(EBC/2010/2)(2010/272/UE)
(Dz.U.UE L z dnia 12 maja 2010 r.)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 127 ust. 2 tiret pierwsze,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności jego art. 3 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 17, art. 18 oraz art. 22,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 6 lipca 2006 r. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała o zbadaniu - we współpracy z centralnymi depozytami papierów wartościowych i innymi uczestnikami rynku - możliwości stworzenia w ramach Eurosystemu nowej struktury dla rozrachunku papierów wartościowych w pieniądzu banku centralnego pod nazwą TARGET2-Securities (T2S). W ramach zadań Eurosystemu określonych w art. 17, 18 i 22 Statutu ESBC, celem T2S jest usprawnienie integracji usług posttransakcyjnych poprzez zaoferowanie podstawowego, neutralnego rozrachunku operacji gotówkowych i operacji na papierach wartościowych w pieniądzu banku centralnego, świadczonego ponadgranicznie w całej Europie, co umożliwi depozytom papierów wartościowych świadczenie zharmonizowanych i standaryzowanych usług rozrachunku według zasady dostawa za płatność w ramach zintegrowanego środowiska technicznego umożliwiającego rozrachunek transgraniczny. Jako że dostarczanie pieniądza banku centralnego jest podstawowym zadaniem Eurosystemu, T2S ma charakter świadczenia publicznego. Usługi zarządzania zabezpieczeniem oraz rozrachunku w pieniądzu banku centralnego w T2S będą świadczone przez KBC strefy euro.
(2) Artykuł 22 Statutu ESBC upoważnia Eurosystem do "zapewnienia skuteczności i rzetelności systemów rozliczeń i płatności w ramach Unii". Rozrachunek w pieniądzu banku centralnego pozwala ponadto na wyeliminowanie ryzyka płynności. Ma on zatem podstawowe znaczenie dla zapewnienia niezawodnej obsługi posttransakcyjnej papierów wartościowych, a także dla rynku finansowego jako całości.
(3) W dniu 17 lipca 2008 r. Rada Prezesów podjęła decyzję o rozpoczęciu projektu T2S oraz o przeznaczeniu na ten cel środków niezbędnych do jego pełnej realizacji. Na podstawie oferty złożonej przez Deutsche Bundesbank, Banco de Espańa, Banque de France oraz Banca d'Italia (zwane dalej "grupą czterech BC") Rada Prezesów zdecydowała również, że T2S zostanie opracowany i będzie obsługiwany przez grupę czterech BC.
(4) Rada Prezesów przyjęła decyzję EBC/2009/6 z dnia 19 marca 2009 r. w sprawie ustanowienia Rady Projektu TARGET2-Securities (TARGET2-Securities Programme Board)(1), mającej być sprawnym organem zarządzającym w ramach Eurosystemu, który będzie przedstawiał Radzie Prezesów projekty rozwiązań kluczowych kwestii strategicznych oraz realizował zadania o charakterze czysto technicznym. Zawarty w załączniku do decyzji EBC/2009/6 mandat Rady Projektu T2S stanowi jeden z fundamentów zarządzania T2S. Jednocześnie banki centralne Eurosystemu powierzyły Radzie Projektu T2S realizację określonych zadań o charakterze wykonawczym, umożliwiając tym samym w pełni efektywne działanie Rady w imieniu całego Eurosystemu.
(5) Niniejsze wytyczne określają w szczególności podstawowe założenia projektu T2S w fazie specyfikacji i opracowywania. Są one konsekwencją wspomnianych powyżej decyzji Rady Prezesów; doprecyzowują one w szczególności role i zadania Rady Projektu T2S oraz grupy czterech BC, a także ich wzajemne relacje. W miarę dalszego opracowywania projektu T2S niniejsze wytyczne zostaną uzupełnione - w zakresie ogólnej odpowiedzialności Rady Prezesów - dodatkowymi aktami prawnymi oraz ustaleniami umownymi.
(6) Zgodnie ze wspomnianymi powyżej decyzjami Rady Prezesów, zarządzanie projektem T2S odbywa się na trzech poziomach. Na pierwszym poziomie zarządzania ostateczne kompetencje decyzyjne w zakresie T2S należą do Rady Prezesów, która ponosi ogólną odpowiedzialność za projekt T2S oraz - zgodnie z art. 8 Statutu ESBC - jest organem decyzyjnym całego Eurosystemu. Na drugim poziomie zarządzania została ustanowiona Rada Projektu T2S, w celu pomocy organom decyzyjnym EBC w zapewnieniu udanej i terminowej realizacji projektu T2S. Wreszcie, na trzecim poziomie zarządzania działa grupa czterech BC.
(7) Usługi T2S będą oferowane depozytom papierów wartościowych, jest zatem ważne, aby relacje z nimi były odpowiednio ukształtowane przez cały okres opracowania, migracji oraz późniejszego działania T2S. W tym celu zostanie utworzona grupa kontaktowa depozytów papierów wartościowych (CSD Contact Group). Krajowe grupy użytkowników (National User Groups) stanowią forum dla komunikacji i współdziałania z dostawcami i użytkownikami usług rozrachunku papierów wartościowych w ramach rynku krajowego. Grupa doradcza T2S (T2S Advisory Group) stanowi forum dla komunikacji i współdziałania pomiędzy Eurosystemem a zewnętrznymi podmiotami zainteresowanymi T2S.
(8) T2S nie jest przedsięwzięciem komercyjnym i jego celem nie jest konkurowanie z depozytami papierów wartościowych czy innymi uczestnikami rynku. Dlatego też - choć zasady finansowania T2S zakładają pełne pokrycie kosztów jego działania - usługi T2S nie są świadczone w celu osiągnięcia zysku. Całkowity poziom inwestycji Eurosystemu w T2S zostanie ustalony w drodze wewnętrznego rozstrzygnięcia, przy czym decyzja dotycząca cen usług T2S będzie miała na celu pełne pokrycie kosztów jego działania. Ponadto Eurosystem powinien ściśle przestrzegać zasady niedyskryminacji depozytów papierów wartościowych, a także zapewnić równe warunki konkurencji pomiędzy depozytami korzystającymi z usług rozrachunku oferowanych przez T2S.
(9) T2S jest techniczną strukturą obsługującą nie tylko rozrachunek w euro, ale będzie również dostępny dla KBC spoza strefy euro oraz innych banków centralnych, które wyrażą gotowość uczestnictwa przez udostępnienie swojej waluty do rozrachunku w pieniądzu banku centralnego w ramach T2S zgodnie z postanowieniami niniejszych wytycznych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 21 kwietnia 2010 r.
|
W imieniu Rady Prezesów EBC |
|
Jean-Claude TRICHET |
|
Prezes EBC |
______
(1) Dz.U. L 102 z 22.4.2009, s. 12.
(2) Dz.U. L 348 z 11.12.2006, s. 1.
(3) Dz.U. L 166 z 11.6.1998, s. 45.