RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. II ust. 2 Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (zwanego dalej "porozumieniem WTO") porozumienia i związane z nimi instrumenty prawne zawarte w załącznikach 1, 2 i 3 do niego (zwane dalej "wielostronnymi porozumieniami handlowymi"), w tym Układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu 1994 (GATT 1994), stanowią integralne części porozumienia WTO, wiążące dla wszystkich członków Światowej Organizacji Handlu (WTO), w tym Unii.
(2) Zgodnie z art. IV ust. 1 porozumienia WTO WTO może podejmować decyzje we wszystkich sprawach związanych z wielostronnymi porozumieniami handlowymi.
(3) Zgodnie z art. IX ust. 3 porozumienia WTO w wyjątkowych okolicznościach WTO może zawiesić obowiązek nałożony na członka przez porozumienie WTO lub przez jakiekolwiek wielostronne porozumienie handlowe.
(4) Unia po raz pierwszy uzyskała zwolnienie z obowiązków wynikających z art. I ust. 1 GATT 1994 w dniu 8 grudnia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2006 r., które to zwolnienie ostatnio przedłużono w dniu 7 grudnia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie niezbędnym, aby zezwolić Unii na przyznanie preferencyjnego traktowania dla kwalifikujących się produktów pochodzących z Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo * , Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia).
(5) W dniu 16 grudnia 2020 r. rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2172 1 przedłużono okres stosowania autonomicznych preferencji handlowych w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich do dnia 31 grudnia 2025 r.
(6) W przypadku braku zwolnienia z obowiązków w ramach WTO stosowanie przez Unię autonomicznych preferencji handlowych wobec Bałkanów Zachodnich do dnia 31 grudnia 2025 r. należałoby rozszerzyć na wszystkich pozostałych członków WTO.
(7) Wniosek o przedłużenie zwolnienia z obowiązków w ramach WTO na podstawie art. I ust. 1 i art. XIII GATT 1994 zezwalającego na przyznanie autonomicznych preferencji handlowych państwom Bałkanów Zachodnich jest uzasadniony ze względu na utrzymującą się trudną sytuację gospodarczą w regionie oraz fakt, że przyznanie przez Unię tym państwom preferencyjnego traktowania kwalifikujących się produktów ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego w sposób zgodny z celami GATT 1994, a nie tworzenie barier w handlu dla innych członków WTO.
(8) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Generalnej WTO, ponieważ przedłużenie zwolnienia WTO dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Bałkanom Zachodnim będzie wiążące dla członków WTO,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: