(2009/89/WE)(Dz.U.UE L z dnia 4 lutego 2009 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1, w związku z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie pierwsze,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Konwencja o ochronie Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniami, której tytuł został zmieniony na "Konwencja o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego" (zwana dalej "konwencją barcelońską") została zawarta w imieniu Wspólnoty Europejskiej na mocy decyzji Rady 77/585/EWG(1) i 1999/802/WE(2).
(2) Zgodnie z art. 4 ust. 3 lit. e) konwencji barcelońskiej umawiające się strony zobowiązują się do wspierania zintegrowanego zarządzania strefami przybrzeżnymi z uwzględnieniem ochrony obszarów o znaczeniu ekologicznym i o walorach krajobrazowych oraz racjonalnej eksploatacji zasobów naturalnych.
(3) Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2002 r. dotyczące wdrożenia zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną w Europie(3), w szczególności jego rozdział V, zachęca do wdrażania przez państwa członkowskie zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną w ramach obowiązujących konwencji zawartych z sąsiadującymi państwami, w tym państwami trzecimi, położonymi nad wspólnym morzem regionalnym.
(4) Wspólnota działa na rzecz szerszego wprowadzenia zintegrowanego zarządzania za pomocą instrumentów horyzontalnych, m.in. z zakresu ochrony środowiska. Działania te przyczyniają się zatem do zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną.
(5) Zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną stanowi jeden z elementów zintegrowanej polityki morskiej UE, która została zatwierdzona przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie w dniach 13 i 14 grudnia 2007 r.
(6) Na mocy decyzji Rady z dnia 27 listopada 2006 r. Komisja uczestniczyła w imieniu Wspólnoty - w porozumieniu z przedstawicielami państw członkowskich - w negocjacjach zorganizowanych przez konwencję barcelońską w celu sporządzenia Protokołu dotyczącego zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną Morza Śródziemnego (zwanego dalej "protokołem o ZZSP").
(7) W wyniku tych negocjacji tekst protokołu o ZZSP został przyjęty przez Konferencję Pełnomocników w dniu 20 stycznia 2008 r., a strony konwencji mogą składać pod nim podpisy do dnia 20 stycznia 2009 r.
(8) W strefach przybrzeżnych Morza Śródziemnego w dalszym ciągu wywierana jest wielka presja na środowisko, a zasoby przybrzeżne ulegają ciągłej degradacji. Protokół o ZZSP stanowi instrument ramowy na rzecz bardziej skoordynowanego i zintegrowanego podejścia, przewidującego uczestnictwo zainteresowanych stron z sektora prywatnego i publicznego, w tym społeczeństwa obywatelskiego i podmiotów gospodarczych. Przyjęcie takiego otwartego podejścia jest niezbędne do tego, aby skuteczniej rozwiązywać te problemy oraz osiągnąć bardziej zrównoważony rozwój stref przybrzeżnych Morza Śródziemnego.
(9) Protokół o ZZSP zawiera wiele postanowień, które będą wymagać wdrożenia na różnych szczeblach administracji z poszanowaniem zasad pomocniczości i proporcjonalności. Wspólnota powinna działać na rzecz zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną, uwzględniając przy tym m.in. transgraniczny charakter większości problemów środowiskowych, natomiast państwa członkowskie i ich odpowiednie właściwe organy będą odpowiedzialne za opracowanie i wdrożenie na obszarze przybrzeżnym określonych środków szczegółowych, które są przewidziane w protokole o ZZSP, jak np. ustanowienie stref, w których zakazane jest budowanie.
(10) Protokół o ZZSP powinien zostać podpisany w imieniu Wspólnoty, z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 4 grudnia 2008 r.
|
W imieniu Rady |
|
N. KOSCIUSKO-MORIZET |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 240 z 19.9.1977, s. 1.
(2) Dz.U. L 322 z 14.12.1999, s. 32.
(3) Dz.U. L 148 z 6.6.2002, s. 24.
(4) Zob. s. 19 niniejszego Dziennika Urzędowego.