RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 8 grudnia 2008 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko 2008/944/WPZiB 1 , które uaktualniło i zastąpiło Kodeks postępowania Unii Europejskiej w sprawie wywozu uzbrojenia przyjęty przez Radę w dniu 8 czerwca 1998 r.
(2) Od czasu przyjęcia wspólnego stanowiska 2008/944/WPZiB wiele zmian, zarówno na poziomie Unii, jak i międzynarodowym, spowodowało powstanie nowych obowiązków i zobowiązań państw członkowskich.
(3) W dniu 24 grudnia 2014 r. wszedł w życie Traktat o handlu bronią, który reguluje międzynarodowy handel bronią konwencjonalną. Wszystkie państwa członkowskie są stronami tego traktatu. Celem Traktatu o handlu bronią jest wprowadzenie jak najsurowszych wspólnych międzynarodowych norm regulujących międzynarodowy handel bronią konwencjonalną lub usprawniających jego regulację, a także zapobieganie nielegalnemu handlowi bronią konwencjonalną i zwalczanie takiego handlu oraz zapobieganie kierowaniu takiej broni na drogę nielegalnego handlu.
(4) W dniu 20 lipca 2015 r. Rada przyjęła konkluzje dotyczące przeglądu wspólnego stanowiska 2008/944/WPZiB oraz wdrażania Traktatu o handlu bronią, powierzając właściwej grupie roboczej zadanie polegające na ponownej ocenie wdrażania tego wspólnego stanowiska oraz wypełnienia jego celów w 2018 r.
(5) W dniu 25 września 2015 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ZO ONZ) przyjęło Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, zawierającą między innymi cel polegający na wspieraniu pokojowych i integracyjnych społeczeństw na rzecz zrównoważonego rozwoju.
(6) W dniu 19 listopada 2018 r. Rada przyjęła strategię UE przeciwko nielegalnej broni palnej, strzeleckiej i lekkiej oraz amunicji do tych rodzajów broni, która zastąpiła strategię UE w zakresie zwalczania nielegalnego gromadzenia broni strzeleckiej i lekkiej i amunicji do tych rodzajów broni oraz handlu nimi, przyjętą przez Radę Europejską w 2005 r. Jej celem jest wyznaczenie kierunku zintegrowanych, zbiorowych i skoordynowanych działań na poziomie europejskim, aby zapobiegać nabywaniu nielegalnej broni strzeleckiej i lekkiej (zwanej dalej "BSiL") i amunicji do tych rodzajów broni przez terrorystów, przestępców i inne nieupoważnione podmioty oraz ograniczać możliwości takiego nabywania; ma służyć również promowaniu rozliczalności i odpowiedzialności w zakresie legalnego handlu bronią.
(7) Zgodnie z art. 21 ust. 3 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej Unia jest zobowiązana do czuwania nad spójnością różnych dziedzin jej działań zewnętrznych. W związku z tym Rada odnotowuje między innymi rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 2 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 258/2012 3 i (UE) 2019/125 4 .
(8) Należy wzmocnić politykę Unii w zakresie kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego przez uaktualnienie wspólnego stanowiska 2008/944/WPZiB.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić wspólne stanowisko 2008/944/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: