KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1766/92 z dnia 30 czerwca 1992 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 923/96(2), w szczególności jego art. 13 i 21, jak również odpowiednie przepisy innych rozporządzeń w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2799/98 z dnia 15 grudnia 1998 r. ustanawiające agromonetarne porozumienia dotyczące EUR(3), w szczególności jego art. 3 i 9,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3665/87 z dnia 27 listopada 1987 r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych(4), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 604/98(5), było wielokrotnie i w znacznym stopniu zmieniane; przy okazji nowych zmian należy przeredagować powyższe rozporządzenie w celu uzyskania jego przejrzystości.
(2) Ogólne zasady ustanowione przez Radę przewidują wypłatę refundacji po przedstawieniu dowodu, że produkty zostały wywiezione ze Wspólnoty; uprawnienie do refundacji nabywa się z chwilą, gdy produkty opuszczają rynek Wspólnoty, podczas gdy stosuje się jednolitą stawkę refundacji dla wszystkich państw trzecich; w przypadku gdy stawka refundacji jest zróżnicowana ze względu na miejsce przeznaczenia produktów, uprawnienie do refundacji jest uzależnione od przywozu do państwa trzeciego.
(3) Wprowadzenie w życie Porozumienia w sprawie Rolnictwa Rundy Urugwajskiej uzależnia, zgodnie z ogólną zasadą, przyznanie refundacji od wymogu dotyczącego pozwolenia na wywóz obejmującego wcześniejsze wyznaczenie refundacji; jednakże dostawy we Wspólnocie dla organizacji międzynarodowych i sił zbrojnych, dostawy prowiantu oraz wywóz małych ilości mają charakter szczególny i niewielkie znaczenie ekonomiczne; z tych powodów został przewidziany specjalny system bez pozwoleń na wywóz, mający na celu ułatwienie takich operacji wywozowych i unikanie nadmiernych obciążeń administracyjnych dla podmiotów gospodarczych i właściwych władz.
(4) W rozumieniu niniejszego rozporządzenia za dzień wywozu uważa się dzień, w którym organy celne przyjmują dokument, w którym zgłaszający oświadcza wolę dokonania wywozu produktów, w odniesieniu do których wnosi o skorzystanie z refundacji wywozowej; dokument ten ma na celu zwrócenie uwagi, w szczególności uwagi organów celnych, na fakt, że dana operacja jest przeprowadzana z pomocą środków finansowych Wspólnoty, w celu przeprowadzenia przez te organy odpowiednich kontroli; od momentu tego przyjęcia produkty pozostają pod dozorem celnym do czasu ich faktycznego wywozu; data ta służy za podstawę ustalenia ilości, rodzaju i cech wywożonego produktu.
(5) W przypadku wysyłki luzem lub wysyłki jednostek niestandardowych przyjmuje się, że dokładna masa netto produktów może być znana dopiero po załadunku na środek transportu; w takiej sytuacji należy określić w zgłoszeniu wywozowym masę tymczasową.
(6) W celu właściwego stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 386/90 z dnia 12 lutego 1990 r. w sprawie monitorowania wywozu produktów rolnych otrzymujących refundacje lub inne kwoty(6), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 163/94(7), należy przewidzieć, że sprawdzenie zgodności pomiędzy zgłoszeniem wywozowym a wywożonymi produktami rolnymi następuje w chwili załadunku kontenera, ciężarówki, statku lub innych podobnych środków przewozowych.
(7) W przypadku gdy produkty są często wywożone w małych ilościach, należy przewidzieć uproszczoną procedurę w odniesieniu do dnia, który ma być brany pod uwagę celem wyznaczenia stawki refundacji.
(8) Aby można było jednolicie interpretować pojęcie "wywóz ze Wspólnoty", należy sprecyzować, że produkt jest uważany za wywieziony, gdy opuszcza obszar celny Wspólnoty.
(9) Może być konieczne, aby eksporter lub przewoźnik zastosował środki mające na celu niedopuszczenie do zepsucia produktów przeznaczonych do wywozu w okresie sześćdziesięciu dni od przyjęcia zgłoszenia wywozowego i przed opuszczeniem obszaru celnego Wspólnoty albo przed przywozem produktów do miejsca przeznaczenia; środkiem takim jest mrożenie, które umożliwia zachowanie produktów w stanie nienaruszonym; w celu przestrzegania tego wymogu należy zezwalać na dokonanie zamrożenia we wspomnianym okresie.
(10) Właściwe władze powinny zapewnić, aby produkty opuszczające Wspólnotę lub przewożone w tranzycie do określonego miejsca przeznaczenia były tymi, które faktycznie podlegały celnym formalnościom wywozowym; w tym celu, gdy produkt przed opuszczeniem obszaru celnego Wspólnoty lub przed dotarciem do określonego miejsca przeznaczenia przekracza terytorium innych Państw Członkowskich, należy używać egzemplarza kontrolnego T5, określonego w art. 471-495 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r., ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(8), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 502/1999(9); jednakże aby uprościć procedurę administracyjną, pożądane wydaje się ustalenie bardziej elastycznych procedur niż zastosowanie egzemplarza kontrolnego T5, w przypadku transakcji w ramach uproszczonej procedury tranzytu wspólnotowego w przewozie kolejowym lub dużymi kontenerami na mocy art. 412-442 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93, które przewiduje, że nie ma konieczności dokonania żadnych formalności w urzędzie celnym na stacji granicznej, gdy transport zaczyna się wewnątrz Wspólnoty i ma się zakończyć poza nią.
(11) W niektórych przypadkach można wystąpić o refundację w odniesieniu do produktów, które zostały wywiezione i które opuściły obszar celny Wspólnoty, które jednak powrotnie przywiezione w celu przeładowania lub innej operacji tranzytowej przed osiągnięciem miejsca przeznaczenia poza tym obszarem; takie powrotne przywozy mogą mieć miejsce również z powodów niezwiązanych z wymogami transportowymi, w szczególności w celu spekulacji; w takich przypadkach nie ma gwarancji przestrzegania terminu sześćdziesięciu dni na opuszczenie obszaru celnego Wspólnoty; aby zapobiegać takim sytuacjom, należy wyraźnie określić warunki, na jakich mogą odbywać się takie powrotne przywozy.
(12) Uzgodnienia przewidziane w niniejszym rozporządzeniu mogą być zastosowane tylko w odniesieniu do tych produktów, które są w swobodnym obrocie i które są, we właściwym przypadku, pochodzenia wspólnotowego; w przypadku niektórych produktów złożonych, refundacji nie wyznacza się dla samego produktu, ale w odniesieniu do produktów podstawowych wchodzących w jego skład; w przypadku gdy refundacja jest ustalona na podstawie jednego składnika lub więcej składników, aby przyznać refundację lub jej stosowną część wystarczy, aby wspomniany składnik lub składniki same spełniały wymogi lub nie spełniają ich samodzielnie z powodu włączenia do innych produktów; w celu uwzględnienia szczególnego statusu niektórych składników należy sporządzić wykaz produktów, do których refundacje są ustalane na podstawie jednego składnika.
(13) Artykuły 23-26 rozporządzenia Rady (WE) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(10), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 82/97 Parlamentu Europejskiego i Rady(11), definiują niepreferencyjne pochodzenie towarów; w celu przyznania refundacji wywozowej tylko produkty całkowicie uzyskane lub poddane istotnemu przetworzeniu we Wspólnocie uznaje się za towary pochodzenia wspólnotowego; w celu jednolitego stosowania we wszystkich Państwach Członkowskich, właściwe jest wyjaśnienie, że niektóre mieszanki produktów nie kwalifikują się do refundacji.
(14) Stawkę refundacji ustala się według klasyfikacji taryfowej produktu; klasyfikacja ta może, w odniesieniu do niektórych mieszanek, towarów w zestawach i towarów złożonych, spowodować przyznanie refundacji wyższej od kwoty ekonomicznie uzasadnionej; dlatego konieczne jest przyjęcie przepisów szczególnych dotyczących ustalania refundacji stosowanej do mieszanek, towarów w zestawach i towarów złożonych.
(15) W przypadku gdy stawka refundacji jest zróżnicowana ze względu na miejsce przeznaczenia produktu, należy sprawdzić, czy produkt został przywieziony do jednego z państw trzecich, dla których refundacja jest ustalona; środek taki może być bez trudu złagodzony w odniesieniu do takiego wywozu, w przypadku gdy kwota refundacji jest mała, a sama transakcja daje wystarczające gwarancje, że dane produkty przybędą do miejsca przeznaczenia; celem tego przepisu jest uproszczenie pracy administracyjnej w zakresie przedstawiania dowodów.
(16) W przypadku gdy stosuje się jednolitą stawkę refundacji do wszystkich miejsc przeznaczenia w dniu wcześniejszego wyznaczenia refundacji, w niektórych przypadkach istnieje klauzula obowiązkowego przeznaczenia; należy rozważyć taką sytuację jako wariant refundacji, w przypadku gdy stawka refundacji stosowana w dniu wywozu jest niższa od stawki refundacji stosowanej w dniu wcześniejszego jej wyznaczenia, dostosowanej, tam gdzie jest to właściwe, do dnia, w którym następuje wywóz.
(17) W przypadku gdy stawka refundacji jest zróżnicowana ze względu na miejsce przeznaczenia wywożonych produktów, należy przedstawić dowód, że dany produkt został przywieziony do państwa trzeciego; dokonanie przywozowych formalności celnych polega w szczególności na uiszczeniu stosowanych należności przywozowych, aby produkt mógł zostać wprowadzony do obrotu w danym państwie trzecim; uwzględniając różnorodność sytuacji w państwach trzecich przywozu, wskazane jest uznanie przedstawionych dokumentów celnych przywozowych, które stanowią gwarancję, że wywiezione produkty przybyły do miejsca przeznaczenia, przy czym należy ograniczyć utrudnienia w handlu do minimum.
(18) W celu ułatwienia wspólnotowym eksporterom uzyskania dowodu przybycia do miejsca przeznaczenia, należy przewidzieć, aby spółki wyspecjalizowane w płaszczyźnie międzynarodowej w dziedzinie kontroli i nadzoru, zatwierdzone przez Państwa Członkowskie, wydawały zaświadczenia o dotarciu do miejsca przeznaczenia produktów rolnych wywożonych ze Wspólnoty, które korzystają ze zróżnicowanych refundacji; za zatwierdzenie tych spółek odpowiedzialne są Państwa Członkowskie, które zatwierdzają je na zasadzie jednostkowych przypadków zgodnie z niektórymi istniejącymi wytycznymi; należy wyjaśnić tę sytuację i włączyć te główne wytyczne do niniejszego rozporządzenia.
(19) Aby wywóz produktów, korzystających z refundacji w zależności od miejsca przeznaczenia, oraz wywóz innych produktów były traktowane w równoprawnym zakresie, należy przewidzieć wypłacanie części refundacji, obliczonej na podstawie najniższej stawki refundacji stosowanej w dniu dokonania wywozu, z chwilą gdy eksporter przedstawi dowód, że produkt opuścił obszar celny Wspólnoty.
(20) W przypadku refundacji zróżnicowanych, jeżeli nastąpiła zmiana miejsca przeznaczenia, wypłacana jest refundacja stosowana do faktycznego miejsca przeznaczenia, przy czym podlega ona pułapowi kwoty stosowanej do miejsca przeznaczenia ustalonego wcześniej; aby zapobiec nadużyciom polegającym na systematycznym wyznaczaniu miejsc przeznaczenia z najwyższymi stawkami refundacji, należy wprowadzić system kar za zmianę miejsca przeznaczenia, dla którego stawka faktycznej refundacji jest niższa od stawki refundacji dla miejsca wyznaczonego wcześniej; ten nowy przepis ma wpływ na obliczanie części refundacji płatnej od momentu, gdy eksporter przedstawił dowód, że produkt opuścił obszar celny Wspólnoty.
(21) W art. 23-26 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 zdefiniowane jest niepreferencyjne pochodzenie towarów; w niektórych przypadkach należy zastosować kryterium istotnego przetworzenia lub istotnej obróbki, jak przewidziano w art. 24, aby ocenić, czy produkty rzeczywiście przybyły do ich miejsca przeznaczenia.
(22) Niektóre transakcje wywozowe mogą powodować zakłócenia w handlu; aby zapobiec takim zakłóceniom, należy uzależnić wypłatę refundacji nie tylko od warunku, że produkt opuścił obszar celny Wspólnoty, ale również od warunku, że produkt został przywieziony do państwa trzeciego lub był poddany istotnej obróbce lub istotnemu przetworzeniu; ponadto w niektórych przypadkach, wypłata refundacji może być uzależniona od warunku faktycznego wprowadzenia produktu do obrotu w państwie trzecim przywozu lub poddania go istotnemu przetworzeniu lub istotnej obróbce.
(23) Jeżeli produkt uległ zniszczeniu albo uszkodzeniu przed wprowadzeniem go do obrotu w państwie trzecim lub zanim został poddany istotnemu przetworzeniu, refundacji nie uznaje się za należną; eksporter powinien mieć możliwość przedstawienia dowodów, że wywóz został dokonany w takich warunkach ekonomicznych, jakie pozwoliłyby na jego przeprowadzenie w normalnym warunkach.
(24) Finansowanie przez Wspólnotę operacji wywozowych nie jest uzasadnione w przypadku, gdy operacja wywozowa nie jest normalną transakcją handlową, ponieważ jest pozbawiona rzeczywistego celu ekonomicznego i realizowana jest jedynie w celu otrzymania korzyści finansowej od Wspólnoty.
(25) Należy zastosować środki mające na celu zapobieżenie przeznaczania funduszy wspólnotowych na transakcje, które nie odpowiadają żadnemu z celów systemu refundacji wywozowych; istnieje ryzyko wystąpienia takich operacji w odniesieniu do produktów korzystających z refundacji, które są ponownie przywożone do Wspólnoty bez wcześniejszego istotnego przetworzenia lub istotnej obróbki w państwach trzecich i do których stosuje się w przypadku ponownego przywozu obniżoną stawką celną lub stawkę zerową w stosunku do normalnej stawki na mocy umów preferencyjnych albo decyzji Rady; w celu zmniejszenia ograniczeń dla eksporterów właściwe jest stosowanie takich środków w odniesieniu do najbardziej wrażliwych produktów.
(26) W celu ograniczenia niepewności eksporterów właściwe jest zaniechanie wymogu zwrotu refundacji w odniesieniu do produktów ponownie przywożonych do Wspólnoty po upływie dwóch lat od wywozu.
(27) Z jednej strony, Państwa Członkowskie powinny być upoważnione do odmowy przyznania refundacji albo powinny być uprawnione do odzyskania wypłaconych refundacji w oczywistych przypadkach, gdy stwierdzono, że operacja nie jest zgodna z systemem refundacji wywozowych; z drugiej strony, należy unikać nadmiernego obciążenia władz krajowych obowiązkiem systematycznego sprawdzania wszystkich przypadków przywozu.
(28) Produkty powinny być takiej jakości, która umożliwia ich wprowadzenie do obrotu na normalnych warunkach we Wspólnocie; jednakże właściwe jest uwzględnienie szczególnych zobowiązań wynikających z norm obowiązujących w państwach trzecich, będących miejscem przeznaczenia produktów.
(29) Niektóre produkty mogą utracić uprawnienia do refundacji, w przypadku gdy przestają być solidnej, właściwej jakości handlowej.
(30) Jeżeli refundacja została wyznaczona wcześniej lub wyznaczona w drodze przetargu, nie stosuje się wywozowej opłaty wyrównawczej, gdyż wywóz musi być dokonany na warunkach określonych wcześniej lub określonych w drodze przetargu; w analogiczny sposób, w przypadku gdy wywóz jest uzależniony od wywozowej opłaty wyrównawczej wyznaczonej wcześniej lub ustalonej w drodze przetargu, należy przewidzieć, że wywóz musi być dokonany zgodnie z ustalonymi warunkami i dlatego nie może kwalifikować się do refundacji wywozowej.
(31) W celu ułatwienia eksporterom finansowania ich transakcji należy upoważnić Państwa Członkowskie do wypłaty w formie zaliczki całej lub części kwoty refundacji w momencie przyjęcia zgłoszenia lub deklaracji płatności, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia, aby zapewnić zwrot wypłaconej zaliczki w przypadku, gdyby później okazało się , że refundacja nie powinna zostać wypłacona.
(32) Kwota wypłacona przed wywozem musi być zwrócona w przypadku, gdy okazuje się, że nie istnieją żadne uprawnienia do refundacji wywozowej albo że istnieje uprawnienie do niższej refundacji; w celu zapobieżenia nadużyciom zwrot musi zawierać kwotę dodatkową; w przypadku siły wyższej kwoty dodatkowej nie zwraca się.
(33) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 565/80(12), zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2026/83(13), ustanawia ogólne zasady płatności przed wywozem kwoty równej refundacji wywozowej.
(34) Artykuł 4 ust. 5 i 6 rozporządzenia (EWG) nr 565/80 przewiduje, że dzień, w którym produkty podstawowe są poddane kontroli celnej, jest dniem, w którym ustala się stawkę refundacji lub określa dostosowania, których należy dokonać w odniesieniu do tej stawki.
(35) Dniem operacyjnym powinien być dzień, w którym organy celne przyjmują zgłoszenie od zainteresowanej osoby, w którym oświadcza ona swój zamiar objęcia produktów lub towarów procedurami przewidzianymi w art. 4 i 5 rozporządzenia (EWG) nr 565/80 i wywiezienia ich, z refundacją, po przetworzeniu lub składowaniu; zgłoszenie to musi zawierać szczegóły konieczne do obliczenia refundacji.
(36) Wypłata refundacji przed przetwarzaniem ma na celu traktowanie produktów wspólnotowych w równoprawnym zakresie z produktami przywożonymi z państw trzecich, przeznaczonymi do przetworzenia i do ponownego wywozu.
(37) Metody produkcji produktów przetworzonych i ich procedury kontrolne wymagają pewnego stopnia elastyczności; art. 115 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 przewiduje system ekwiwalencji w ramach procedury uszlachetniania czynnego.
(38) Aby umożliwić bardziej wydajne wykorzystanie istniejącej zdolności składowej, należy przewidzieć system, według którego zachowana byłaby ekwiwalencja produktów składowanych luzem, które będą wywiezione po przetworzeniu.
(39) Produkty, które nie kwalifikują się do objęcia refundacjami, nie mogą być produktami ekwiwalentnymi.
(40) Z przepisów rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3002/92 z dnia 16 października 1992 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady kontroli wykorzystania i/lub przeznaczenia produktów pochodzących z interwencji(14), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 770/96(15), wynika, że produkty objęte skupem interwencyjnym muszą osiągnąć wskazane miejsce przeznaczenia; w rezultacie produkty te nie mogą być zastąpione produktami ekwiwalentnymi.
(41) Należy wyznaczyć termin wywozu danych produktów; termin ten musi być wyznaczony z uwzględnieniem systemu pozwoleń na wywóz i świadectw o wcześniejszym wyznaczeniu refundacji.
(42) W przypadku gdy wywóz jest poprzedzony składowaniem, właściwe wydaje się ograniczenie niniejszego rozporządzenia do zabiegów zmierzających do zapewnienia zachowania w odpowiednim stanie wspomnianych towarów; w celu wyjaśnienia sytuacji należy przewidzieć, aby zabiegi te nie miały żadnego wpływu na zastosowanie refundacji.
(43) Artykuł 5 rozporządzenia (EWG) nr 565/80 stanowi, że kwota równa refundacji wywozowej ma być wypłacona z chwilą, gdy produkty lub towary są poddane procedurze składu celnego lub wolnego obszaru celnego; gdy tylko deklaracja płatności została przyjęta, należy umożliwić przewiezienie tych produktów lub towarów do innego Państwa Członkowskiego niż to, w którym dokonywana jest płatność, celem składowania i późniejszego wywozu; należy przewidzieć dołączenie egzemplarza kontrolnego T5 do produktów lub towarów w celu przedstawienia dowodu opuszczenia Wspólnoty; aby zapobiec ryzyku podwójnej płatności, należy umieścić w zgłoszeniu wywozowym pewne adnotacje, informujące agencję płatniczą Państwa Członkowskiego, w którym zgłoszenie wywozowe zostało przyjęte, że rozpoczęto już procedurę płatności refundacji.
(44) Refundacji nie przyznaje się, jeżeli termin wywozu lub termin dostarczenia dowodów wymaganych w celu otrzymania płatności refundacji nie jest dotrzymany; należy przyjąć podobne środki do tych, które są zawarte w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2220/85 z dnia 22 lipca 1985 r. ustanawiającym wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych(16), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (EWG) nr 3403/93(17).
(45) W Państwach Członkowskich produkty przywożone w pewnych celach z państw trzecich są zwolnione z należności przywozowych; o ile rynki te mają pewne znaczenie, produkty wspólnotowe należy traktować w równoprawnym zakresie z produktami, które są przywożone z państw trzecich; sytuacja taka powstaje w szczególności w przypadku produktów używanych do zaopatrywania w prowiant statków wodnych i statków powietrznych.
(46) W przypadku zaopatrywania w prowiant statków wodnych i statków powietrznych oraz dostaw dla sił zbrojnych możliwe jest ustalenie specjalnych zasad dotyczących ustalenia kwoty refundacji.
(47) Produkty wzięte na pokład statków jako zaopatrzenie w prowiant są wykorzystywane do spożycia na pokładzie; produkty te spożyte w stanie, w jakim są, lub wykorzystane do przygotowania żywności na pokładzie, kwalifikują się do refundacji stosowanych do produktów nieprzetworzonych; z uwagi na miejsce, jakim dysponują statki powietrzne, żywność musi być przygotowana przed wzięciem jej na pokład; w celu harmonizacji należy przyjąć zasady pozwalające na korzystanie z takich samych refundacji do produktów rolnych spożywanych na pokładzie samolotu, jakie przyznawane są produktom spożywanym po przygotowaniu na pokładzie statków.
(48) Działalność w zakresie zaopatrywania w prowiant statków wodnych lub statków powietrznych ma bardzo specjalistyczny charakter, uzasadniający szczególne uzgodnienia dotyczące wypłaty refundacji zaliczkowo; produkty i towary dostarczone do magazynów żywności muszą być następnie dostarczane w celu zaopatrzenia w prowiant; dostawy do takich magazynów nie mogą być uznawane za ostateczny wywóz w celu uprawnienia do refundacji.
(49) W przypadku gdyby wspomniane uproszczenia zostały zastosowane, a następnie stwierdzono by, że refundacja nie powinna być wypłacona, eksporterzy wskutek tego skorzystaliby nienależnie z nieoprocentowanej pożyczki; dlatego należy podjąć środki, aby wykluczyć taką nienależną korzyść.
(50) W celu utrzymania konkurencyjności towarów wspólnotowych, dostarczanych na platformy znajdujące się w niektórych strefach w pobliżu Państw Członkowskich, stawka refundacji musi być tą, którą stosuje się do zaopatrywania w prowiant we Wspólnocie; wypłata stawki refundacji wyższej od najniższej stawki w odniesieniu do dostaw do konkretnego miejsca przeznaczenia nie może być w żadnym wypadku uzasadniona, chyba że istnieją wątpliwości, czy towary dotarły do danego miejsca przeznaczenia; zaopatrywanie platform znajdujących się w odosobnionych strefach morskich jest z konieczności operacją specjalistyczną, tak więc powinno być możliwe sprawowanie wystarczającej kontroli nad tego rodzaju dostawami; pod warunkiem wypracowania odpowiednich środków kontroli, wydaje się wskazane zastosowanie do tych dostaw obowiązującej stawki refundacji dla zaopatrywania w prowiant we Wspólnocie; istnieje możliwość ustanowienia procedury uproszczonej dla dostaw o mniejszym znaczeniu; ponieważ szerokość wód terytorialnych waha się w poszczególnych Państwach Członkowskich od 3 do 12 mil, uzasadnione byłoby uznanie za wywóz dostaw do wszystkich takich platform poza granicą trzech mil.
(51) Jeżeli okręt wojenny należący do Państwa Członkowskiego jest zaopatrywany w prowiant na pełnym morzu przez okręt dostawczy, który wypłynął z portu Wspólnoty, możliwe jest otrzymanie od właściwych władz zaświadczenia takiej dostawy; byłoby uzasadnione zastosowanie do takich dostaw tej samej stawki refundacji, jaką stosuje się do zaopatrywania w prowiant w porcie Wspólnoty.
(52) Pożądane jest, aby produkty rolne wykorzystywane w dostawach na statki lub samoloty korzystały z identycznej refundacji, bez względu na to, czy zostały wzięte na pokład statku lub samolotu we Wspólnocie, czy poza nią.
(53) Dostawy prowiantu w państwach trzecich mogą być bezpośrednie lub pośrednie; należy wprowadzić metody nadzoru właściwe dla każdego typu dostawy.
(54) Na mocy przepisów art. 161 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 wyspy Helgoland nie uważa się za miejsce przeznaczenia uprawniające do refundacji; należy zachęcać do spożywania produktów rolnych pochodzących ze Wspólnoty na wyspie Helgoland; w tym celu należy przyjąć niezbędne przepisy.
(55) Od czasu wejścia w życie Umowy przejściowej w sprawie handlu i unii celnej między Wspólnotą a San Marino(18) terytorium tego państwa nie jest już częścią obszaru celnego Wspólnoty; z art. 1, 5 i 7 tej umowy wynika, że ceny na produkty rolne kształtują się na tym samym poziomie cenowym w unii celnej i dlatego nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, aby przyznawać refundacje wywozowe do wspólnotowych produktów rolnych wysyłanych do San Marino.
(56) Jeżeli wniosek o zwolnienie lub umorzenie cła jest odrzucony, dane produkty mogą kwalifikować się do refundacji wywozowej albo podlegać będą, w zależności od przypadku, wywozowej opłacie wyrównawczej lub opłacie wywozowej; konieczne jest wprowadzenie szczególnych przepisów.
(57) Ogólnie rzecz ujmując, siły zbrojne stacjonujące w państwie trzecim, nieznajdujące się pod dowództwem tego kraju, organizacje międzynarodowe i przedstawicielstwa dyplomatyczne ustanowione w państwie trzecim otrzymują swoje dostawy bez należności przywozowych; wydaje się możliwe zastosowanie szczególnych środków - w odniesieniu do sił zbrojnych znajdujących się pod dowództwem jednego z Państw Członkowskich lub organizacji międzynarodowej, której członkiem jest przynajmniej jedno z Państw Członkowskich, w odniesieniu do organizacji międzynarodowych, której członkiem jest przynajmniej jedno z Państw Członkowskich i w odniesieniu do przedstawicielstw dyplomatycznych - które przewidują, że dowód przywozu jest przedstawiany w postaci specjalnego dokumentu.
(58) Należy wprowadzić przepis, według którego refundacja ma być wypłacona przez Państwo Członkowskie, na terytorium którego zostało przyjęte zgłoszenie wywozowe.
(59) Może się zdarzyć, że na skutek okoliczności niezależnych od eksportera, egzemplarz kontrolny T5 nie może zostać przedłożony, pomimo że produkt opuścił obszar celny Wspólnoty lub osiągnął konkretne przeznaczenie; taka sytuacja może utrudnić handel; w takim przypadku należy uznać za równoważne inne dokumenty.
(60) W interesie solidnej praktyki administracyjnej należy wymagać, aby wniosek o wypłatę refundacji wraz z dołączonymi odpowiednimi dokumentami zostały złożone w rozsądnym terminie, z wyjątkiem przypadków siły wyższej i, w szczególności, jeżeli ten termin nie może być dotrzymany wskutek opóźnień administracyjnych niezależnych od eksportera.
(61) Okres, w którym dokonywana jest wypłata refundacji wywozowych, jest różny w każdym z Państw Członkowskich; aby nie dopuścić do zakłóceń konkurencji, należy wprowadzić jednolity maksymalny termin wypłaty tych refundacji przez agencje płatnicze.
(62) Wywóz bardzo małych ilości produktów nie przedstawia żadnego znaczenia ekonomicznego i nadmiernie obciąża właściwe władze; właściwe służby Państw Członkowskich powinny mieć możliwość odmowy wypłacenia refundacji w odniesieniu do takiego wywozu.
(63) Reguły wspólnotowe przewidują przyznanie refundacji wywozowych w oparciu o obiektywne kryteria, odnoszące się w szczególności do ilości, rodzaju i cech wywożonego produktu, jak również jego geograficznego miejsca przeznaczenia; w świetle nabytych doświadczeń należy przewidzieć środki mające na celu zwalczanie nieprawidłowości, w szczególności oszustwa na szkodę budżetu wspólnotowego; należy przewidzieć możliwość odzyskiwania kwot nienależnie wypłaconych, jak również sankcje w celu przestrzegania przez eksporterów reguł wspólnotowych.
(64) W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu refundacji wywozowych sankcje należy stosować bez względu na subiektywny aspekt winy; w niektórych przypadkach właściwe jest jednakże odstąpienie od stosowania sankcji, w szczególności w przypadku oczywistego błędu uznanego przez odpowiednie władze, i ustalenie poważniejszych sankcji w przypadku działania umyślnego; środki te są konieczne i muszą być współmierne, dostatecznie zniechęcające i jednolicie stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
(65) W celu zapewnienia równego traktowania eksporterów w Państwach Członkowskich w zakresie refundacji wywozowych należy wyraźnie przewidzieć zwrot przez beneficjenta nienależnie wypłaconych kwot z odsetkami oraz określić sposoby płatności; aby lepiej chronić interesy finansowe Wspólnoty, należy przewidzieć w szczególności, że w przypadku przeniesienia prawa do refundacji zobowiązanie to zostaje rozciągnięte na cesjonariusza; odzyskane kwoty i odsetki, jak również zebrane kwoty z tytułu sankcji, muszą być przekazane na rzecz Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR), zgodnie z przepisami art. 8 rozporządzenia Rady (EWG) nr 729/70 z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(19), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1287/95(20).
(66) W celu zapewnienia jednolitego stosowania w całej Wspólnocie zasady uzasadnionych oczekiwań w ramach odzyskiwania kwot wypłaconych nienależnie należy ustalić warunki, na jakich można zastosować tę zasadę, bez uszczerbku dla postępowania dotyczącego nieprawidłowo dokonanych wydatków przewidzianych w szczególności w art. 5 i 8 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.
(67) Eksporter powinien być odpowiedzialny w szczególności za działania stron trzecich, które mogłyby umożliwić nienależne otrzymanie dokumentów koniecznych dla wypłaty refundacji.
(68) Właściwe komitety zarządzające nie wydały opinii w terminie wyznaczonym przez ich przewodniczących,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 15 kwietnia 1999 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Franz FISCHLER |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 181 z 1.7.1992, str. 21.
(2) Dz.U. L 126 z 24.5.1996, str. 37.
(3) Dz.U. L 349 z 24.12.1998, str. 1.
(4) Dz.U. L 351 z 14.12.1987, str. 1.
(5) Dz.U. L 80 z 18.3.1998, str. 19.
(6) Dz.U. L 42 z 16.2.1990, str. 6.
(7) Dz.U. L 24 z 29.1.1994, str. 2.
(8) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1.
(9) Dz.U. L 65 z 12.3.1999, str. 1.
(10) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1.
(11) Dz.U. L 17 z 21.1.1997, str. 1.
(12) Dz.U. L 62 z 7.3.1980, str. 5.
(13) Dz.U. L 199 z 22.7.1983, str. 12.
(14) Dz.U. L 301 z 17.10.1992, str. 17.
(15) Dz.U. L 104 z 27.4.1996, str. 13.
(16) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, str. 5.
(17) Dz.U. L 310 z 14.12.1993, str. 4.
(18) Dz.U. L 359 z 9.12.1992, str. 13.
(19) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13.
(20) Dz.U. L 125 z 8.6.1995, str. 1.
(21) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s.1.
(22) Dz.U. L 179 z 14.7.1999, s. 1.
(23) Dz.U. L 136 z 31.5.1994, str. 5.
(24) Dz.U. L 366 z 24.12.1987, str. 1.
(25) Dz.U. L 331 z 2.12.1988, str. 1.
(26) Dz.U. L 312 z 23.12.1995, str. 1.
(27) Dz.U. L 365 z 21.12.2006, str. 52
(28) Dz.U. L 172 z 5.7.2005, str. 24.
(29) Dz.U. L 172 z 5.7.2005, s. 24.
(30) Dz.U. L 171 z 23.6.2006, str. 90.
(31) Dz.U. L 82 z 29.3.1990, str. 1.
(32) Dz.U. L 105 z 23.4.1983, str. 1.
(33) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 9.
(34)(Dz.U. L 365 z 21.12.2006, str. 52.
(35) Dz.U. L 67 z 14.3.1991, str. 11.
ZAŁĄCZNIKI
1 Art. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 499/2008 z dnia 4 czerwca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.146.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2008 r.
2 Art. 2 ust. 1 lit. h) zmieniona przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 444/2003 z dnia 11 marca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.67.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2003 r.
3 Art. 2 ust. 1 lit. k) skreślona przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
4 Art. 2 ust. 1 lit. p) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
5 Art. 2 ust. 1 lit q) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
6 Art. 4 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1557/2000 z dnia 17 lipca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.179.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2000 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2299/2001 z dnia 26 listopada 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.308.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2001 r.
7 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 2 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
8 Art. 5 ust. 6:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia nr 90/2001 z dnia 17 stycznia 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.14.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2001 r.
- zmieniony przez art. 7 pkt 3 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
9 Art. 5 ust. 7:- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 90/2001 z dnia 17 stycznia 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.14.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia nr 159/2008 z dnia 21 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.48.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2008 r.
10 Art. 5 ust. 8:- dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia nr 159/2008 z dnia 21 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.48.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2008 r.
11 Art. 6 zmieniony przez art. 20 rozporządzenia nr 1913/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania agromonetarnego systemu dla euro w rolnictwie i zmieniającego niektóre rozporządzenia (Dz.U.UE.L.06.365.52) z dniem 1 stycznia 2007 r.
12 Art. 7 ust. 1- zmieniony przez art. 1 ust.2 rozporządzenia nr 1263/2006 z dnia 23 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.230.6) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lipca 2006 r.
- zmieniony przez art. 1 ust.2 rozporządzenia nr 1370/2006 z dnia 15 września 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.253.9) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lipca 2006 r.
13 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
14 Art. 8a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 159/2008 z dnia 21 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.48.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2008 r.
15 Art. 9 ust. 1 lit. c):- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2002 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniona przez art. 3 pkt 1 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
16 Art. 9 ust. 1 lit. d) zmieniona przez art. 7 pkt 4 lit. a) rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
17 Art. 9 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 7 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
18 Art. 9 ust. 3 lit. b) zmieniona przez art. 7 pkt 4 lit. c) rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
19 Art. 10 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 444/2003 z dnia 11 marca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.67.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2003 r.
20 Art. 10 ust. 4:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 3 pkt 2 lit. a) rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
21 Art. 10 ust. 5:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 3 pkt 2 lit. b) rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
22 Art. 11 zmieniony przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 499/2008 z dnia 4 czerwca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.146.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2008 r.
23 Art. 14 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1557/2000 z dnia 17 lipca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.179.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2000 r.
24 Art. 15 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
25 Art. 15 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 5 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
26 Art. 16:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1252/2003 z dnia 14 czerwca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.175.29) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1713/2004 z dnia 30 września 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.305.51) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 października 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 284/2005 z dnia 18 lutego 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.48.10) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lutego 2005 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 389/2005 z dnia 8 marca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.62.12) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lutego 2005 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2124/2005 z dnia 22 grudnia 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.340.29) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 maja 2004 r.
27 Art. 16 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
28 Art. 16 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
29 Art. 16 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
30 Art. 16 ust. 5 skreślony przez art. 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
31 Art. 16a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
32 Art. 16b dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
33 Art. 16c dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
34 Art. 16d dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
35 Art. 16e dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
36 Art. 16f dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
37 Art. 17:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
38 Z dniem 1 marca 2002 r. od stosowania art. 18 ust. 3 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 2 rozporządzenia nr 348/2002 z dnia 25 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.55.16).
39 Art. 25 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 90/2001 z dnia 17 stycznia 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.14.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2001 r.
40 Rozdział 3 skreślony przez art. 7 pkt 6 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
41 Art. 36 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1557/2000 z dnia 17 lipca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.179.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2000 r.
42 Art. 37 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia nr 1557/2000 z dnia 17 lipca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.179.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2000 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1962/2005 z dnia 30 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.315.13) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 czerwca 2005 r.
- zmieniony przez art. 20 rozporządzenia nr 1913/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania agromonetarnego systemu dla euro w rolnictwie i zmieniającego niektóre rozporządzenia (Dz.U.UE.L.06.365.52) z dniem 1 stycznia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1208/2007 z dnia 16 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.272.29) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 czerwca 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 231/2009 z dnia 19 marca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.74.13) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 września 2008 r.
43 Art. 37 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 1557/2000 z dnia 17 lipca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.179.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2000 r.
44 Art. 41 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
45 Art. 44 ust. 5:- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 3 pkt 4 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
46 Art. 49 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 2010/2003 z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.297.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 listopada 2003 r.
47 Art. 49 ust. 3 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 2010/2003 z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.297.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 listopada 2003 r.
48 Art. 49 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
49 Art. 51 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 159/2008 z dnia 21 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.48.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2008 r.
50 Art. 51 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
51 Art. 51 ust. 7 zmieniony przez art. 7 pkt 7 lit. b) rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
52 Art. 51 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2010/2003 z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.297.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 listopada 2003 r.
53 Art. 51 ust. 10 zmieniony przez art. 7 pkt 7 lit. c) rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
54 Art. 52 ust. 1 lit. a) zmieniona przez art. 7 pkt 8 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
55 Art. 52 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2010/2003 z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.297.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 listopada 2003 r.
56 Art. 53:- zmieniony przez art. 2 pkt 7 rozporządzenia nr 444/2003 z dnia 11 marca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.67.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2003 r.
- zmieniony przez art. 7 pkt 9 rozporządzenia nr 1713/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.321.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
57 Załącznik Ia dodany przez art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
58 Załącznik Ib dodany przez art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
59 Załącznik Ic dodany przez art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
60 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
61 Załącznik IIa dodany przez art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
62 Załącznik IIb dodany przez art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
63 Załącznik IV:-zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 3 pkt 6 rozporządzenia nr 1847/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.355.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
64 Załącznik VI dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
65 Załącznik VII dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
66 Załącznik VIII dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
67 Załącznik IX dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
68 Załącznik X:-dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1253/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.183.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.105.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
69 Załącznik XI dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
70 Załącznik XII dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 1001/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.226.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2007 r.
71 Załącznik XIII dodany przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 159/2008 z dnia 21 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.48.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2008 r.
72 Załącznik XIV dodany przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 159/2008 z dnia 21 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.48.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2008 r.