Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 2023 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
§  2. 
1. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
wspieranie współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy;
2)
prowadzenie działań na rzecz współpracy pomiędzy krajowymi przedsiębiorcami i innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi we współpracę, o której mowa w pkt 1, a podmiotami zagranicznymi;
3)
przygotowanie projektu mechanizmu finansowania krajowych przedsiębiorców i innych krajowych podmiotów za-angażowanych we współpracę, o której mowa w pkt 1;
4)
reprezentowanie Rady Ministrów w rozmowach ze stroną ukraińską, dotyczących współpracy, o której mowa w pkt 1;
5)
zapewnienie krajowej reprezentacji w Dyrekcji do spraw Ukrainy w Komisji Europejskiej, w szczególności prowadzenie działań na rzecz polskiej obecności w Financial Action Task Force;
6)
prowadzenie kampanii informacyjnych upowszechniających wiedzę o instrumentach i mechanizmach przeznaczonych dla krajowych przedsiębiorców i innych krajowych podmiotów zaangażowanych we współpracę, o której mowa w pkt 1, w tym wzmacnianie polskiej obecności biznesowej w Ukrainie.
2. 
W ramach realizacji zadań określonych w ust. 1 Pełnomocnik, w celu aktywnego wpływania na kształt powstających międzynarodowych instrumentów finansowych przeznaczonych na rzecz odbudowy Ukrainy, mechanizmów proce-dur przetargowych i kształt strumieni przepływu środków finansowych, współpracuje w szczególności z:
1)
Komitetem Sterującym Platformy Koordynacji Darczyńców;
2)
przedstawicielami Prezydenta Ukrainy oraz przedstawicielami administracji rządowej Ukrainy, w tym w szczególności z wicepremierem Ukrainy do spraw odbudowy oraz ministerstwem do spraw rozwoju gromad, terytoriów i infrastruktury;
3)
ukraińską Państwową Agencją Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury;
4)
pełnomocnikami do spraw odbudowy Ukrainy w państwach trzecich oraz z innymi organami i podmiotami zagranicznymi o podobnym charakterze i zakresie działania;
5)
Dyrekcją do spraw Ukrainy w Komisji Europejskiej.
§  3. 
1. 
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
2. 
Pełnomocnik może, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego.
§  4. 
Pełnomocnik może, w zakresie powierzonych mu zadań, zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze.
§  5. 
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
§  6. 
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 34, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.911

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Data aktu: 12/05/2023
Data ogłoszenia: 12/05/2023
Data wejścia w życie: 12/05/2023