Rozporządzenie 1459/1999 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów rybnych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1459/1999
z dnia 24 czerwca 1999 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów rybnych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 47 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 850/98 z dnia 30 marca 1998 r. w sprawie zachowania zasobów rybnych poprzez techniczne środki dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich (4) stanowi, iż najpóźniej w rok od daty wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia Rada zobowiązana jest podjąć na podstawie propozycji Komisji decyzję w zakresie ustanowienia przepisów dotyczących korzystania z kombinacji wielkości oka sieci, które zostaną zastosowane w dniu wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia.

(2) W celu zapewnienia skutecznej kontroli, monitorowania i wprowadzania w życie powyższych przepisów dotyczących korzystania z kombinacji wielkości oka sieci oraz dotyczących połowów rybackich obejmujących zasięgiem więcej niż jeden region lub obszar geograficzny zakres obowiązkowego prowadzenia dziennika okrętowego należy rozszerzyć o te statki rybackie, które dotychczas były od tego zwolnione.

(3) Należy zatem zweryfikować art. 4 i 15 rozporządzenia (WE) nr 850/98.

(4) W związku z tym musi zostać zmienione rozporządzenie (WE) nr 850/98,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 850/98 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

1. Dla każdego z regionów lub obszarów geograficznych wymienionych w załącznikach I-V, oraz w zależności od przypadku, w którym jest to odpowiednie w danym okresie czasu, gatunki docelowe dla każdego zakresu wielkości oka sieci są zgodne z określeniem podanym w stosownym załączniku.

2. a) Zakazane jest używanie podczas połowów rybackich jakichkolwiek zestawów sieci ciągnionych posiadających więcej niż jeden zakres wielkości oka:

- na całym obszarze regionów 1 i 2, z wyjątkiem cieśnin Skagerrak i Kattegat, oraz w przypadku gdy jest to odpowiednie w danym okresie czasu, chyba że zastosowane wielkości oka takich sieci są zgodne z nie więcej niż jedną spośród dozwolonych kombinacji zakresów wielkości oka ustalonych w załączniku VIII, oraz

- na obszarze regionu 3, z wyjątkiem działu IXa Międzynarodowej Konwencji w sprawie gatunków zagrożonych wyginięciem (ICES) na wschód od 7º 23’ 48" długości geograficznej zachodniej, chyba że zastosowane wielkości oka takich sieci są zgodne z nie więcej niż jedną spośród dozwolonych kombinacji zakresów wielkości oka ustalonych w załączniku IX.

b) Na obszarze każdego z regionów lub obszarów geograficznych wymienionych w załącznikach III, IV i V, oraz w przypadku gdy jest to odpowiednie w danym okresie czasu, dozwolone jest używanie podczas połowów rybackich dowolnych kombinacji sieci ciągnionych o zakresach wielkości oka określonych w stosownym załączniku.

c) Kapitanowie statków rybackich, którzy podczas połowu rybackiego nie będą prowadzili dziennika okrętowego zgodnie z przespiami art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, nie będą mogli użyć podczas tego rejsu na wodach rybołówstwa Wspólnoty żadnej kombinacji sieci ciągnionych o więcej niż jednym zakresie wielkości oka. Wymóg ten nie ma zastosowania do połowów rybackich odbywających się na wodach rybołówstwa Wspólnoty w regionach 4, 5 i 6.

d) Podczas każdego rejsu rybackiego statki mogą przewozić na pokładzie dowolny zestaw sieci ciągnionych o więcej niż jednym zakresie wielkości oka, niezgodny z warunkami ustalonymi w lit. a) lub b), pod warunkiem że wszystkie sieci będą związane i zapakowane zgodnie z przepisami art. 20 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93. Każda sieć ciągniona, która nie jest związana i zapakowana zgodnie z wyżej wymienionymi postanowieniami, zostanie uznana za użytkowaną.

e) W każdym przypadku gdy więcej niż jedna sieć jest ciągnięta równocześnie przez jeden lub więcej niż jeden statek rybacki, każda z nich musi mieć ten sam zakres wielkości oka.

f) Używanie sieci ciągnionych o wielkości oka:

- mniejszej niż 16 mm jest zakazane w regionie 3, z wyjątkiem działu IXa konwencji ICES na wschód od 7º 23’ 48" długości geograficznej zachodniej,

- mniejszej niż 40 mm jest zakazane na obszarze działu IXa konwencji ICES na wschód od 7º 23’ 48" długości geograficznej zachodniej,

- mniejszej niż 20 mm jest zakazane w regionach 4 i 5,

- mniejszej niż 45 mm jest zakazane w regionie 6.

3. Kapitanowie statków rybackich, którzy nie prowadzą dziennika okrętowego zgodnie z przepisami art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, podczas żadnego połowu rybackiego nie będą mogli prowadzić połowów na terenie więcej niż jednego z regionów lub obszarów geograficznych wymienionych w załącznikach I-V. Wymóg ten nie dotyczy statków, które podczas rejsu rybackiego używają wyłącznie sieci ciągnionych o wielkości oka równej lub większej niż 100 mm.

4. a) W przypadku każdego połowu rybackiego, w którego czasie używana jest dowolna kombinacja sieci ciągnionych o więcej niż jednym zakresie wielkości oka, rozładunek jest zakazany za każdym razem, gdy:

i) połowy prowadzone są w regionach 1 i 2 z wyjątkiem cieśnin Skagerrak i Kattegat, oraz każda z używanych sieci ma wielkość oka równą lub większą niż 100 mm, chyba że procentowy skład odłowu zatrzymanego na pokładzie jest zgodny ze stosownymi warunkami ustalonymi w załączniku X(A); lub

ii) połowy prowadzone są w cieśninach Skagerrak i Kattegat oraz każda z używanych sieci ma wielkość oka równą lub większą niż 90 mm, chyba że procentowy skład odłowu zatrzymanego na pokładzie jest zgodny ze stosownymi warunkami usatowionymi w załączniku X(B); lub

iii) połowy prowadzone są w regionie 3, z wyłączeniem działu IXa konwencji ICES, na wschód od 7º 23’ 48" długości geograficznej zachodniej, oraz każda z używanych sieci ma wielkość oka równą lub większą niż 70 mm, chyba że procentowy skład odłowu zatrzymanego na pokładzie jest zgodny ze stosownymi warunkami ustalonymi w załączniku XI(A); lub

iv) połowy prowadzone są w dziale IXa konwencji ICES, na wschód od 7º 23’ 48" długości geograficznej zachodniej, oraz każda z używanych sieci ma wielkość oka równą lub większą niż 55 mm, chyba że procentowy skład odłowu zatrzymanego na pokładzie jest zgodny ze stosownymi warunkami ustalonymi w załączniku XI(B).

b) W przeciwnym wypadku procentowy skład odłowów zebranych przy użyciu sieci o każdym z zakresów wielkości oka wewnątrz każdego z obszarów wymienionych w załącznikach I-V i zatrzymanych na pokładzie jest zgodny z odpowiednimi warunkami ustanowionymi w stosownym załączniku.

5. a) Procentowy udział gatunków docelowych i innych zostanie określony poprzez zsumowanie wszystkich ilości gatunków docelowych i innych, zatrzymanych na pokładzie lub przeładowanych na inny statek, zgodnie z treścią załączników I-V.

b) Jednakże szczegółowe zasady dotyczące uzyskania procentowej zawartości gatunków docelowych oraz innych gatunków zatrzymanych na pokładzie, gdy zostały one odłowione przy użyciu jednej lub więcej sieci ciągnionych równocześnie przez więcej niż jeden statek rybacki zostaną określone zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 48.

6. Do dnia 31 maja 2001 r. Państwa Członkowskie przedstawią Komisji sprawozdania dotyczące wprowadzenia w życie warunków ustanowionych w niniejszym artykule, art. 15 oraz stosownych załącznikach. Na podstawie przedmiotowych sprawozdań Komisja przedłoży odpowiednie propozycje. Rada podejmie na podstawie tych propozycji decyzję do dnia 31 października 2001 r."

2) Artykuł 15 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 15

1. Zakazuje się rozładunku złowionych organizmów morskich w ilościach przekraczających dopuszczalny udział procentowy określony w załącznikach I-VII, X i XI, nadmiar odłowu należy każdorazowo wypuszczać z powrotem do morza przed rozładunkiem.

2. Za każdym razem podczas trwania połowu rybackiego, ale po zakończeniu sortowania połowu, procentowy udział gatunków docelowych zgodnie z definicją w załącznikach I-VII, zatrzymanych na pokładzie powinien wynosić co najmniej połowę minimalnego udziału procentowego gatunków docelowych, określonego w wyżej wymienionych załącznikach.

3. Kapitanowie statków rybackich, od których wymagane jest prowadzenie dziennika okrętowego, zobowiązani są dopilnować, aby po upływie pierwszych 24 godzin połowu rybackiego spełnione zostały warunki dotyczące minimalnego udziału procentowego gatunków docelowych zgodnie z definicją w załącznikach I-VII, X i XI w czasie każdego uzupełnienia dziennika okrętowego, zgodnie z warunkami ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93.

4. W każdym przypadku podczas trwania połowu rybackiego statek ponownie wpływa do regionów lub obszarów geograficznych wymienionych w załącznikach I-V i należy w ciągu dwóch godzin spełnić warunki dotyczące minimalnego udziału procentowego gatunków docelowych zgodnie z definicją w załącznikach I-VII, X i XI, złowionych i zatrzymanych na pokładzie w regionie lub na obszarze geograficznym, gdzie poprzednio prowadzono połowy."

3) Załącznik X otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK X

A) WARUNKI DOTYCZĄCE UŻYCIA NIEKTÓRYCH KOMBINACJI WIELKOŚCI OKA SIECI W REGIONACH 1 I 2, Z WYJĄTKIEM CIEŚNIN SKAGERRAK I KATTEGAT

1. Kombinacja wielkości oka sieci: 16-31 mm + > = 100 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 50 % dowolnej mieszanki krewetek i zwyczajnych krewetek czerwonych (Pandalus montagui, Crangon spp. oraz Palaemon spp.).

2. Kombinacja wielkości oka sieci: 32-54 mm + > = 100 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 20 % dowolnej mieszanki krewetek i krewetek czerwonych (Crangon spp., Pandalus spp., Palaemon spp., Parapenaeus longirostris).;

bądź

odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 50 % dowolnej mieszanki takich organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku I jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 32 a 54 mm, z wyjątkiem krewetek i krewetek czerwonych (Crangon spp., Pandalus spp., Palaemon spp., Parapenaeus longirostris), oraz nie więcej niż 15 % dowolnej mieszanki gatunków oznaczonych w załączniku I symbolem »y«.

3. Kombinacja wielkości oka sieci: 70-79 mm + > = 100 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 10 % dowolnej mieszanki takich organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku I jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 70 a 79 mm.

4. Kombinacja wielkości oka sieci: 80-99 mm + > = 100 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 50 % dowolnej mieszanki tych organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku I jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 80 a 99 mm.

B) WARUNKI DOTYCZĄCE UŻYCIA NIEKTÓRYCH KOMBINACJI WIELKOŚCI OKA SIECI W CIEŚNINACH SKAGERRAK I KATTEGAT

Kombinacja wielkości oka sieci < = 89 + > = 90 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 10 % dowolnej mieszanki tych organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku IV jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 70 a 89 mm."

4) Załącznik XI otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK XI

A. WARUNKI DOTYCZĄCE UŻYCIA NIEKTÓRYCH KOMBINACJI WIELKOŚCI OKA SIECI W REGIONIE 3, Z WYJĄTKIEM DZIAŁU IXa KONWENCJI ICES NA WSCHÓD OD 7º 23’ 48" DŁUGOŚCI GEOGRAFICZNEJ ZACHODNIEJ

1. Kombinacja wielkości oka sieci: 16-31 mm + > = 70 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 40 % dowolnej mieszanki krewetek (Pandalus montagui, Crangon spp. i Palaemon spp.) oraz krabów pływających;

badź

odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 70 % dowolnej mieszanki takich organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku II jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 16 a 31 mm, z wyjątkiem krewetek (Pandalus montagui, Crangon spp. i Palaemon spp.) oraz krabów pływających.

2. Kombinacja wielkości oka sieci: 32-54 mm + > = 70 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 70 % dowolnej mieszanki takich organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku II jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 32 a 54 mm, z wyjątkiem krewetek i krewetek czerwonych (Pandalus spp., Crangon spp. i Palaemon spp.).

3. Kombinacja wielkości oka sieci: 55-59 mm + > = 70 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 20 % dowolnej mieszanki krewetek i krewetek czerwonych (Pandalus spp., Crangon spp., Palaemon spp, Aristeus antennatus, Aristaeomorpha foliacea, Parapenaeus longirostris);

badź

odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 60 % dowolnej mieszanki tych organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku II jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 55 a 59 mm, z wyjątkiem krewetek i krewetek czerwonych (Pandalus spp., Crangon spp., Palaemon spp, Aristeus antennatus, Aristaeomorpha foliacea, Parapenaeus longirostris).

4. Kombinacja wielkości oka sieci: 60-69 mm + > = 70 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 60 % dowolnej mieszanki takich organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku II jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 60 a 69 mm.

B. WARUNKI DOTYCZĄCE UŻYCIA NIEKTÓRYCH KOMBINACJI WIELKOŚCI OKA SIECI W DZIALE IXa KONWENCJI ICES NA WSCHÓD OD 7º 23’ 48" DŁUGOŚCI GEOGRAFICZNEJ ZACHODNIEJ

Kombinacja wielkości oka sieci: 40-54 mm + > = 55 mm

Odłów zatrzymany na pokładzie lub wyładowany zawiera co najmniej 50 % dowolnej mieszanki takich organizmów morskich, które zostały wskazane w załączniku III jako gatunki docelowe dla wielkości oka sieci pomiędzy 40 a 54 mm."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 24 czerwca 1999 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 24 czerwca 1999 r.
W imieniu Rady
J. TRITTIN
Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. C 11 z 15.1.1999, str. 9.

(2) Dz.U.C 177 z 22.6.1999.

(3) Dz.U. C 138 z 18.5.1999, str. 23.

(4) Dz.U. L 125 z 27.4.1998, str. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.168.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1459/1999 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów rybnych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich
Data aktu: 24/06/1999
Data ogłoszenia: 03/07/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 04/07/1999