Rozporządzenie 2019/1966 w sprawie zmiany i sprostowania załączników II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2019/1966
z dnia 27 listopada 2019 r.
w sprawie zmiany i sprostowania załączników II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 2 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 2  ustanowiono zharmonizowaną klasyfikację substancji jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość (CMR), w oparciu o ocenę naukową Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów. Substancje te sklasyfikowano jako substancje CMR kategorii 1A, substancje CMR kategorii 1B lub substancje CMR kategorii 2 w zależności od poziomu dowodów wskazujących na ich właściwości CMR.

(2) W art. 15 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 zakazuje się stosowania w produktach kosmetycznych substancji sklasyfikowanych jako substancje CMR kategorii 1A, 1B lub 2 na podstawie części 3 załącznika VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 (substancji CMR). Substancję CMR można jednak stosować w produktach kosmetycznych, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 15 ust. 1 zdanie drugie lub art. 15 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1223/2009.

(3) W celu jednolitego wdrożenia zakazu stosowania substancji CMR w obrębie rynku wewnętrznego, zapewnienia pewności prawa, w szczególności dla podmiotów gospodarczych i właściwych organów krajowych, a także w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi, wszystkie substancje CMR powinny zostać włączone do wykazu substancji zakazanych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz, w stosownych przypadkach, usunięte z wykazów substancji objętych ograniczeniami lub dozwolonych w załącznikach III i V do tego rozporządzenia. W przypadku gdy spełnione są warunki określone w art. 15 ust. 1 zdanie drugie lub art. 15 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, należy odpowiednio zmienić wykazy substancji objętych ograniczeniami lub substancji dozwolonych w załącznikach III i V do tego rozporządzenia.

(4) Wszystkie substancje, które w dniu 1 grudnia 2018 r., kiedy rozporządzenie Komisji (UE) 2017/776 3  zaczęło być stosowane, były sklasyfikowane jako substancje CMR zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008, miały zostać objęte rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/831 4 . Niniejsze rozporządzenie obejmuje substancje sklasyfikowane jako substancje CMR na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2018/1480 5 , które zacznie obowiązywać od dnia 1 maja 2020 r.

(5) W odniesieniu do substancji kwas 2-hydroksybenzoesowy, zwanej zgodnie z Międzynarodowym nazewnictwem składników kosmetycznych (INCI) "Salicylic acid" (kwasem salicylowym), która została sklasyfikowana jako substancja CMR kategorii 2, złożono wniosek o zastosowanie art. 15 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 i ustalono, że warunek przewidziany w tym przepisie jest spełniony.

(6) Kwas salicylowy i jego sole są obecnie wymienione w pozycji 3 załącznika V do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 jako substancje konserwujące dozwolone w produktach kosmetycznych w stężeniu nieprzekraczającym 0,5 % (kwas).

(7) Kwas salicylowy jest również wymieniony w pozycji 98 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 jako substancja objęta ograniczeniami, dozwolona wyłącznie w przypadku stosowania do innych celów niż jako substancja konserwująca: w produktach spłukiwanych do włosów w stężeniu nieprzekraczającym 3,0 % oraz w innych produktach w stężeniu nieprzekraczającym 2,0 %.

(8) Zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 substancja sklasyfikowana jako substancja CMR kategorii 2 może być stosowana w produktach kosmetycznych, jeśli została oceniona przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) i uznana za bezpieczną do stosowania w takich produktach.

(9) W dniu 21 grudnia 2018 r. SCCS wydał opinię naukową w sprawie kwasu salicylowego 6  ("opinia SCCS"), w której stwierdzono, że na podstawie dostępnych danych substancja ta jest bezpieczna dla konsumentów w przypadku stosowania jako substancja konserwująca w produktach kosmetycznych w stężeniu nieprzekraczającym 0,5 % (kwas), z uwzględnieniem ograniczeń, jakimi jest obecnie objęta. Opinia SCCS nie ma zastosowania do produktów do jamy ustnej ani do produktów rozpylanych, które mogą prowadzić do narażenia płuc konsumenta na kontakt poprzez wdychanie.

(10) SCCS stwierdził również, że kwas salicylowy jest bezpieczny w zastosowaniach innych niż jako substancja konserwująca w produktach spłukiwanych do włosów w stężeniu nieprzekraczającym 3,0 % i w innych produktach w stężeniu nieprzekraczającym 2,0 %, z uwzględnieniem ograniczeń, jakimi jest obecnie objęta, z wyjątkiem emulsji do ciała, cieni do powiek, tuszu do rzęs, eyelinerów, szminek i dezodorantów w kulce. Opinia SCCS nie ma zastosowania do produktów do jamy ustnej ani do produktów rozpylanych, które mogą prowadzić do narażenia płuc konsumenta na kontakt poprzez wdychanie.

(11) SCCS stwierdził również, że kwas salicylowy działa drażniąco na oczy i może potencjalnie powodować poważne uszkodzenie oczu, a także wskazał, że obecnie prowadzone są badania mające na celu ocenę, czy kwas salicylowy posiada właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, oraz że w zależności od wyników tych badań konieczne może okazać się uwzględnienie potencjalnych właściwości kwasu salicylowego powodujących zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego w przypadku jego stosowania w kosmetykach.

(12) W świetle klasyfikacji kwasu salicylowego jako substancji CMR kategorii 2 i jako substancji działającej drażniąco na oczy i mogącej powodować poważne uszkodzenie oczu oraz w świetle opinii SCCS, substancja ta powinna być dopuszczona jako substancja konserwująca w produktach kosmetycznych w stężeniu nieprzekraczającym 0,5 % (kwas), z uwzględnieniem ograniczeń, jakimi jest obecnie objęta, z wyjątkiem produktów do jamy ustnej oraz zastosowań, które mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego na kontakt poprzez wdychanie. Należy również zezwolić na jej stosowanie, w przypadku zastosowań innych niż jako substancja konserwująca, w produktach spłukiwanych do włosów w stężeniu nieprzekraczającym 3,0 % i w innych produktach w stężeniu nieprzekraczającym 2,0 %, z wyjątkiem emulsji do ciała, cieni do powiek, tuszu do rzęs, eyelinerów, szminek i dezodorantów w kulce. Nie należy w każdym razie zezwolić na jej stosowanie w przypadku zastosowań, które mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego na kontakt poprzez wdychanie. Uwzględniając stwierdzenie SCCS, że kwas salicylowy działa drażniąco na oczy, obowiązujące ograniczenie i warunek, zgodnie z którymi substancja ta nie może być stosowana w produktach dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, z wyjątkiem szamponów, należy zmodyfikować w taki sposób, aby obejmowały wszystkie produkty dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Należy odpowiednio dostosować ograniczenia określone w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz warunki określone w załączniku V do tego rozporządzenia.

(13) W odniesieniu do wszystkich substancji innych niż kwas salicylowy, które rozporządzeniem (UE) 2018/1480 zostały sklasyfikowane jako substancje CMR zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008, nie złożono wniosków o stosowanie w produktach kosmetycznych w drodze wyjątku. Żadna z tych substancji nie jest obecnie objęta ograniczeniami ani dozwolona w załącznikach III lub V do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. Cztery z tych substancji są obecnie wymienione w załączniku II do wspomnianego rozporządzenia. Substancje, które nie zostały już wymienione w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, należy dodać do wykazu substancji zakazanych w produktach kosmetycznych w tym załączniku.

(14) Rozporządzeniem (UE) 2017/776 substancja 8-hydroksychinolina; chinolin-8-ol, nosząca nazwę INCI "Oxyquino-line" (oksychinolina), została sklasyfikowana jako substancja CMR kategorii 1B, natomiast jej postać siarczanowa, substancja siarczan bis(8-hydroksychinoliny), nosząca nazwę INCI "Oxyquinoline sulphate" (siarczan oksychinoliny), nie została sklasyfikowana jako substancja CMR. Obie substancje zostały wymienione w pozycji 395 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 w momencie, w którym zaczęła obowiązywać klasyfikacja oksychinoliny jako substancji CMR i zostały one objęte zakazem stosowania w produktach kosmetycznych, chyba że spełnione są warunki określone w pozycji 51 załącznika III do tego rozporządzenia. Ponieważ oksychinolina została sklasyfikowana jako substancja CMR, powinna zostać usunięta z pozycji 51 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. W rozporządzeniu (UE) 2019/831 pozycja 51 została jednak błędnie skreślona w całości, wraz z odniesieniem do tej pozycji w pozycji 395 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. Aby w prawidłowy sposób odzwierciedlić zakaz stosowania oksychinoliny w produktach kosmetycznych na podstawie jej klasyfikacji jako substancji CMR, należy ponownie wprowadzić pozycję 51 dotyczącą siarczanu oksychinoliny w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 i odpowiednio dostosować pozycję 395 w załączniku II do tego rozporządzenia.

(15) Rozporządzeniem (UE) 2019/831 substancja metylo-fenylenodiamina, nosząca nazwę INCI "Diaminotoluene" (dia-minotoluen), została dodana do wykazu substancji zakazanych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 jako pozycja 1507. Pozycja ta nie odpowiada jednak określonej substancji, lecz grupie substancji, spośród których jedynie 4-metylo-m-fenylenodiaminę i 2-metylo-m-fenylenodiaminę, mieszaninę i masę poreakcyjną tych dwu substancji sklasyfikowano jako substancje CMR na mocy rozporządzenia (WE) nr 1272/2008. Spośród tych substancji CMR 4-metylo-m-fenylenodiamina, 2-metylo-m-fenylenodiamina oraz mieszanina tych dwu substancji są już wymienione jako pozycje 364, 413 i 1144 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, natomiast stosowanie w kosmetykach substancji "masa poreakcyjna 4-metylo-m-fenylenodiaminy i 2-metylo-m-fenylenodiaminy" nie zostało jeszcze zakazane. Należy zatem zmienić pozycję 1507 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, tak aby obejmowała jedynie tę substancję. Ponieważ substancje CMR: 4-metylo-m-fenylenodiamina i 2-metylo-m-fenylenodiamina, jak również mieszanina i masa poreakcyjna tych substancji są także częścią większej grupy substancji objętych ograniczeniami wymienionej jako pozycja 9 w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, odpowiednie pozycje w załączniku II, w tym zmieniona pozycja 1507, powinny być wyłączone z zakresu pozycji 9. Należy zatem odpowiednio dostosować pozycję 9 w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009.

(16) Ponadto 19 substancji lub grup substancji sklasyfikowanych jako substancje CMR rozporządzeniem Komisji (UE) 2016/1179 7 , które zaczęło być stosowane dnia 1 marca 2018 r., zostało błędnie pominiętych i nie zostało włączone do rozporządzenia (UE) 2019/831, mimo że nie złożono wniosku o stosowanie w produktach kosmetycznych tych substancji lub grup substancji. Żadna z tych substancji ani grup nie jest obecnie objęta ograniczeniami ani dozwolona w załącznikach III lub V do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. 18 spośród tych substancji lub grup substancji nie jest obecnie wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, a zatem należy je włączyć do wykazu substancji zakazanych w produktach kosmetycznych w tymże załączniku II. Jedna z substancji, tj. bezwodnik oktaboranu disodu, należy do grupy substancji już wymienionej jako pozycja 1396 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 i należy ją uwzględnić w ramach tej pozycji. W związku z tym należy odpowiednio dostosować pozycję 1396.

(17) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie (WE) nr 1223/2009.

(18) Zmiany w rozporządzeniu (WE) nr 1223/2009 opierają się na klasyfikacjach odnośnych substancji jako substancji CMR na mocy rozporządzenia (UE) 2018/1480 i powinny zatem obowiązywać od tego samego dnia co wspomniane klasyfikacje.

(19) Aby zapobiec wszelkim zakłóceniom i niepewności prawnej dla podmiotów gospodarczych, korekta błędu wprowadzonego rozporządzeniem (UE) 2019/831 w odniesieniu do substancji siarczan oksychinoliny powinna obowiązywać z mocą wsteczną od daty wejścia w życie tego rozporządzenia.

(20) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Kosmetycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się sprostowania zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Art. 1 stosuje się od dnia 1 maja 2020 r.

Pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. b) załącznika II stosuje się od dnia 11 czerwca 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  8

1)
W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się następujące zmiany: dodaje się pozycje w brzmieniu:
Numer porządkowy Dane substancji
Nazwa chemiczna/INN Numer CAS Numer WE
a b c d
"1612 Fosmet (ISO); fosforoditionian S-[(1,3-diokso-1,3-dihydro-2H-izoindol-2-ilo)metylo]-O,O-dimetylu; ditiofosforan S-ftalimidometylu-O,O-dimetylu 732-11-6 211-987-4
1613 Nadmanganian potasu 7722-64-7 231-760-3
1614 2-benzylo-2-dimetyloamino-4'-morfolinobutyrofenon 119313-12-1 404-360-3
1615 Chizalofop-p-tefurylowy (ISO);

(R)-2-[4-(6-chlorochinoksalin-2-yloksy)fenyloksy]propionian (+/-) tetrahydrofurfurylu

200509-41-7 414-200-4
1616 Propikonazol (ISO); (2RS,4RS;2RS,4SR)-1-{[2-(2,4-dichlorofenylo)-4-propylo-1,3-dioksolan-2-ylo]metylo}-1H-1,2,4-triazol 60207-90-1 262-104-4
1617 Pinoksaden (ISO); 2,2-dimetylopropionian 8-(2,6-dietylo-4-metylofenylo)-7-okso-1,2,4,5-tetrahydro-7H-pira-zolo[1,2-d][1,4,5]oksadiazepin-9-ylu 243973-20-8 635-361-9
1618 Tetrametryna (ISO);

2,2-dimetylo-3-(2-metyloprop-1-en-1-ylo)cyklopropanokarboksylan (1,3-diokso-1,3,4,5,6,7-heksahydro-2H-izoindol-2-ilo)metylu

7696-12-0 231-711-6
1619 (1R-trans)-2,2-dimetylo-3-(2-metyloprop-1-enylo)cyklopropanokarboksylan (1,3,4,5,6,7-heksahydro-1,3-diokso-2H-izoindol-2-ilo)metylu 1166-46-7 214-619-0
1620 Spirodiklofen (ISO);

2,2-dimetylobutanian 3-(2,4-dichlorofenylo)-2-okso-1-oksaspiro[4,5]dec-3-en-4-ylu

148477-71-8 604-636-5
1621 Masa poreakcyjna 1-[2-(2-aminobutoksy)etoksy]but-2-yloaminy i 1-({[2-(2-aminobutoksy)etoksy]metylo}pro-poksy)but-2-yloaminy 897393-42-9 447-920-2
1622 1-winyloimidazol 1072-63-5 214-012-0
1623 Amisulbrom (ISO); 3-(3-bromo-6-fluoro-2-metyloindol-1-ilosulfonylo)-N,N-dimetylo-1H-1,2,4-triazolo-1-sulfonamid 348635-87-0 672-776-4"
2)
w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się następujące zmiany: pozycja 98 otrzymuje brzmienie:
"98 Kwas 2-hydroksy-

benzoesowy (1)

Salicylic acid 69-72-7 200-712-3 a) Produkty spłukiwane do włosów

b) Inne produkty z wyjątkiem emulsji do ciała, cieni do oczu, tuszu do rzęs, eyelinerów, szminek, dezodorantów w kulce

a) 3,0 %

b) 2,0 %

Nie stosować w preparatach dla dzieci poniżej 3 lat. Nie do zastosowań, które mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego na kontakt poprzez wdychanie. Nie stosować w produktach do jamy ustnej.

Do celów innych niż zahamowanie rozwoju drobnoustrojów w produkcie. Cel musi wynikać z prezentacji produktu.

Nie stosować dla dzieci poniżej 3 lat (2)
(*) W przypadku stosowania jako środka konserwującego, zob. załącznik V, nr 3.

(**) Wyłącznie w odniesieniu do produktów, które mogłyby być stosowane u dzieci w wieku poniżej trzech lat.";

3)
w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się następujące zmiany: pozycja 3 otrzymuje brzmienie:
Numer porządkowy Określenie substancji Warunki Określenie warunków stosowania i ostrzeżeń
Nazwa chemiczna/ INN Nazwa w

glosariuszu

wspólnych nazw

składników

Nr CAS Nr WE Rodzaj produktu, części ciała Maksymalne

stężenie w

preparacie

gotowym do użycia

Inne
a b c d e f g h i
"3 Kwas salicylowy (*) i jego sole Salicylic acid 69-72-7 200-712-3 0,5 % (kwas) Nie stosować w produktach dla dzieci poniżej 3 lat. Nie stosować dla dzieci poniżej 3 lat (**)
Nie stosować w produktach do jamy ustnej.
Nie do zastosowań, które mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego na kontakt poprzez wdychanie.
Calcium salicyla-te, magnesium salicylate, MEA-salicylate, sodium salicylate, potassium salicylate, TEA- salicylate 824-35-1, 18917-89-0, 59866- 70-5, 54-21-7, 578-36-9, 2174-16-5 212-525-4, 242-669-3, 261-963-2, 200-198-0, 209-421-6, 218-531-3 0,5 % (kwas) Nie stosować w produktach dla dzieci poniżej 3 lat, z wyjątkiem szamponów. Nie stosować dla dzieci poniżej 3 lat (***)
(*) W przypadku zastosowań innych niż jako środek konserwujący, zob. załącznik III, nr 98.

(**) Wyłącznie w odniesieniu do produktów, które mogłyby być stosowane u dzieci w wieku poniżej trzech lat.

(***) Wyłącznie w odniesieniu do produktów, które mogłyby być stosowane u dzieci w wieku poniżej trzech lat i które pozostają w dłuższym kontakcie ze skórą.".

ZAŁĄCZNIK  II

1)
W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się następujące sprostowania:
a)
pozycja 395 otrzymuje brzmienie:
Numer porządkowy Dane substancji
Nazwa chemiczna/INN Numer CAS Numer WE
"395 8-hydroksychinolina i siarczan bis(8-hydroksychinoliny), z wyjątkiem zastosowań siarczanu przewidzianych w załączniku III nr 51 148-24-3 134-31-6 205-711-1 205-137-1"
b)
pozycja 1396 otrzymuje brzmienie:
Numer porządkowy Dane substancji
Nazwa chemiczna/INN Numer CAS Numer WE
a b c d
"1396 Borany, tetraborany, oktaborany i sole lub estry kwasu borowego, w tym:
Bezwodnik oktaboranu disodu [1] 12008-41-2 [1] 234-541-0 [1]
Tetrahydrat oktaboranu disodu [2] 12280-03-4 [2] 234-541-0 [2]
2-aminoetanol, monoester kwasu borowego [3] 10377-81-8 [3] 233-829-3 [3]
Diwodoroortoboran (2-hydroksypropylo)amoniowy [4] 68003-13-4 [4] 268-109-8 [4]
Boran potasu, sól potasowa kwasu borowego [5] 12712-38-8 [5] 603-184-6 [5]
Kwas borowy, triester oktylododecylu [6] - [6] - [6]
Boran cynku [7] 1332-07-6 [7] 215-566-6 [7]
Boran sodu, tetraboran disodu, bezwodny; sól sodowa kwasu borowego [8] 1330-43-4 [8] 215-540-4 [8]
Heptatlenek disodu tetraboru, hydrat [9] 12267-73-1 [9] 235-541-3 [9]
Kwas ortoborowy, sól sodowa [10] 13840-56-7 [10] 237-560-2 [10]
Dekahydrat tetraboranu disodu; dekahydrat boraksu [11] 1303-96-4 [11] 215-540-4 [11]
Pentahydrat tetraboranu disodu; pentahydrat boraksu [12] 12179-04-3 [12] 215-540-4 [12]"
c)
pozycja 1507 otrzymuje brzmienie:
Numer porządkowy Dane substancji
Nazwa chemiczna/INN Numer CAS Numer WE
"1507 Diaminotoluen, metylofenylenodiamina, produkt techniczny - masa poreakcyjna [4-metylo-m-feny-lenodiaminy oraz 2-metylo-m-fenylenodiaminy] _ _"
d)
dodaje się pozycje w brzmieniu:
Numer porządkowy Dane substancji
Nazwa chemiczna/INN Numer CAS Numer WE
a b c d
"1624 Pirymikarb (ISO); dimetylokarbaminian 2-(dimetyloamino)-5,6-dimetylopirymidyn-4-ylu 23103-98-2 245-430-1
1625 1,2-dichloropropan; dichlorek propylenu 78-87-5 201-152-2
1626 Rozgałęziony dodecylofenol [1] 121158-58-5 [1] 310-154-3 [1]
Rozgałęziony 2-dodecylofenol [2] 1801269-80-6 [2] - [2]
Rozgałęziony 3-dodecylofenol [3] 1801269-77-1 [3] - [3]
Rozgałęziony 4-dodecylofenol [4] 210555-94-5 [4] 640-104-9 [4]
Pochodne (tetrapropenylo)fenolu [5] 74499-35-7 [5] 616-100-8 [5]
1627 Kumatetralyl (ISO); 4-hydroksy-3-(1,2,3,4-tetrahydro-1-naftylo)kumaryna 5836-29-3 227-424-0
1628 Difenakum (ISO); 3-(3-bifenyl-4-ilo-1,2,3,4-tetrahydro-1-naftylo)4-hydroksykumaryna 56073-07-5 259-978-4
1629 Brodifakum (ISO); 4-hydroksy-3-(3-(4'-bromo-4-bifenylilo)-1,2,3,4-tetrahydro-1-naftylo)kumaryna 56073-10-0 259-980-5
1630 Flokumafen (ISO); masa poreakcyjna cis-4-hydroksy-3-(1,2,3,4-tetrahydro-3-(4-(4-trifluorometylo-benzyloksy)fenylo)-1-naftylo)kumaryny i trans-4-hydroksy-3-(1,2,3,4-tetrahydro-3-(4-(4-trifluoro-metylobenzyloksy)fenylo)-1-naftylo)kumaryny 90035-08-8 421-960-0
1631 Acetochlor (ISO); 2-chloro-N-(etoksymetylo)-N-(2-etylo-6-metylofenylo)acetamid 34256-82-1 251-899-3
1632 Włókna szklane typu E o reprezentatywnym składzie - -
1633 Włókna szklane o reprezentatywnym składzie - -
1634 Bromadiolon (ISO); 3-[3-(4'-bromobifenyl-4-ilo)-3-hydroksy-1-fenylopropylo]-4-hydroksy-2H-chro-men-2-on 28772-56-7 249-205-9
1635 Difetialon (ISO); 3-[3-(4'-bromobifenyl-4-ilo)-1,2,3,4-tetrahydronaftalen-1-ilo]-4-hydroksy-2H-1-benzotiopiran-2-on 104653-34-1 600-594-7
1636 Kwas perfluorononan-1-owy [1] 375-95-1 [1] 206-801-3 [1]
oraz jego sole sodowe [2] 21049-39-8 [2] - [2]
i amonowe [3] 4149-60-4 [3] - [3]
1637 Ftalan dicykloheksylu 84-61-7 201-545-9
1638 3,7-dimetylookta-2,6-dienonitryl 5146-66-7 225-918-0
1639 Bupirymat (ISO); Dimetylosulfaminian 5-butylo-2-etylamino-6-metylopirymidyn-4-ylu 41483-43-6 255-391-2
1640 Triflumizol (ISO); (1E)-N-[4-chloro-2-(trifluorometylo)fenylo]-1-(1H-imidazol-1-ilo)-2-propoksyeta-nimina 68694-11-1 604-708-8
1641 Hydronadtlenek tert-butylu 75-91-2 200-915-7"
2)
w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadza się sprostowania w brzmieniu:
a)
pozycja 9 otrzymuje brzmienie:
Określenie substancji Ograniczenia Warunki i ostrzeżenia na opakowaniach
Numer porządkowy Nazwa chemiczna/ INN Nazwa w słowniku

wspólnych nazw

składników

Nr CAS Nr WE Rodzaj produktu, części ciała Maksymalne

stężenie w

preparacie

gotowym do użycia

Inne
a b c d e f g h i
"9 Metylofenylenodia-miny, ich N-podsta-wione pochodne i ich sole (1) z wyjątkiem substancji wymienionych pod numerami porządkowymi 9a i 9b niniejszego załącznika oraz substancji wymienionych pod numerami porządkowymi 364, 413, 1144, 1310, 1313 i 1507 w załączniku II Substancja do farbowania włosów w utleniających produktach do farbowania włosów a) Stosowanie ogólne a) Na etykiecie należy wydrukować: Stosunek zmieszania. 'hBarwniki do włosów mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Proszę przeczytać instrukcje i przestrzegać ich. Produkt nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16 roku życia. Tymczasowe tatuaże na bazie czarnej henny mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Nie farbować włosów, jeśli:

- na twarzy występuje wysypka lub skóra głowy jest wrażliwa, podrażniona i uszkodzona,

- kiedykolwiek wystąpiła reakcja na farbowanie włosów,

- w przeszłości wystąpiła reakcja na tymczasowy tatuaż na bazie czarnej henny.

Zawiera fenylenodiaminy (tolue-

nodiaminy).

Nie stosować do barwienia brwi i

rzęs.'

b) Stosowanie profesjonalne b) Na etykiecie należy wydrukować:
Dla a) i b):

Po zmieszaniu w warunkach utleniających maksymalne stężenie stosowane na włosy nie może przekraczać 5 % w przeliczeniu na wolną zasadę

Stosunek zmieszania. 'Tylko do użytku profesjonalnego. Barwniki do włosów mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Proszę przeczytać instrukcje i przestrzegać ich.

Produkt nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16 roku życia. Tymczasowe tatuaże na bazie czarnej henny mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Nie farbować włosów, jeśli:

- na twarzy występuje wysypka lub skóra głowy jest wrażliwa, podrażniona i uszkodzona,

- kiedykolwiek wystąpiła reakcja na farbowanie włosów,

- w przeszłości wystąpiła reakcja na tymczasowy tatuaż na bazie czarnej henny.

Zawiera fenylenodiaminy (tolueno-diaminy). Stosować rękawice ochronne.'"

Stabilizator wody utlenionej w produktach niespłukiwanych do włosów 0,03 % (w przeliczeniu na wolną zasadę)"
b)
dodaje się pozycję w brzmieniu:
Numer porządkowy Określenie substancji Ograniczenia
Nazwa chemiczna/INN Nazwa w słowniku

wspólnych nazw

składników

Nr CAS Nr WE Rodzaj produktu, części ciała Maksymalne stężenie

w preparacie gotowym do użycia

Inne Warunki i ostrzeżenia na opakowaniach
a b c d e f g h i
"51 Siarczan bis(8-hydroksychinoli-ny) Siarczan oksychi-noliny 134-31-6 205-137-1 Stabilizator wody utlenionej w spłukiwanych produktach do włosów 0,3 % (w przeliczeniu na wolną zasadę)
Stabilizator wody utlenionej w produktach niespłukiwanych do włosów 0,03 % (w przeliczeniu na wolną zasadę)"
1 Dz.U. L 342 z 22.12.2009, s. 59.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/776 z dnia 4 maja 2017 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Dz.U. L 116 z 5.5.2017, s. 1).
4 Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/831 z dnia 22 maja 2019 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych (Dz.U. L 137 z 23.5.2019, s. 29).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) 2018/1480 z dnia 4 października 2018 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, oraz w sprawie sprostowania rozporządzenia Komisji (UE) 2017/776 (Dz.U. L 251 z 5.10.2018, s. 1).
7 Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/1179 z dnia 19 lipca 2016 r. dostosowujące do postępu naukowo-technicznego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Dz.U. L 195 z 20.7.2016, s. 11).
8 Załącznik I:

- zmieniony przez sprostowanie z dnia 12 marca 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.76.36).

- zmieniony przez sprostowanie z dnia 13 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.324.81).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.307.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2019/1966 w sprawie zmiany i sprostowania załączników II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych
Data aktu: 27/11/2019
Data ogłoszenia: 28/11/2019
Data wejścia w życie: 18/12/2019, 01/05/2020, 11/06/2019