Rozporządzenie wykonawcze 2018/1584 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 889/2008 ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/1584
z dnia 22 października 2018 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 889/2008 ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 1 , w szczególności jego art. 22 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 25l ust. 3 lit. b) rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 2  zezwala na suplementację naturalnej paszy stosowanej na etapie wzrostowym krewetek z rodziny Penaeidae i krewetek słodkowodnych (Macrobrachium spp.), o których mowa w sekcji 7 załącznika XIIIa do tego rozporządzenia. Suplementacja paszy ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju tych krewetek na wcześniejszych etapach życia w wylęgarniach i podchowalniach, w szczególności ze względu na zapotrzebowanie na cholesterol. Konieczne jest zatem rozszerzenie suplementacji paszy dla tych krewetek cholesterolem, również na wcześniejszych etapach ich życia.

(2) Zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 889/2008 minerały (wraz z pierwiastkami śladowymi), witaminy, aminokwasy i mikroelementy mogą być stosowane w przetwórstwie żywności ekologicznej, o ile ich użycie jest wymagane w środkach spożywczych, w skład których wchodzą. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-137/13 3  stosowanie tych substancji w przetwórstwie żywności ekologicznej jest wymagane prawem tylko pod warunkiem że przepis prawa Unii lub zgodny z nim przepis prawa krajowego w sposób bezpośredni nałożył obowiązek dodania tej substancji do środka spożywczego, aby mógł on być sprzedawany.

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 4  zezwoli na stosowanie minerałów (wraz z pierwiastkami śladowymi), witamin, aminokwasów i mikroelementów w ekologicznych preparatach do początkowego żywienia niemowląt i preparatach do dalszego żywienia niemowląt oraz w ekologicznej przetworzonej żywności na bazie zbóż i żywności dla niemowląt i małych dzieci, jeżeli ich stosowanie jest dozwolone na podstawie właściwych przepisów Unii. Aby uniknąć luki między bieżącą interpretacją dotyczącą stosowania tych substancji w żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz aby zapewnić spójność z przyszłym prawodawstwem dotyczącym produkcji ekologicznej, należy zezwolić na stosowanie tych substancji w produkcji ekologicznej żywności dla niemowląt i małych dzieci.

(4) Do dnia 31 grudnia 2018 r. art. 42 rozporządzenia (WE) nr 889/2008 zezwala, pod pewnymi warunkami i w przypadku gdy młode kury ekologiczne nie są dostępne, na wprowadzenie do gospodarstwa ekologicznego mających nie więcej niż 18 tygodni młodych kur nieekologicznych do produkcji jaj.

(5) Produkcja młodych kur ekologicznych do produkcji jaj na rynku Unii jest niewystarczająca zarówno pod względem ilości, jak i jakości, aby zaspokoić potrzeby hodowców kur niosek. Aby zapewnić więcej czasu na produkcję młodych kur ekologicznych do produkcji jaj oraz ustanowić szczegółowe zasady dotyczące produkcji młodych kur ekologicznych, okres stosowania wyjątkowych zasad produkcji odnoszących się do młodych kur nieekologicznych do produkcji jaj mających nie więcej niż 18 tygodni należy przedłużyć do dnia 31 grudnia 2020 r.

(6) Art. 43 rozporządzenia (WE) nr 889/2008 zezwala na stosowanie w żywieniu drobiu i trzody chlewnej maksymalnie 5 % nieekologicznych pasz białkowych w okresie 12 miesięcy w roku kalendarzowym 2018.

(7) Podaż ekologicznych pasz białkowych na rynku Unii jest niewystarczająca zarówno pod względem ilości, jak i jakości w stosunku do potrzeb żywieniowych świń i drobiu hodowanych w gospodarstwach ekologicznych. Produkcja ekologicznych roślin białkowych jest wciąż mniejsza niż popyt na nie. Należy zatem przedłużyć okres wyjątkowej możliwości stosowania niewielkiej ilości nieekologicznych pasz białkowych w żywieniu drobiu i trzody chlewnej do dnia 31 grudnia 2020 r.

(8) Art. 30 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 834/2007 przewiduje przekazywanie informacji dotyczących nieprawidłowości lub naruszeń mających wpływ na ekologiczny status produktu. Doświadczenie pokazuje, że należy usprawnić obecne narzędzia do przekazywania informacji w przypadku stwierdzenia przez państwo członkowskie nieprawidłowości lub naruszeń w odniesieniu do produktu pochodzącego z tego państwa członkowskiego. W celu zwiększenia wydajności i skuteczności takie informacje powinny być przekazywane za pośrednictwem systemu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 889/2008.

(9) Zgodnie z procedurą określona w art. 16 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 834/2007 kilka państw członkowskich przedstawiło innym państwom członkowskim oraz Komisji dokumentację dotyczącą niektórych substancji w celu ich dopuszczenia i włączenia do załączników I, II i VIIIa do rozporządzenia (WE) nr 889/2008. Dokumentacja ta została zbadana przez grupę ekspertów do spraw doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej ("EGTOP") oraz Komisję.

(10) W swoich zaleceniach w odniesieniu do nawozów 5  EGTOP stwierdził między innymi, że substancje "wapno przemysłowe uzyskiwane w produkcji cukru" na bazie trzciny cukrowej oraz "ksylit" są zgodne z celami i zasadami produkcji ekologicznej. W związku z tym substancje te należy umieścić w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 889/2008.

(11) W swoich zaleceniach dotyczących środków ochrony roślin 6  EGTOP stwierdził między innymi, że substancje "Allium sativum (wyciąg z czosnku)", "COS-OGA", "Salix spp. Cortex (wyciąg z kory wierzby)" oraz "wodorowęglan sodu" są zgodne z celami i zasadami produkcji ekologicznej. W związku z tym substancje te należy umieścić w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 889/2008.

(12) W swoich zaleceniach dotyczących produktów i substancji stosowanych w produktach ekologicznych lub do nich dodawanych na niektórych etapach procesu produkcji oraz jako rodzaj obróbki zgodnie z załącznikiem I A do rozporządzenia Komisji (WE) nr 606/2009 7  w sektorze wina 8  EGTOP stwierdził między innymi, że "substancje białkowe uzyskane z ziemniaków", "ekstrakty protein drożdżowych" oraz "chitozan pochodzący z Aspergillus niger" do oczyszczania (pkt 10 załącznika I A do rozporządzenia (WE) nr 606/2009), "drożdże dezaktywowane, autolizaty drożdży i ścian komórkowych drożdży" do dodawania (pkt 15 tego załącznika), "mannoproteiny drożdży" oraz "chitozan pochodzący z Aspergillus niger" do stosowania (pkt 6, 35 i 44 tego załącznika) są zgodne z celami i zasadami produkcji ekologicznej. W związku z tym substancje te należy umieścić w załączniku VIIIa do rozporządzenia (WE) nr 889/2008.

(13) W swoich zaleceniach dotyczących produktów do czyszczenia i dezynfekowania 9  EGTOP stwierdził między innymi, że wodorotlenek sodu powinien być również dostępny w pszczelarstwie ekologicznym.

(14) W związku z tym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 889/2008.

(15) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 889/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 25 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do celów czyszczenia i dezynfekowania ramek, uli i plastrów można stosować wodorotlenek sodu.

Do celów ochrony ramek, uli i plastrów, w szczególności przed szkodnikami, dopuszcza się wyłącznie stosowanie środków gryzoniobójczych (wyłącznie w pułapkach) i właściwych produktów wymienionych w załączniku II.";

2)
art. 25l ust. 3 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) dawka pokarmowa dla krewetek z rodziny Penaeidae i krewetek słodkowodnych (Macrobrachium spp.), o których mowa w załączniku XIIIa sekcja 7, może zawierać maksymalnie 25 % mączki rybnej i 10 % oleju rybnego pochodzących ze zrównoważonego rybołówstwa. Aby zabezpieczyć ilościowe potrzeby żywieniowe tych krewetek, do suplementacji ich diety można również stosować ekologiczny cholesterol. Jeśli ekologiczny cholesterol nie jest dostępny, można stosować cholesterol nieekologiczny pochodzący z wełny, skorupiaków, mięczaków i innych bezkręgowców wodnych lub z innych źródeł. Możliwość suplementacji diety cholesterolem ma zastosowanie zarówno na etapie wzrostowym, jak i na wcześniejszych etapach życia krewetek w wylęgarniach i podchowalniach.";

3)
art. 27 ust. 1 lit. f) otrzymuje brzmienie:

"f) minerały (wraz z pierwiastkami śladowymi), witaminy, aminokwasy i mikroelementy, pod warunkiem że:

(i) ich użycie w żywności przeznaczonej do normalnego spożycia jest »bezpośrednio wymagane prawem« w znaczeniu, że jest bezpośrednio wymagane przepisami prawa Unii lub przepisami prawa krajowego zgodnymi z prawem Unii, z tym skutkiem, że żywność ta nie może w ogóle być wprowadzona do obrotu jako żywność przeznaczona do normalnego spożycia, jeżeli te minerały, witaminy, aminokwasy lub mikroelementy nie zostaną dodane; lub

(ii) jeżeli chodzi o żywność wprowadzoną do obrotu jako mającą szczególne cechy lub skutki zdrowotne lub żywieniowe lub w odniesieniu do potrzeb określonych grup konsumentów:

- w produktach, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 * , ich stosowanie jest dozwolone na mocy tego rozporządzenia i aktów przyjętych na podstawie jego art. 11 ust. 1 w odniesieniu do tych produktów,

- w produktach objętych dyrektywą Komisji 2006/125/WE * , ich stosowanie jest dozwolone na mocy tej dyrektywy, lub

- w produktach objętych dyrektywą Komisji 2006/141/WE * , ich stosowanie jest dozwolone na mocy tej dyrektywy.

4)
w art. 42 lit. b) datę "31 grudnia 2018 r." zastępuje się datą "31 grudnia 2020 r.";
5)
w art. 43 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Maksymalny dozwolony odsetek nieekologicznych pasz białkowych w okresie 12 miesięcy dla tych gatunków wynosi 5 % w latach kalendarzowych 2018, 2019 i 2020.";

6)
w art. 92a dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. W przypadku gdy państwo członkowskie stwierdza nieprawidłowości lub naruszenia związane ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do produktu pochodzącego z tego państwa członkowskiego i noszącego oznaczenia określone w tytule IV rozporządzenia (WE) nr 834/2007 oraz w tytule III niniejszego rozporządzenia lub załączniku XI do niniejszego rozporządzenia oraz jeżeli nieprawidłowości lub naruszenia mają wpływ na co najmniej jedno państwo członkowskie, bezzwłocznie powiadamia ono państwo lub państwa członkowskie, których to dotyczy, pozostałe państwa członkowskie i Komisję za pośrednictwem systemu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.";

7)
załącznik I zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;
8)
załącznik II zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia;
9)
załącznik VIIIa zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 22 października 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK I

Nawozy, środki poprawiające właściwości gleby oraz substancje odżywcze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i art. 6d ust. 2

Uwagi:

A: dopuszczone na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 i przeniesione poprzez art. 16 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 834/2007

B: dopuszczone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 834/2007

Dopuszczenie Nazwa Produkty złożone lub produkty zawierające jedynie materiały wymienione poniżej: Opis, wymogi dotyczące składu, warunki użycia
A Obornik Produkt zawierający mieszaninę odchodów zwierzęcych i materii roślinnej (ściółka dla zwierząt)

Zakazane są produkty pochodzące z chowu przemysłowego

A Suchy obornik i odwodniony nawóz od drobiu Zakazane są produkty pochodzące z chowu przemysłowego
A Kompostowane odchody zwierzęce, w tym nawóz od drobiu i przekompostowany obornik Zakazane są produkty pochodzące z chowu przemysłowego
A Płynne odchody zwierzęce Używane po kontrolowanej fermentacji lub odpowiednim rozcieńczeniu

Zakazane są produkty pochodzące z chowu przemysłowego

B Przekompostowana lub sfermentowana mieszanina odpadów z gospodarstw domowych Produkt otrzymywany z segregowanych w gospodarstwach domowych odpadów, poddanych kompostowaniu lub beztlenowej fermentacji do produkcji biogazu

Jedynie roślinne i zwierzęce odpady z gospodarstw domowych

Jedynie produkowane w zamkniętym i monitorowanym systemie gromadzenia odpadów, zatwierdzonym przez państwo członkowskie

Dopuszczalne stężenie w mg/kg suchej masy:

kadm: 0,7; miedź: 70; nikiel: 25; ołów: 45; cynk: 200; rtęć: 0,4; chrom (całkowity): 70; chrom (VI): niewykrywalny

A Torf Użycie ograniczone do ogrodnictwa (ogrodnictwo towarowe, uprawa roślin ozdobnych, sadownictwo, szkółki)
A Odpady poprodukcyjne z hodowli grzybów Początkowy skład podłoża ogranicza się do produktów z niniejszego załącznika
A Odchody dżdżownic (Wermikompost) i owadów
A Guano
A Przekompostowana lub sfermentowana mieszanina resztek substancji roślinnych Produkt otrzymany z mieszaniny resztek roślinnych poddanych kompostowaniu lub fermentacji beztlenowej do produkcji biogazu
B Produkt pofermentacyjny z produkcji biogazu zawierający produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego poddane fermentacji z materiałami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego wymienionymi w niniejszym załączniku Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (w tym produkty uboczne pochodzące od dzikich zwierząt) kategorii 3 oraz treść przewodu pokarmowego kategorii 2 (kategorie 2 i 3 zdefiniowano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 (1)) nie mogą pochodzić z chowu przemysłowego.

Procesy muszą być zgodne z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 142/2011 (2).

Nie stosować na jadalnych częściach roślin uprawnych

B Produkty i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, jak poniżej:

mączka z krwi

mączka z kopyt

mączka rogowa

mączka kostna lub mączka kostna odklejona

mączka rybna

mączka mięsna

mączka z piór, włosów i skóry

wełna

sierść (1)

włosy

produkty mleczarskie

hydrolizat białkowy (2)

(1) Maksymalne stężenie suchej masy chromu (VI) w mg/kg: niewykrywalny

(2) Nie stosować na jadalnych częściach roślin uprawnych

A Produkty i produkty uboczne pochodzenia roślinnego użyte jako nawozy Na przykład: wytłoczyny z nasion roślin oleistych, łuska ziarna kakaowego, słód kukurydziany
B Hydrolizaty białkowe pochodzenia roślinnego
A Wodorosty morskie i produkty z wodorostów morskich O ile bezpośrednio otrzymane z:

(i) procesów fizycznych, włączając dehydratację, zamrażanie i mielenie;

(ii) ekstrakcji wodnej lub wodnych roztworów kwasów lub zasad;

(iii) fermentacji

A Trociny i wióry drzewne Drewno niepoddane chemicznemu przetworzeniu po ścięciu
A Przekompostowana kora Drewno niepoddane chemicznemu przetworzeniu po ścięciu
A Popiół drzewny Z drewna niepoddanego chemicznemu przetworzeniu po ścięciu
A Drobno mielony fosfat Produkt określony w pkt 7 załącznika IA.2. do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (3) w sprawie nawozów

Zawartość kadmu mniejsza lub równa 90 mg/kg P205

A Fosforan glinowo-wapniowy Produkt określony w pkt 6 załącznika IA.2 do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003

Zawartość kadmu mniejsza lub równa 90 mg/kg P205

Użycie ograniczone do podstawowych gleb (pH > 7,5)

A Podstawowy żużel Produkty określone w pkt 1 załącznika IA.2 do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003
A Surowa sól potasowa lub kainit Produkty określone w pkt 1 załącznika IA.3 do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003
A Siarczan potasu możliwie zawierający sól magnezu Produkt uzyskiwany z surowych soli potasowych w drodze procesu fizycznego wydobycia oraz możliwie zawierający także sole magnezu
A Wywar gorzelniczy i ekstrakt z wywaru gorzelniczego Z wyjątkiem wywaru gorzelniczego amonowego
A Węglan wapnia

(kreda, margiel, mielony wapń, ameliorant bretoński, (maerl) kreda fosforowa)

Wyłącznie pochodzenia naturalnego
A Węglan magnezu i wapnia Wyłącznie pochodzenia naturalnego

np. kreda magnezowa, mielony wapń magnezowy, wapień

A Siarczan magnezowy (kizeryt) Wyłącznie pochodzenia naturalnego
A Roztwór chlorku wapnia Opryskiwanie dolistne jabłoni po stwierdzeniu niedoboru wapnia
A Siarczan wapnia (gips) Produkty określone w pkt 1 załącznika ID do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003

Wyłącznie pochodzenia naturalnego

A, B Wapno przemysłowe uzyskiwane w produkcji cukru Produkt uboczny produkcji cukru z buraków cukrowych i trzciny cukrowej
A Wapno przemysłowe uzyskiwane w produkcji soli próżniowej Produkt uboczny uzyskiwany w produkcji soli próżniowej z solanki znajdowanej w górach
A Siarka elementarna Produkty określone w załączniku ID.3 rozporządzenia (WE) nr 2003/2003
A Pierwiastki śladowe Mikroelementy nieorganiczne wymienione w części E załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003
A Chlorek sodu Wyłącznie sól kopalniana
A Mączka mineralna (skalna) i glinki
B Leonardyt (surowy osad organiczny bogaty w kwasy humusowe) Jedynie w przypadku, gdy uzyskiwany jest jako produkt uboczny przemysłu wydobywczego
B Ksylit Jedynie w przypadku, gdy uzyskiwany jest jako produkt uboczny przemysłu wydobywczego (np. produkt uboczny przy wydobyciu węgla brunatnego)
B Chityna (polisacharyd uzyskiwany z pancerzy skorupiaków) Jedynie w przypadku, gdy uzyskiwana jest w ramach zrównoważonej eksploatacji zgodnie z definicją w art. 3 lit. e) rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 (4) lub z akwakultury ekologicznej
B Bogaty w substancje organiczne osad denny zbiorników słodkowodnych, powstały w warunkach beztlenowych

(np. sapropel)

Jedynie osady organiczne, które są produktami ubocznymi gospodarowania zbiornikami słodkowodnymi lub są wydobyte z dawnych terenów słodkowodnych

W stosownych przypadkach wydobycie należy prowadzić w taki sposób, aby miało ono jak najmniejszy wpływ na system wodny

Jedynie osady pochodzące ze źródeł wolnych od zanieczyszczeń pestycydami, trwałych zanieczyszczeń organicznych i substancji ropopodobnych

Dopuszczalne stężenie w mg/kg suchej masy:

kadm: 0,7; miedź: 70; nikiel: 25; ołów: 45; cynk: 200; rtęć: 0,4; chrom (całkowity): 70; chrom (VI): niewykrywalny

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 1).

(2) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).

(3) Dz.U. L 304 z 21.11.2003, s. 1.

(4) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 358 z 31.12.2002, s. 59)."

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK II

Pestycydy - środki ochrony roślin określone w art. 5 ust. 1

Wszystkie substancje wymienione w niniejszym załączniku muszą spełniać co najmniej warunki stosowania określone w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 10 .Bardziej restrykcyjne warunki stosowania w produkcji ekologicznej zostały określone w drugiej kolumnie każdej tabeli.

1. Substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu, warunki użycia
Allium sativum (wyciąg z czosnku)
Azadyrachtyna uzyskiwana z Azadirachta indica (miodla indyjska)
Substancje podstawowe (w tym: lecytyny, sacharoza, fruktoza, ocet, serwatka, chlorowodorek chitozanu (1) i Equisetum arvense itp.) Tylko te substancje podstawowe w rozumieniu art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 (2), które są objęte definicją »środka spożywczego« zawartą w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 oraz są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Substancje, które nie są stosowane jako środki chwastobójcze, lecz tylko do zwalczania szkodników i chorób.

Wosk pszczeli Wyłącznie jako maść ogrodnicza/chroniąca rany.
COS-OGA
Hydrolizat białkowy z wyłączeniem żelatyny
Laminaryna Brunatnice pochodzą z ekologicznej uprawy zgodnie z art. 6d lub ze zrównoważonych zbiorów zgodnie z art. 6c.
Feromony Tylko w pułapkach i dozownikach.
Oleje roślinne Dozwolone wszystkie zastosowania z wyjątkiem zastosowań jako środki chwastobójcze.
Pyretryny otrzymywane ze złocienia dalmatyńskiego (Chrysanthemum cinerariaefolium)
Pyretroidy (wyłącznie deltametryna lub lambda-cyhalotryna) Tylko w pułapkach zawierających określone środki wabiące; tylko przeciwko Bactrocera oleae i Ceratitis capitata Wied.
Gorzknia otrzymana z Quassia amara Wyłącznie jako środek owadobójczy i odstraszający owady.
Środki odstraszające zapachem, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego/tłuszcz owczy. Stosować jedynie na niejadalnych częściach roślin uprawnych i w miejscach, gdzie uprawy nie są spożywane przez owce lub kozy.
Salix spp. Cortex (wyciąg z kory wierzby)
(1) Uzyskane ze zrównoważonego rybołówstwa lub akwakultury ekologicznej.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1).

2. Mikroorganizmy lub substancje produkowane przez mikroorganizmy

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu, warunki użycia
Mikroorganizmy Niepochodzące z GMO.
Spinosad

3. Substancje inne niż wymienione w sekcji 1 i 2

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu, warunki lub ograniczenia użycia
Krzemian glinu (kaolin)
Wodorotlenek wapnia Jeżeli stosowany jako środek grzybobójczy, to tylko w przypadku drzew owocowych, łącznie ze szkółkami, do zwalczania Nectria galligena (rak drzew owocowych).
Dwutlenek węgla
Związki miedzi w postaci: wodorotlenku miedzi, tlenochlorku miedzi, tlenku miedzi, cieczy bordoskiej i trójzasadowego siarczanu miedzi Maksymalnie do 6 kg miedzi na hektar rocznie.

W odniesieniu do upraw wielorocznych państwa członkowskie mogą na zasadzie odstępstwa od poprzedniego akapitu dopuścić przekroczenie w danym roku limitu zawartości miedzi wynoszącego 6 kg, pod warunkiem że średnia rzeczywiście zastosowana ilość w okresie 5 lat obejmującym dany rok oraz 4 wcześniejsze lata nie przekracza 6 kg.

Fosforan dwuamonu Wyłącznie w charakterze środka wabiącego w pułapkach.
Etylen Zezwala się wyłącznie na stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych w charakterze regulatora wzrostu roślin. Zezwolenia są ograniczone do użytkowników zawodowych.
Kwasy tłuszczowe Dozwolone wszystkie zastosowania z wyjątkiem zastosowań jako środki chwastobójcze.
Ortofosforan żelaza (III) Preparaty przeznaczone do spryskiwania powierzchni między roślinami uprawnymi.
Diatomit (ziemia okrzemkowa)
Siarczan wapnia (wielosiarczek wapnia)
Olej parafinowy
Wodorowęglan potasu i sodu (dwuwęglan potasu/sodu)
Piasek kwarcowy
Siarka"

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK VIIIa

Produkty i substancje dopuszczone do stosowania lub dodawania w ekologicznych produktach z sektora wina, o których mowa w art. 29c
Rodzaj obróbki zgodnie z załącznikiem I A do rozporządzenia (WE) nr 606/2009 Nazwa produktów lub substancji Szczegółowe warunki, obostrzenia w granicach

limitów i warunków określonych w rozporządzeniu

(WE) nr 1234/2007 i rozporządzeniu (WE)

nr 606/2009

Punkt 1: Napowietrzanie lub dodawanie tlenu - Powietrze

- Tlen gazowy

Punkt 3: Odwirowywanie i filtracja - Perlit

- Celuloza

- Ziemia okrzemkowa

Stosowanie wyłącznie jako obojętny filtrujący środek pomocniczy.
Punkt 4: Stworzenie obojętnej atmosfery oraz obróbka produktu bez dostępu powietrza - Azot

- Dwutlenek węgla

- Argon

Punkty 5, 15 i 21: Stosowanie - Drożdże (1)
Punkt 6: Stosowanie - Fosforan dwuamonu

- Chlorowodorek tiaminy

- Drożdże dezaktywowane, autolizaty drożdży i ścian drożdży

Punkt 7: Stosowanie - Dwutlenek siarki

- Wodorosiarczyn potasu lub pi-rosiarczyn potasu

(a) Maksymalna zawartość dwutlenku siarki nie przekracza 100 mg/l w przypadku wina czerwonego, o którym mowa w części A pkt 1 lit. a) załącznika I B do rozporządzenia (WE) nr 606/2009, o zawartości cukru resztkowego mniejszej niż 2 g/l.

(b) Maksymalna zawartość dwutlenku siarki nie przekracza 150 mg/l w przypadku wina białego i różowego, o których mowa w części A pkt 1 lit. b) załącznika I B do rozporządzenia (WE) nr 606/2009, o zawartości cukru resztkowego mniejszej niż 2 g/l.

(c) W przypadku wszystkich innych kategorii wina maksymalną zawartość dwutlenku siarki zastosowaną zgodnie z załącznikiem I B do rozporządzenia (WE) nr 606/2009 w dniu 1 sierpnia 2010 r. pomniejsza się o 30 mg/l.

Punkt 9: Stosowanie - Węgiel drzewny do zastosowań enologicznych
Punkt 10: Oczyszczanie - Żelatyna jadalna (2)

- Substancje białkowe pochodzenia roślinnego uzyskane z pszenicy lub grochu (2)

- Karuk (2)

- Albumina jaja kurzego (2)

- Taniny (2)

- Substancje białkowe uzyskane z ziemniaków (2)

- Ekstrakty protein drożdżowych (2)

- Kazeina

- Chitozan pochodzący z Aspergillus niger

- Kazeinian potasu

- Dwutlenek krzemu

- Bentonit

- Enzymy pektolityczne

Punkt 12: Stosowanie do zakwaszania - Kwas mlekowy

- Kwas winowy L(+)

Punkt 13: Stosowanie do odkwaszania - Kwas winowy L(+)

- Węglan wapnia

- Neutralny winian potasu

- Wodorowęglan potasu

Punkt 14: Dodawanie - Żywica z sosny Aleppo
Punkt 17: Stosowanie - Bakterie mlekowe
Punkt 19: Dodawanie - Kwas L-askorbinowy
Punkt 22: Barbotaż - Azot
Punkt 23: Dodawanie - Dwutlenek węgla
Punkt 24: Dodawanie w celu stabilizacji wina - Kwas cytrynowy
Punkt 25: Dodawanie - Taniny (2)
Punkt 27: Dodawanie - Kwas metawinowy
Punkt 28: Stosowanie - Guma arabska (2)
Punkt 30: Stosowanie - Dwuwinian potasu
Punkt 31: Stosowanie - Cytrynian miedzi
Punkt 31: Stosowanie - Siarczan miedzi
Punkt 35: Stosowanie - Mannoproteiny drożdży
Punkt 38: Stosowanie - Kawałki drewna dębowego
Punkt 39: Stosowanie - Alginian wapnia
Punkt 44: Stosowanie - Chitozan pochodzący z Aspergillus niger
Punkt 51: Stosowanie - Drożdże dezaktywowane
Rodzaj obróbki zgodnie z sekcją A pkt 2 lit. b) załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 606/2009 - Siarczan wapnia Wyłącznie w przypadku »vino generoso« lub »vino generoso de licor«
(1) W przypadku poszczególnych szczepów drożdży: uzyskane z surowców ekologicznych, jeżeli są dostępne.

(2) Uzyskane z surowców ekologicznych, jeżeli są dostępne."

1 Dz.U. L 189 z 20.7.2007, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U. L 250 z 18.9.2008, s. 1).
3 Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 5 listopada 2015 r. C-137/13, ECLI:EU:C:2014:2335.
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1).
7 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 606/2009 z dnia 10 lipca 2009 r. ustanawiające niektóre szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 479/2008 w odniesieniu do kategorii produktów winiarskich, praktyk enologicznych i obowiązujących ograniczeń (Dz.U. L 193 z 24.7.2009, s. 1).
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała oraz uchylające dyrektywę Rady 92/52/EWG, dyrektywy Komisji 96/8/WE, 1999/21/WE, 2006/125/WE i 2006/141/WE, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/39/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 41/2009 i (WE) nr 953/2009 (Dz.U. L 181 z 29.6.2013, s. 35).
**) Dyrektywa Komisji 2006/125/WE z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie przetworzonej żywności na bazie zbóż oraz żywności dla niemowląt i małych dzieci (Dz.U. L 339 z 6.12.2006, s. 16).
***) Dyrektywa Komisji 2006/141/WE z dnia 22 grudnia 2006 r. w sprawie preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz zmieniająca dyrektywę 1999/21/WE (Dz.U. L 401 z 30.12.2006, s. 1).
10 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych (Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.264.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/1584 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 889/2008 ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli
Data aktu: 22/10/2018
Data ogłoszenia: 23/10/2018
Data wejścia w życie: 12/11/2018