Dyrektywa 79/869/EWG dotycząca metod pomiaru i częstotliwości pobierania próbek oraz analizy wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w Państwach Członkowskich

DYREKTYWA RADY
z dnia 9 października 1979 r.
dotycząca metod pomiaru i częstotliwości pobierania próbek oraz analizy wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w Państwach Członkowskich

(79/869/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 29 października 1979 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100 i 235,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3)

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu uzyskania porównywalnych wyników pomiarów zanieczyszczeń we Wspólnocie, program działań Wspólnot Europejskich na rzecz środowiska(4) przewiduje normalizację lub harmonizację stosowanych metod pomiarów;

dyrektywa Rady 75/440/EWG z dnia 16 czerwca 1975 r. dotycząca wymaganej jakości wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w Państwach Członkowskich(5), w szczególności jej art. 5 ust. 2, przewiduje przyjęcie polityki Wspólnoty w zakresie częstotliwości pobierania próbek oraz dokonywania analizy parametrów wraz z metodami pomiarów;

wszelkie rozbieżności między już stosowanymi lub przygotowywanymi w różnych Państwach Członkowskich przepisami dotyczącymi metod pomiaru, częstotliwości pobierania próbek oraz dokonywania analizy każdego z parametrów w celu określenia jakości wód powierzchniowych, mogą stwarzać nierówne warunki konkurencji, w rezultacie bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie wspólnego rynku; dlatego niezbędne staje się zbliżenie ustawodawstw z tej dziedziny, zgodnie z art. 100 Traktatu;

wydaje się niezbędne, aby temu zbliżeniu ustawodawstw towarzyszyło działanie wspólnotowe, zmierzające do osiągnięcia jednego z celów Wspólnoty w sferze ochrony środowiska naturalnego i poprawy jakości życia poprzez wprowadzenie bardziej wszechstronnego prawodawstwa; zachodzi więc potrzeba ustanowienia w tym celu niektórych przepisów szczególnych; ponieważ wymagane do tego celu uprawnienia nie zostały przewidziane w Traktacie, niezbędne staje się powołanie na art. 235 Traktatu;

dla wykonywanych w Państwach Członkowskich analiz zachodzi potrzeba ustanowienia wspólnych referencyjnych metod pomiaru w celu ustalenia wartości parametrów określających fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne właściwości wód powierzchniowych, przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej;

do celów monitorowania wymaganej jakości, konieczne jest regularne pobieranie minimalnej liczby próbek wód powierzchniowych, aby zmierzyć parametry określone w załączniku II do dyrektywy 75/440/EWG;

minimalna częstotliwość pobierania i dokonywania analizy próbek dla każdego parametru powinna rosnąć proporcjonalnie do objętości pozyskanej wody i liczby zaopatrywanej ludności; częstotliwość powinna też rosnąć wraz ze wzrostem ryzyka związanego z pogarszaniem się jakości wody;

postęp naukowo-techniczny stwarza potrzebę szybkiego dostosowania niektórych wymagań określonych w załączniku I do niniejszej dyrektywy, w celu uwzględnienia w szczególności zmiany poziomów parametrów, określonych w załączniku II do dyrektywy 75/440/EWG; dla ułatwienia wprowadzania niezbędnych środków, należy stworzyć procedurę ustanawiania bliskiej współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją w ramach Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Naukowo-Technicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Niniejsza dyrektywa dotyczy referencyjnych metod pomiaru, częstotliwości pobierania próbek oraz dokonywania analizy parametrów, wymienionych w załączniku II do dyrektywy 75/440/EWG.

Artykuł  2

Do celów niniejszej dyrektywy:

– "referencyjna metoda pomiaru" oznacza przyjętą zasadę dokonywania pomiaru lub zwięzłego opisu procedury określania wartości parametrów, wymienionych w załączniku I do niniejszej dyrektywy,

– "granica wykrywalności" oznacza minimalną wartość badanego parametru, którą można wykryć,

– "precyzja" oznacza zakres, w którym zawiera się 95 % wyników pomiarów jednej próbki przy użyciu tej samej metody,

– "dokładność" oznacza różnicę między rzeczywistą wartością badanego parametru a otrzymaną średnią wartością doświadczalną.

Artykuł  3
1.
Analiza pobranych próbek wody dotyczy wymienionych w załączniku II do dyrektywy 74/440/EWG parametrów, którym przydzielono wartości I i/lub G.
2.
Państwa Członkowskie stosują referencyjne metody pomiaru, określone w załączniku I do niniejszej dyrektywy, w jak najszerszym zakresie.
3.
Należy przestrzegać wartości granic wykrywalności oraz precyzji i dokładności metod pomiaru, stosowanych do sprawdzania parametrów, wymienionych w załączniku I do niniejszej dyrektywy.
Artykuł  4
1.
Minimalne częstotliwości pobierania próbek oraz dokonywania analizy w ciągu roku każdego z parametrów podano w załączniku II do niniejszej dyrektywy. Pobieranie próbek musi być, w miarę możliwości, rozłożone w ciągu roku tak, aby obraz jakości wody był reprezentatywny.
2.
Próbki wód powierzchniowych muszą być reprezentatywne dla jakości wody w punkcie pobierania próbek, co określono w art. 5 ust. 4 dyrektywy 75/440/EWG.
Artykuł  5

Pojemniki na próbki, środki lub metody wykorzystywane do zachowania części próbki służącej analizie jednego lub większej liczby parametrów, a także przenoszenie i przechowywanie próbek oraz ich przygotowanie do analizy nie mogą powodować znaczących zmian jej wyniku.

Artykuł  6
1.
Właściwe władze Państw Członkowskich ustalają częstotliwości pobierania próbek i dokonywania analiz każdego parametru dla każdego punktu pobierania próbek.
2.
Częstotliwości pobierania próbek i dokonywania analiz są nie mniejsze niż minimalne częstotliwości w ciągu roku, podane w załączniku II do niniejszej dyrektywy.
Artykuł  7
1.
Jeśli prowadzone przez właściwe władze badanie wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej wykaże, że wartości otrzymane dla niektórych parametrów są znacznie lepsze niż wartości ustalone przez Państwa Członkowskie zgodnie z załącznikiem II do dyrektywy 75/440/EWG, zainteresowane Państwo Członkowskie może zmniejszyć częstotliwość pobierania próbek i dokonywania analiz tych parametrów.
2.
Jeśli w przypadkach określonych w ust. 1 nie występują zanieczyszczenia oraz nie ma ryzyka pogorszenia się jakości wody, a jakość badanej wody jest lepsza niż przewidują to wskazania kolumny A1 załącznika II do dyrektywy 75/440/EWG, zainteresowane władze mogą zdecydować, że regularne analizy nie są potrzebne.
Artykuł  8 1

Co trzy lata Państwa Członkowskie przekazują Komisji informacje dotyczące wykonywania niniejszej dyrektywy w formie sprawozdania sektorowego, które obejmuje również inne stosowne dyrektywy wspólnotowe. Sprawozdanie to jest sporządzane na podstawie kwestionariusza lub szkicu opracowanego przez Komisję zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 6 dyrektywy 91/692/EWG(6). Kwestionariusz lub szkic jest przesyłany Państwom Członkowskim sześć miesięcy przed rozpoczęciem się okresu objętego sprawozdaniem. Sprawozdanie jest przesyłane Komisji w ciągu dziewięciu miesięcy od zakończenia trzyletniego okresu objętego sprawozdaniem.

Pierwsze sprawozdanie obejmuje lata 1993-1995 włącznie.

Komisja publikuje sprawozdanie wspólnotowe w sprawie wykonania dyrektywy w ciągu dziewięciu miesięcy od otrzymania sprawozdań od Państw Członkowskich.

Artykuł  9

Uwzględniając w szczególności zmiany poziomów parametrów określonych w załączniku II do dyrektywy 75/440/EWG, zmiany wymagające dostosowania:

– referencyjnych metod pomiaru wymienionych w załączniku I do niniejszej dyrektywy,

– granic wykrywalności, precyzji i dokładności tych metod,

– materiałów zalecanych na pojemniki,

do postępu technicznego, są przyjmowane zgodnie z procedurą określoną w art. 11 niniejszej dyrektywy.

Artykuł  10
1.
Do celów określonych w art. 9 niniejszym powołuje się Komitet ds. Dostosowania do Postępu Naukowo-Technicznego (zwany dalej "Komitetem"), składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji.
2. 2
(skreślony).
Artykuł  11 3
1.
Komisję wspomaga Komitet ds. Dostosowania do Postępu Naukowo-Technicznego.
2.
W przypadku odniesienia do niniejszego artykułu stosuje się art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE(7).

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3.
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  12
1.
W dyrektywie 75/440/EWG wprowadza się następujące zmiany:

a) skreśla się art. 5 ust. 2;

b) w art. 5 ust. 3 wyrazy "tych, określonych w ust. 2" zastępuje się wyrami "wartości parametrycznych dla rozpatrywanej jakości wody".

2.
Ustęp 1 staje się skuteczny w ciągu dwóch lat od ogłoszenia niniejszej dyrektywy.
Artykuł  13

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne konieczne do dostosowania się do przepisów niniejszej dyrektywy w ciągu dwóch lat od jej ogłoszenia. Niezwłocznie informują o tym Komisję.

Artykuł  14

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 9 października 1979 r.

W imieniu Rady
D. O'MALLEY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 208 z 1.9.1978, str. 2.

(2) Dz.U. C 67 z 12.3.1979, str. 48.

(3) Dz.U. C 128 z 12.5.1975, str. 4.

(4) Dz.U. C 112 z 20.12.1073, str. 1.

(5) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 34.

(6) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48.

(7) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

Referencyjna metoda pomiaru wartości I i/lub G parametrów wymienionych w dyrektywie Rady 75/440/EWG

ZAŁĄCZNIK  II

Minimalna roczna częstotliwość pobierania próbek i dokonywania analiz każdego parametru wymienionego w dyrektywie 75/440/EWG

1 Art. 8 zmieniony przez art. 2 ust. 1 dyrektywy nr 91/692/EWG z dnia 23 grudnia 1991 r. (Dz.U.UE.L.91.377.48) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 23 grudnia 1991 r.
2 Art. 10 ust. 2 skreślony przez art. 3 rozporządzenia nr 807/2003 z dnia 14 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.122.36) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 5 czerwca 2003 r.
3 Art. 11 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 807/2003 z dnia 14 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.122.36) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 5 czerwca 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1979.271.44

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 79/869/EWG dotycząca metod pomiaru i częstotliwości pobierania próbek oraz analizy wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w Państwach Członkowskich
Data aktu: 09/10/1979
Data ogłoszenia: 29/10/1979
Data wejścia w życie: 11/10/1979, 01/05/2004