Decyzja 2001/546/WE ustanawiająca komitet doradczy pod nazwą "Europejskie Forum ds. Energetyki i Transportu"

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 lipca 2001 r.
ustanawiająca komitet doradczy pod nazwą "Europejskie Forum ds. Energetyki i Transportu"

(notyfikowana jako dokument C(2001) 1843)

(2001/546/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 lipca 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada Transportu we wnioskach z dnia 20 września 2000 r.(1) wezwała Komisję do niezwłocznego przedstawienia propozycji utworzenia europejskiego forum przy Komisji składającego się z przedstawicieli sektora transportowego w celu zbadania wszystkich czynników wpływających na konkurencyjność transportu oraz rozważenia dostosowań do struktur istniejących w tym sektorze. Propozycja powinna uwzględniać cele społeczne, ekologiczne i bezpieczeństwa.

(2) Kadencja Komitetu Doradczego ds. Energetyki ustanowionego decyzją Komisji nr 96/642(2) z dnia 8 listopada 1996 r. zakończyła się w lutym 2001 r.

(3) Mając na względzie potrzebę istnienia doradczego organu dyskusyjnego składającego się z osób wykwalifikowanych do analizowania wielu zagadnień związanych z polityką energetyczną i transportową, Komisja proponuje ustanowienie Europejskiego Forum ds. Energetyki i Transportu.

(4) Biorąc pod uwagę współzależność między polityką energetyczną i polityką transportową oraz potrzebę zbliżenia tych polityk, użyteczne i właściwe jest zgromadzenie w ramach jednego organu przedstawicieli sektorów energetycznego i transportowego.

(5) Dialog ten powinien umożliwiać Komisji zbieranie opinii na temat wszelkich inicjatyw Komisji w dziedzinie polityki energetycznej i transportowej oraz korzystanie z ekspertyz centrum monitorującego.

(6) Należy ustanowić to forum, określić jego kadencję i zorganizowanie jej administracji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Ustanawia się komitet doradczy przy Komisji pod nazwą "Europejskie Forum ds. Energetyki i Transportu", zwany dalej "Forum".
2.
Forum tworzą wykwalifikowane osoby, kompetentne do rozpatrywania spraw dotyczących energetyki i transportu jak również wzajemnego oddziaływania obydwu polityk. Forum składa się z przedstawicieli podmiotów gospodarczych, producentów, kierownictwa sieci i infrastruktury, użytkowników transportu, odbiorców energii, związków zawodowych, organizacji związanych ze środowiskiem i bezpieczeństwem oraz środowisk akademickich.
Artykuł  2

Funkcje

1.
Komisja może zasięgać opinii Forum we wszelkich sprawach dotyczących polityki energetycznej i transportowej Unii Europejskiej.
2.
Forum działa jako centrum monitorujące w zakresie polityk energetycznej i transportowej, szczególnie w sprawach konkurencyjności i dostosowań strukturalnych w tych sektorach, z należytym uwzględnieniem spraw środowiskowych, społecznych i bezpieczeństwa. Jeśli będzie to konieczne, Forum będzie zobowiązane zbadać każdą aktualną sprawę, która może zaistnieć w dziedzinach energetyki i transportu.
3.
Forum przedstawia Komisji opinie lub sprawozdania na żądanie Komisji lub z własnej inicjatywy. Obrady Forum nie podlegają głosowaniu. Komisja może ustalić termin przedłożenia opinii lub sprawozdania, o które zwraca się do Forum.
Artykuł  3

Skład, nominacja

1.
Forum składa się z 34 członków:
2.
Skład ustala się następująco:

– dziewięciu członków reprezentujących podmioty gospodarcze (producenci energii oraz przewoźnicy lądowi, morscy i powietrzni, sektor przemysłowy),

– pięciu członków reprezentujących sieci i infrastrukturę (gaz, energia elektryczna, koleje, drogi, porty, porty lotnicze, kontrola ruchu lotniczego),

– siedmiu członków reprezentujących użytkowników i konsumentów (użytkownicy transportu, odbiorcy energii, sterowanie popytem),

– sześciu członków reprezentujących związki zawodowe,

– pięciu członków reprezentujących organizacje związane ze środowiskiem naturalnym oraz organizacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo, w szczególności w dziedzinie transportu,

– dwóch członków ze środowiska akademickiego lub z kręgów doradców.

3.
Dla każdego członka wyznacza się zastępcę. Zastępca bierze udział w posiedzeniach Forum lub grupy roboczej tylko w przypadku, gdy członek jest nieobecny lub nie może brać udziału w posiedzeniach.
4.
Członkowie Forum i ich zastępcy powoływani są indywidualnie przez Komisję na podstawie obiektywnych kryteriów w zakresie wykazanych kompetencji i doświadczenia. Członkowie są zobowiązani przedstawiać Komisji opinie niezależne od wpływów zewnętrznych. Ich mandat trwa dwa lata i jest odnawialny.
5.
Po wygaśnięciu mandatu członkowie Forum oraz ich zastępcy pełnią swoje funkcje do czasu, kiedy zostaną zastąpieni lub kiedy ich mandat zostanie odnowiony.
6.
Mandat członka wygasa przed jego upływem w przypadku rezygnacji lub śmierci. W takim przypadku członek zostaje zastąpiony na pozostały okres obowiązywania mandatu.
7.
Za sprawowaną funkcję nie wypłaca się wynagrodzenia.
8.
Zaproszenie do zgłaszania kandydatur na stanowiska członkowskie określone w art. 3 ust. 2 będzie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, z wyjątkiem stanowisk określonych w tiret czwartym, w przypadku których Komisja zwróci się do Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych o wyznaczenie swoich przedstawicieli w sektorach energetycznym i transportowym. Komisja dokonuje wyboru członków na podstawie zgłoszonych kandydatur w następstwie tego zaproszenia. Kryteria wyboru uwzględniać będą kompetencje i doświadczenie kandydatów, ich reprezentatywność oraz zdolność do wniesienia wkładu do dyskusji o strategicznym znaczeniu, a także będą promować równowagę pod względem liczebności ekspertów z różnych dziedzin oraz równowagę pod względem płci i pochodzenia geograficznego.
9.
Komisja opublikuje listę członków i ich zastępców w celach informacyjnych w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Artykuł  4

Grupy robocze

1.
Wypełniając swoje funkcje określone w art. 2, Forum może ustanawiać grupy robocze ad hoc.
2.
Grupy robocze składają się maksymalnie z 11 członków.
Artykuł  5

Eksperci

Forum może zaprosić do udziału w swoich pracach dowolną osobę posiadającą określone kompetencje w zakresie danego punktu objętego porządkiem obrad. Eksperci uczestniczą w obradach jedynie nad punktem, w sprawie którego zostali zaproszeni.

Artykuł  6

Przewodnictwo i Biuro

1.
Na dwuletni okres kadencji Forum wybiera spośród swoich członków jednego przewodniczącego i czterech wiceprzewodniczących reprezentujących podmioty gospodarcze, użytkowników i konsumentów, związki zawodowe oraz odpowiednio organizacje związane ze środowiskiem lub bezpieczeństwem. Wyboru dokonuje się większością dwóch trzecich głosów obecnych członków.
2.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący, których mandaty wygasły, pełnią swoje funkcje do czasu, kiedy zostaną zastąpieni lub kiedy ich mandaty zostaną odnowione.
3.
Jeśli mandat przewodniczącego lub jednego z wiceprzewodniczących wygaśnie, na okres pozostały do zakończenia kadencji zapewnione zostanie zastępstwo, zgodnie z procedurą określoną w ust. 1.
4.
Biuro składa się z przewodniczącego i wiceprzewodniczących.
5.
Biuro przygotowuje i organizuje prace Forum.
6.
Biuro może zapraszać do udziału w swoich posiedzeniach sprawozdawców z każdej grupy roboczej.
Artykuł  7

Obsługa sekretarska

Obsługę sekretarską Forum, Biura i grup roboczych zapewnia Komisja.

Przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji mogą uczestniczyć w posiedzeniach Forum, Biura i grup roboczych.

Artykuł  8

Opinie i sprawozdania

Forum przedstawia Komisji swoje opinie i sprawozdania. Jeśli Forum wyraża jednomyślną zgodę co do żądanej opinii lub sprawozdania, sporządza ono wspólne wnioski, które są dołączane do protokołów z posiedzeń. Jeśli Forum nie wyraża jednomyślnej zgody co do żądanej opinii lub sprawozdania, przedstawia ono Komisji rozbieżne poglądy swoich członków. Komisja może publikować w Internecie wszystkie sprawozdania, opinie i protokoły Forum, które nie mają charakteru poufnego.

Artykuł  9

Posiedzenia

1.
Forum zbiera się w siedzibie Komisji na jej zaproszenie.
2.
Biuro zwoływane jest z inicjatywy przewodniczącego w Porozumieniu z Komisją.
3.
Członkom Forum i wszelkim ekspertom zapraszanym zgodnie z art. 5 zwraca się koszty podróży i utrzymania zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
4.
Posiedzenia Forum i, w odpowiednim przypadku, grup roboczych organizowane są po uzyskaniu uprzedniego zatwierdzenia budżetowego Komisji.
Artykuł  10

Bez uszczerbku dla przepisów art. 287 Traktatu WE, członkowie Forum nie ujawniają żadnych informacji, które uzyskają wykonując swoją pracę w Forum lub jego grupach roboczych, jeśli Komisja poinformuje ich, że określona opinia lub sprawa jest poufna. W takim przypadku w posiedzeniach mogą uczestniczyć jedynie członkowie Forum i przedstawiciele Komisji.

Artykuł  11

Rewizja

Komisja zastrzega sobie prawo do zmiany warunków niniejszej decyzji w świetle zdobytego doświadczenia.

Artykuł  12

Decyzja 96/642/WE i w następstwie decyzja 98/134/WE tracą moc.

Artykuł  13

Wejście w życie

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 lipca 2001 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodnicząca

______

(1) SI (2000) 816 z 21.9.2000.

(2) Dz.U. L 292 z 15.11.1996, str. 34-36 oraz decyzja nr 98/134/WE z dnia 3 lutego 1998 r. w sprawie mianowania członków tego organu, Dz.U. L 36 z 10.2.1998, str. 14.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.195.58

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/546/WE ustanawiająca komitet doradczy pod nazwą "Europejskie Forum ds. Energetyki i Transportu"
Data aktu: 11/07/2001
Data ogłoszenia: 19/07/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/07/2001