Decyzja 2021/972 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku Unii Europejskiej o przedłużenie zwolnienia WTO umożliwiającego przyznanie autonomicznych preferencji handlowych Bałkanom Zachodnim

DECYZJA RADY (UE) 2021/972
z dnia 14 czerwca 2021 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku Unii Europejskiej o przedłużenie zwolnienia WTO umożliwiającego przyznanie autonomicznych preferencji handlowych Bałkanom Zachodnim

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. II ust. 2 Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (zwanego dalej "porozumieniem WTO") porozumienia i związane z nimi instrumenty prawne zawarte w załącznikach 1, 2 i 3 do niego (zwane dalej "wielostronnymi porozumieniami handlowymi"), w tym Układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu 1994 (GATT 1994), stanowią integralne części porozumienia WTO, wiążące dla wszystkich członków Światowej Organizacji Handlu (WTO), w tym Unii.

(2) Zgodnie z art. IV ust. 1 porozumienia WTO WTO może podejmować decyzje we wszystkich sprawach związanych z wielostronnymi porozumieniami handlowymi.

(3) Zgodnie z art. IX ust. 3 porozumienia WTO w wyjątkowych okolicznościach WTO może zawiesić obowiązek nałożony na członka przez porozumienie WTO lub przez jakiekolwiek wielostronne porozumienie handlowe.

(4) Unia po raz pierwszy uzyskała zwolnienie z obowiązków wynikających z art. I ust. 1 GATT 1994 w dniu 8 grudnia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2006 r., które to zwolnienie ostatnio przedłużono w dniu 7 grudnia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie niezbędnym, aby zezwolić Unii na przyznanie preferencyjnego traktowania dla kwalifikujących się produktów pochodzących z Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo * , Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia).

(5) W dniu 16 grudnia 2020 r. rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2172 1  przedłużono okres stosowania autonomicznych preferencji handlowych w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich do dnia 31 grudnia 2025 r.

(6) W przypadku braku zwolnienia z obowiązków w ramach WTO stosowanie przez Unię autonomicznych preferencji handlowych wobec Bałkanów Zachodnich do dnia 31 grudnia 2025 r. należałoby rozszerzyć na wszystkich pozostałych członków WTO.

(7) Wniosek o przedłużenie zwolnienia z obowiązków w ramach WTO na podstawie art. I ust. 1 i art. XIII GATT 1994 zezwalającego na przyznanie autonomicznych preferencji handlowych państwom Bałkanów Zachodnich jest uzasadniony ze względu na utrzymującą się trudną sytuację gospodarczą w regionie oraz fakt, że przyznanie przez Unię tym państwom preferencyjnego traktowania kwalifikujących się produktów ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego w sposób zgodny z celami GATT 1994, a nie tworzenie barier w handlu dla innych członków WTO.

(8) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Generalnej WTO, ponieważ przedłużenie zwolnienia WTO dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Bałkanom Zachodnim będzie wiążące dla członków WTO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu, polega na złożeniu wniosku o przedłużenie do dnia 31 grudnia 2026 r. istniejącego zwolnienia WTO dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Bałkanom Zachodnim oraz wsparcie przyjęcia tego wniosku.

Stanowisko to zostanie przedstawione przez Komisję.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 14 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
A. MENDES GODINHO
Przewodniczący
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2172 z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 1215/2009 wprowadzające nadzwyczajne środki handlowe dla krajów i terytoriów uczestniczących lub powiązanych z procesem stabilizacji i stowarzyszania Unii Europejskiej (Dz.U. L 432 z 21.12.2020, s. 7).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.214.66

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/972 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku Unii Europejskiej o przedłużenie zwolnienia WTO umożliwiającego przyznanie autonomicznych preferencji handlowych Bałkanom Zachodnim
Data aktu: 14/06/2021
Data ogłoszenia: 17/06/2021