RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 91 w związku z art. 218 ust. 6 lit. a),
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2022/1165 3 Umowę między Unią Europejską a Republiką Mołdawii w sprawie transportu drogowego towarów (zwaną dalej "Umową") podpisano w dniu 29 czerwca 2022 r., z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.
(2) W związku z poważnymi zakłóceniami w sektorze transportu w Republice Mołdawii spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie konieczne jest znalezienie przez przewoźników z Republiki Mołdawii alternatywnych drogowych tras tranzytowych przez terytorium Unii Europejskiej oraz nowych rynków eksportowych dla swoich towarów.
(3) Biorąc pod uwagę, że zezwolenia wydane w ramach wielostronnego systemu kontyngentów Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu w ramach Międzynarodowego Forum Transportu oraz istniejące umowy dwustronne z Republiką Mołdawii nie zapewniają przewoźnikom drogowym z Republiki Mołdawii towarów niezbędnej elastyczności, która pozwoliłaby im planować z wyprzedzeniem przewozy przez terytorium Unii oraz z Unią i zwiększać ich liczbę, kluczowe znaczenie ma liberalizacja transportu drogowego towarów w ramach operacji dwustronnych i tranzytu.
(4) Ze względu na wyjątkowe i nadzwyczajne okoliczności, które wymagają podpisania, tymczasowego stosowania i zawarcia Umowy oraz, zgodnie z Traktatami, właściwe jest, aby Unia tymczasowo wykonywała stosowne kompetencje dzielone przyznane jej na mocy Traktatów. Wszelkie skutki niniejszej decyzji dla podziału kompetencji między Unią a państwami członkowskimi powinny być ściśle ograniczone w czasie. Kompetencje wykonywane przez Unię na podstawie niniejszej decyzji oraz Umowy powinna być zatem wykonywane wyłącznie w okresie obowiązywania Umowy. W związku z tym Unia przestanie wykonywać kompetencje dzielone wykonywane w ten sposób, gdy tylko Umowa przestanie obowiązywać. Bez uszczerbku dla innych środków unijnych oraz pod warunkiem zgodności z tymi środkami unijnymi, kompetencje te, zgodnie z art. 2 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), będą następnie ponownie wykonywane przez państwa członkowskie. Ponadto przypomina się, że zgodnie z protokołem nr 25 w sprawie wykonywania kompetencji dzielonych, załączonym do Traktatu o Unii Europejskiej i TFUE, zakres wykonywania kompetencji Unii w niniejszej decyzji obejmuje wyłącznie elementy regulowane niniejszą decyzją oraz Umową i nie obejmuje całej dziedziny. Wykonywanie kompetencji Unii poprzez niniejszą decyzję pozostaje bez uszczerbku dla odpowiednich kompetencji Unii i państw członkowskich w stosunku do wszelkich trwających lub przyszłych negocjacji dotyczących umów międzynarodowych z dowolnym państwem trzecim w tej dziedzinie, jak również podpisywania takich umów lub ich zawierania.
(5) Umowa powinna zostać zatwierdzona w imieniu Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
1 Data aktu zmieniona przez sprostowanie z dnia 29 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.335.113) zmieniającego nin. decyzję z dniem 26 lipca 2022 r.
2 Zgoda z dnia 10 listopada 2022 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Decyzja Rady (UE) 2022/1165 z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy między Unią Europejską a Republiką Mołdawii w sprawie transportu drogowego towarów (Dz.U. L 181 z 7.7.2022, s. 1).
4 Tekst Umowy został opublikowany w Dz.U. L 181 z 7.7.2022, s. 4.
5 Formuła końcowa zmieniona przez sprostowanie z dnia 29 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.335.113) zmieniającego nin. decyzję z dniem 26 lipca 2022 r.