Rozporządzenie 3279/92 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1601/91 ustanawiające ogólne zasady dotyczące definicji, opisu i prezentacji win aromatyzowanych, aromatyzowanych napojów winopochodnych i aromatyzowanych koktajli winopodobnych

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3279/92
z dnia 9 listopada 1992 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1601/91 ustanawiające ogólne zasady dotyczące definicji, opisu i prezentacji win aromatyzowanych, aromatyzowanych napojów winopochodnych i aromatyzowanych koktajli winopodobnych

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43 i 100a,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

we współpracy z Parlamentem Europejskim(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

stosowanie ołowianych kapsuł lub folii jako pokrycia urządzeń zamykających pojemniki, w których przechowywane są wprowadzane na rynek wina aromatyzowane, aromatyzowane napoje winopochodne oraz aromatyzowane koktajle winopodobne, powinno zostać zakazane w celu zapobieżenia ryzyka skażenia, w szczególności poprzez przypadkowy kontakt z tymi produktami, jak również w celu zapobieżenia ryzyku skażenia środowiska naturalnego przez odpady zawierające ołów stosowany w tego rodzaju kapsułach czy foliach; producenci oraz użytkownicy takich kapsuł i folii powinni mieć czas na zastosowanie się do wspomnianego zakazu od dnia 1 stycznia 1993 r.; konieczne jest także, by produkty przechowywane w butelkach, zamykanych ołowianymi kapsułami lub folią, wyprodukowane przed wspomnianym terminem zostały zbyte do wyczerpania zapasów;

w celu lepszego uwzględnienia tradycyjnych metod produkcji konieczne jest przyjęcie odpowiednich definicji aromatyzowanych napojów winnych;

w rezultacie rozporządzenie (EWG) nr 1601/91(4) powinno zostać zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 1601/91 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 2 ust. 3 lit. a) akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"a) Sangria:

napój uzyskiwany z wina:

- aromatyzowany z dodatkiem naturalnych ekstraktów lub esencji z owoców cytrusowych,

- zawierający lub niezawierający soku z takich owoców,

- z możliwością:

- dodatku przypraw korzennych,

- słodzone,

- z dodatkiem CO2,

i o zawartości alkoholu wynoszącej mniej niż 12 % objętości".

2. Artykuł 2 ust. 3 lit. e) otrzymuje brzmienie:

"e) Kalte Ente:

aromatyzowany napój winopochodny uzyskiwany ze zmieszania wina, wina półmusującego lub wina półmusującego z dodatkiem CO2 z winem musującym lub winem musującym z dodatkiem CO2 i dodania naturalnych substancji cytrynowych lub ich ekstraktów, którego smak musi być jednoznacznie rozróżnialny. Gotowy produkt nie może zawierać mniej niż 25 % objętości wina musującego lub wina musującego z dodatkiem CO2".

3. W art. 8 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"4a. Począwszy od dnia 1 stycznia 1993 r., butelkowane produkty objęte niniejszym rozporządzeniem nie mogą być przeznaczone do sprzedaży ani wprowadzane na rynek w zbiornikach wyposażonych w zamknięcia z ołowianych kapsuł lub folii. Jednakże, dopuszcza się zbyt produktów w butelkach wyposażonych przed wymienioną datą w takie kapsuły lub folię do czasu wyczerpania ich zapasów"

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 listopada 1992 r.

W imieniu Rady
D. HURD
Przewodniczący Rady

______

(1) Dz.U. C 69 z 18.3.1992, str. 11.

(2) Dz.U. C 241 z 21.9.1992, str. 97, oraz decyzja z 28.10.1992 (dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. C 169 z 6.7.1992, str. 1.

(4) Dz.U. L 149 z 14.6.1991, str. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.327.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3279/92 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1601/91 ustanawiające ogólne zasady dotyczące definicji, opisu i prezentacji win aromatyzowanych, aromatyzowanych napojów winopochodnych i aromatyzowanych koktajli winopodobnych
Data aktu: 09/11/1992
Data ogłoszenia: 13/11/1992
Data wejścia w życie: 16/11/1992, 01/05/2004