Decyzja wykonawcza 2011/787/UE upoważniająca państwa członkowskie do tymczasowego podejmowania środków nadzwyczajnych przeciwko rozprzestrzenianiu się Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. w odniesieniu do Egiptu

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 29 listopada 2011 r.
upoważniająca państwa członkowskie do tymczasowego podejmowania środków nadzwyczajnych przeciwko rozprzestrzenianiu się Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. w odniesieniu do Egiptu

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 8618)

(2011/787/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 2 grudnia 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 16 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Organizm Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. (znany również pod nazwą Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith) jest organizmem szkodliwym dla bulw Solanum tuberosum L. i jako taki podlega środkom przewidzianym w dyrektywie 2000/29/WE oraz dyrektywie Rady 98/57/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie kontroli organizmu Ralstonia solanacearum (Smith), Yabuuchi i wsp.(2).

(2) W następstwie stwierdzonych w Unii przypadków porażenia pochodzących z Egiptu bulw Solanum tuberosum L. organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Komisja przyjęła decyzję 2004/4/WE z dnia 22 grudnia 2003 r. upoważniającą państwa członkowskie do tymczasowego podejmowania środków nadzwyczajnych przeciwko rozprzestrzenianiu się Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith w odniesieniu do Egiptu(3). W decyzji tej zabroniono wprowadzania do Unii bulw Solanum tuberosum L. pochodzących z Egiptu bez spełnienia określonych wymagań.

(3) W ostatnich latach wykryto kolejne przypadki porażenia pochodzących z Egiptu bulw Solanum tuberosum L. organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Z tego powodu należy utrzymać środki nadzwyczajne zastosowane celem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wspomnianego organizmu szkodliwego w zakresie wprowadzania do Unii bulw Solanum tuberosum L. pochodzących z Egiptu.

(4) Te środki nadzwyczajne powinny jednak zostać dostosowane tak, by odpowiadały sytuacji, która uległa poprawie w wyniku działań podjętych przez Egipt, co w szczególności odnosi się do przedstawionego przez Egipt nowego systemu kontroli w zakresie produkcji i wywozu bulw Solanum tuberosum L. do Unii. Do tego dochodzi fakt, że w sezonie przywozowym 2010/2011 r. nie stwierdzono w Unii żadnych przypadków porażenia organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al.

(5) Należy zatem zezwolić na wprowadzanie do Unii bulw Solanum tuberosum L. pochodzących z Egiptu, jeśli pochodzą one z upraw w określonych strefach ustanowionych przez Egipt zgodnie z odpowiednimi normami międzynarodowymi. Komisja powinna przekazać państwom członkowskim przedstawiony przez Egipt wykaz tych obszarów do celów kontroli przywozu dokonywanej przez państwa członkowskie oraz w celu umożliwienia identyfikowalności przesyłek. Należy ustanowić przepisy dotyczące aktualizacji tego wykazu w razie wykrycia przypadków porażenia organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Unijne wymogi dotyczące kontroli przywozu bulw Solanum tuberosum L. pochodzących z Egiptu powinny być ograniczone do intensywnego systemu kontroli dokonywanych bezpośrednio po wprowadzeniu tych bulw na terytorium Unii.

(6) W celu umożliwienia oceny stosowania niniejszej decyzji państwa członkowskie powinny - po zakończeniu każdego sezonu przywozowego - przekazać Komisji oraz pozostałym państwom członkowskim szczegółowe informacje dotyczące dokonanych przywozów.

(7) Ze względów jasności i racjonalności decyzja 2004/4/WE powinna zostać zatem uchylona i zastąpiona niniejszą decyzją.

(8) Należy ustanowić przepisy umożliwiające dokonanie przeglądu niniejszej decyzji.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Obszary wolne od organizmów szkodliwych

1.
Zezwala się na wprowadzanie na terytorium Unii bulw Solanum tuberosum L. pochodzących z Egiptu, jeśli zostały one wyhodowane na obszarach włączonych do wykazu obszarów wolnych od organizmów szkodliwych, o którym mowa w ust. 2, i jeśli spełnione zostały wymogi ustanowione w załączniku do niniejszej decyzji.
2.
Przed każdym sezonem przywozowym Komisja przekazuje państwom członkowskim wykaz obszarów wolnych od organizmów szkodliwych, przedłożony przez Egipt, obejmujący obszary wolne od organizmów szkodliwych ustanowione zgodnie z wydanym przez FAO Międzynarodowym Standardem w zakresie Środków Fitosanitarnych nr 4: "Pest Surveillance - Requirements for the Establishment of Pest-Free Areas" (Nadzór nad szkodnikami - wymogi dotyczące utworzenia obszarów wolnych od organizmów szkodliwych).
3.
W przypadku powiadomienia Komisji i Egiptu o porażeniu organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. obszar, z którego pochodzą porażone bulwy Solanum tuberosum L., zostaje wyłączony z wykazu obszarów wolnych od organizmów szkodliwych, o którym mowa w ust. 2, w oczekiwaniu na wynik badań prowadzonych przez Egipt. Komisja przekazuje państwom członkowskim wyniki tych badań i - w stosownych przypadkach - zaktualizowany wykaz obszarów wolnych od organizmów szkodliwych w postaci przedłożonej przez Egipt.
Artykuł  2

Przekazywanie informacji i powiadomień

1.
Państwa członkowskie dokonujące przywozu przekazują Komisji i pozostałym państwom członkowskim co roku przed dniem 31 sierpnia informacje dotyczące ilości towarów przywiezionych na podstawie niniejszej decyzji w poprzedzającym sezonie przywozowym, szczegółowe sprawozdanie techniczne z kontroli, o którym mowa w pkt 4 załącznika, badania na obecność porażenia utajonego, o których mowa w pkt 5 załącznika, a także kopie wszystkich urzędowych świadectw fitosanitarnych.
2.
W razie powiadomienia Komisji przez państwa członkowskie o podejrzeniu lub potwierdzeniu obecności organizmu Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. zgodnie z pkt 6 załącznika do powiadomienia tego dołącza się kopie odpowiednich urzędowych świadectw fitosanitarnych i załączonych do nich dokumentów.
3.
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 2, obejmuje wyłącznie przesyłkę w zakresie, w jakim składa się ona z serii o tym samym miejscu pochodzenia.
Artykuł  3

Uchylenie

Decyzja 2004/4/WE traci moc.

Artykuł  4

Przegląd

Komisja dokonuje przeglądu niniejszej decyzji do dnia 30 września 2012 r.

Artykuł  5

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 listopada 2011 r.

W imieniu Komisji

John DALLI

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

(2) Dz.U. L 235 z 21.8.1998, s. 1.

(3) Dz.U. L 2 z 6.1.2004, s. 50.

ZAŁĄCZNIK 

Wymogi, które muszą zostać spełnione zgodnie z art. 1, oprócz wymogów dla bulw Solanum tuberosum L. określonych w części A i części B załączników I, II i IV do dyrektywy 2000/29/WE:

1. Wymogi dotyczące obszarów wolnych od organizmów szkodliwych

Obszary wolne od organizmów szkodliwych, o których mowa w art. 1, obejmują albo "sektor" (istniejącą już jednostkę administracyjną obejmującą grupę "basenów"), albo "basen" (jednostkę irygacyjną) i identyfikowane są za pomocą indywidualnych urzędowych numerów kodowych.

2. Wymogi dotyczące przeznaczonych do przywozu bulw Solanum tuberosum L.

2.1. Przeznaczone do przywozu do Unii bulwy Solanum tuberosum L. muszą być objęte w Egipcie intensywnym systemem kontroli celem zagwarantowania nieobecności organizmu Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Wspomniany intensywny system kontroli obejmuje warunki uprawy, inspekcje polowe, transport, pakowanie, kontrole i badania przed wywozem.

2.2. Przeznaczone do przywozu do Unii bulwy Solanum tuberosum L.:

a) są przygotowane w seriach, z których każda powinna zawierać wyłącznie bulwy Solanum tuberosum L. zebrane na jednym pojedynczym obszarze, jak określono w pkt 1;

b) są wyraźnie oznakowane na każdej paczce opieczętowanej pod kontrolą właściwych organów egipskich, z nieusuwalnym wskazaniem odpowiedniego indywidualnego urzędowego numeru kodowego podanego w wykazie obszarów wolnych od organizmów szkodliwych, o którym mowa w art. 1, oraz odpowiedniego numeru serii;

c) posiadają urzędowe świadectwo fitosanitarne wymagane na podstawie art. 13 ust. 1 ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE wskazujące w części świadectwa zatytułowanej "Znaki wyróżniające" numer lub numery serii, a w części świadectwa zatytułowanej "Dodatkowa deklaracja" indywidualne urzędowe numery kodowe, o których mowa w pkt 2.2 lit. b);

d) podlegają wywozowi przez urzędowo zarejestrowanych eksporterów, których nazwa lub znak towarowy powinny być wskazane na każdej przesyłce.

3. Wymogi dotyczące miejsc wprowadzenia

3.1. Państwa członkowskie zawiadamiają Komisję z wyprzedzeniem o miejscach wprowadzania zatwierdzonych do celu przywozu bulw Solanum tuberosum L. pochodzących z Egiptu oraz nazwę i adres odpowiedzialnego organu urzędowego właściwego dla każdego z tych miejsc. Komisja informuje o tym pozostałe państwa członkowskie i Egipt.

3.2. Odpowiedzialny organ urzędowy właściwy dla miejsca wprowadzenia jest powiadamiany z wyprzedzeniem o prawdopodobnym terminie przybycia przesyłki pochodzącego z Egiptu Solanum tuberosum L. oraz o jego ilości.

4. Wymogi dotyczące kontroli

4.1. Bulwy Solanum tuberosum L. powinny być poddane w miejscu wprowadzenia kontrolom wymaganym art. 13a ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, przy czym kontrole takie powinny być przeprowadzane na próbkach przynajmniej 200 ciętych bulw pobranych z każdej serii zawartej w przesyłce lub - jeżeli seria zawiera więcej niż 25 ton - z każdych 25 ton lub ich części.

4.2. Każda seria danej przesyłki pozostaje pod urzędową kontrolą i nie może być wprowadzana do obrotu lub wykorzystywana aż do momentu ustalenia, że w wyniku wspomnianych kontroli nie zachodzi podejrzenie lub nie wykryto obecności Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Ponadto w przypadku wykrycia w danej serii typowych lub podejrzanych objawów porażenia organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. wszystkie pozostałe serie należące do wspomnianej przesyłki oraz serie z innych przesyłek pochodzących z tego samego obszaru powinny pozostać pod urzędową kontrolą do czasu potwierdzenia obecności lub nieobecności Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. w danej serii.

4.3. W razie wykrycia w wyniku kontroli typowych lub podejrzanych objawów porażenia organizmem Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. fakt występowania lub niewystępowania Ralstonia solanacearum (Smith), Yabuuchi et al. ustala się w drodze badań zgodnie ze schematem badania określonym w Rady 98/57/WE. W razie potwierdzenia obecności Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. w odniesieniu do partii, z której pobrano próbkę, wydaje się odmowę pozwolenia albo pozwolenie na wysłanie produktów do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium Unii, albo poddaje się ją zniszczeniu, a wszystkie pozostałe serie tej przesyłki pochodzące z tego samego obszaru poddaje się badaniu zgodnie z pkt 5.

5. Wymogi dotyczące badań na obecność porażenia utajonego

5.1. Oprócz kontroli, o których mowa w pkt 4, przeprowadza się badania na występowanie porażenia utajonego na próbkach pobranych z każdego obszaru, jak określono w pkt 1, zgodnie ze schematem badania określonym w dyrektywie 98/57/WE. Podczas sezonu przywozowego pobiera się przynajmniej jedną próbkę z każdego sektora lub basenu na danym obszarze, jak określono w pkt 1, w ilości 200 bulw na próbkę z pojedynczej serii. Badaniu na obecność porażenia utajonego poddaje się także próbkę bulw ciętych. W odniesieniu do każdej badanej próbki z wynikiem dodatnim przechowuje się i odpowiednio konserwuje pozostały ekstrakt ziemniaczany.

5.2. Każda partia, z której pobrano próbkę, pozostaje pod urzędową kontrolą i nie może być wprowadzana do obrotu lub wykorzystywana aż do ustalenia, że badania nie potwierdziły obecności organizmu Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Jeśli obecność organizmu Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. zostaje potwierdzona, w stosunku do partii, z której pobrano próbkę, wydaje się odmowę pozwolenia albo pozwolenie na wysłanie produktów do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium Unii, albo poddaje się ją zniszczeniu.

6. Wymogi dotyczące powiadomień

W przypadku otrzymania wyników wskazujących na podejrzenie lub potwierdzenie obecności Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. państwa członkowskie powinny powiadomić niezwłocznie Komisję i Egipt. Powiadomienie o wynikach wskazujących na podejrzenie obecności powinno być poparte dodatnimi wynikami szybkiego badania przesiewowego lub szybkich badań przesiewowych, jak określono w pkt 1 sekcji I i II załącznika do dyrektywy 98/57/WE lub badania przesiewowego/badań przesiewowych, jak określono w pkt 2 sekcji I i III do załącznika II do wymienionej dyrektywy.

7. Wymagania w zakresie oznakowania

Państwa członkowskie określają odpowiednie wymagania w zakresie oznakowania w odniesieniu do bulw Solanum tuberosum L., w tym wymóg podania wskazania Egiptu jako kraju pochodzenia, w celu zapobieżenia wykorzystaniu bulw Solanum tuberosum L. do obsadzania. Stosują one również właściwe środki w zakresie usuwania odpadów pozostałych po pakowaniu lub przetwarzaniu bulw Solanum tuberosum L. w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się organizmu Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. w wyniku możliwego porażenia utajonego.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.319.112

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2011/787/UE upoważniająca państwa członkowskie do tymczasowego podejmowania środków nadzwyczajnych przeciwko rozprzestrzenianiu się Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. w odniesieniu do Egiptu
Data aktu: 29/11/2011
Data ogłoszenia: 02/12/2011
Data wejścia w życie: 02/12/2011