Komunikat Komisji - Zawiadomienie Komisji na temat zaleceń dla poszczególnych państw członkowskich i regionów w odniesieniu do zaktualizowanych sprawozdań za 2018 r. dotyczących art. 8, 9 i 10 dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej (2008/56/WE)

KOMUNIKAT KOMISJI
Zawiadomienie Komisji na temat zaleceń dla poszczególnych państw członkowskich i regionów w odniesieniu do zaktualizowanych sprawozdań za 2018 r. dotyczących art. 8, 9 i 10 dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej (2008/56/WE)
(2022/C 118/01)

1)
WPROWADZENIE

Dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej (MSFD, 2008/56/WE) 1  jest kompleksową polityką, która ma na celu ochronę środowiska morskiego mórz otaczających Europę, a jednocześnie umożliwia zrównoważone korzystanie z zasobów i usług morskich. Dyrektywa ta wymaga od państw członkowskich dokonania oceny jakości środowiska morskiego, określenia dobrego stanu środowiska, ustanowienia odpowiednich celów środowiskowych i przygotowania odpowiednich programów monitorowania, a także wdrożenia środków mających na celu osiągnięcie kluczowego celu dyrektywy, jakim jest zabezpieczenie "dobrego stanu środowiska" wszystkich wód morskich UE do 2020 r. Cel ten nie został osiągnięty ani w odniesieniu do wszystkich wód UE, ani w odniesieniu do wszystkich wskaźników jakości wymienionych w dyrektywie 2 .

Podczas drugiego cyklu wdrażania dyrektywy państwa członkowskie miały przekazać Komisji do dnia 15 października 2018 r. swoje zaktualizowane sprawozdania dotyczące art. 8, 9 i 10 dyrektywy 3 . Komisja musi ocenić te sprawozdania państw członkowskich zgodnie z art. 12 i art. 17 ust. 4 dyrektywy.

Państwa członkowskie mogą przedstawiać sprawozdania tekstowe o strukturze dostosowanej do potrzeb krajowych, aby wypełnić swój prawny obowiązek składania sprawozdań nałożony na mocy dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. W ramach wspólnej strategii wdrażania dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej państwa członkowskie zgodziły się również dostarczać sprawozdania elektroniczne zawierające ustrukturyzowane informacje dostosowane do celów ocen przewidzianych w art. 12 oraz do rozpowszechniania ich na szczeblu europejskim za pośrednictwem WISE Marine 4 .

Do września 2020 r. z 23 państw członkowskich, które posiadają wody morskie 5  i w związku z tym muszą składać sprawozdania na podstawie art. 17, 22 państwa przedłożyły sprawozdania tekstowe. Państwom członkowskim, które nie złożyły sprawozdań w terminie do października 2018 r., okresowo przypominano o spoczywającym na nich obowiązku sprawozdawczym na posiedzeniach poświęconych wspólnej strategii wdrażania dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z brakiem sprawozdań wszczęto przeciwko Bułgarii, Chorwacji, Cyprowi, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Irlandii, Włochom, Łotwie, Litwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii i Zjednoczonemu Królestwu 6 . Wszystkie sprawy zostały zamknięte po otrzymaniu sprawozdań od wszystkich państw z wyjątkiem Bułgarii, której sprawozdania nie wpłynęły do listopada 2021 r.

Do października 2020 r. 20 państw członkowskich przedstawiło sprawozdania elektroniczne, w związku z czym zostały one włączone do niniejszej oceny na podstawie art. 12. Oprócz powiadomień za pośrednictwem wspólnej strategii wdrażania dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej prowadzono bezpośrednią komunikację z Bułgarią i Grecją, zwracając się o przedłożenie sprawozdań elektronicznych 7 . Opóźnione złożenie sprawozdań elektronicznych przez państwa członkowskie doprowadziło do opóźnienia w przeprowadzeniu tej oceny na podstawie art. 12.

Ocena doprowadziła do sporządzenia sprawozdania krajowego dla każdego państwa członkowskiego 8  oraz sprawozdania regionalnego na temat spójności w odniesieniu do trzech 9  z czterech regionów morskich objętych dyrektywą ramową w sprawie strategii morskiej (Morze Bałtyckie, północnowschodni Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne) 10 .

Ponadto w wyniku oceny opracowano zestaw zaleceń dla każdego państwa członkowskiego i każdego regionu (które mają ogólne zastosowanie do wszystkich państw członkowskich w tych regionach). Zalecenia mają na celu określenie sposobów udoskonalenia sprawozdań dotyczących art. 8, 9 i 10 przy okazji kolejnej aktualizacji w październiku 2024 r.

Równolegle z analizą sprawozdań państw członkowskich na potrzeby oceny na podstawie art. 12 dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej, która dostarcza informacji zwrotnych na temat sprawozdawczości w podziale na państwa członkowskie, Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) przeanalizowało sprawozdania z naukowego i technicznego punktu widzenia. Zaowocowało to serią 11 sprawozdań technicznych, w których przedstawiono przegląd sytuacji na poziomie Europy, aby wesprzeć proces wdrażania dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej 11 .

Niniejsze zawiadomienie, wraz z towarzyszącym mu dokumentem roboczym służb Komisji 12 , przedstawia zalecenia dla wszystkich krajów i regionów poddanych dotychczas ocenie. Zostały one sformułowane w odniesieniu do trzech artykułów (8, 9 i 10), które są przedmiotem sprawozdania, oraz w powiązaniu ze wskaźnikami określonymi w załączniku I do dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej i kryteriami określonymi w decyzji Komisji (UE) 2017/848.

Dokument roboczy służb Komisji 13  dołączony do niniejszego zawiadomienia zawiera szczegółowe zalecenia krajowe i regionalne dla wszystkich krajów i regionów poddanych dotychczas ocenie.

2)
ZALECENIA KRAJOWE I REGIONALNE:
Artykuł Tematy Liczba zaleceń
Artykuł 8 - Oceniane cechy i elementy

- Metoda oceny

- Stopień osiągnięcia dobrego stanu środowiska (DSŚ)

- Główne presje uniemożliwiające osiągnięcie DSŚ

- Spójność obecnej oceny z ustaleniem DSŚ z 2018 r.

Krajowe - 5
- Spójny zestaw elementów - Spójna metoda oceny Regionalne - 4
Artykuł 9 - Stosowanie kryteriów podstawowych - Stosowanie kryteriów drugorzędnych - Jakościowy opis DSŚ

- Ilościowe określenie DSŚ

Krajowe - 7
- Spójne stosowanie kryteriów podstawowych

- Spójny jakościowy opis DSŚ

- Spójne ilościowe określenie DSŚ

Regionalne - 7
Artykuł 10 - Cele w odniesieniu do kluczowych presji

- Wymierne cele

- Ocena postępów w realizacji celów

- Ilościowe określenie luki w DSŚ

- Powiązanie celu ze środkami bezpośrednimi

Krajowe - 5
- Główne presje w (pod)regionie Regionalne - 1
Ogółem 29
3)
WNIOSKI

Przeanalizowanie tych zaleceń przez państwa członkowskie, w szczególności kiedy wymagana jest dodatkowa harmonizacja i spójna sprawozdawczość, będzie wymagało dalszej współpracy między państwami członkowskimi na szczeblu technicznym w kontekście wspólnej strategii wdrażania dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej 14 , np. w ramach grup technicznych dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej i sieci ekspertów Wspólnego Centrum Badawczego.

1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiająca ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej) (Dz.U. L 164 z 25.6.2008, s. 19).
2 COM/2020/259 final.
3 Zgodnie z art. 17 ust. 2 lit. a) i b).
4 GD14:wytyczne dotyczące sprawozdawczości za 2018 r. w zakresie aktualizacji art. 8, 9 i 10; Załącznik 2 praktyczne przykłady.
5 Wody morskie zdefiniowano w art. 3 ust. 1 dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Austria, Czechy, Węgry, Luksemburg i Słowacja są państwami śródlądowymi i nie składają sprawozdań na mocy art. 17.
6 W momencie wypełniania obowiązku sprawozdawczego w 2018 r. Zjednoczone Królestwo nadal było państwem członkowskim UE, ale nie zakończyło w odpowiednim czasie swojej e-sprawozdawczości na potrzeby tej oceny.
7 Pozostałe dwa państwa członkowskie (Bułgaria, Grecja) zostaną poddane ocenie po udostępnieniu prze nie sprawozdań elektronicznych.
8 Techniczne oceny poszczególnych krajów zostały przygotowane dla Komisji przez konsultanta zewnętrznego - zob. https://circabc. europa.eu/ui/group/326ae5ac-0419-4167-83ca-e3c210534a69/library/31bf127a-ca1f-483e-a34e-e0243754ef81?p=1&n=10&sort= modified_DESC.
9 Czwarty region morski, Morze Czarne, ma tylko dwa państwa członkowskie (Bułgaria i Rumunia) i nie można go ocenić pod kątem spójności do czasu przedstawienia przez Bułgarię sprawozdań elektronicznych.
10 Techniczne oceny poszczególnych regionów zostały przygotowane dla Komisji przez konsultanta zewnętrznego - zob. https://cir cabc.europa.eu/ui/group/326ae5ac-0419-4167-83ca-e3c210534a69/library/31bf127a-ca1f-483e-a34e-e0243754ef81? p=1&n=10&sort=modified_DESC.
12 SWD(2022)55
13 SWD(2022)55
14 Wspólna strategia wdrażania to nieformalny program koordynacji ustanowiony przez Komisję z udziałem państw członkowskich, regionalnych konwencji morskich i innych zainteresowanych stron.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.118.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji - Zawiadomienie Komisji na temat zaleceń dla poszczególnych państw członkowskich i regionów w odniesieniu do zaktualizowanych sprawozdań za 2018 r. dotyczących art. 8, 9 i 10 dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej (2008/56/WE)
Data aktu: 11/03/2022
Data ogłoszenia: 14/03/2022
Data wejścia w życie: 14/03/2022