Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 5 stycznia 2012 r.
w sprawie Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór odznaki Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", zwanego dalej "Medalem", oraz miniatury odznaki Medalu, wzór wniosku o nadanie Medalu, wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu, tryb wydawania legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu i warunki wydawania jej duplikatu oraz sposób noszenia odznaki Medalu i miniatury odznaki Medalu.
§  2. 
1. 
Odznaka Medalu ma postać stylizowanego kwiatu. Średnica odznaki Medalu Złotego wynosi 70 mm, Srebrnego 55 mm i Brązowego 40 mm. W środkowej części awersu znajduje się nakładka ze stylizowanym orłem w koronie. W środkowej części rewersu jest umieszczona nakładka przedstawiająca twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych. Powyżej znajduje się półkolisty napis "Gloria Artis".
2. 
Odznaka Medalu jest wykonana z tombaku srebrzonego oksydowanego. Wewnętrzna część płatków kwiatu na awersie jest wypełniona emalią:
1)
zieloną - w przypadku Medalu Złotego;
2)
niebieską - w przypadku Medalu Srebrnego;
3)
wiśniową - w przypadku Medalu Brązowego.
3. 
Nakładki z orłem są wykonane w odznace:
1)
Medalu Złotego z metalu koloru złotego;
2)
Medalu Srebrnego z metalu koloru srebrnego;
3)
Medalu Brązowego z metalu koloru brązowego.
4. 
Odznaka Medalu Złotego jest zawieszona na wstążce o długości 680 mm i szerokości 50 mm, koloru zielonego z dwoma pionowymi paskami - białym i czerwonym szerokości 13 mm.
5. 
Odznaka Medalu Srebrnego jest zawieszona na wstążce o długości 60 mm i szerokości 35 mm koloru niebieskiego z dwoma pionowymi paskami - białym i czerwonym szerokości 5 mm.
6. 
Odznaka Medalu Brązowego jest zawieszona na wstążce o długości 55 mm i szerokości 35 mm koloru bordowego z dwoma pionowymi paskami - białym i czerwonym szerokości 5 mm.
7. 
Wzór graficzny odznaki Medalu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Odznaka miniatury Medalu jest jednostronnie tłoczona, patynowana (brązowiona), ma średnicę 17 mm i przedstawia, w zależności od stopnia Medalu, rewers Medalu Złotego barwiony zieloną farbą żywiczną, rewers Medalu Srebrnego barwiony niebieską farbą żywiczną albo rewers Medalu Brązowego barwiony wiśniową farbą żywiczną.
2. 
Odznaka miniatury Medalu jest zapinana na sztyft.
3. 
Wzór graficzny odznaki miniatury Medalu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
Wzór wniosku o nadanie Medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Legitymacja potwierdzająca nadanie odznaki Medalu jest wręczana osobie wyróżnionej wraz z odznaką Medalu i miniaturą odznaki Medalu.
2. 
Odbiór legitymacji potwierdza osoba wyróżniona, a w przypadku gdy osobą wyróżnioną jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej - jej przedstawiciel, własnoręcznym i czytelnym podpisem.
3. 
W przypadku gdy odznaka Medalu jest wręczana poza urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "ministrem", potwierdzenia odbioru legitymacji może również dokonać osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
4. 
Jeżeli osobą wyróżnioną jest osoba fizyczna, która nie może odebrać Medalu, potwierdzenia odbioru legitymacji dokonuje członek rodziny osoby wyróżnionej albo inna osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
§  6. 
1. 
Legitymacja potwierdzająca nadanie odznaki Medalu ma wymiary 152 mm x 107 mm. Na zewnętrznej stronie legitymacji wydrukowane jest godło państwa.
2. 
Wzór legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę Medalu Złotego nosi się na szyi, a odznakę Medalu Srebrnego, Medalu Brązowego oraz miniaturę odznaki Medalu nosi się na lewej stronie piersi.
2. 
W przypadku przyznania odznaki Medalu osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej odznaka Medalu i miniatura odznaki Medalu jest przechowywana w obiekcie stanowiącym jej siedzibę w sposób zapewniający należyty szacunek.
§  8. 
1. 
W przypadku zniszczenia lub utraty legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki Medalu, na wniosek osoby wyróżnionej, a w przypadku osoby fizycznej również na wniosek członka jej rodziny, wydaje się duplikat legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki Medalu.
2. 
Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do ministra.
3. 
Duplikat legitymacji wydaje się nieodpłatnie na druku według wzoru obowiązującego w dniu wydania oryginału legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki Medalu. Na drugiej stronie legitymacji należy umieścić wyraz "Duplikat", a na dole trzeciej strony dodać wyrazy "oryginał podpisał" i wymienić ministra, który podpisał oryginał legitymacji, oraz zamieścić datę i czytelny podpis przedstawiciela właściwej komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra wystawiającej duplikat legitymacji.
4. 
Odbiór duplikatu legitymacji potwierdza osoba wyróżniona, a w przypadku gdy osobą wyróżnioną jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej - jej przedstawiciel, własnoręcznym i czytelnym podpisem. W przypadku gdy osobą wyróżnioną jest osoba fizyczna, która nie może odebrać duplikatu legitymacji, odbiór potwierdza członek rodziny osoby wyróżnionej albo inna osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR MEDALU "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR MINIATURY MEDALU "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

Wniosek o nadanie Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE MEDALU "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz.U.2021.1951).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 20 lipca 2005 r. w sprawie nadawania Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (Dz.U.2005.149.1235), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.207.1230).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024