RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 26,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dostawy wspólnotowe niektórych produktów rybołówstwa zależą obecnie od przywozu z państw trzecich. W interesie Wspólnoty jest zawieszenie, częściowe lub całkowite, opłat celnych na produkty, o których mowa, w ramach wspólnotowych kontyngentów taryfowych o odpowiedniej wielkości. Aby nie powodować zagrożenia perspektyw rozwoju tego produktu we Wspólnocie i aby zapewnić odpowiednie dostawy, w celu zaspokojenia potrzeb użytkowników wskazane jest otwarcie tych kontyngentów z zastosowaniem opłat celnych, zmienianych odpowiednio do wrażliwości różnych produktów na rynku wspólnotowym.
(2) Niezbędne jest w szczególności zapewnienie wszystkim importerom wspólnotowym równego i niezakłóconego dostępu do wspomnianych kontyngentów oraz zapewnienie nieprzerwanego stosowania stawek ustanowionych dla tych kontyngentów wobec całego przywozu do wszystkich produktów Państw Członkowskich, których to dotyczy, do wyczerpania kontyngentów.
(3) Decyzję w sprawie otwarcia autonomicznego kontyngentu taryfowego powinna podjąć Wspólnota. W celu zapewnienia skuteczności wspólnego zarządzania tymi kontyngentami nie istnieje żadna uzasadniona przeszkoda w upoważnieniu Państw Członkowskich do podejmowania z kwoty kontyngentu niezbędnych ilości odpowiadających aktualnemu przywozowi. Jednakże ta metoda zarządzania wymaga ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi a Komisją, przy czym ta ostatnia musi w szczególności być w stanie monitorować tempo, w jakim kontyngenty są wyczerpywane, i informować o tym Państwa Członkowskie.
(4) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(1) skodyfikowało zasady zarządzania kontyngentami taryfowymi, które mają być wykorzystywane zgodnie z porządkiem chronologicznym dat zgłoszeń celnych.
(5) Analiza sytuacji w zakresie dostaw krewetek tropikalnych z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej (krewetki z rodzaju Penaeus z wyłączeniem gatunków Penaeus monodon i Penaeus japonicus) na rynek wspólnotowy wykazała, że głównie z powodu "syndromu białych plamek", którym dotknięte są te gatunki, użytkownicy tymczasowo nie otrzymują wystarczających dostaw. Dlatego powinien zostać otwarty autonomiczny kontyngent taryfowy o ograniczonej kwocie i ograniczonym okresie,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 7 listopada 2000 r.
|
W imieniu Rady |
|
D. VOYNET |
|
Przewodniczący |