KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 formułę wprowadzającą, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy, art. 8 pkt 4 oraz art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych 2 , w szczególności jej art. 23 ust. 1, art. 24 ust. 2 i art. 25 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 798/2008 3 ustanowiono wymogi w zakresie wystawiania świadectw weterynaryjnych dotyczących przywozu do Unii oraz tranzytu przez Unię, w tym składowania podczas tranzytu, drobiu i produktów drobiowych ("towary"). Rozporządzenie to stanowi, że towary mogą być przywożone do Unii i przewożone tranzytem przez jej terytorium jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup wyszczególnionych w kolumnach 1 i 3 tabeli w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia.
(2) W rozporządzeniu (WE) nr 798/2008 ustanowiono także warunki uznania państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy za wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
(3) Stany Zjednoczone wymieniono w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 jako państwo trzecie, z którego przywóz towarów do Unii i ich tranzyt przez terytorium Unii nie podlega ograniczeniom wynikającym z obecności wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(4) W Umowie między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie sanitarnych środków ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w handlu żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi (zwanej dalej "umową") 4 , która została zatwierdzona decyzją Rady 98/258/WE 5 , przewidziano wzajemne uznawanie środków regionalizacji w razie wystąpienia ognisk choroby w Unii lub w Stanach Zjednoczonych.
(5) Dnia 8 kwietnia 2020 r. Stany Zjednoczone potwierdziły wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtyp H7N3 w gospodarstwie prowadzącym chów drobiu w hrabstwie Chesterfield w stanie Karolina Południowa. Całe terytorium Stanów Zjednoczonych nie może być już zatem uznawane za wolne od tej choroby.
(6) Organy weterynaryjne Stanów Zjednoczonych wyznaczyły strefę objętą kontrolą o promieniu 10 km wokół gospodarstwa, gdzie wystąpiła choroba, obejmującą części hrabstw Chesterfield, Lancaster i Kershaw w stanie Karolina Południowa. Organy weterynaryjne Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że niezwłocznie zawiesiły wydawanie świadectw weterynaryjnych w odniesieniu do przesyłek towarów przeznaczonych do wywozu do Unii z całego terytorium Stanów Zjednoczonych i wdrożyły politykę likwidacji stad w celu zwalczenia wysoce zjadliwej grypy ptaków i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.
(7) Stany Zjednoczone przedłożyły informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium oraz o środkach wprowadzonych celem zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków, które zostały przeanalizowane przez Komisję. Na podstawie tej oceny, jak również zobowiązań określonych w umowie i gwarancji przedstawionych przez Stany Zjednoczone, w celu ochrony Unii przed zagrożeniem dla zdrowia zwierząt związanym z wprowadzeniem do Unii towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, należy wprowadzić ograniczenia dotyczące wprowadzania do Unii towarów pochodzących z obszaru stanu Karolina Południowa dotkniętego wysoce zjadliwą grypą ptaków, który to obszar organy weterynaryjne Stanów Zjednoczonych objęły ograniczeniami ze względu na obecne ognisko.
(8) Należy zatem zmienić wpis dotyczący Stanów Zjednoczonych w tabeli w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, tak aby uwzględnić obecną sytuację epidemiologiczną w tym państwie trzecim ze względu na obecnie występujące ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (We) nr 798/2008.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.
2 Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 74.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1).
4 Dz.U. L 118 z 21.4.1998, s. 3.
5 Decyzja Rady 98/258/WE z dnia 16 marca 1998 r. w sprawie zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie sanitarnych środków ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w handlu żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi (Dz.U. L 118 z 21.4.1998, s. 1).