KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 2 lit. e), art. 14 ust. 2 lit. c) oraz art. 15 ust. 2 lit. a) i d),
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozdziale III rozporządzenia (UE) 2018/848 ustanowiono ogólne przepisy dotyczące produkcji produktów ekologicznych, a szczegółowe przepisy dotyczące produkcji są określone w załączniku II do tego rozporządzenia.
(2) Ponieważ w przypadku produkcji skiełkowanych nasion siewki wykorzystują do wzrostu wyłącznie rezerwy zgromadzone w nasieniu i są bezpośrednio spożywane jako środki spożywcze, nasiona wykorzystywane do produkcji skiełkowanych nasion powinny być ekologiczne.
(3) Jeśli chodzi o dokarmianie rodzin pszczelich, gdy przetrwanie uli jest zagrożone ze względu na warunki klimatyczne, możliwość wykorzystania pyłku z pszczelarstwa ekologicznego mogłaby zapobiec śmierci głodowej czerwi. Aby zwiększyć szanse na przetrwanie rodzin pszczelich, należy zezwolić na dokarmianie rodzin pszczelich również ekologicznym pyłkiem.
(4) W odniesieniu do wymogów dotyczących pochodzenia zwierząt akwakultury, w szczególności wychowu osobników młodocianych, chów larw składa się z trzech faz: autotroficzna faza wylęgu jaj, w której larwy zużywają swoje rezerwy z woreczka żółtkowego, faza heterotroficzna, w której larwy są żywione planktonem, oraz faza końcowa, w której wprowadzane są nowe systemy karmienia. W związku z tym, że ostatni etap rozwoju larw prowadzi do rozwoju osobników młodocianych, należy określić nowe warunki wychowu osobników młodocianych, które będą uwzględniać najnowszą wiedzę na temat tego sektora zgodnie z zasadami produkcji ekologicznej.
(5) Obecne przepisy dotyczące pasz dla mięsożernych zwierząt akwakultury obejmują ogólne ograniczenie ilościowe dotyczące pasz pochodzenia roślinnego. Ponieważ wynikająca z tego dieta nie zaspokaja potrzeb żywieniowych wszystkich gatunków i we wszystkich stadiach rozwoju, należy znieść to ograniczenie.
(6) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić załącznik II do rozporządzenia (UE) 2018/848.
(7) W celu zapewnienia jasności i pewności prawa niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2018/848,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 269/2021 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2021.60.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.