Decyzja 2006/145/WE w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w Partnerstwie dla członkostwa zawartym z Chorwacją oraz uchylająca decyzję 2004/648/WE

DECYZJA RADY
z dnia 20 lutego 2006 r.
w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w Partnerstwie dla członkostwa zawartym z Chorwacją oraz uchylająca decyzję 2004/648/WE

(2006/145/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 lutego 2006 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 533/2004 w sprawie ustanowienia europejskiego partnerstwa w ramach procesu stabilizacyjnego i stowarzyszeniowego(1), w szczególności jego art. 1a i 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada Europejska w Salonikach w dniach 19 i 20 czerwca 2003 r. zatwierdziła wprowadzenie partnerstwa jako środka urzeczywistniania perspektywy europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 533/2004 przewiduje, że Rada ma podejmować decyzje w sprawie zasad, priorytetów i warunków, które mają być zawarte w partnerstwach, oraz w sprawie wszelkich dalszych dostosowań.

(3) W dniu 13 września 2004 r. Rada przyjęła partnerstwo europejskie z Chorwacją(2).

(4) W dniu 3 października 2005 r. Państwa Członkowskie rozpoczęły negocjacje z Chorwacją w sprawie jej przystąpienia do Unii Europejskiej. Postęp negocjacji jest uzależniony od postępu Chorwacji w przygotowaniu do przystąpienia, którego wymiernym wskaźnikiem będzie między innymi wdrożenie systematycznie uaktualnianego partnerstwa.

(5) Właściwe jest zatem przyjęcie Partnerstwa dla członkostwa, uaktualniającego obecne partnerstwo, w celu określenia nowych priorytetów dalszych prac, na podstawie ustaleń zawartych w sprawozdaniu z 2005 r. w sprawie przygotowań Chorwacji do dalszej integracji z Unią Europejską.

(6) W rozporządzeniu (WE) nr 533/2004 stwierdzono, że dalsze działania wynikające z partnerstwa dla członkostwa będą zapewnione w ramach mechanizmów ustanowionych w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

(7) W celu przygotowania do dalszej integracji z Unią Europejską od Chorwacji oczekuje się opracowania planu obejmującego harmonogram i konkretne środki na rzecz realizacji priorytetów niniejszego Partnerstwa dla członkostwa.

(8) Decyzja 2004/648/WE powinna zatem zostać uchylona,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zgodnie z art. 1a rozporządzenia Rady (WE) nr 533/2004 zasady, priorytety i warunki Partnerstwa dla członkostwa z Chorwacją są określone w Załączniku stanowiącym integralną część niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Analizę wdrażania Partnerstwa dla członkostwa przeprowadza się za pomocą mechanizmów ustanowionych w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia, w szczególności rocznych sprawozdań z postępów przedstawianych przez Komisję.

Artykuł  3

Uchyla się decyzję 2004/648/WE.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 lutego 2006 r.

W imieniu Rady
J. PRÖLL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 86 z 24.3.2004, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 269/2006 (Dz.U. L 47 z 17.2.2006, str. 7).

(2)Decyzja Rady 2004/648/WE z dnia 13 września 2004 r. w sprawie zasad, priorytetów i warunków partnerstwa europejskiego z Chorwacją (Dz.U. L 297 z 22.9.2004, str. 19).

ZAŁĄCZNIK 

CHORWACJA: PARTNERSTWO DLA CZŁONKOSTWA 2005 R.

1. WPROWADZENIE

Rada Europejska w Salonikach zatwierdziła wprowadzenie instrumentu partnerstwa jako środka urzeczywistnienia perspektywy europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

Dnia 13 września 2004 r. Rada przyjęła partnerstwo europejskie z Chorwacją. Dnia 3 października 2005 r. Państwa Członkowskie rozpoczęły negocjacje z Chorwacją w sprawie jej przystąpienia do Unii Europejskiej. Właściwe jest przyjęcie Partnerstwa dla członkostwa uaktualniającego poprzednie partnerstwo europejskie, na podstawie ustaleń przyjętych w przedstawionym przez Komisję sprawozdaniu z postępów Chorwacji z 2005 r. Nowe Partnerstwo dla członkostwa wyróżnia nowe priorytety działań. Priorytety te dostosowane są do konkretnych potrzeb oraz etapu przygotowań Chorwacji i w razie konieczności ulegać będą zmianom. Partnerstwo dla członkostwa ustanawia także wytyczne w sprawie pomocy finansowej dla Chorwacji.

Od Chorwacji oczekuje się opracowania planu obejmującego harmonogram i konkretne środki realizacji priorytetów zawartych w Partnerstwie dla członkostwa.

2. ZASADY

Ramy europejskiego kursu krajów Bałkanów Zachodnich, aż do przyszłego przystąpienia tych krajów do UE, nadal określa proces stabilizacji i stowarzyszenia.

Główne priorytety określone dla Chorwacji wiążą się ze zdolnością do osiągania postępów w przygotowaniach do przystąpienia, zwłaszcza zdolności do spełnienia kryteriów określonych przez Radę Europejską w Kopenhadze w 1993 r. oraz warunków ustanowionych dla procesu stabilizacji i stowarzyszenia, w szczególności warunków określonych przez Radę w jej konkluzjach z dnia 29 kwietnia 1997 r. oraz z dnia 21 i 22 czerwca 1999 r., treści deklaracji końcowej Szczytu w Zagrzebiu z dnia 24 listopada 2000 r., treścią Agendy z Salonik oraz wymogów ram negocjacyjnych przyjętych przez Radę dnia 3 października 2005 r.

3. PRIORYTETY

Priorytety wymienione w niniejszym Partnerstwie dla członkostwa wybrano na podstawie założenia, że realistyczne jest oczekiwanie od Chorwacji ich pełnej realizacji lub osiągnięcia znaczących postępów w ich realizacji w ciągu najbliższych kilku lat. Priorytety zostały podzielone na krótkoterminowe, których realizacji oczekuje się w okresie od jednego do dwóch lat, oraz średnioterminowe, których realizacja powinna nastąpić w ciągu trzech do czterech lat. Priorytety te dotyczą zarówno samego prawodawstwa, jak i jego wdrażania. Ze względu na znaczne koszty, których wymaga wdrożenie i egzekwowanie dorobku Wspólnoty, a także na złożoność wymogów UE w niektórych dziedzinach, w partnerstwie, o którym mowa, nie wymieniono na obecnym etapie wszystkich ważnych zadań. Przyszłe partnerstwa uwzględniać będą dalsze priorytety, w zależności od postępów czynionych przez Chorwację.

Wśród priorytetów krótkoterminowych wyróżniono priorytety kluczowe; priorytety te przedstawiono łącznie na początku sekcji 3.1. Kolejność priorytetów kluczowych na liście nie oznacza uporządkowania ich według ich wagi.

3.1. PRIORYTETY KRÓTKOTERMINOWE

Priorytety kluczowe

– Wdrożenie strategii i planu działania w zakresie reformy sądownictwa, w tym przyjęcie niezbędnego nowego prawodawstwa, przy zapewnieniu konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.

– Przyjęcie i rozpoczęcie wdrażania krajowej strategii zapobiegania korupcji i zwalczania jej oraz zapewnienie niezbędnej koordynacji między właściwymi resortami i organami administracji publicznej uczestniczącymi we wdrażaniu tej strategii, w tym w pełni funkcjonalnego Biura Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej.

– Przyspieszenie wdrażania ustawy konstytucyjnej w sprawie mniejszości narodowych. W szczególności podjęcie pilnych kroków w celu zapewnienia proporcjonalnej reprezentacji mniejszości w lokalnych i regionalnych jednostkach samorządowych, w administracji państwowej i organach sądowych oraz w organach administracji publicznej.

– Zakończenie procesu powrotu uchodźców, w tym zamknięcie wszystkich spraw zwrotu mienia, odbudowy i pomocy mieszkaniowej dla byłych lokatorów/najemców posiadających uprzednio tytuł prawny do lokali, oraz dodatkowe wzmocnienie współpracy regionalnej w celu przyspieszenia procesu powrotu uchodźców i integracji lokalnej, w szczególności poprzez wkład w realizację Deklaracji sarajewskiej.

– Kontynuowanie wysiłków na rzecz pojednania obywateli zamieszkujących region.

– Utrzymanie pełnej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii.

– Działania na rzecz znalezienia ostatecznych rozwiązań dla nieuregulowanych spraw dwustronnych, w szczególności kwestii granicznych ze Słowenią, Serbią i Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną.

– Zapewnienie właściwego wdrażania wszystkich zobowiązań przyjętych w Układzie o stabilizacji i stowarzyszeniu (zwanym dalej "Układem") w obszarach takich, jak polityka konkurencji; dotyczy to w szczególności potrzeby przyjęcia i wdrożenia planu restrukturyzacji sektora hutnictwa stali oraz zakupów nieruchomości. Zakończenie trwających i zaplanowanych negocjacji w sprawach handlowych związanych z Układem (takich jak protokół wprowadzający kontyngent taryfowy na cukier, protokół rozszerzenia oraz dalsze koncesje handlowe dotyczące produktów rolnych i produktów rybołówstwa) oraz zapewnienie właściwego wprowadzenia w życie ich wyników.

Kryteria polityczne

Demokracja i praworządność

– Podjęcie kroków w celu przyjęcia spójnego i trwałego prawodawstwa wyborczego, które reguluje kwestie takie jak listy wyborcze, głosowanie poza granicami kraju oraz przejrzyste finansowanie kampanii wyborczych.

Administracja publiczna

– Pełne wdrożenie działań na rzecz reformy administracji publicznej w dziedzinie zasad rekrutacji, awansu i szkoleń oraz lepsze zarządzanie kadrami we wszystkich organach administracji publicznej w celu zapewnienia odpowiedzialności, wydajności, otwartości, przejrzystości, odpolitycznienia oraz wysokiego szczebla profesjonalizmu służb publicznych.

– Zapewnienie skutecznych działań następczych po stwierdzonych brakach w dziedzinie cywilnej kontroli nad wszystkimi służbami bezpieczeństwa.

System sądownictwa

– Postęp w ograniczaniu liczby zaległych spraw sądowych.

– Postęp w dziedzinie bardziej racjonalnej organizacji sądów, w tym opracowanie nowoczesnych systemów informatycznych.

– Stworzenie otwartego, sprawiedliwego i przejrzystego systemu rekrutacji, oceny i awansu w celu poprawy profesjonalizmu organów sądowych, poprzez zapewnienie odpowiedniego finansowania przez państwo prowadzonego na wysokim poziomie kształcenia i szkolenia sędziów, prokuratorów i pracowników administracji.

– Podjęcie środków mających na celu zapewnienie właściwego i pełnego wykonywania orzeczeń sądów.

– Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości i do pomocy prawnej oraz udostępnienie odpowiadających temu celowi środków budżetowych; poprawa kształcenia i szkolenia w zakresie prawodawstwa UE.

Polityka zwalczania korupcji

– Dalsze prace nad kodeksami postępowania/etycznymi urzędników oraz przedstawicieli wyłanianych w wyborach, a także nad planami działań w sprawie zapobiegania korupcji w odnośnych organach egzekwowania prawa (straż graniczna, policja, służba celna, sądownictwo).

– Podjęcie działań w celu zapewnienia dostosowania ram prawnych w zakresie zwalczania korupcji oraz ich jednolitego wdrażania i wykonywania, a także zapewnienie podjęcia większych wysiłków na rzecz aktywnego zapobiegania, wykrywania i skutecznego ścigania korupcji, w szczególności korupcji na wyższych szczeblach.

– Podjęcie konkretnych działań w celu lepszego uświadomienia społeczeństwu faktu, że korupcja jest poważnym przestępstwem.

Prawa człowieka i ochrona mniejszości

– Propagowanie poszanowania i ochrony mniejszości zgodnie z Europejską konwencją praw człowieka i zasadami określonymi w Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych, oraz w zgodzie z najlepszymi praktykami w tym zakresie w Państwach Członkowskich UE.

– Zapewnienie przeprowadzenia właściwego dochodzenia oraz właściwego ścigania wszelkich przypadków przestępstw o podłożu etnicznym.

– Dalsze wdrażanie strategii i planu działania na rzecz ochrony i integracji Romów oraz zapewnienie dostępności wszelkich niezbędnych w tym zakresie środków.

– Opracowanie i rozpoczęcie wdrażania kompleksowej strategii przeciwdziałania dyskryminacji.

– Przegląd prawodawstwa w zakresie mediów audiowizualnych zgodnie z zaleceniami sformułowanymi w lutym 2004 r. w czasie wspólnej wizyty ekspertów z ramienia Rady Europy, Komisji i OBWE. W szczególności przegląd ustawy o elektronicznych środkach przekazu w celu stworzenia przejrzystych, przewidywalnych i skutecznych ram regulacyjnych oraz zapewnienia politycznej niezależności Rady Elektronicznych Środków Przekazu; zapewnienie niezależności i stabilności pracy Radia i Telewizji Chorwackiej oraz jej Rady Programowej, przy jednoczesnym przeglądzie ustawy o Radiu i Telewizji Chorwackiej. Podjęcie dalszych kroków na rzecz skutecznej dekryminalizacji zniesławienia i obrazy.

Sprawy regionalne i zobowiązania międzynarodowe

– Znaczna poprawa sądowego ścigania zbrodni wojennych, zwłaszcza poprzez wyeliminowanie zjawiska gorszego traktowania Serbów ze względów etnicznych oraz stosowanie jednolitego standardu w zakresie odpowiedzialności karnej bez względu na narodowość.

– W sprawie powrotu uchodźców, zakończenie w przewidzianych terminach rozpatrywania już złożonych wniosków o odbudowę budynków mieszkalnych, odbudowa do końca 2005 r. wszystkich budynków mieszkalnych, w sprawie których wydano decyzję pozytywną, oraz odbudowa do końca 2006 r. wszystkich pozostałych budynków mieszkalnych, w sprawie których wydana zostanie decyzja pozytywna. Zakończenie bez dalszych opóźnień zwrotu budynków mieszkalnych.

– Pilne rozpoczęcie i ukończenie wdrażania programu pomocy mieszkaniowej dla tych uchodźców, którzy utracili tytuł prawny jako lokatorzy/najemcy lokali poza terenami objętymi szczególną opieką państwa, oraz przyspieszenie wdrażania programu pomocy mieszkaniowej dla uchodźców powracających na tereny objęte szczególną opieką państwa. Zapewnienie przeprowadzenia odpowiedniej kampanii informacyjnej.

– Zapewnienie odpowiedniej koordynacji i współpracy między wszystkimi właściwymi organami centralnymi i lokalnymi w sprawach związanych z powrotem uchodźców.

– Stworzenie warunków społecznych i ekonomicznych, które poprawią atmosferę ponownej integracji powracających uchodźców i poziom akceptacji tych uchodźców przez miejscowe społeczności, także poprzez realizację programów rozwoju regionalnego w obszarach, których to dotyczy. Ponowne stworzenie możliwości zgłaszania roszczeń konwalidacyjnych oraz przegląd wszystkich wniosków złożonych po upływie poprzedniego terminu.

– Pełne wdrożenie umów z krajami sąsiednimi, szczególnie w dziedzinach wymiany handlowej, zwalczania przestępczości zorganizowanej, zarządzania granicami i readmisji, współpracy transgranicznej oraz współpracy sądowniczej i policyjnej, także w sprawie zbrodni wojennych, a również zawarcie takich umów tam, gdzie ich nadal brakuje.

Kryteria gospodarcze

– Realizacja racjonalnej, stabilizującej polityki makroekonomicznej, w tym rozwój rynkowych instrumentów pieniężnych w celu poprawy skuteczności polityki pieniężnej.

– Wzmocnienie konsolidacji fiskalnej w oparciu o trwałe działania strukturalne, zwłaszcza w dziedzinie subwencji i wydatków społecznych, a także rozwiązanie kwestii spłaty tzw. starego zadłużenia emerytalno-rentowego w sposób niezagrażający konsolidacji fiskalnej. Rozpoczęcie realizacji kolejnych działań na rzecz kompleksowej reformy służby zdrowia w celu poprawy jej sytuacji finansowej.

– Kontynuowanie reform strukturalnych w dziedzinie finansów publicznych, w szczególności zarządzania wydatkami. Ustanowienie przejrzystego i skutecznego systemu zarządzania zadłużeniem.

– Przyspieszenie prywatyzacji przedsiębiorstw z portfela Funduszu Prywatyzacyjnego. Przyspieszenie restrukturyzacji i prywatyzacji lub likwidacji dużych przedsiębiorstw państwowych, w szczególności w rolnictwie, hutnictwie i przemyśle stoczniowym. Dalsze działania na rzecz restrukturyzacji lub prywatyzacji przedsiębiorstw użyteczności publicznej (telekomunikacyjnych, energetycznych, naftowych itp.). Poprawa przejrzystości procesu prywatyzacji.

– Dalsza poprawa sytuacji w otoczeniu biznesu poprzez uproszczenie przepisów regulujących wejście na rynek i schodzenie z rynku. W szczególności przyspieszenie procedur rejestracji oraz lepsze wdrażanie przepisów upadłościowych, a także poprawa warunków rozwoju przedsiębiorstw prywatnych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych, m.in. poprzez usprawnienia administracyjne.

– Przyspieszenie reformy gospodarki gruntami, w szczególności ewidencjonowanie i prywatyzacja gruntów rolnych poprzez stworzenie nowoczesnego i wydajnego katastru i rejestru ksiąg wieczystych w celu usunięcia obecnych przeszkód w rozwoju rynku obrotu gruntami i rynku mieszkaniowego.

– Opracowanie statystyk makroekonomicznych.

Zdolność do przyjęcia zobowiązań wynikających z członkostwa

Swobodny przepływ towarów

– Dokończenie przebudowy obecnych ram prawnych i instytucjonalnych w celu zapewnienia rozdziału funkcji regulacyjnych, akredytacyjnych, normalizacyjnych oraz funkcji certyfikacji produktów, a także stworzenia struktur nadzoru rynku zgodnych z dorobkiem Wspólnoty. Szybsze przyjmowanie norm europejskich. Dalsze prace nad przeniesieniem do prawa krajowego dyrektyw opartych na starym i nowym podejściu.

– Rozpoczęcie przeglądu prawodawstwa krajowego w celu określenia niezgodności z art. 28-30 Traktatu WE, zaplanowania ich eliminacji i zapobiegania wprowadzaniu nowych barier.

Prawo przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług

– Rozpoczęcie dostosowań prawa w dziedzinie wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych do dorobku Wspólnoty, w tym zapewnienie niezbędnej zdolności administracyjnej.

– Rozpoczęcie przeglądu prawodawstwa krajowego w celu określenia istniejących ograniczeń prawa przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług, zaplanowania ich eliminacji i zapobiegania wprowadzaniu nowych barier.

– Poprawa zdolności instytucjonalnej krajowego organu regulacyjnego w zakresie usług pocztowych oraz zapewnienie niezależności tego organu.

Swobodny przepływ kapitału

– Udoskonalenie prawodawstwa w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i przystąpienie do zapewniania jego skutecznego wprowadzenia w życie. Poprawa zdolności administracyjnej jednostki wywiadu finansowego i skuteczności jej współpracy z innymi instytucjami uczestniczącymi w zwalczaniu praktyk prania pieniędzy.

– Uproszczenie procedur udzielania zezwoleń na zakup nieruchomości przez obywateli państw UE na niedyskryminacyjnych zasadach oraz znaczne zmniejszenie liczby zaległych wniosków do rozpatrzenia.

Zamówienia publiczne

– Dokończenie dostosowywania do dorobku obowiązującego w Chorwacji prawodawstwa w zakresie zamówień publicznych wraz z przepisami wykonawczymi, także w dziedzinie udzielania zamówień publicznych, przyznawania koncesji oraz procedur rewizyjnych.

– Poprawa zdolności administracyjnej Urzędu Zamówień Publicznych do wykonywania zadań powierzonych mu na mocy ustawy o zamówieniach publicznych.

Prawo własności intelektualnej

– Poprawa skuteczności egzekwowania praw własności intelektualnej, przemysłowej i handlowej, zwłaszcza przez poprawę zdolności administracyjnej, w tym zdolności instytucjonalnej organów ścigania i sądownictwa.

Konkurencja

– Zapewnienie dalszego dostosowania do dorobku krajowego ustawodawstwa wraz z przepisami wykonawczymi, w celu umożliwienia skutecznej kontroli antymonopolowej i kontroli nad pomocą państwa z zastosowaniem wiążących decyzji stosowanych wobec wszystkich sektorów gospodarki; w przypadku pomocy państwa dotyczy to zarówno programów pomocy, jak i indywidualnych działań pomocowych.

– Poprawa zdolności administracyjnej i umocnienie niezależności Agencji ds. Konkurencji, zarówno w dziedzinie pomocy państwa, jak i w obszarze antymonopolowym. Zapewnienie doskonalenia i szkoleń pracowników sądownictwa w sprawach konkurencji.

– Poprawa wyników w zakresie egzekwowania przepisów antymonopolowych, zwłaszcza poprzez silniejsze skoncentrowanie się na poważnych zakłóceniach konkurencji, oraz wprowadzenie działającego odstraszająco systemu grzywien. Poprawa wyników w zakresie egzekwowania przepisów w sprawie pomocy państwa, zwłaszcza poprzez wypełnianie obowiązków powiadamiania, oraz prowadzenie aktywnej oceny wszystkich działań pomocowych.

– Zapewnienie dostosowania istniejących programów pomocy oraz prawodawstwa fiskalnego do dorobku Wspólnoty w zakresie pomocy państwa.

– Przyjęcie i rozpoczęcie wdrażania możliwych do realizacji programów restrukturyzacji w sektorach hutniczym i stoczniowym, zgodnie z wymogami UE w celu zapewnienia m.in. zgodności wszelkiej pomocy z dorobkiem wspólnotowym.

– Zapewnienie przejrzystości pomocy państwa poprzez stworzenie całościowej ewidencji i systemu zgłaszania wszystkich działań pomocowych na wszystkich szczeblach administracyjnych, a także podniesienie świadomości w zakresie zasad konkurencji.

Usługi finansowe

– Wzmocnienie ram regulacyjnych i administracyjnych nadzoru nad usługami finansowymi, w szczególności przygotowanie przejścia do planowanego rozwiązania w postaci zintegrowanego organu nadzoru nad niebankowymi usługami finansowymi.

– Przygotowanie wprowadzenia wymogów ramowych wobec nowego kapitału w odniesieniu do instytucji kredytowych i przedsiębiorstw inwestycyjnych.

Społeczeństwo informacyjne i media

– Dalsze wzmocnienie zdolności instytucjonalnej krajowego organu regulacyjnego w zakresie usług telekomunikacyjnych oraz zapewnienie niezależności tego organu.

Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

– Zapewnienie pełnej funkcjonalności agencji SAPARD/IPARD.

– Przyspieszenie prac nad stworzeniem odpowiedniego systemu identyfikacji działek rolnych oraz systemu identyfikacji i rejestracji bydła.

– Usprawnienie systemu gromadzenia i przetwarzania danych statystycznych dotyczących rolnictwa, zgodnie z normami i metodami stosowanymi w UE.

– Opracowanie strategii rozwoju obszarów wiejskich i instrumentów polityki służących do opracowywania, wdrażania, zarządzania, monitorowania, kontroli i oceny programów rozwoju obszarów wiejskich.

Bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna

– Kontynuacja dostosowania sektora weterynaryjnego i fitosanitarnego, udoskonalenie zasad kontroli, modernizacja zakładów rolno-spożywczych w celu spełnienia norm sanitarnych UE.

– Opracowanie całościowej strategii w dziedzinach bezpieczeństwa żywności oraz polityki weterynaryjnej i fitosanitarnej. Wzmocnienie niezbędnych struktur administracyjnych oraz poprawa koordynacji między tymi strukturami w celu zapewnienia realizacji kompleksowych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności w całym łańcuchu żywnościowym.

Rybołówstwo

– Wzmocnienie struktur administracyjnych, szczególnie struktur kontrolnych, w zakresie polityki rybołówstwa.

– Rozpoczęcie tworzenia komputerowego rejestru statków rybackich.

– W odniesieniu do chronionej strefy ekologicznej i strefy połowów, ogłoszonych jednostronnie przez Chorwację,

dalsze wdrażanie umowy trójstronnej zawartej w czerwcu 2004 r.

Polityka transportowa

– Dalsze wdrażanie norm UE w dziedzinie prawodawstwa społecznego i technicznego dotyczącego transportu drogowego, a także w dziedzinie norm bezpieczeństwa w transporcie morskim.

– Wzmocnienie zdolności administracyjnej w sektorze kolejowym.

– Powołanie niezależnego organu ds. badania wypadków lotniczych oraz wzmocnienie krajowych organów regulacyjnych w sektorze lotniczym.

– Zawarcie umowy o Europejskiej Wspólnej Przestrzeni Lotniczej (ECAA) wraz z protokołem w sprawie środków przejściowych w celu wdrożenia prawodawstwa UE w dziedzinie lotnictwa.

Energia

– Dalsze wdrażanie dorobku UE w dziedzinie gazu i energii elektrycznej.

– Zapewnienie zdolności operacyjnej i niezależności funkcjonowania krajowego organu regulacyjnego.

– Rozpoczęcie realizacji zobowiązań podjętych w ramach Traktatu Wspólnoty Energetycznej.

– Wzmocnienie zdolności administracyjnej i lepsze dostosowanie prawa krajowego do dorobku Wspólnoty w dziedzinie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz energii jądrowej, jak również zapewnianie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

Podatki

– Przyspieszenie dostosowywania prawodawstwa podatkowego do dorobku wspólnotowego i zapewnienie skutecznego egzekwowania prawa, ze szczególnym naciskiem na włączenie wolnych obszarów celnych w terytorialny zakres stosowania VAT oraz na zniesienie obowiązujących obecnie zerowych stawek VAT.

– Rozpoczęcie dostosowań prawa do dorobku wspólnotowego w dziedzinie podatków bezpośrednich, w tym do przepisów w sprawie wymiany informacji między Państwami Członkowskimi, w celu ułatwienia egzekwowania środków służących przeciwdziałaniu unikania opodatkowania oraz uchylania się od zobowiązań podatkowych.

– Zobowiązanie się do przestrzegania zasad kodeksu postępowania w dziedzinie opodatkowania przedsiębiorstw i zapewnienie zgodności nowych środków podatkowych z tymi zasadami.

– Znaczne wzmocnienie zdolności instytucjonalnej organów podatkowych i celnych, szczególnie w odniesieniu do ich funkcji poboru i funkcji kontrolnych; dalsze prace nad stworzeniem poprawnie funkcjonującego organu zajmującego się podatkiem akcyzowym o odpowiedniej obsadzie kadrowej; uproszczenie procedur w celu skutecznego ścigania nadużyć podatkowych.

– Dalsze prace nad opracowaniem niezbędnych systemów informatycznych umożliwiających wymianę danych elektronicznych z UE i jej Państwami Członkowskimi.

Statystyka

– Wzmocnienie zdolności administracyjnej Chorwackiego Urzędu Statystycznego, reforma jego oddziałów regionalnych oraz poprawa koordynacji z innymi podmiotami opracowującymi urzędowe dane statystyczne.

– Opracowanie danych statystycznych dotyczących przedsiębiorczości oraz statystyk społecznych.

Polityka społeczna i zatrudnienie

– Dalsze dostosowanie do dorobku Wspólnoty krajowych przepisów w dziedzinie prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, równości płci oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

– Poprawa struktur administracyjnych i wykonawczych oraz koordynacji międzyresortowej.

Polityka w zakresie przemysłu i przedsiębiorstw

– Dalsze uproszczenie i przyspieszenie procedur rejestracji przedsiębiorstw; uruchomienie dostępu za pośrednictwem Internetu do wybranych programów rządowych dla MŚP; dalsze prace nad opracowywaniem ocen skutków regulacji.

– Dalsze wdrażanie zapisów Europejskiej karty małych przedsiębiorstw.

Polityka regionalna i koordynacja instrumentów strukturalnych

– Opracowanie całościowej i spójnej strategii w dziedzinie rozwoju regionalnego.

– Wybór kluczowych organów i podmiotów zarządzających odpowiedzialnych za wdrażanie instrumentów strukturalnych oraz poprawa ich zdolności instytucjonalnej.

Sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo

– Udoskonalenie zarządzania granicami, zwłaszcza poprzez wzmocnienie ochrony granic morskich; wdrożenie zintegrowanej strategii zarządzania granicami (w tym w zakresie readmisji); zwiększenie inwestycji w wyposażenie i infrastrukturę techniczną; zatrudnienie dodatkowych pracowników i zapewnienie właściwej infrastruktury szkoleniowej.

– Poprawa stanu wyposażenia służącego do wykrywania dokumentów podrobionych i przerobionych, a także zorganizowanie szkoleń pracowników misji dyplomatycznych i konsulatów.

– Dalsze dostosowanie prawodawstwa w zakresie azylu do dorobku wspólnotowego. Stworzenie stałego krajowego ośrodka przyjęć osób ubiegających się o azyl.

– Poprawa koordynacji między organami ścigania a sądownictwem, zwłaszcza w odniesieniu do przestępstw gospodarczych, przestępczości zorganizowanej, nadużyć finansowych, prania pieniędzy i korupcji; należy wzmocnić walkę z handlem narkotykami i podjąć wysiłki mające na celu zapobieganie narkomanii oraz podejmować działania mające na celu zmniejszenie popytu na narkotyki; zapewnienie skutecznych środków walki z handlem ludźmi i ponadnarodowym przemytem osób, w szczególności z należytym uwzględnieniem zapobiegania, ochrony i reintegracji społecznej ofiar. Zapewnienie niezbędnych szkoleń specjalistycznych dla pracowników organów ścigania.

– Intensyfikacja współpracy międzynarodowej w dziedzinie zwalczania terroryzmu oraz pełne wdrożenie konwencji międzynarodowych; poprawa współpracy i wymiany informacji między policją a służbami wywiadowczymi, zarówno wewnętrznie, jak i z innymi państwami; skuteczniejsze zapobieganie praktykom finansowania i przygotowywania aktów terrorystycznych.

Ochrona środowiska naturalnego

– Dalsze prace nad prawodawstwem horyzontalnym, w tym dotyczącym oceny oddziaływania na środowisko oraz udziału publicznego.

– Jasne zdefiniowanie zakresu obowiązków oraz poprawa zdolności administracyjnej i operacyjnej na szczeblu krajowym i regionalnym w celu zapewnienia właściwego planowania, w tym przygotowania strategii finansowych.

– Dalsza poprawa zdolności instytucjonalnej inspektoratów krajowych i regionalnych oraz umożliwienie im skutecznego egzekwowania prawodawstwa w dziedzinie ochrony środowiska.

– Pilne przyjęcie i rozpoczęcie wdrażania narodowego planu gospodarki odpadami.

Unia celna

– Dalsze prace nad poprawą zdolności operacyjnej i administracyjnej służb celnych, w szczególności w dziedzinie kontroli zasad preferencyjnego pochodzenia, oraz szybsze dostosowanie prawa krajowego do dorobku UE. Zapewnienie pełnej funkcjonalności Ośrodka Szkoleniowego Służby Celnej.

– Dalsze prace nad opracowaniem niezbędnych systemów informatycznych umożliwiających wymianę danych elektronicznych z UE i jej Państwami Członkowskimi.

– Przyjęcie i wdrożenie kodeksu etycznego służby celnej.

Stosunki zewnętrzne

– Kontynuacja polityki liberalizacji w wymianie handlowej poprzez wdrożenie Układu, zobowiązań podjętych w ramach WTO oraz dwustronnych umów o wolnym handlu. Działania na rzecz przyszłej regionalnej umowy o wolnym handlu w Europie Południowo-Wschodniej.

– Zapewnienie zgodności środków ochrony handlu z zobowiązaniami podjętymi w ramach Układu oraz WTO.

– Zakończenie negocjacji i pełne wprowadzenie w życie protokołu wprowadzającego kontyngent taryfowy na cukier do Układu w celu przygotowania chorwackiego sektora cukrowego na dostosowania konieczne do działania w realnym i zrównoważonym gospodarczo środowisku. Wyniki negocjacji w sprawie protokołu pozostają bez uszczerbku dla wyniku negocjacji w sprawie przystąpienia.

Kontrola finansowa

– Przyjęcie spójnych ram regulacyjnych w dziedzinie publicznej wewnętrznej kontroli finansowej na podstawie dokumentu strategicznego.

– Dalsza budowa i umacnianie funkcji publicznej kontroli wewnętrznej poprzez zapewnienie właściwej obsady kadrowej, szkoleń i wyposażenia.

– Opracowanie skutecznych procedur wykrywania i rozpatrywania nieprawidłowości i przypadków podejrzeń o nadużycie mających wpływ na interesy finansowe Wspólnot oraz procedur podejmowania działań następczych wobec takich nieprawidłowości i przypadków i procedur informowania o nich Komisji; stworzenie struktur administracyjnych niezbędnych do skutecznej i równoważnej ochrony wyżej wymienionych interesów oraz do współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

3.2. PRIORYTETY ŚREDNIOTERMINOWE

Kryteria polityczne

Demokracja i praworządność

Administracja publiczna

– Kontynuacja procesu budowy instytucji bezpośrednio związanych ze stosowaniem dorobku wspólnotowego oraz przeprowadzenie reform służących ogólnej poprawie skuteczności działania administracji publicznej.

System sądownictwa

– Kontynuacja wdrażania reformy sądownictwa, w tym w zakresie szkoleń, oraz podjęcie działań w celu zmniejszenia liczby zaległych spraw sądowych w całym systemie sądownictwa.

– Dalsza racjonalizacja organizacji sądów, w tym opracowanie nowoczesnych systemów informatycznych.

– Zapewnienie systematycznego i skutecznego wykonywania orzeczeń sądowych.

Polityka zwalczania korupcji

– Działania sprzyjające dalszym postępom w walce z korupcją oraz wdrożenie związanego z tym celem prawodawstwa. W szczególności powołanie wyspecjalizowanych jednostek do walki z korupcją wewnątrz właściwych służb, a także zapewnienie im właściwego wyszkolenia oraz wyposażenia.

– Zapewnienie wypełnienia norm ustanowionych przez instrumenty międzynarodowe, poprzez podjęcie właściwych działań legislacyjnych i administracyjnych.

Prawa człowieka i ochrona mniejszości

– Zapewnienie pełnego wdrożenia ustawy konstytucyjnej o mniejszościach narodowych, zwłaszcza w odniesieniu do proporcjonalnej reprezentacji mniejszości.

– Dalsze wdrażanie kompleksowej strategii przeciwdziałania dyskryminacji.

– Podjęcie dalszych działań na rzecz poprawy sytuacji Romów poprzez skuteczniejszą realizację właściwych strategii w tej sprawie, w tym niezbędne wsparcie finansowe na szczeblu krajowym i lokalnym, przeciwdziałanie dyskryminacji zmierzające do poprawy szans zatrudnienia, zwiększanie dostępu do kształcenia i poprawa warunków mieszkaniowych.

– Dalsza poprawa warunków społecznych i gospodarczych w celu stworzenia lepszej atmosfery ponownej integracji powracających uchodźców oraz akceptacji powracających ze strony miejscowych społeczności.

Sprawy regionalne i zobowiązania międzynarodowe

– Zapewnienie sprawnego wdrożenia ostatecznych porozumień w obecnie nierozwiązanych sprawach dwustronnych, zwłaszcza w kwestiach granicznych.

– Dalsze wdrażanie istniejących umów dwustronnych.

Kryteria gospodarcze

– Realizacja trwałego średniookresowego planu fiskalnego poprzez stałe obniżanie ogółu wydatków publicznych, a także deficytu budżetowego oraz długu publicznego mierzonych udziałem w PKB. W dziedzinie wydatków publicznych z puli wolnych środków nadanie priorytetu wydatkom związanym ze stosowaniem dorobku wspólnotowego. Wdrożenie kompleksowej reformy służby zdrowia i systemu emerytalno-rentowego. Dalsze ograniczanie subwencji dla dużych przedsiębiorstw ponoszących straty.

– Dokończenie sprzedaży udziałów mniejszościowych i większościowych skarbu państwa w spółkach, utrzymywanych w ramach Funduszu Prywatyzacji.

– Dalsza poprawa warunków tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw prywatnych oraz warunków dokonywania i rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

– Znacząca poprawa dyscypliny finansowej dużych przedsiębiorstw, szczególnie w sektorach hutniczym, stoczniowym i kolejowym.

– Dokończenie reformy gruntów, ze szczególnym naciskiem na ewidencjonowanie i prywatyzację gruntów rolnych.

– Kontynuacja reformy rynku pracy oraz reformy oświaty w celu poprawy udziału w rynku pracy oraz stopy zatrudnienia.

Zdolność do przyjęcia zobowiązań wynikających z członkostwa

Swobodny przepływ towarów

– Znaczący postęp w przenoszeniu do prawa krajowego dyrektyw opartych na starym podejściu (takich jak dyrektywy w dziedzinie farmaceutyków i chemikaliów) i dyrektyw opartych na nowym podejściu oraz spełnienie kryteriów członkostwa w europejskich instytucjach normalizacyjnych, tj. Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN), Europejskim Komitecie Normalizacyjnym Elektrotechniki (Cenelec) i Europejskim Instytucie Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

Swobodny przepływ pracowników

– Zniesienie wszelkich środków dyskryminujących pracowników migrujących z UE oraz obywateli UE.

– Wzmocnienie struktur administracyjnych zajmujących się koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

Prawo przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług

– Zniesienie istniejących nadal w stosunku do osób fizycznych i prawnych z UE barier w korzystaniu z prawa przedsiębiorczości oraz w transgranicznym świadczeniu usług.

– Znaczący postęp w dostosowaniu do dorobku UE przepisów krajowych w dziedzinie wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych, w tym przepisów dotyczących kształcenia, a także dalsza budowa wymaganych w tym zakresie struktur administracyjnych.

Swobodny przepływ kapitału

– Zasadniczy postęp w usuwaniu występujących nadal ograniczeń swobody przepływu kapitału, szczególnie w odniesieniu do zakupu nieruchomości, zgodnie ze zobowiązaniami zawartymi w Układzie.

– Dokończenie tworzenia skutecznego systemu zwalczania praktyk prania pieniędzy, zwłaszcza poprzez zapewnienie pełnej funkcjonalności właściwych agencji i wyposażenia ich w wystarczające zasoby oraz poprzez dobrą koordynację pracy tych agencji z ich partnerami krajowymi i zagranicznymi.

Zamówienia publiczne

– Wdrożenie systemu zamówień publicznych, w tym stworzenie wszelkich właściwych struktur administracyjnych i narzędzi operacyjnych; a także znaczny postęp w pracach nad całkowitym dostosowaniem obowiązującego w tym zakresie prawa do dorobku UE; zapewnienie skutecznej realizacji zasad zamówień publicznych przez wszystkie organy i podmioty udzielające zamówień na wszystkich szczeblach. Propagowanie realizacji procedur zamówień publicznych drogą elektroniczną.

Prawo własności intelektualnej

– Dokończenie prac dostosowawczych w dziedzinie praw własności intelektualnej i przemysłowej oraz lepsze egzekwowanie środków stosowanych w walce z piractwem i podrabianiem towarów.

– Dalsze prace nad skuteczniejszym egzekwowaniem praw własności intelektualnej oraz zmniejszenie poziomu piractwa i praktyk podrabiania towarów.

Konkurencja

– Dalsze wzmocnienie kompetencji urzędu antymonopolowego i zajmującego się pomocą państwa oraz poprawa wiarygodnie udokumentowanych osiągnięć w dziedzinie egzekwowania prawa. Znaczna poprawa przejrzystości w dziedzinie pomocy państwa.

– Stworzenie systemu szkoleń w zakresie prawa i polityki konkurencji na wszystkich szczeblach administracji i sądownictwa.

Usługi finansowe

– Dokończenie dostosowywania do obowiązujących w UE wymogów ostrożnościowych oraz dalsza poprawa skuteczności nadzoru.

– Dokończenie wdrażania nowych ramowych wymagań kapitałowych wobec instytucji kredytowych i przedsiębiorstw inwestycyjnych.

Społeczeństwo informacyjne i media

– Przyjęcie niezbędnego ustawodawstwa i przepisów wykonawczych w celu dokończenia tworzenia ram regulacyjnych oraz umożliwienia konkurencji we wszystkich odnośnych dziedzinach.

Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

– Wzmocnienie struktur i zdolności administracyjnej niezbędnych do realizacji polityki w dziedzinie organizacji rynku i rozwoju obszarów wiejskich.

– Stworzenie rejestru winnic zgodnie z normami przyjętymi w UE.

– Dalsze przygotowania do powołania skutecznych, opartych na racjonalnych zasadach finansowych, agencji płatniczych w obszarze zarządzania funduszami rolnymi i kontroli nad nimi, zgodnie z wymogami obowiązującymi w UE i z międzynarodowymi standardami audytu.

Bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna

– Znaczna poprawa zgodności prawodawstwa w zakresie żywności z dorobkiem wspólnotowym oraz wzmocnienie niezbędnych struktur wykonawczych w tej dziedzinie.

– Znaczny postęp w pracach dostosowawczych w sektorach weterynaryjnym i fitosanitarnym, w tym odniesieniu do systemu identyfikacji zwierząt, przetwarzania odpadów zwierzęcych, modernizacji zakładów rolno-spożywczych, programów kontroli chorób zwierzęcych, ochrony roślin, jakości nasion i roślinnych materiałów rozmnożeniowych; znaczące udoskonalenie struktur kontroli.

Rybołówstwo

– Znaczne udoskonalenie struktur administracyjnych i wyposażenia służących skutecznemu wdrażaniu wspólnej polityki rybołówstwa, w tym gospodarki zasobami, inspekcji i kontroli działalności połowowej, polityki rynkowej, programów strukturalnych oraz planu zarządzania zdolnością połowową floty zgodnie z dostępnymi zasobami rybnymi.

– Dokończenie tworzenia skomputeryzowanego rejestru statków rybackich oraz satelitarnego systemu monitoringu statków.

Polityka transportowa

– Kontynuacja prac na rzecz pełnego dostosowania prawa krajowego do dorobku UE w dziedzinie transportu drogowego.

– Przyjęcie przepisów wykonawczych w dziedzinie transportu kolejowego, w szczególności przepisów w sprawie interoperacyjności oraz niezależnej alokacji zdolności przepustowej.

– Prace na rzecz dostosowania do dorobku UE w dziedzinie żeglugi śródlądowej, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa żeglugi oraz usług informacji rzecznej.

– Dalsze prace dostosowawcze w dziedzinie żeglugi morskiej i właściwa kontrola bander państwowych.

– Pełne dostosowanie do dorobku UE w dziedzinie lotnictwa.

– Dalsza realizacja postanowień Protokołu Ustaleń w sprawie rozwoju podstawowej sieci transportu regionalnego w Europie Południowo-Wschodniej.

Energia

– Dalsza poprawa zdolności administracyjnej oraz dostosowanie do dorobku UE w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, wewnętrznego rynku energii (elektrycznej i gazu) oraz energii jądrowej.

– Zapewnienie rezerw ropy naftowej na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo dostaw.

– Należyte zajęcie się kwestią zarządzania odpadami promieniotwórczymi.

Podatki

– Znaczny postęp w pracach nad pełnym dostosowaniem do dorobku wspólnotowego w dziedzinie prawa podatkowego, w odniesieniu do VAT, podatków akcyzowych oraz opodatkowania bezpośredniego, w tym do kodeksu postępowania w dziedzinie opodatkowania przedsiębiorstw.

– Kontynuacja procesu wzmacniania administracji podatkowej, w tym sektora informatycznego, oraz zapewnienie jej właściwego funkcjonowania w celu osiągnięcia norm przyjętych w UE i umożliwienia łączności z innymi systemami informatycznymi. Opracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego.

Polityka gospodarcza i pieniężna

– Poprawa polityki pieniężnej w celu rozszerzenia zakresu stosowania i skuteczności rynkowych instrumentów pieniężnych.

Statystyka

– Dalsze prace nad przygotowaniem makroekonomicznych danych statystycznych oraz statystyk dotyczących przedsiębiorstw i statystyk społecznych.

Polityka społeczna i zatrudnienie

– Dalsze dostosowanie do dorobku wspólnotowego oraz umocnienie związanych z tym celem struktur administracyjnych i struktur egzekwowania prawa, w tym inspektoratów pracy.

– Wsparcie wysiłków partnerów społecznych na rzecz poprawy ich możliwości działania, zwłaszcza na drodze autonomicznego dwustronnego dialogu społecznego.

– Opracowanie i wdrożenie kompleksowej strategii zatrudnienia z udziałem wszystkich istotnych podmiotów, z myślą o uczestnictwie w europejskiej strategii zatrudnienia. Zapewnienie właściwych możliwości analitycznych, wdrożeniowych i ewaluacyjnych.

– Opracowanie i wdrożenie narodowej strategii na rzecz integracji społecznej obejmującej m.in. zbieranie danych, zgodnie z praktyką UE, z myślą o przyszłym uczestnictwie w europejskiej strategii na rzecz integracji społecznej.

– Ustalenie potrzeb w dziedzinie doskonalenia kadr w celu przygotowania do uczestnictwa w Europejskim Funduszu Społecznym.

Polityka w zakresie przemysłu i przedsiębiorstw

– Uaktualnienie polityki w dziedzinie instrumentów finansowych na rzecz MŚP oraz skuteczniejsze informowanie o niej; polityka ta powinna umożliwić władzom publicznym przechodzenie od udzielania kredytów bezpośrednich w kierunku bardziej pośrednich ("miękkich") systemów wsparcia.

Polityka regionalna i koordynacja instrumentów strukturalnych

– Zapewnienie jasnego podziału zakresu obowiązków oraz poprawa koordynacji, zarówno na szczeblu międzyresortowym, jak i między władzami centralnymi i regionalnymi.

– Dalsza poprawa zdolności instytucjonalnej podmiotów, w tym władz lokalnych, wyznaczonych do pełnienia funkcji organów zarządzających i płatniczych.

– Poprawa jakości opracowywania i wdrażania planów rozwoju regionalnego.

– Stworzenie właściwych systemów monitoringu i oceny oraz udoskonalenie procedur w dziedzinie zarządzania finansowego i kontroli finansowej.

– Zastosowanie regionalnych danych statystycznych o właściwej jakości.

Sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo

– Dostosowanie prawodawstwa krajowego do zasad i najlepszych praktyk stosowanych w UE oraz dalsze usprawnienie kontroli granicznych; opracowanie krajowych baz danych i rejestrów oraz zapewnienie koordynacji działań właściwych w tej dziedzinie służb.

– Opracowanie krajowej bazy danych służącej do kontroli danych osobowych osób ubiegających się o azyl, w tym odcisków palców, z myślą o przygotowaniach do uczestnictwa w EURODAC.

– Wzmożenie wysiłków na rzecz integracji uchodźców.

– Dalsza poprawa jakości wyposażenia i infrastruktury w policji, w tym stworzenie komputerowego systemu prowadzenia dochodzeń; lepsza współpraca między policją a innymi organami ścigania; zaostrzenie walki z handlem narkotykami, przestępczością zorganizowaną, przestępstwami gospodarczymi (w tym praniem pieniędzy i fałszerstwem walut) oraz nadużyciami finansowymi i korupcją; lepsze dostosowanie prawodawstwa krajowego w tych dziedzinach do dorobku wspólnotowego.

– Przygotowanie do stosowania różnych instrumentów prawnych w dziedzinie współpracy sądowej w sprawach karnych i cywilnych poprzez zorganizowanie właściwych szkoleń w zakresie kontaktów między sądami i innych istotnych kwestii.

Nauka i badania naukowe

– Rozpoczęcie opracowywania i stosowania zintegrowanej polityki w dziedzinie badań naukowych.

Edukacja i kultura

– Wzmożenie wysiłków na rzecz stworzenia nowoczesnego systemu kształcenia zawodowego oraz zapewnienie wdrożenia kryteriów bolońskich w szkolnictwie wyższym.

Ochrona środowiska naturalnego

– Uwzględnienie wymogów ochrony środowiska przy określaniu i wdrażaniu polityki w innych sektorach. Opracowanie strategii inwestycyjnej w dziedzinie ochrony środowiska, opartej na szacunku kosztów dostosowania prawa. Dalsze wdrażanie prawodawstwa horyzontalnego.

– Dalsze prace nad transpozycją dorobku UE, ze szczególnym naciskiem na gospodarkę odpadami, jakość wody, jakość powietrza, ochronę przyrody oraz zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrolę. Zwiększenie nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem odprowadzania i oczyszczania ścieków, zaopatrzenia w wodę pitną oraz gospodarkę odpadami.

– Ratyfikacja protokołu z Kioto do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Ochrona konsumentów i zdrowia

– Dokończenie dostosowywania do dorobku UE w dziedzinie środków bezpieczeństwa oraz wzmocnienie zdolności administracyjnej niezbędnej do prowadzenia skutecznego nadzoru rynku.

– Dalsze dostosowywanie do dorobku UE środków niezwiązanych z bezpieczeństwem.

Unia celna

– Poprawa i konsolidacja zdolności administracyjnej i operacyjnej służby celnej. Zwiększenie zakresu szkolenia wszystkich pracowników oraz szersze zastosowanie rozwiązań informatycznych kompatybilnych z systemami stosowanymi w UE, a także dalsze przygotowania do stworzenia systemów zapewniających możliwości łączenia z systemami UE. Poprawa skuteczności audytu oraz stosowania oceny ryzyka i selektywności.

– Znaczny postęp prac dostosowujących do dorobku wspólnotowego, zwłaszcza w dziedzinie wolnych obszarów celnych, tranzytu, opłat, kontyngentów taryfowych oraz nadzoru nad przywozem i wywozem towarów.

Kontrola finansowa

– Poprawa zdolności instytucjonalnej systemu publicznej wewnętrznej kontroli finansowej oraz dostosowanie go do dorobku wspólnotowego, w tym wdrożenie zasad zdecentralizowanej odpowiedzialności kierowniczej, stworzenie niezależnego funkcjonalnie audytu wewnętrznego oraz zapewnienie koordynacji i harmonizacji na szczeblu centralnym.

– Reforma i wzmocnienie funkcji audytu zewnętrznego zgodnie z najlepszymi praktykami międzynarodowymi i najlepszymi praktykami UE.

4. PROGRAMOWANIE

– Pomoc Wspólnoty dla krajów Bałkanów Zachodnich udzielana w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia świadczona będzie w oparciu o istniejące instrumenty finansowe, w szczególności o rozporządzenie Rady (WE) nr 2666/2000 z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie pomocy dla Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Republiki Federalnej Jugosławii i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (rozporządzenie CARDS)(1), a także instrumenty przedakcesyjne Phare(2), SAPARD(3) i ISPA(4). Zgodnie z powyższym, niniejsza decyzja nie będzie pociągała ze sobą skutków finansowych. Chorwacja może mieć dostęp do finansowania w ramach programów wielonarodowych i horyzontalnych.

5. WARUNKOWOŚĆ

– Pomoc Wspólnoty dla krajów Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia uwarunkowana jest dalszymi postępami w wypełnianiu kryteriów kopenhaskich oraz w realizacji priorytetów szczegółowych zawartych w dokumencie Partnerstwa dla członkostwa. Niewypełnienie tych warunków może prowadzić do podjęcia przez Radę odpowiednich środków na podstawie art. 5 rozporządzenia (WE) nr 2666/2000. Pomoc Wspólnoty może również podlegać warunkom określonym przez Radę w jej konkluzjach z dnia 29 kwietnia 1997 r. i z dnia 21-22 czerwca 1999 r., zwłaszcza w odniesieniu do zobowiązania się przez beneficjentów pomocy do przeprowadzenia reform demokratycznych, gospodarczych i instytucjonalnych.

– Pomoc Wspólnoty w finansowaniu projektów za pośrednictwem trzech instrumentów przedakcesyjnych Phare, ISPA i SAPARD jest ponadto uwarunkowana przestrzeganiem przez Chorwację zobowiązań podjętych w ramach Układu oraz dalszymi działaniami na rzecz spełnienia kryteriów kopenhaskich, a w szczególności postępem w spełnianiu szczegółowych priorytetów określonych w niniejszym Partnerstwie dla członkostwa.

– Nieprzestrzeganie tych warunków ogólnych może prowadzić do podjęcia przez Radę decyzji o zawieszeniu pomocy finansowej na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 622/98 z dnia 16 marca 1998 r. w sprawie pomocy dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w ramach strategii przedakcesyjnej, w szczególności w sprawie ustanowienia Partnerstwa dla członkostwa(5).

6. MONITOROWANIE

– Wdrażanie Partnerstwa dla członkostwa jest analizowane z zastosowaniem mechanizmów ustanowionych na mocy Układu, w szczególności rocznych sprawozdań przedstawianych przez Komisję.

______

(1) Dz.U. L 306 z 7.12.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2112/2005 (Dz.U. L 344 z 27.12.2005, str. 23).

(2)Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3906/89 (Dz.U. L 375 z 23.12.1989, str. 11). Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2257/2004 (Dz.U. L 389 z 30.12.2004, str. 1).

(3)Rozporządzenie Rady (WE) nr 1268/99 (Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 87). Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2112/2005.

(4)Rozporządzenie Rady (WE) nr 1267/99 (Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 73). Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2112/2005.

(5) Dz.U. L 85 z 20.3.1998, str. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.55.30

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2006/145/WE w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w Partnerstwie dla członkostwa zawartym z Chorwacją oraz uchylająca decyzję 2004/648/WE
Data aktu: 20/02/2006
Data ogłoszenia: 25/02/2006
Data wejścia w życie: 28/02/2006