.) oraz z kodeksu cywilnego (k.c.).

Czytaj też: Niska cena rządzi w przetargach i w KIO

 

Jak obliczamy terminy?

Zgodnie z art. 8 ust. 1 p.z.p. do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych znajdują zastosowanie – o ile p.z.p. nie stanowi inaczej – przepisy k.c. Tym samym zamawiający i wykonawcy prawie zawsze powinni się upewnić, czy w przypadku podejmowanych przez nich czynności nie zachodzi konieczność zastosowania regulacji k.c. W praktyce najczęściej najpierw należy zbadać, czy i w jaki sposób dane zagadnienie zostało unormowane w p.z.p. Jeżeli badanie to przyniesie odpowiedź negatywną, to należy sięgnąć do kodeksu cywilnego. Kodeks przeważnie znajduje zastosowanie m.in. do problemu ciężaru dowodu, składania i wykładni oświadczenia woli, formy czynności prawnych, przedstawicielstwa czy obliczania terminu.

Właśnie obliczanie terminów jest jednym z ciekawszych, a jednocześnie istotniejszych zagadnień na gruncie zamówień publicznych. Zgodnie z art. 8 ust. 2-5 p.z.p.:

  • termin oznaczony w godzinach rozpoczyna się z początkiem pierwszej godziny i kończy się z upływem ostatniej godziny;
  • jeżeli początkiem terminu oznaczonego w godzinach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu godziny, w której to zdarzenie nastąpiło;
  • termin obejmujący dwa lub więcej dni zawiera co najmniej dwa dni robocze;
  • dniem roboczym nie jest dzień uznany ustawowo za wolny od pracy oraz sobota.

 

Zobacz w LEX: Podstawowe zasady regulaminu udzielania zamówień podprogowych i zamówień wyłączonych z Pzp > >

Reguły te mają charakter podstawowy dla obliczania terminów określonych w p.z.p. Dodatkowo stosuje się regulacje k.c. odnoszące się do terminów. Wśród nich najważniejsze to:

  • termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia;
  • termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia;
  • jeżeli termin jest oznaczony na początek, środek lub koniec miesiąca, rozumie się przez to pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca. Termin półmiesięczny jest równy piętnastu dniom;
  • jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

 

Cena promocyjna: 159.2 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł


O czym decyduje zamawiający?

Biorąc pod uwagę całość przepisów p.z.p. terminy funkcjonujące na gruncie tej ustawy można je podzielić na dwie najważniejsze kategorie: te, które mają charakter bezwzględnie obowiązujący (a więc ustawodawca ustalił ich długość i nie można jej modyfikować) oraz wyznaczane przez zmawiającego. Klasycznym przykładem terminu, który wyznacza zamawiający jest data otwarcia ofert. Oczywiście to sam zamawiający decyduje o przeprowadzeniu procedury zmierzającej do wyboru wykonawcy zamówienia i jest gospodarzem tego postępowania. Wyznacza więc – w specyfikacji warunków zamówienia – m.in. termin otwarcia ofert, a wcześniej ich składania oraz związania ofertą. Przy czym swoboda zamawiającego nie jest tu nieograniczona.

Przede wszystkim zamawiający ma obowiązek otworzyć oferty niezwłocznie – a więc tak szybko, jak to tylko możliwe – maksymalnie następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin składania ofert. Jednocześnie termin ten niekiedy musi zostać przedłużony, np. gdy zamawiający nie odpowie w odpowiednim czasie na prawidłowo złożone wnioski potencjalnych wykonawców o wyjaśnienie treści SWZ. Natomiast wykonawcy nie powinni zapominać o wyznaczonym terminie związania ofertą, wyznaczającym czas, przez który ma on obowiązek zawrzeć z zamawiającym umowę o treści odpowiadającej ofercie – o ile oczywiście dany oferent wygra postępowanie. Przedmiotowy termin, co do zasady, nie może być dłuższy niż 90 dni lub 120 dni – jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 mln euro, a dla dostaw lub usług 10 mln euro.