Decyzja 1/2022 (2022/2064) w sprawie procedury konsultacji w przypadku odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony

DECYZJA NR 1/2022 SPECJALNEGO KOMITETU HANDLOWEGO UE-ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO DS. WSPÓŁPRACY CELNEJ I REGUŁ POCHODZENIA
z dnia 17 października 2022 r.
w sprawie procedury konsultacji w przypadku odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony [2022/2064]

SPECJALNY KOMITET HANDLOWY DS. WSPÓŁPRACY CELNEJ I REGUŁ POCHODZENIA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, a w szczególności jej art. 63 ust. 3 dotyczący ustanowienia procedury konsultacji w przypadku odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 1  (zwaną dalej "Umową"), została zawarta decyzją Rady (UE) 2021/689 2  i weszła w życie w dniu 1 maja 2021 r.

(2) Zgodnie z art. 121 ust. 2 lit. d) Umowy Specjalny Komitet Handlowy ds. Współpracy Celnej i Reguł Pochodzenia (zwany dalej "Komitetem") może przyjmować decyzje lub zalecenia w sprawie procedury konsultacji przewidzianej w art. 63 ust. 3 Umowy.

(3) Art. 63 ust. 3 Umowy stanowi, że w przypadku gdy organ celny Strony dokonującej przywozu powiadomi organ celny Strony dokonującej wywozu o swoim zamiarze odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego po otrzymaniu opinii Strony dokonującej wywozu potwierdzającej pochodzenie produktu, na wniosek którejkolwiek ze Stron przeprowadza się konsultacje w terminie trzech miesięcy od dnia takiego powiadomienia; mogą się one odbyć zgodnie z procedurą określoną przez Komitet.

(4) Zgodnie z art. 63 ust. 3 Umowy ma zostać ustanowiona procedura konsultacji w celu ułatwienia porozumienia między Stronami w przypadku odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego wbrew opinii Strony dokonującej wywozu potwierdzającej pochodzenie produktu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Konsultacje, o których mowa w art. 63 ust. 3 Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, odbywają się zgodnie z procedurą konsultacji określoną w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Niniejszą decyzję stosuje się od tego samego dnia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 października 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

PROCEDURA KONSULTACJI ZGODNIE Z ART. 63 UST. 3 AKAPIT DRUGI UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY

Zasada 1
1.
Po powiadomieniu organu celnego Strony dokonującej wywozu przez organ celny Strony dokonującej przywozu o jego zamiarze odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego Strona może przedłożyć drugiej Stronie wniosek o konsultacje zgodnie z art. 63 ust. 3 akapit drugi Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (zwanej dalej "Umową").
2.
Wniosek jest składany przez członka Sekretariatu Specjalnego Komitetu Handlowego ds. Współpracy Celnej i Reguł Pochodzenia (zwanego dalej "Komitetem") Strony występującej z wnioskiem do członka sekretariatu drugiej Strony pocztą elektroniczną lub, w stosownych przypadkach, za pomocą wszelkich innych środków komunikacji, które zapewniają rejestrację wysłania. Wniosek uznaje się za otrzymany w dniu jego wysłania, chyba że zostanie udowodnione, że było inaczej.

Zasada 2

1.
Konsultacje zwołuje się i kończy w ciągu trzech miesięcy po dniu powiadomienia o zamiarze, o którym mowa w zasadzie 1, chyba że Strony uzgodniły przedłużenie okresu konsultacji. W tym okresie Strony mogą spotkać się raz lub więcej razy.
2.
Konsultacje mogą odbywać się osobiście lub za pośrednictwem jakiegokolwiek innego środka komunikacji uzgodnionego przez Strony. Jeżeli konsultacje odbywają się osobiście, odbywają się one na terytorium Strony, do której skierowany jest wniosek o konsultacje, chyba że Strony uzgodnią inaczej.

Zasada 3

15 dni kalendarzowych przed każdą sesją konsultacyjną, każda Strona informuje drugą Stronę za pośrednictwem Sekretariatu o planowanym składzie swoich delegacji, wskazując imię i nazwisko oraz funkcję każdego członka delegacji.

Zasada 4

1.
Konsultacje przeprowadza się w języku angielskim.
2.
Dokumenty w formie pisemnej istotne dla konsultacji przekazuje się drugiej Stronie za pośrednictwem Sekretariatu. Mogą być one sporządzone w dowolnym języku urzędowym Unii.

Zasada 5

1.
Projekt protokołu każdej sesji konsultacyjnej jest sporządzany w ciągu 8 dni kalendarzowych przez urzędnika pełniącego funkcję członka sekretariatu Strony odpowiadającej będącej gospodarzem posiedzenia. Projekt protokołu przekazuje się w celu przedstawienia uwag członkowi Sekretariatu drugiej Strony, która może przedstawić swoje uwagi w terminie 8 dni kalendarzowych.
2.
Protokół zawiera podsumowanie sesji konsultacyjnych i w stosownych przypadkach określa:
a)
przedłożone dokumenty;
b)
wszelkie oświadczenia, o których włączenie do protokołu wniosła Strona oraz
c)
uzgodnione wnioski, które mogą obejmować przedłużenie czasu trwania konsultacji.
3.
Protokół zawiera w załączniku wykaz uczestników, w którym podaje się w odniesieniu do każdej z delegacji imiona i nazwiska oraz funkcje wszystkich osób biorących udział w posiedzeniu.
4.
Sekretariat dostosowuje projekt protokołu na podstawie otrzymanych uwag. Projekt protokołu, ze zmianami, jest zatwierdzany przez Strony w terminie 28 dni kalendarzowych od dnia sesji lub w dowolnym innym terminie uzgodnionym przez Strony. Po zatwierdzeniu protokołu osiągnięte porozumienie staje się skuteczne między Stronami podczas sesji konsultacyjnej, na której zostało przyjęte.
5.
W przypadku gdy konsultacje odbywały się na piśmie, wyniki pisemnych konsultacji zapisuje się w protokole kolejnego posiedzenia Komitetu. Porozumienie osiągnięte podczas konsultacji pisemnych staje się skuteczne między Stronami podczas sesji konsultacyjnej, na której zostało przyjęte.

Zasada 6

1.
Strony dokładają wszelkich starań w celu osiągnięcia wzajemnie zadowalającego rozstrzygnięcia sprawy w okresie konsultacji, o którym mowa w zasadzie 2. Jeżeli Strony osiągną porozumienie, jest ono wiążące dla Stron.
2.
Do celów art. 63 ust. 3 akapit trzeci Umowy okres konsultacji, o którym mowa w zasadzie 2, uznaje się za zakończony w momencie jego wygaśnięcia, gdy Strony nie zgadzają się na jego przedłużenie, chyba że konsultacje nie odbyły się z przyczyn, za które odpowiada Strona dokonująca przywozu.
1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.
2 Decyzja Rady (UE) 2021/689 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, oraz Umowy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych (Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 2).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.276.147

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1/2022 (2022/2064) w sprawie procedury konsultacji w przypadku odmowy preferencyjnego traktowania taryfowego na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony
Data aktu: 17/10/2022
Data ogłoszenia: 26/10/2022
Data wejścia w życie: 17/10/2022