Kanada-Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Protokół ustaleń dotyczący współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej.

PROTOKÓŁ USTALEŃ
między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej reprezentowaną przez Komisję Wspólnot Europejskich a Rządem Kanady dotyczący współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej

Artykuł  I

Zakres i cele Protokołu

Rząd Kanady i Europejska Wspólnota Energii Atomowej reprezentowana przez Komisję Wspólnot Europejskich, dalej zwane "Stronami",

– powołując się na umowę ramową o współpracy handlowej i gospodarczej między Kanadą a Wspólnotami Europejskimi z dnia 6 lipca 1976 roku, która w art. III ust. 2 przewiduje wymianę technologiczną i naukową,

– uznając wzajemne korzyści, które mogą wypływać ze współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej,

– biorąc pod uwagę, że Komisja Wspólnot Europejskich koordynuje w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej szerokie działania europejskie w dziedzinie syntezy jądrowej, i że Krajowa Rada Badawcza Kanady koordynuje niedawno ustanowione kanadyjskie działania w dziedzinie syntezy jądrowej, oraz

– mając na uwadze rozwój bliższej współpracy w przyszłości;

niniejszym zgadzają się współpracować w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej, w szczególności na tych obszarach, które zostały wymienione w Załączniku do niniejszego Protokołu.

Artykuł  II

Formy współpracy

Współpraca przybierze następujące formy:

– wymiana informacji, w tym sprawozdania z postępu prac i inne nietajne wyniki badań naukowych, które Strony mają prawo ujawnić, i które albo stanowią ich własność, albo są im udostępniane;

– wzajemny udział w spotkaniach naukowych organizowanych przez jedną ze Stron;

– wymiana specjalistów, przy czym każda ze Stron pokrywa koszty osobowe związane z oddelegowaniem swoich ekspertów;

– prowadzenie wspólnych eksperymentów, badań i projektów uzgodnionych przez Wspólny Komitet wspomniany niżej, w szczególności w odniesieniu do NET (Next European Torus) i do innych programów obu Stron;

– wymiana materiałów, wyposażenia i instrumentów.

Artykuł  III

Wykonanie i przegląd programów

W celu wykonywania współpracy określonej powyżej, Strony zgadzają się na powołanie Wspólnego Komitetu składającego się z dwóch przedstawicieli z każdej ze Stron. Ze strony kanadyjskiej niniejszym wyznacza się Krajową Radę Badawczą jako agencję wykonawczą, która wyznaczy kanadyjskich przedstawicieli do Wspólnego Komitetu.

Wykonywanie i szczegóły dotyczące działalności w zakresie współpracy zostaną ustalone jednomyślnie przez Wspólny Komitet. Ta działalność będzie zgodna z działaniami podjętymi w ramach Międzynarodowej Agencji Energii, w której uczestniczą obie Strony. Sprawozdania z postępu prac mogą być przedkładane podkomitetowi przygotowawczemu i współpracy ogólnej Wspólnego Komitetu ds. Współpracy, na mocy umowy ramowej wspomnianej powyżej.

Wspólny Komitet będzie się spotykał w razie potrzeby i nie rzadziej, niż raz w roku, przemiennie w Europie i Kanadzie. W przerwach między posiedzeniami, Wspólny Komitet może podejmować decyzje przez wymianę korespondencji.

Zawiadomienie o wypowiedzeniu jakiejkolwiek działalności w zakresie współpracy z rocznym wypowiedzeniem będzie składane Stronom za pośrednictwem Wspólnego Komitetu.

Artykuł  IV

Źródła funduszy

Działalność prowadzona na podstawie niniejszego Protokołu będzie podmiotem i będzie zależeć od funduszy i siły roboczej, którymi dysponuje każda ze Stron. Każda Strona będzie ponosić koszty swojego udziału w tej współpracy prowadzonej na podstawie niniejszego Protokołu.

Artykuł  V

Data wejścia w życie

Niniejszy Protokół Ustaleń będzie skuteczny od późniejszej z dwóch dat, w których zostanie podpisany i z uwzględnieniem artykułu III pozostanie w mocy przez okres pięciu lat od daty wejścia w życie, o ile nie zostanie wcześniej przedłużony przez umowę między Stronami.

Podpisano w .......... dnia

w dwóch egzemplarzach, w języku angielskim i francuskim, przy czym obydwa teksty są na równi autentyczne.

W imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej W imieniu Rządu Kanady
reprezentowanej przez Komisję Wspólnot Europejskich

ZAŁĄCZNIK

Tematy prac w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej, które zostały wskazane dla współpracy EWEA i Kanady

– Fizyka tokamaku, w tym wspomagające ogrzewanie, wymiana paliwa, diagnostyka, gromadzenie danych oraz instrumenty kontrolne

– Paliwa do syntezy jądrowej, w tym wymagania postępowania z trytem oraz możliwe uzgodnienia co do jego dostaw

– Zdalna manipulacja

– Problemy bezpieczeństwa i środowiska związane z syntezą jądrową

– Elektrotechnika wysokiej mocy.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.35.10

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kanada-Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Protokół ustaleń dotyczący współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej.
Data aktu: 11/02/1986
Data ogłoszenia: 11/02/1986
Data wejścia w życie: 06/03/1986