Rozporządzenie delegowane 876/2013 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących kolegiów ds. kontrahentów centralnych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 876/2013
z dnia 28 maja 2013 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących kolegiów ds. kontrahentów centralnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 1 , w szczególności jego art. 18 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby zapewnić konsekwentne i spójne funkcjonowanie kolegiów w całej Unii, konieczne jest dokonanie ustaleń dotyczących uczestnictwa w kolegiach ds. CCP do celów ułatwiania wykonywania zadań określonych w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012.

(2) Wyłączenie banku centralnego emitującego odpowiednią walutę unijną będącą walutą instrumentów finansowych rozliczanych w CCP nie ma wpływu na prawa tego banku centralnego emitującego walutę do żądania i otrzymywania informacji zgodnie z art. 18 ust. 3 i art. 84 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

(3) Działalność CCP może interesować dany bank centralny ze względu na wolumen transakcji rozliczanych w walucie emitowanej przez ten bank centralny. Przy określaniu znaczenia danej waluty, które uzasadniałoby uczestnictwo banku centralnego emitującego tę walutę w kolegium do spraw CCP, należy się jednak kierować wielkością udziału pozycji wyrażonych w tej walucie w średnich otwartych rozliczonych pozycjach CCP, tak aby utrzymać proporcjonalny skład kolegium.

(4) Aby zapewnić skuteczność posiedzeń kolegium, organ właściwy dla CCP powinien wyraźnie określić, w porozumieniu z członkami kolegium, cele każdego posiedzenia lub działania kolegium. Cele te należy udostępniać uczestnikom posiedzeń z odpowiednim wyprzedzeniem, razem z dokumentacją przygotowaną przez organ właściwy dla CCP lub przez innych członków kolegium, aby stworzyć podstawy do owocnej dyskusji.

(5) Funkcją kolegiów jest ułatwianie wykonywania zadań określonych w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012, a zadania powierzone członkom kolegiów, a także skład kolegiów oraz sposób ich powoływania i zarządzania nimi zostały określone przez prawodawcę w rozporządzeniu jako obowiązki prawne i w związku z tym są wiążące oraz bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Aby kolegium mogło zacząć funkcjonować w praktyce, jego członkowie powinni zawrzeć umowę na piśmie. Aby zapewnić stosowanie w kolegiach CCP standardowych pisemnych umów, wdrożenie najlepszych praktyk dotyczących działalności kolegium i spójnych podejść w działaniach właściwych organów, a także aby ułatwić szybkie ustanawianie kolegiów CCP w terminie określonym w art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, ESMA powinien wydawać wytyczne i zalecenia zgodnie z procedurą określoną w art. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) 2 .

(6) Żaden przepis niniejszego aktu nie powinien wpłynąć na prawo Komisji do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego zgodnie z art. 258 TFUE, ani do działań przewidzianych w art. 265 i 271 lit. d) TFUE.

(7) Aby zapewnić odpowiednio szybką wymianę aktualnych informacji pomiędzy członkami kolegium, posiedzenia kolegium powinny odbywać się regularnie i powinny dawać członkom możliwość omówienia przeglądu, dokonanego przez właściwy organ, dotyczącego uzgodnień, strategii, procesów i mechanizmów wdrożonych przez CCP w celu przestrzegania przepisów rozporządzenia (UE) nr 648/2012, a także wniesienia wkładu w ten przegląd oraz możliwość przedyskutowania dokonanej przez właściwy organ oceny ryzyka, na jakie dany CCP jest lub może być narażony, i którego może być źródłem.

(8) Aby zapewnić należyte uwzględnienie wszystkich opinii członków kolegium, właściwy organ powinien dołożyć najlepszych starań w celu zapewnienia rozstrzygnięcia wszelkich ewentualnych sporów pomiędzy organami, które mają zostać członkami kolegium, przed ostatecznym zredagowaniem pisemnej umowy w sprawie powołania i funkcjonowania kolegium. W stosownych przypadkach ESMA powinien przyczynić się do ostatecznego zredagowania umowy w ramach swojej funkcji mediatorskiej.

(9) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(10) Przed przedłożeniem projektu standardów technicznych stanowiącego podstawę niniejszego rozporządzenie ESMA odbył, w stosownych przypadkach, konsultacje z Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego (EUNB), Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego oraz członkami Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). Zgodnie z art. 10 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010 ESMA przeprowadził otwarte konsultacje społeczne poświęcone projektowi tych regulacyjnych standardów technicznych, przeanalizował potencjalne koszty i korzyści oraz wystąpił o ich zaopiniowanie do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Ustalenie walut o największym znaczeniu

1. 
Unijne waluty o największym znaczeniu ustala się na podstawie względnego udziału każdej waluty w średnich otwartych pozycjach CCP na koniec dnia z tytułu wszystkich instrumentów finansowych rozliczanych przez CCP, obliczanych przez okres jednego roku.
2. 
Unijne waluty o największym znaczeniu są to trzy waluty o najwyższym względnym udziale obliczonym zgodnie z ust. 1, pod warunkiem że każdy z tych udziałów osobno jest wyższy niż 10 %.
3. 
Względny udział walut oblicza się co roku.
Artykuł  2

Struktura operacyjna kolegiów

1. 
Po stwierdzeniu kompletności wniosku zgodnie z art. 17 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 organ właściwy dla CCP przekazuje wstępny projekt umowy na piśmie, przewidzianej na mocy art. 18 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, członkom kolegium określonym zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 648/2012. Umowa na piśmie przewiduje procedurę corocznego przeglądu. Określa ona także procedurę zmiany umowy, w ramach której z propozycją zmian może wystąpić w każdym czasie organ właściwy dla CCP lub pozostali członkowie kolegium, z zastrzeżeniem zatwierdzenia zmian przez kolegium zgodnie z procedurą określoną w niniejszym artykule.
2. 
Jeżeli członkowie kolegium, o których mowa w ust. 1, nie zgłoszą żadnych uwag w terminie 10 dni kalendarzowych, organ właściwy dla CCP przeprowadza procedurę przyjęcia umowy na piśmie przez kolegium i powołuje kolegium zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.
3. 
W przypadku gdy członkowie kolegium mają uwagi dotyczące projektu umowy na piśmie przekazanego zgodnie z ust. 1, uwagi te przedkładają, wraz ze szczegółowymi wyjaśnieniami, organowi właściwemu dla CCP w terminie 10 dni kalendarzowych. Jeżeli ma to zastosowanie, organ właściwy dla CCP przygotowuje zmieniony projekt i zwołuje posiedzenie w celu uzgodnienia ostatecznej umowy na piśmie, uwzględniając przy tym termin określony w art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.
4. 
Kolegium uznaje się za powołane po przyjęciu umowy na piśmie.
4a.  3
 Właściwe organy, o których mowa w art. 18 ust. 2 lit. ca) rozporządzenia (UE) nr 648/2012, oraz emisyjne banki centralne, o których mowa w art. 18 ust. 2 lit. i) tego rozporządzenia, które pragną uczestniczyć w kolegium, składają uzasadniony wniosek do organu właściwego dla CCP. W terminie 20 dni kalendarzowych od otrzymania wniosku organ właściwy dla CCP albo przekazuje właściwemu organowi lub bankowi centralnemu, który wystąpił z wnioskiem, kopię pisemnej umowy w celu jej przeglądu i zatwierdzenia, albo uzasadnia na piśmie, dlaczego wniosek został odrzucony.
5. 
Umowa na piśmie przyjęta zgodnie z ust. 1-3 niniejszego artykułu wiąże wszystkich członków kolegium.
Artykuł  3

Uczestnictwo w kolegiach

1. 
W przypadku gdy właściwy organ państwa członkowskiego, który nie jest członkiem kolegium, żąda dostarczenia informacji zgodnie z art. 18 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, organ właściwy dla CCP, po zasięgnięciu opinii kolegium, podejmuje decyzję w sprawie najbardziej odpowiednich sposobów dostarczania informacji organom niebędącym członkami kolegium i występowania o informacje do tych organów.
2. 
Każdy członek kolegium wyznacza jednego uczestnika biorącego udział w posiedzeniach kolegium i może wyznaczyć jego jednego zastępcę, z wyjątkiem organu właściwego dla CCP, który może potrzebować dodatkowych uczestników, którym nie przysługuje jednak prawo głosu.
3. 
W przypadku gdy istnieje więcej niż jeden bank centralny będący bankiem centralnym emitującym unijną walutę o największym znaczeniu, odpowiednie banki centralne wyznaczają wspólnego przedstawiciela, który będzie uczestnikiem kolegium.
4.  4
 Jeżeli organowi przysługuje prawo uczestnictwa w kolegium na mocy co najmniej dwóch liter art. 18 ust. 2 lit. c)-i) rozporządzenia (UE) nr 648/2012, organ ten może wyznaczyć dodatkowych uczestników, którym nie przysługuje prawo głosu.
5. 
Jeżeli zgodnie z przepisami niniejszego artykułu istnieje dwóch lub większa liczba uczestników reprezentujących tego samego członka kolegium lub gdy liczba członków kolegium z tego samego państwa członkowskiego jest większa niż liczba głosów, które mogą być wykonywane przez tych członków kolegium zgodnie z art. 19 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, to taki członek kolegium lub tacy członkowie kolegium muszą poinformować kolegium, którzy uczestnicy wykonują prawa głosu.
6.  5
 Na zasadzie odstępstwa od ust. 4 i 5 EBC może wyznaczyć dwóch uczestników z prawem głosu, jeżeli jest on członkiem kolegium zgodnie z zarówno art. 18 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012, jak i art. 18 ust. 2 lit. h) tego rozporządzenia.
Artykuł  4

Zarządzanie kolegiami

1. 
Organ właściwy dla CCP zapewnia, aby praca kolegium ułatwiała wykonywanie zadań, które mają być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 648/2012.
2. 
Kolegium zawiadamia ESMA o wszelkich zadaniach wykonywanych przez kolegium zgodnie z ust. 1. ESMA pełni funkcję koordynacyjną przy monitorowaniu zadań wykonywanych przez kolegium i zapewnia, w miarę możliwości, zgodność celów danego kolegium z celami pozostałych kolegiów.
3. 
Organ właściwy dla CCP zapewnia przynajmniej:
a)
wyraźne określenie celów każdego posiedzenia lub działania kolegium;
b)
utrzymanie skuteczności posiedzeń lub działań kolegium, zapewniając jednocześnie, aby wszyscy członkowie kolegium byli wyczerpująco poinformowani o działaniach kolegium, którymi są zainteresowani;
c)
określenie harmonogramu posiedzeń lub działań kolegium, tak aby wyniki tych posiedzeń lub działań wspomagały nadzór nad CCP;
d)
dogłębne zrozumienie roli i funkcjonowania kolegium przez CCP i pozostałe najważniejsze zainteresowane strony;
e)
regularne przeglądy działań kolegium oraz podejmowanie działań naprawczych w przypadku nieskutecznego funkcjonowania kolegium;
f)
ustalenie z członkami kolegium, w razie potrzeby we współpracy z CCP, porządku obrad dorocznego posiedzenia poświęconego planowaniu zarządzania w sytuacji kryzysowej.
4.  6
 Aby zapewnić skuteczność i efektywność kolegium, organ właściwy dla CCP działa jako centralny punkt kontaktowy w związku ze wszystkimi kwestiami praktycznymi dotyczącymi funkcjonowania kolegium. Organ właściwy dla CCP wykonuje co najmniej następujące zadania:
a)
przygotowanie, aktualizacja i udostępnianie listy kontaktowej członków kolegium;
b)
udostępnianie porządku obrad i dokumentów związanych z posiedzeniami lub działaniami kolegium;
c)
sporządzanie protokołów posiedzeń i nadawanie formalnego charakteru zadaniom wyznaczonym podczas posiedzeń;
d)
zarządzanie stroną internetową kolegium lub innym elektronicznym systemem udostępniania informacji, jeżeli taki istnieje;
e)
w miarę możliwości wspieranie kolegium w wykonywaniu zadań poprzez dostarczanie informacji i udostępnianie wyspecjalizowanych zespołów, w zależności od przypadku;
f)
rozpowszechnianie, w odpowiedni sposób, informacji wśród członków kolegium.

Do celów lit. b) organ właściwy dla CCP udostępnia projekt porządku obrad każdego posiedzenia kolegium, z wyjątkiem posiedzeń zwołanych w sytuacjach nadzwyczajnych, z dużym wyprzedzeniem przed każdym posiedzeniem, aby umożliwić członkom kolegium współudział w ustalaniu porządku obrad, w szczególności poprzez dodawanie do niego punktów.

Organ właściwy dla CCP finalizuje porządek obrad i udostępnia go członkom kolegium z odpowiednim wyprzedzeniem przed posiedzeniem kolegium. Organ właściwy dla CCP i inni członkowie kolegium udostępniają wszelkie informacje, które mają zostać omówione na posiedzeniu kolegium, z odpowiednim wyprzedzeniem.

Do celów lit. c) organ właściwy dla CCP udostępniania protokoły posiedzeń członkom kolegium możliwie jak najszybciej po zakończeniu posiedzeń i daje im wystarczająco dużo czasu na przedstawienie uwag.

5.  7
 Częstotliwość posiedzeń kolegium jest ustalana przez organ właściwy dla CCP, z uwzględnieniem wielkości, charakteru, skali i złożoności CCP, jego wpływu systemowego na państwa i waluty, potencjalnych skutków działań CCP, okoliczności zewnętrznych, a także biorąc pod uwagę ewentualne wnioski członków kolegium. Kolegium zbiera się co najmniej raz w roku, a jeżeli organ właściwy dla CCP uznaje to za konieczne - za każdym razem, gdy wymagane jest podjęcie decyzji na mocy rozporządzenia (UE) nr 648/2012. Organ właściwy dla CCP organizuje okresowo spotkania pomiędzy członkami kolegium a kierownictwem CCP wyższego szczebla.

Członkowie kolegium mogą zwrócić się do organu właściwego dla CCP z wnioskiem o zwołanie posiedzenia kolegium. Organ właściwy dla CCP przedstawia należyte uzasadnienie odrzucenia takiego wniosku.

6. 
Umowa na piśmie, o której mowa w art. 2, określa kworum wynoszące dwie trzecie liczby członków, które jest wymagane podczas posiedzeń kolegium.
7. 
Organ właściwy dla CCP dąży do zapewnienia na każdym posiedzeniu kolegium obowiązującego kworum wymaganego do podejmowania decyzji. W przypadku braku kworum przewodniczący zapewnia wstrzymanie wszelkich koniecznych decyzji do czasu zebrania kworum, uwzględniając przy tym odpowiednie terminy określone rozporządzeniem (UE) nr 648/2012.
8.  8
 Kolegium może głosować w drodze procedury pisemnej na wniosek organu właściwego dla CCP lub członka kolegium.
Artykuł  5

Wymiana informacji pomiędzy organami

1. 
Każdy członek kolegium dostarcza organowi właściwemu dla CCP, w odpowiednich terminach, wszystkie informacje konieczne do działalności operacyjnej kolegium i do realizacji najważniejszych działań, w których uczestniczą członkowie. Organ właściwy dla CCP dostarcza członkom kolegium podobne informacje w odpowiednich terminach.
2.  9
 Organ właściwy dla CCP dostarcza członkom kolegium przynajmniej następujące informacje:
a)
istotne zmiany struktury organizacyjnej i własnościowej grupy CCP;
b)
istotne zmiany poziomu kapitału CCP;
c)
zmiany dotyczące organizacji, kierownictwa wyższego szczebla, procesów lub ustaleń, jeżeli mają one istotny wpływ na zarządzanie CCP lub zarządzanie ryzykiem;
d)
wykaz członków rozliczających CCP;
e)
informacje o organach uczestniczących w nadzorze nad CCP, w tym o wszelkich zmianach ich obowiązków;
f)
informacje o wszelkich istotnych zagrożeniach mogących mieć wpływ na zdolność CCP do przestrzegania rozporządzenia (UE) nr 648/2012 i odpowiednich rozporządzeń delegowanych i wykonawczych;
g)
problemy wiążące się z potencjalnie znaczącymi efektami zewnętrznymi;
h)
czynniki sugerujące potencjalnie wysokie ryzyko wystąpienia efektu domina;
i)
istotne zmiany kondycji finansowej CCP;
j)
wczesne ostrzeżenia dotyczące możliwości wystąpienia kłopotów płynnościowych lub poważnych oszustw;
k)
przypadki niewykonania zobowiązania przez członka i ewentualne działania następcze;
l)
sankcje i nadzwyczajne środki nadzorcze;
m)
sprawozdania dotyczące problemów dotyczących działalności CCP lub zaistniałych incydentów i podjętych działań naprawczych;
n)
regularne dane dotyczące działalności CCP, których zakres i częstotliwość jest uzgadniana w ramach umowy na piśmie, o której mowa w art. 2;
o)
opis najważniejszych ofert handlowych, w tym planowanych ofert nowych produktów lub usług;
p)
zmiany modelu ryzyka, testów warunków skrajnych i weryfikacji historycznej stosowanych przez CCP;
q)
zmiany uzgodnień interoperacyjnych CCP, w stosownych przypadkach.
r) 10
 zmiany wszelkich ustaleń CCP dotyczących outsourcingu głównych działań związanych z zarządzaniem ryzykiem;
s) 11
 zmiany w zakresie wymogów dotyczących uczestnictwa, modeli członkostwa i modeli wyodrębniania rachunków stosowanych w CCP;
t) 12
 zmiany w procedurach CCP na wypadek niewykonania zobowiązania oraz sprawozdania z testu procedur CCP na wypadek niewykonania zobowiązania zgodnie z art. 49 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 648/2012;
u) 13
 zmiany w ustaleniach CCP dotyczących płatności i rozrachunku.
3. 
Wymiana informacji pomiędzy członkami kolegium jest odpowiednia w świetle ich obowiązków i potrzeb informacyjnych. Aby zapobiec zbędnym przepływom informacji, wymiana informacji powinna mieć charakter proporcjonalny i skupiać się na ryzykach.
4. 
Członkowie kolegium rozważają najbardziej efektywne metody przekazywania informacji w celu zapewnienia stałej, terminowej i proporcjonalnej wymiany informacji.
5. 
Sprawozdanie z oceny ryzyka, które organ właściwy dla CCP ma obowiązek przygotować zgodnie z art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, jest przedkładane kolegium w odpowiednim terminie, tak aby zapewnić członkom kolegium możliwość zapoznania się z tym sprawozdaniem i, w razie konieczności, zgłoszenia do niego uwag.
6.  14
 Członkowie kolegium wymieniają informacje poufne za pomocą bezpiecznych środków komunikacji i na równych zasadach.
Artykuł  5a  15

Wkład kolegium w przegląd i ocenę

1. 
Informacje, o których mowa w art. 21 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, są przekazywane członkom kolegium w terminie umożliwiającym im dokonanie przeglądu tych informacji i omówienie ich przed kolejnym posiedzeniem kolegium.
2. 
Członkowie kolegium mogą zgłaszać wszelkie kwestie będące przedmiotem ich zainteresowania lub wątpliwości w odniesieniu do przeglądu lub oceny dokonywanych przez organ właściwy dla CCP, o których mowa w art. 21 rozporządzenia (UE) nr 648/2012. Organ właściwy dla CCP uwzględnia w możliwym zakresie takie kwestie będące przedmiotem zainteresowania lub wątpliwości i informuje członka kolegium, który je zgłosił, w jaki sposób zostały one uwzględnione.
Artykuł  6

Dobrowolne dzielenie się zadaniami i ich delegowanie

1. 
Członkowie kolegium uzgadniają szczegółowe warunki ewentualnych szczególnych porozumień w sprawie delegowania zadań i porozumień w sprawie dobrowolnego powierzenia zadań innym członkom, w szczególności w przypadku, gdy takie delegowanie prowadzi do przekazania podstawowych zadań nadzorczych członka.
2. 
Strony szczególnych porozumień w sprawie delegowania zadań i porozumień w sprawie dobrowolnego powierzenia zadań uzgadniają szczegółowe warunki, które obejmują przynajmniej następujące kwestie:
a)
konkretne zadania w wyraźnie określonych obszarach, które zostaną powierzone lub delegowane;
b)
procedury i procesy, które mają być stosowane;
c)
rolę i obowiązki każdej strony;
d)
rodzaj informacji, które mają być wymieniane pomiędzy stronami.
3. 
Celem dzielenia się zadaniami i ich delegowania nie może być doprowadzenie do zmiany zakresu przyznanych uprawnień decyzyjnych przysługujących organowi właściwemu dla CCP.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 28 maja 2013 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84.
3 Art. 2 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
4 Art. 3 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
5 Art. 3 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
6 Art. 4 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
7 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
8 Art. 4 ust. 8 dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
9 Art. 5 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
10 Art. 5 ust. 2 lit. r dodana przez art. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
11 Art. 5 ust. 2 lit. s dodana przez art. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
12 Art. 5 ust. 2 lit. t dodana przez art. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
13 Art. 5 ust. 2 lit. u dodana przez art. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
14 Art. 5 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.
15 Art. 5a dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 2020/2145 z dnia 1 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.428.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2021 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.244.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 876/2013 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących kolegiów ds. kontrahentów centralnych
Data aktu: 28/05/2013
Data ogłoszenia: 13/09/2013
Data wejścia w życie: 03/10/2013