Decyzja 2019/2229 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych

DECYZJA RADY (UE) 2019/2229
z dnia 19 grudnia 2019 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 207 ust. 3 i ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

mając na uwadze, że Komisja powinna zostać upoważniona do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia, w imieniu Unii Europejskiej, negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych.

Artykuł  2

Negocjacje prowadzone są na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Negocjacje prowadzone są w konsultacji z Grupą Roboczą ds. Unii Celnej.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2019 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
K. MIKKONEN

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA RADY UPOWAŻNIAJĄCA KOMISJĘ EUROPEJSKĄ DO ROZPOCZĘCIA NEGOCJACJI Z REPUBLIKĄ BIAŁORUSI DOTYCZĄCYCH UMOWY O WSPÓŁPRACY I WZAJEMNEJ POMOCY ADMINISTRACYJNEJ W SPRAWACH CELNYCH (CCMAA)

1.
Charakter przewidywanej umowy

Zakres przewidywanej umowy będzie ograniczony do kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii. Ogólnym celem przewidywanej umowy będzie rozwój i zacieśnienie współpracy oraz wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych z Republiką Białorusi; w szczególności ustanowienie podstawy prawnej dla ram współpracy celnej, której celem jest zabezpieczenie łańcucha dostaw i ułatwienie legalnego handlu, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznych kontroli celnych, a także ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej przez umożliwienie wymiany informacji, aby zapewnić właściwe stosowanie przepisów prawa celnego. Przewidywana umowa zawarta zostanie na czas nieokreślony.

2.
Treść przewidywanej umowy

Przewidywana umowa obejmie wszystkie przepisy przyjęte przez Unię Europejską i Republikę Białorusi, zwane również Umawiającymi się Stronami, w ramach ich odpowiedniego prawodawstwa celnego regulującego przywóz, wywóz i tranzyt towarów oraz objęcie ich jakąkolwiek inną procedurą celną. Nie wyklucza się zasadniczo żadnej dziedziny podlegającej jurysdykcji Unii, w której współpraca celna lub wzajemna pomoc administracyjna byłyby właściwe.

Przewidywana umowa powinna zatem obejmować następujące elementy:

1)
współpracę w zakresie poprawy prawodawstwa celnego, harmonizacji i uproszczenia procedur celnych;
2)
opracowanie nowoczesnych systemów celnych, w tym nowoczesnych technologii w zakresie odprawy celnej, przepisów dotyczących upoważnionych przedsiębiorców, zautomatyzowanej analizy i kontroli ryzyka, uproszczonych procedur zwolnienia towarów, kontroli po odprawie celnej, przepisów dotyczących partnerstw biznesowo-celnych;
3)
ułatwienie i skuteczną kontrolę operacji przeładunku i tranzytu przez odpowiednie terytoria; współpracę i koordynację między wszystkimi zainteresowanymi organami i agencjami na ich terytoriach w celu ułatwienia ruchu tranzytowego; podejmowanie działań, stosownie do potrzeb, zmierzających do wzajemnej spójności odpowiednich systemów tranzytu celnego;
4)
etykę zawodową;
5)
wymianę, w stosownych przypadkach i w ustalonym trybie, istotnych informacji i danych, przy jednoczesnym poszanowaniu przepisów dotyczących poufności danych wrażliwych i ochrony danych osobowych przez Umawiające się Strony;
6)
koordynację działań celnych między organami celnymi Umawiających się Stron;
7)
wzajemne uznawanie programów "upoważnionych przedsiębiorców" oraz kontroli celnych, w tym równoważnych środków ułatwiających handel, w stosownych przypadkach i na ustalonych warunkach;
8)
ustalanie wartości celnej;
9)
wzajemną pomoc administracyjną.
3.
Pozostałe przepisy

Obowiązujące przepisy dotyczące poufności, ochrony danych i wykorzystania informacji zostaną określone zgodnie z odpowiednimi przepisami UE.

Przewidywana umowa będzie zawierać zwyczajowe klauzule dotyczące terytorialnego zastosowania, wejścia w życie, czasu trwania i powiadomienia koniecznego w przypadku wypowiedzenia.

4.
Wspólny Komitet Współpracy Celnej

Przewidywana umowa zapewni ustanowienie Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej, który będzie zapewniał właściwe funkcjonowanie przewidywanej umowy oraz będzie mógł podejmować decyzje i stosować inne środki niezbędne do realizacji jej celów.

Zgodnie z art. 17 TUE Unia będzie we Wspólnym Komitecie Współpracy Celnej reprezentowana przez Komisję wspieraną przez przedstawicieli państw członkowskich.

W kwestiach technicznych związanych z wdrażaniem przewidywanej umowy można będzie powołać grupę roboczą w celu zbadania tych kwestii i przedstawienia zaleceń dla Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej.

Grupa robocza składać się będzie z ekspertów obu Umawiających się Stron.

Będzie ona przekazywać sprawozdania Wspólnemu Komitetowi Współpracy Celnej, który będzie podejmować odpowiednie decyzje za obopólną zgodą.

5.
Negocjacje

Komisja powinna złożyć Radzie sprawozdanie z wyników negocjacji oraz z wszelkich ewentualnych problemów, które wynikną w czasie negocjacji.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.333.143

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2019/2229 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych
Data aktu: 19/12/2019
Data ogłoszenia: 27/12/2019