Decyzja 2010/462/UE dotycząca przyjęcia decyzji w sprawie finansowania projektu pilotażowego na rzecz zwiększenia praw konsumentów, efektywności i stabilności europejskich rynków finansowych poprzez szkolenia dla stowarzyszeń konsumentów i podobnych organizacji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 sierpnia 2010 r.
dotycząca przyjęcia decyzji w sprawie finansowania projektu pilotażowego na rzecz zwiększenia praw konsumentów, efektywności i stabilności europejskich rynków finansowych poprzez szkolenia dla stowarzyszeń konsumentów i podobnych organizacji

(2010/462/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 sierpnia 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(1) (zwane dalej "rozporządzeniem finansowym"), w szczególności jego art. 75,

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(2) (zwane dalej "przepisami wykonawczymi"), w szczególności jego art. 90,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 75 rozporządzenia finansowego i art. 90 ust. 1 przepisów wykonawczych zaangażowanie wydatków z budżetu Unii powinno być poprzedzone decyzją w sprawie finansowania, ustalającą zasadnicze elementy działania obejmującego wydatki oraz przyjętą przez instytucję lub organy, którym instytucja ta przekazała uprawnienia.

(2) Obecny projekt pilotażowy to projekt o charakterze eksperymentalnym, mający na celu zbadanie wykonalności działania i jego użyteczności, jak określono w art. 49 ust. 6 lit. a) rozporządzenia finansowego.

(3) W budżecie Unii na 2010 r. władza budżetowa przeznaczyła 1 mln EUR na projekt pilotażowy na rzecz zwiększenia praw konsumentów, efektywności i stabilności europejskich rynków finansowych poprzez szkolenia.

(4) Na wykonanie tego projektu pilotażowego przewidziane są trzy działania, a finansowanie tych działań powinno być przedmiotem jednej decyzji.

(5) Ponieważ usługi finansowe stają się coraz bardziej złożone, konsumenci częściej potrzebują porady finansowej. Udzielanie ogólnych porad finansowych pozwoli zwiększyć prawa konsumentów i dostarczyć im informacji, w jaki sposób mądrze korzystać z usług finansowych. Szkolenia dla organizacji typu non-profit, takich jak stowarzyszenia konsumentów i inne organizacje pozarządowe, a także organizacji rządowych, pomogą im lepiej doradzać konsumentom w szerokim zakresie ważnych kwestii związanych z usługami finansowymi.

(6) Niniejsza decyzja w sprawie finansowania może również obejmować płatność odsetek od nieterminowych płatności na podstawie art. 83 rozporządzenia finansowego i art. 106 ust. 5 przepisów wykonawczych.

(7) Do celów stosowania niniejszej decyzji należy zdefiniować termin "istotna zmiana" w rozumieniu art. 90 ust. 4 przepisów wykonawczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 

Niniejszym zatwierdza się działania, o których mowa w załączniku. Działania te są finansowane z pozycji 17 02 04 budżetu Unii Europejskiej na 2010 r. do maksymalnej wysokości 1.000.000 EUR. Środki te mogą również obejmować odsetki od nieterminowych płatności.

Kwoty określone w poniższych opisach są orientacyjne. W ramach maksymalnego budżetu indykatywnego dla wszystkich konkretnych działań zmiany, które łącznie nie przekraczają 20 %, nie są uważane za istotne, o ile nie wpływają w znacznym stopniu na charakter i cele projektu pilotażowego.

Urzędnik zatwierdzający może przyjąć takie zmiany zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami i proporcjonalności.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(2) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Dziedzina: Polityka ochrony konsumentów

Projekt pilotażowy finansowany w ramach pozycji w budżecie 17 02 04

Podstawa prawna: Artykuł 49 ust. 6 lit. a) rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002

Środki w wysokości 1 mln EUR przeznacza się na rozpoczęcie projektu pilotażowego na rzecz zwiększenia praw konsumentów, efektywności i stabilności europejskich rynków finansowych, przez zwiększanie praw konsumentów w zakresie usług finansowych dzięki szkoleniom dla konsumentów i udzielanie im porad.

Liczba przewidywanych działań: DG SANCO planuje przeprowadzić trzy różne działania w obszarze zwiększania praw konsumentów w zakresie usług finansowych poprzez szkolenia:

– szkolenia w zakresie usług finansowych dla stowarzyszeń konsumentów i innych zainteresowanych organizacji typu non-profit, które dostarczają informacji i doradzają użytkownikom usług finansowych, na podstawie istniejącej umowy ramowej. Działanie to zostanie zlecone na podstawie istniejącej umowy ramowej we wrześniu 2010 r. na kwotę 200.000 EUR,

– badanie w celu wskazania w każdym państwie członkowskim organizacji typu non-profit udzielających konsumentom ogólnych informacji na temat usług finansowych. Badanie to podda ponadto analizie najlepsze praktyki w zakresie udzielania ogólnych porad finansowych. Określi również potrzeby szkoleniowe tych organizacji związane z udzielaniem porad finansowych. Na badanie, w związku z którym w sierpniu 2010 r. ogłoszone zostanie otwarte zaproszenie do składania ofert (zamówienie na usługi), zostanie przyznana kwota 150.000 EUR.

Dalsze szkolenia w zakresie usług finansowych dla zainteresowanych organizacji typu non-profit, udzielających konsumentom ogólnych porad na temat usług finansowych, zostaną zorganizowane jako działanie następcze w wyniku wspomnianego wyżej badania. Na szkolenia te, w związku z którymi w maju 2011 r. ogłoszone zostanie otwarte zaproszenie do składania ofert (zamówienie na usługi), zostanie przyznana kwota 650.000 EUR.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.219.21

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2010/462/UE dotycząca przyjęcia decyzji w sprawie finansowania projektu pilotażowego na rzecz zwiększenia praw konsumentów, efektywności i stabilności europejskich rynków finansowych poprzez szkolenia dla stowarzyszeń konsumentów i podobnych organizacji
Data aktu: 18/08/2010
Data ogłoszenia: 20/08/2010
Data wejścia w życie: 18/08/2010