KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Państw Członkowskich organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2002/28/WE(2), w szczególności jej art. 14 ust. 2, lit. c) i d),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Należy podjąć środki w celu ochrony Wspólnoty przed Anisogramma anomala (Peck) E. Müller, Anoplophora glabripennis (Motschulsky) i Naupactus leucoloma Boheman, szkodliwymi organizmami, których obecności we Wspólnocie jak dotąd nie stwierdzono.
(2) Należy zmienić obowiązujące przepisy przeciw Liriomyza bryoniae (Kaltenbach) przez ograniczenie ich do stref chronionych w Irlandii i Zjednoczonym Królestwie (Irlandia Północna) gdzie, jak stwierdzono, organizmy te nie występują.
(3) Należy zmienić wykaz roślin żywicielskich dla Liriomyza huidobrensis (Blanchard) i Liriomyza trifolii (Burgess) w celu uwzględnienia uaktualnionych informacji o związkach między tymi szkodliwymi organizmami i ich roślinami żywicielskimi.
(4) W związku z powtarzającymi się przypadkami wychwytywania na towarach Bemisia tabaci Genn., Liriomyza sativae (Blanchard), Amauromyza maculosa (Malloch), Liriomyza huidobrensis (Blanchard), Liriomyza trifolii (Burgess) i Thrips palmi Karny, należy udoskonalić obecne przepisy w sprawie środków ochronnych przed ich wprowadzaniem do i rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie, w celu zapewnienia bardziej skutecznej ochrony.
(5) Do tych ulepszonych środków ochronnych należy stosowanie "paszportu" roślin dla roślin lub produktów roślinnych pochodzących ze Wspólnoty i świadectwa fitosanitarnego dla roślin lub produktów roślinnych pochodzących z państw trzecich.
(6) Należy zmienić obecne przepisy dotyczące wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka tak, aby odzwierciedlały wnioski grupy roboczej Komisji, która oceniła ryzyko fitosanitarne związane z tym szkodliwym organizmem w danych strefach chronionych Wspólnoty.
(7) Należy zmienić obecne przepisy dotyczące Tilletia indica Mitra tak, aby uwzględniały uaktualnione informacje o występowaniu tego szkodliwego organizmu w Republice Południowej Afryki.
(8) Należy poprawić błędne zaliczenie Malty i Cypru do krajów pozaeuropejskich w załączniku IV, część A, sekcja I, pkt 34 oraz w załączniku V, część B, sekcja I, pkt 7 lit. b) do dyrektywy 2000/29/WE.
(9) Zmiany te są zgodne z wnioskami zainteresowanych Państw Członkowskich.
(10) Tak więc niektóre załączniki do dyrektywy 2000/29/WE należy odpowiednio zmienić.
(11) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 29 kwietnia 2002 r.
|
W imieniu Komisji |
|
David BYRNE |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.
(2) Dz.U. L 77 z 20.3.2002, str. 23.