Decyzja 2021/357 w sprawie zmiany decyzji 98/683/WE dotyczącej kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego

DECYZJA RADY (UE) 2021/357
z dnia 25 stycznia 2021 r. 1
w sprawie zmiany decyzji 98/683/WE dotyczącej kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 219 ust. 3,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia posiada wyłączne kompetencje w kwestiach pieniężnych i kursowych w państwach członkowskich, których walutą jest euro. W sytuacji, gdy Traktaty przyznają Unii wyłączną kompetencję w określonej dziedzinie, jedynie Unia może stanowić prawo oraz przyjmować akty prawnie wiążące, natomiast państwa członkowskie mogą to czynić wyłącznie z upoważnienia Unii.

(2) Zgodnie z art. 219 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Rada decyduje o odpowiednich ustaleniach dotyczących rokowań i zawarcia umów w sprawach odnoszących się do reżimu pieniężnego lub kursowego.

(3) Przed wprowadzeniem euro Francja zawarła z Zachodnioafrykańską Unią Gospodarczą i Walutową (Union économique et monétaire ouest-africaine, "UEMOA"), Wspólnotą Gospodarczą i Monetarną Afryki Środkowej (Communauté économique et monétaire de l'Afrique Centrale, "CEMAC") i Komorami umowy dotyczące kwestii kursu walutowego, które miały na celu zagwarantowanie wymienialności franka CFA i franka komoryjskiego na franka francuskiego według stałego parytetu walutowego 3 . Po zastąpieniu franka francuskiego przez euro w dniu 1 stycznia 1999 r. Rada upoważniła Francję do dalszego stosowania takich umów obowiązujących w tym dniu (zwanych dalej "obecnymi umowami") zgodnie z uregulowaniami ustanowionymi w decyzji 98/683/WE 4 .

(4) Art. 4 i 5 decyzji 98/683/WE określają różne procedury dotyczące negocjacji i zmiany obecnych umów w zależności od tego, czy zmiany te mają dotyczyć charakteru lub zakresu tych umów.

(5) Francja i państwa UEMOA są w trakcie zastępowania obecnej umowy między nimi z dnia 4 grudnia 1973 r. nową umową o współpracy dotyczącą kwestii związanych z kursem walutowym. Tę nową umowę o współpracy podpisano w dniu 21 grudnia 2019 r. i towarzyszy jej nowa umowa gwarancyjna, która ma zostać zawarta z Bankiem Centralnym państw UEMOA. W dniu 22 maja 2020 r. rząd Francji przedłożył francuskiemu Zgromadzeniu Narodowemu projekt ustawy o ratyfikacji nowej umowy o współpracy.

(6) Zastąpienie obecnych umów dotyczących kwestii kursu walutowego między Francją oraz UEMOA, CEMAC i Komorami nie jest objęte zakresem art. 4 i 5 decyzji 98/683/WE. Jest tak mimo iż charakter i zakres takich nowych umów o współpracy pozostają niezmienione, co ma na celu zapewnienie wymienialności między euro a walutami UEMOA, CEMAC i Komorów na stałym poziomie parytetu, popartym zobowiązaniem budżetowym Francji.

(7) Francję należy upoważnić do zastąpienia obecnych umów z UEMOA, CEMAC i Komorami. Zgodnie z decyzją 98/683/WE różne procedury powinny nadal mieć zastosowanie w zależności od tego, czy zastąpienie ma wpływ na charakter lub zakres tych umów, czy też nie. W odniesieniu do obu procedur konieczne będzie zaangażowanie właściwych organów Unii zgodnie z istniejącym systemem wymiany informacji i zatwierdzania, w zależności od przypadku, przed zastąpieniem obecnych umów nowymi umowami o współpracy.

(8) W związku z tym należy odpowiednio zmienić decyzję 98/683/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do decyzji 98/683/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Decyzja Rady 98/683/WE z dnia 23 listopada 1998 r. dotycząca kwestii kursu walutowego w odniesieniu do walut UEMOA, CEMAC i Komorów";

2)
art. 3-5 otrzymują brzmienie:

"Artykuł 3

Właściwe organy francuskie regularnie informują Komisję, Europejski Bank Centralny i Komitet Ekonomiczno-Finansowy o wdrażaniu umów. Organy francuskie informują Komitet Ekonomiczno-Finansowy przed zmianami parytetu euro i walut UEMOA, CEMAC lub Komorów.

Artykuł 4

Francja może negocjować i wprowadzać zmiany do obecnych umów lub je zastępować pod warunkiem że charakter lub zakres tych umów nie ulegnie zmianie. Informuje ona o takich zmianach z wyprzedzeniem Komisję, Europejski Bank Centralny i Komitet Ekonomiczno-Finansowy.

Artykuł 5

Francja przedkłada Komisji, Europejskiemu Bankowi Centralnemu oraz Komitetowi Ekonomiczno-Finansowemu wszelkie plany zmian charakteru lub zakresu obecnych umów poprzez ich zmianę lub zastąpienie. Plany takie wymagają zatwierdzenia przez Radę na podstawie zalecenia Komisji i po konsultacji z Europejskim Bankiem Centralnym.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Francuskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 stycznia 2021 r. 5
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
1 Data aktu zmieniona przez pkt 1 sprostowania z dnia 1 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.70.15).
2 Opinia z dnia 1 grudnia 2020 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Convention de coopération monétaire du 23 novembre 1972 entre les États membres de la Banque des États de l'Afrique centrale (BEAC) et la République française, ze zmianami; Convention de compte d'opérations du 13 mars 1973 entre le ministre de l'Économie et des Finances de la République Française et le Président du Conseil de l'administration de la Banque des États de l'Afrique Centrale, ze zmianami; Accord de coopération du 4 décembre 1973 entre la République française et les Républiques membres de l'union monétaire ouest-africaine, ze zmianami; Convention de compte d'opérations du 4 décembre 1973 entre le ministre de l'Économie et des Finances de la République Française et le Président du conseil des ministres de l'Union monétaire ouest-africaine, ze zmianami; Accord de coopération monétaire du 23 novembre 1979 entre la République française et la République fédérale islamique des Comores, ze zmianami; Convention de compte d'opérations du 23 novembre 1979 entre le ministre de l'Économie et des Finances de la République Française et le ministre des Finances, de l'Économie et du Plan de la République fédérale des Comores, ze zmianami.
4 Decyzja Rady 98/683/WE z dnia 23 listopada 1998 r. dotycząca kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (Dz.U. L 320 z 28.11.1998, s. 58).
5 Formuła końcowa zmieniona przez pkt 2 sprostowania z dnia 1 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.70.15).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024