Decyzja 94/774/WE dotycząca standardowego listu przewozowego określonego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar

DECYZJA KOMISJI
z dnia 24 listopada 1994 r.
dotycząca standardowego listu przewozowego określonego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar

(94/774/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 grudnia 1994 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 259/93 z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar(1), w szczególności jego art. 42 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

standardowy list przewozowy określony w rozporządzeniu (EWG) nr 259/93 został sporządzony z uwzględnieniem odpowiednich artykułów tego rozporządzenia oraz odpowiednich konwencji i umów międzynarodowych, w szczególności działań podejmowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD);

list przewozowy, składający się z formularza zgłoszeniowego oraz formularza przemieszczania/śledzenia przesyłki, powinien być wykorzystywany przy zawiadamianiu o wysyłkach odpadów i ich śledzeniu, a także służy jako świadectwo unieszkodliwiania i odzysku;

list przewozowy umożliwi właściwym władzom wyznaczonym przez Państwa Członkowskie wykonywanie zadań z zakresu nadzoru i kontroli powierzonych im na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 259/93;

Komisja przedłożyła Komitetowi powołanemu w art. 18 dyrektywy Rady 75/442/EWG(2), ostatnio zmienionej dyrektywą 91/692/EWG(3), projekt środków, które należy podjąć;

Komitet wydał pozytywną opinię na temat projektu środków przedłożonych mu przez Komisję,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Standardowy list przewozowy załączony do niniejszej decyzji, składający się z formularza zgłoszeniowego oraz formularza przemieszczania/śledzenia wysyłki, jest wykorzystywany do powiadamiania o wysyłce odpadów i jej śledzenia, jak przewidziano w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93, a także służy jako świadectwo unieszkodliwiania i odzysku.

Artykuł  2

Dokument określony w art. 1 jest drukowany na trudnym do podrobienia, białym, zwymiarowanym papierze do pisania o gramaturze, co najmniej 40 gm2. Papier musi być wystarczająco nieprzezroczysty, aby informacje umieszczone na jednej stronie nie wpływały na czytelność informacji na drugiej stronie, a jego wytrzymałość powinna uniemożliwiać łatwe podarcie lub zmięcie podczas normalnego użytkowania.

Wielkość pól formularza jest wyznaczona na podstawie jednostki miary równej jednej dziesiątej cala poziomo oraz jednej szóstej cala pionowo.

Wymiary formularza wynoszą 210 x 297 mm przy maksymalnej tolerancji odchyleń do 5 mm dla mniejszej oraz do 8 mm dla większej z wymienionych wielkości.

Przepisy te nie wykluczają możliwości drukowania standardowego listu przewozowego określonego w art. 1, w urzędach lub przedsiębiorstwach prywatnych przy użyciu systemów przetwarzania danych, na warunkach ustalonych przez Państwa Członkowskie oraz, w miarę potrzeby, drukowania na gładkim papierze.

Artykuł  3

Numer seryjny wysyłki odpadów wpisywany w polu 3 listu przewozowego składa się z kodu kraju wysyłającego, po którym następuje sześciocyfrowa liczba.

Artykuł  4

Wzorcowy list przewozowy podlega ocenie oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, skorygowaniu w świetle praktycznych doświadczeń.

Artykuł  5

Niniejszą decyzję stosuje się od sześćdziesiątego dnia od daty jej ogłoszenia.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 listopada 1994 r.

W imieniu Komisji
Yannis PALEOKRASSAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 30 z 6.2.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39.

(3) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.310.70

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 94/774/WE dotycząca standardowego listu przewozowego określonego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar
Data aktu: 24/11/1994
Data ogłoszenia: 03/12/1994
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/02/1995, 25/11/1994