a także mając na uwadze, co następuje:(1) Informacje statystyczne dotyczące obrotów handlowych państw członkowskich z państwami trzecimi mają kluczowe znaczenie dla wspólnotowej polityki gospodarczej i handlowej oraz dla analiz zmian sytuacji rynkowej w zakresie poszczególnych towarów. Należy poprawić przejrzystość systemu statystycznego, tak by był w stanie reagować na zmieniające się środowisko administracyjne i spełniać nowe wymagania użytkowników. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95 z dnia 22 maja 1995 r. w sprawie statystyk odnoszących się do handlu towarami między Wspólnotą i jej państwami członkowskimi a państwami trzecimi 3 należy więc zastąpić nowym rozporządzeniem zgodnie z wymogami określonymi w art. 285 ust. 2 Traktatu.
(2) Statystyki dotyczące handlu zagranicznego opierają się na danych uzyskanych ze zgłoszeń celnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny 4 (zwany dalej "kodeksem celnym"). Postęp integracji europejskiej i wynikające z niego zmiany w odprawie celnej - w tym pojedyncze pozwolenia na stosowanie zgłoszeń uproszczonych lub odprawy uproszczonej w miejscu, a także odprawa scentralizowana, które będą wynikiem obecnej modernizacji kodeksu celnego na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny 5 (zwanego dalej "zmodernizowanym kodeksem celnym"), dają podstawy dla licznych zmian. W szczególności konieczne jest dostosowanie sposobu sporządzania statystyk dotyczących handlu zewnętrznego, ponowne rozważenie koncepcji państwa członkowskiego przywozu i wywozu oraz precyzyjniejsze zdefiniowanie źródła danych służących do sporządzania statystyk wspólnotowych.
(3) Uproszczenie formalności i kontroli celnych dzięki zmodernizowanemu kodeksowi celnemu może spowodować, że nie będzie się dysponować zgłoszeniami celnymi. Aby uniknąć luk w zestawieniach statystycznych dotyczących handlu zagranicznego, należy zapewnić dostarczanie danych statystycznych przez podmioty gospodarcze korzystające z uproszczenia.
(4) Dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 70/2008/WE z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie eliminowania papierowej formy dokumentów w sektorach ceł i handlu 6 powstanie elektroniczny system celny do wymiany danych ze zgłoszeń celnych. Aby możliwa była rejestracja fizycznego handlowego obrotu towarami między państwami członkowskimi a państwami trzecimi oraz aby dane dotyczące przywozu i wywozu były dostępne w odnośnych państwach członkowskich, konieczne jest określenie i dokonanie ustaleń między organami celnymi a urzędami statystycznymi. Dotyczy to m.in. zasad wymiany danych między organami administracji państw członkowskich. Taki system wymiany danych powinien w maksymalnym stopniu opierać się na infrastrukturze stworzonej przez organy celne.
(5) Aby przypisać wspólnotowy wywóz i przywóz do danego państwa członkowskiego, konieczne jest zebranie danych o "państwie członkowskim przeznaczenia" w przypadku przywozu i o "państwie członkowskim rzeczywistego wywozu" w przypadku wywozu. W perspektywie średnioterminowej do celów statystyk dotyczących handlu zagranicznego te państwa członkowskie powinny stać się odpowiednio państwem członkowskim przywozu i wywozu.
(6) Dla celów niniejszego rozporządzenia towary będące przedmiotem handlu zagranicznego powinny być klasyfikowane zgodnie z nomenklaturą scaloną wprowadzoną rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 7 , zwaną dalej "nomenklaturą scaloną".
(7) Aby sprostać potrzebom Europejskiego Banku Centralnego i Komisji w zakresie informacji dotyczących udziału euro w międzynarodowym obrocie towarowym, waluta fakturowania wywozu i przywozu powinna być zgłaszana na poziomie zagregowanym.
(8) Aby móc prowadzić negocjacje handlowe i zarządzać rynkiem wewnętrznym, Komisja powinna otrzymywać szczegółowe informacje o preferencyjnym traktowaniu towarów przywożonych do Wspólnoty.
(9) Statystyki dotyczące handlu zagranicznego dostarczają danych do sporządzania bilansu płatniczego i rachunków narodowych. Cechy umożliwiające przystosowanie ich do celów bilansu płatniczego powinny stać się częścią zestawu danych obowiązkowych i standardowych.
(10) Zharmonizowane przepisy nie dotyczą statystyk państw członkowskich dotyczących składów celnych i wolnych obszarów celnych. Sporządzanie tych statystyk do celów krajowych pozostaje jednak fakultatywne.
(11) Państwa członkowskie powinny przekazywać Eurostatowi roczne zagregowane dane dotyczące handlu w podziale według cech prowadzonej działalności, m.in. z myślą o ułatwieniu analizy funkcjonowania przedsiębiorstw europejskich w kontekście globalizacji. Powiązanie pomiędzy statystykami dotyczącymi przedsiębiorstw i statystykami handlowymi tworzy się poprzez łączenie zawartych w zgłoszeniu celnym danych dotyczących importera i eksportera z danymi wymaganymi na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 177/2008 z dnia 20 lutego 2008 r. ustanawiającego wspólne ramy dla rejestrów przedsiębiorstw do celów statystycznych 8 .
(12) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej 9 stanowi ramy referencyjne dla przepisów zawartych w niniejszym rozporządzeniu. Jeżeli jednak statystyki te mają być rzetelne, to bardzo szczegółowy poziom informacji na temat handlu towarami będzie wymagał specjalnych przepisów w zakresie poufności.
(13) Przekazywanie danych będących przedmiotem poufności informacji statystycznych regulują przepisy rozporządzenia (WE) nr 223/2009 oraz rozporządzenia Rady (Euratom, EWG) nr 1588/90 z dnia 11 czerwca 1990 r. w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych będących przedmiotem poufności informacji statystycznych 10 . Środki przyjęte zgodnie z tymi rozporządzeniami zapewniają fizyczną i logiczną ochronę poufnych danych i zapewniają, by podczas tworzenia i rozpowszechniania statystyk wspólnotowych nie dochodziło do bezprawnego ujawniania danych i wykorzystywania ich do celów innych niż statystyczne.
(14) Podczas tworzenia i rozpowszechniania statystyk Wspólnoty na mocy niniejszego rozporządzenia krajowe i wspólnotowe urzędy statystyczne powinny uwzględniać zasady określone w Europejskim kodeksie praktyk statystycznych, który został przyjęty dnia 24 lutego 2005 r. przez Komitet ds. Programu Statystycznego i dołączony do zalecenia Komisji z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie niezależności, wiarygodności i odpowiedzialności krajowych i wspólnotowych organów statystycznych.
(15) Należy opracować specjalne przepisy obowiązujące do czasu, gdy zmiany w przepisach celnych pozwolą na uzyskanie dodatkowych danych ze zgłoszenia celnego, i do czasu, gdy prawodawstwo wspólnotowe będzie wymagać elektronicznej wymiany danych celnych.
(16) Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, to jest ustanowienie wspólnych ram dla systematycznego tworzenia wspólnotowych statystyk dotyczących obrotu towarowego z państwami trzecimi, nie może być osiągnięty w wystarczającym stopniu przez państwa członkowskie, a ze względu na rozmiary i skutki działania może być on lepiej zrealizowany na poziomie wspólnotowym, Wspólnota może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.
(17) Środki niezbędne do wdrożenia niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przy-znanych Komisji 11 .
(18) W szczególności Komisja powinna być uprawniona do dostosowywania wykazów procedur celnych lub przeznaczeń celnych, które definiują wywóz lub przywóz do celów statystyk dotyczących handlu zagranicznego, do przyjmowania różnych lub szczególnych przepisów dotyczących towarów lub przepływów, które z powodów metodologicznych wymagają szczególnych przepisów, do dostosowywania wykazów towarów i przepływów wyłączonych z zakresu statystyk dotyczących handlu zagranicznego, do określania źródeł danych innych niż zgłoszenia celne, służących do rejestrowania przywozów lub wywozów szczególnych towarów lub przepływów, do określania danych statystycznych wraz z kodami, które należy stosować, do ustalania wymogów w zakresie danych dotyczących szczególnych towarów lub przepływów, do ustalania wymogów w zakresie sporządzania statystyk, do określania charakterystyki prób, do ustalenia okresu sprawozdawczego oraz poziomu agregacji w odniesieniu do państw partnerskich, towarów i walut oraz do dostosowywania terminu przekazywania statystyk, treści, zakresu i warunków korygowania statystyk, które już przekazano, a także do ustalenia terminu przekazywania statystyk dotyczących handlu w podziale według charakterystyki działalności i statystyk handlowych w podziale według waluty fakturowania. Ponieważ środki te mają charakter ogólny i służą zmianie innych niż istotne elementów niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez uzupełnienie go o nowe elementy inne niż istotne, muszą one zostać przyjęte zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 5a decyzji 1999/468/WE,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Strasburgu dnia 6 maja 2009 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
H.-G. PÖTTERING |
J. KOHOUT |
Przewodniczący |
Przewodniczący |
1 Dz.U. C 70 z 15.3.2008, s. 1.
2 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 23 września 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym), wspólne stanowisko Rady z dnia 16 lutego 2009 r. (Dz.U. C 75 E z 31.3.2009, s. 58) oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 2 kwietnia 2009 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym).
3 Dz.U. L 118 z 25.5.1995, s. 10.
4 Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.
5 Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1.
6 Dz.U. L 23 z 26.1.2008, s. 21.
7 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
8 Dz.U. L 61 z 5.3.2008, s. 6.
9 Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164.
10 Dz.U. L 151 z 15.6.1990, s. 1.
11 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
12 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2016/2119 z dnia 2 grudnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.329.66) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2016 r.
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
14 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
15 Art. 3 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
16 Art. 3 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
17 Art. 3 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
18 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
19 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
20 Art. 5 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
21 Art. 5 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
22 Art. 5 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
23 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
24 Art. 6 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
25 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
26 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
27 Art. 10a dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
28 Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1.
29 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2016/1724 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.266.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2016 r.
30 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).