Rozporządzenie 2020/2131 w sprawie zniesienia ceł na niektóre towary

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2020/2131
z dnia 16 grudnia 2020 r.
w sprawie zniesienia ceł na niektóre towary

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unię i Stany Zjednoczone Ameryki (zwane dalej "Stanami Zjednoczonymi") łączą najszerzej zakrojone i najgłębsze dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne na świecie, a ich gospodarki są wysoce zintegrowane. Wartość dwustronnego handlu towarami i usługami między nimi wynosi ponad 1 bln EUR rocznie, czyli około 3 000 mln EUR dziennie. Te bliskie stosunki handlowe i inwestycyjne są korzystne dla konsumentów, pracowników, przedsiębiorstw i inwestorów.

(2) Unia jest zaangażowana w poprawę swoich stosunków handlowych i inwestycyjnych ze Stanami Zjednoczonymi. Obejmuje to znajdowanie nowych sposobów poprawy dwustronnych stosunków handlowych, przezwyciężenia barier handlowych oraz rozwiązania toczących się sporów handlowych. Aby uniknąć dalszych zakłóceń tych stosunków handlowych, cła stosowane przez Unię w odniesieniu do przywozu powinny zostać zniesione w odniesieniu do ograniczonej liczby towarów na okres pięciu lat na zasadzie erga omnes.

(3) Zniesienie ceł powinno być uzależnione od skutecznego wprowadzenia przez Stany Zjednoczone zapowiedzianych przez nie obniżek ceł na określoną liczbę towarów oraz od powstrzymania się przez Stany Zjednoczone od wprowadzania nowych środków, które podważyłyby cele określone we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej o porozumieniu taryfowym z dnia 21 sierpnia 2020 r. (zwanym dalej "wspólnym oświadczeniem") 2 .

(4) Zniesienie ceł powinno mieć zastosowanie od tej samej daty, co skuteczne wdrożenie zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczących obniżenia ceł na określoną liczbę towarów, czyli od dnia 1 sierpnia 2020 r.

(5) W celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania niniejszego rozporządzenia należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze do tymczasowego zawieszenia stosowania niniejszego rozporządzenia w przypadku niespełnienia określonych w nim warunków. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 3 .

(6) Z uwagi na pilną potrzebę uniknięcia dalszych zakłóceń w stosunkach handlowych pomiędzy Unią i Stanami Zjednoczonymi, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego publikacji. Z tych samych przyczyn należy również przewidzieć wyjątek od terminu ośmiu tygodni, o którym mowa w art. 4 Protokołu nr 1 w sprawie roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej, do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zniesienie ceł

Obowiązujące cła przywozowe Wspólnej Taryfy Celnej na towary klasyfikowane w pozycjach taryfowych wymienionych w sekcji I załącznika ustala się na 0 % (bez cła) na zasadzie erga omnes.

Artykuł  2

Warunki zniesienia ceł

Zniesienie ceł na towary klasyfikowane w pozycjach taryfowych wymienionych w sekcji I załącznika podlega następującym warunkom:

a)
obniżenie przez Stany Zjednoczone na zasadzie erga omnes ceł na towary klasyfikowane w pozycjach taryfowych wymienionych w sekcji II załącznika; oraz
b)
powstrzymanie się przez Stany Zjednoczone od wprowadzania nowych środków wobec Unii, które podważają cele określone we wspólnym oświadczeniu.
Artykuł  3

Czasowe zawieszenie

W przypadku niespełnienia przez Stany Zjednoczone warunków określonych w art. 2 lub istnienia wystarczających dowodów na to, że Stany Zjednoczone nie będą spełniać tych warunków w przyszłości, Komisja może przyjąć akt wykonawczy zawieszający zniesienie ceł, o których mowa w art. 1, do czasu spełnienia warunków określonych w art. 2. Taki akt wykonawczy przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 4 ust. 2.

Artykuł  4

Procedura komitetowa

1. 
Komisję wspomaga Komitet Kodeksu Celnego ustanowiony na mocy art. 285 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 4 . Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
2. 
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
Artykuł  5

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

1. 
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2. 
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 sierpnia 2020 r. do dnia 31 lipca 2025 r.
3. 
W przypadku zawieszenia stosowania niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 3 lub w przypadku gdy niniejsze rozporządzenie przestanie być stosowane przed dniem 31 lipca 2025 r. Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zawiadomienie o zawieszeniu.
4.  5
 Na wniosek zainteresowanych podmiotów gospodarczych krajowe organy celne zainteresowanych państw członkowskich dokonują zwrotu wszelkich zapłaconych należności celnych przekraczających należności celne mające zastosowanie zgodnie z niniejszym rozporządzeniem w odniesieniu do przywozu dokonanego między dniem 1 sierpnia 2020 r. a dniem 18 grudnia 2020 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2020 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
D. M. SASSOLI M. ROTH
Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Sekcja I (Nomenklatura scalona Unii Europejskiej)
Kod CN Opis
0306 11 90 Zamrożone langusty i pozostałe raki morskie (Palinurus spp., Panulirus spp. i Jasus spp.), nawet wędzone, nawet w skorupach, włącznie z tymi w skorupach, gotowanymi na parze lub w wodzie (z wyłączeniem szyjek raków morskich)
0306 12 10 Zamrożone homary (Homarus spp.), całe, nawet wędzone lub gotowane na parze lub w wodzie
0306 12 90 Zamrożone homary (Homarus spp.), nawet wędzone, nawet w skorupach, włącznie z homarami w skorupach, gotowanymi na parze lub w wodzie (z wyłączeniem całych)
0306 32 10 Żywe homary (Homarus spp.)

Sekcja II (Taryfa Celna Stanów Zjednoczonych)

Kod taryfowy Opis Istniejąca stawka KnU Nowa stawka knu
1604 20 05 Produkty zawierające mięso skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, gotowe posiłki 10 % 5 %
7013 41 50 Wyroby ze szkła, w rodzaju stosowanych do celów stołowych lub kuchennych (inne niż szklanki), ze szkła ołowiowego, o wartości powyżej 5 USD/szt. 6 % 3 %
321490 50 Nieogniotrwałe preparaty powierzchniowe do fasad, ścian wewnętrznych, podłóg, sufitów lub tym podobne, inne niż na bazie gumy 6,5 % 3,25 %
3601 00 00 Prochy strzelnicze 6,5 % 3,25 %
9613 10 00 Zapalniczki do papierosów i pozostałe zapalniczki, na gaz, jednorazowe, kieszonkowe 8 % 4 %
9613 90 80 Części do nieelektrycznych zapalniczek do papierosów i pozostałych zapalniczek 8 % 4 %
1 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2020 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 9 grudnia 2020 r.
2 Zob. dokument ST 12652/20 na stronie http://register.consilium.europa.eu.
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
5 Art. 5 ust. 4 zmieniony przez sprostowanie z dnia 2 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.71.24).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024