KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 1 , w szczególności jego art. 44 ust. 6,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. 44 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2021/2116 od dnia 16 października do dnia 30 listopada państwa członkowskie mogą wypłacać zaliczki w wysokości do 50 % z tytułu interwencji w formie płatności bezpośrednich, a przed dniem 1 grudnia mogą wypłacać zaliczki w wysokości do 75 % z tytułu interwencji obszarowych i interwencji z tytułu zwierząt w ramach rozwoju obszarów wiejskich na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 2 .
(2) Pandemia COVID-19, jej wpływ na łańcuchy dostaw żywności oraz gwałtowny wzrost cen energii i środków produkcji rolnej od jesieni 2021 r. wywierają presję na sektor rolnictwa. Ponadto rosyjska inwazja na Ukrainę pogorszyła sytuację i miała dodatkowy negatywny wpływ na sektor rolnictwa. Ceny nakładów, takich jak koszty energii, nawozów i pasz, znacznie wzrosły we wszystkich sektorach rolnictwa.
(3) W rezultacie udział kosztów energii i nawozów w całkowitym zużyciu pośrednim znacznie wzrósł w 2022 r., przy czym największy wzrost zaobserwowano w odniesieniu do gospodarstw prowadzących uprawy polowe i uprawy trwałe, w obu przypadkach ze względu na ich narażenie na koszty nawozów. Ceny nawozów utrzymują się nadal na historycznie bardzo wysokich poziomach. Z danych wynika, że rolnicy zareagowali, ograniczając stosowanie nawozów, co miało jak dotąd niepewny negatywny wpływ na plony oraz jakość towarów spożywczych i paszowych.
(4) Ceny innych nakładów dla rolników i podmiotów łańcucha żywnościowego w Unii, takich jak na przykład środki ochrony roślin i środki ochrony zdrowia zwierząt, maszyny i opakowania, wzrosły wraz z ogólną inflacją.
(5) Ostatnio ceny większości towarów rolnych, takich jak zboża, nasiona oleiste i przetwory mleczne, znacznie spadły. W niektórych państwach członkowskich sytuacja stała się szczególnie trudna, ponieważ stosunek cen nakładów do cen towarów uległ pogorszeniu.
(6) Okoliczności te, oprócz ostatnich niekorzystnych zdarzeń meteorologicznych w niektórych regionach, takich jak ekstremalne susze i powodzie, mogą powodować problemy z płynnością finansową producentów rolnych. Aby rozwiązać te problemy z płynnością, państwa członkowskie powinny mieć możliwość wypłacania zwiększonych zaliczek w odniesieniu do roku składania wniosków 2023.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Funduszy Rolniczych i Komitetu ds. Wspólnej Polityki Rolnej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 20 lipca 2023 r.