Sposób dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 września 2023 r.
w sprawie sposobu dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 467 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych w przypadku śmierci żołnierza zawodowego lub członka rodziny żołnierza zawodowego;
2)
warunki i tryb pokrywania kosztów pogrzebu żołnierza zawodowego z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej;
3)
dokumenty wymagane przy wypłacie zasiłku pogrzebowego.
§  2. 
1. 
Osoba, która poniosła koszty pogrzebu żołnierza zawodowego albo pokryła koszty pogrzebu członka rodziny żołnierza zawodowego, zwana dalej "osobą uprawnioną", składa pisemny wniosek do dowódcy jednostki wojskowej o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
2. 
We wniosku osoba uprawniona składa oświadczenie w szczególności:
1)
o stopniu pokrewieństwa lub powinowactwa między osobą uprawnioną a osobą zmarłą lub braku takiego pokrewieństwa lub powinowactwa;
2)
wskazujące jej imię i nazwisko, zajmowane stanowisko służbowe oraz oznaczenie komórki wewnętrznej;
3)
o niewypłaceniu zasiłku pogrzebowego na podstawie odrębnych przepisów w związku ze śmiercią żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny.
§  3. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej pokrywa koszty pogrzebu żołnierza zawodowego w przypadku poniesienia wydatków, w szczególności na:
1)
zakup miejsca pochowania na cmentarzu, trumny lub urny albo kremację zwłok oraz wybudowanie nagrobka - w miejscowości wskazanej przez rodzinę, a jeżeli zmarły nie pozostawił rodziny - w miejscowości, w której zmarł, pełnił służbę lub zamieszkiwał;
2)
zorganizowanie pogrzebu i przeprowadzenie pochówku zmarłego - stosownie do warunków i zwyczajów przyjętych w miejscowości organizowania pochówku;
3)
zakup wieńców lub kwiatów;
4)
ogłoszenie nekrologu.
2. 
W przypadku gdy koszty pogrzebu żołnierza zawodowego są niższe od kwoty określonej w art. 466 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", a osoba uprawniona podjęła się budowy nagrobka zmarłego żołnierza zawodowego, dowódca jednostki wojskowej pokrywa koszty pogrzebu do kwoty określonej w art. 466 ust. 1 ustawy przez wypłatę tej osobie różnicy między wymienionymi kwotami, jeżeli złoży wniosek wskazujący jej imię i nazwisko, zajmowane stanowisko służbowe oraz oznaczenie komórki wewnętrznej, a w przypadku gdy osoba ta nie jest żołnierzem zawodowym - jej imię i nazwisko oraz numer PESEL.
3. 
Koszty pogrzebu są pokrywane niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów potwierdzających śmierć żołnierza zawodowego.
§  4. 
1. 
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci żołnierza zawodowego są:
1)
w przypadku gdy koszty pogrzebu poniosła osoba określona w art. 463 ust. 1 pkt 1 ustawy:
a)
odpis skrócony aktu zgonu żołnierza zawodowego,
b)
oryginały rachunków obejmujących zasadnicze koszty pogrzebu, w tym zakupu trumny lub urny albo kremacji zwłok i zakupu miejsca pochowania na cmentarzu;
2)
w przypadku gdy koszty pogrzebu poniosła osoba określona w art. 463 ust. 1 pkt 2 ustawy:
a)
dokumenty, o których mowa w pkt 1,
b)
oryginały rachunków obejmujących ogół kosztów rzeczywiście poniesionych.
2. 
Jako dowód poniesionych kosztów pogrzebu, na równi z rachunkami, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 lit. b, uznaje się również dokumenty wystawione na osobę uprawnioną potwierdzające koszty poniesione w związku z przeprowadzeniem pochówku, a także inne koszty poniesione stosownie do warunków i zwyczajów przyjętych w miejscowości organizowania pochówku, obejmujące w szczególności: zakup miejsca pochowania na cmentarzu, sprawienie posługi religijnej albo świeckiej, wybudowanie nagrobka, zakup odzieży żałobnej oraz organizację poczęstunku dla osób biorących udział w pogrzebie.
§  5. 
W przypadku, o którym mowa w art. 463 ust. 3 ustawy, dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku pogrzebowego jest odpis skrócony aktu zgonu żołnierza zawodowego.
§  6. 
1. 
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego są:
1)
odpis skrócony aktu zgonu członka rodziny żołnierza zawodowego, a w przypadku pogrzebu dziecka martwo urodzonego - zaświadczenie lekarza lub położnej, że dziecko urodziło się martwe;
2)
oryginały rachunków, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b lub pkt 2 lit. b.
2. 
Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
W sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobu dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 652 oraz z 2011 r. poz. 1316), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2043

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 18/09/2023
Data ogłoszenia: 28/09/2023
Data wejścia w życie: 13/10/2023