Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 20 maja 2020 r.
w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2019 r. poz. 1384) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwany dalej "ministrem", nie później niż w terminie 4 miesięcy przed upływem kadencji Rady Narodowego Centrum Nauki, zwanej dalej "Radą", albo terminu wymiany połowy jej składu, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Rady, zwanych dalej "kandydatami".
2. 
Ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów zawiera w szczególności:
1)
termin składania zgłoszeń kandydatów;
2)
sposób składania zgłoszeń kandydatów;
3)
wskazanie okresu przetwarzania danych osobowych kandydatów.
§  2. 
1. 
Podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695 i 875), posiadający kategorię naukową A albo A+, zwany dalej "podmiotem zgłaszającym", może zgłosić po jednym kandydacie reprezentującym każdą dyscyplinę naukową, w której podmiot ten posiada jedną z tych kategorii naukowych, z tym że nie więcej niż dwóch kandydatów w ramach jednej dziedziny nauki.
2. 
Organizacja reprezentująca środowisko naukowe, zwana dalej "organizacją zgłaszającą", może zgłosić dwóch kandydatów.
§  3. 
1. 
Zgłoszenie kandydata zawiera:
1)
wskazanie podmiotu zgłaszającego albo organizacji zgłaszającej;
2)
imię i nazwisko, stopień naukowy lub tytuł profesora oraz adres do korespondencji kandydata;
3)
wskazanie dyscypliny naukowej i dziedziny nauki reprezentowanych przez kandydata, zgodnych z oświadczeniem złożonym na podstawie art. 343 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
4)
opis dorobku naukowego i informacje o bieżącej aktywności naukowej kandydata;
5)
uzasadnienie.
2. 
Do zgłoszenia kandydata dołącza się oświadczenia tego kandydata o:
1)
wyrażeniu zgody na kandydowanie;
2)
spełnianiu wymagań określonych dla członka Rady w art. 15 ust. 4 pkt 2 i 3 oraz ust. 5 i 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki;
3)
znajomości wymagań określonych dla członka Rady w art. 15 ust. 4 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki.
§  4. 
1. 
Oceny formalnej i oceny merytorycznej zgłoszeń kandydatów dokonuje Zespół Identyfikujący Członków Rady, zwany dalej "Zespołem", na posiedzeniach.
2. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności:
1)
imiona i nazwiska uczestników posiedzenia;
2)
przyjęty porządek obrad;
3)
wynik oceny formalnej lub oceny merytorycznej.
§  5. 
1. 
Ocena formalna obejmuje sprawdzenie, czy zgłoszenie kandydata:
1)
zostało złożone:
a)
w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 1,
b)
przez podmiot zgłaszający albo przez organizację zgłaszającą;
2)
spełnia wymagania, o których mowa w § 3.
2. 
Zgłoszenia kandydatów:
1)
złożone po upływie terminu określonego w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 1,
2)
niespełniające wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b lub w § 3

- nie podlegają ocenie merytorycznej.

3. 
Na podstawie wyników oceny formalnej Zespół sporządza listę kandydatów, których zgłoszenia będą podlegały ocenie merytorycznej, zawierającą imię i nazwisko każdego kandydata, jego stopień naukowy lub tytuł profesora oraz wskazanie reprezentowanej przez niego dziedziny nauki i przekazuje tę listę ministrowi wraz z protokołem z posiedzenia.
4. 
Listę, o której mowa w ust. 3, minister zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej.
§  6. 
1. 
Ocena merytoryczna obejmuje analizę dorobku naukowego i bieżącej aktywności naukowej kandydatów.
2. 
Na podstawie wyników oceny merytorycznej Zespół sporządza listę, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki, zawierającą imię i nazwisko każdego kandydata, jego stopień naukowy lub tytuł profesora oraz wskazanie reprezentowanej przez niego dziedziny nauki.
3. 
Zespół sporządza listę w taki sposób, aby znaleźli się na niej przedstawiciele:
1)
różnych dziedzin nauki reprezentowanych przez kandydatów zamieszczonych na liście, o której mowa w § 5 ust. 3,
2)
różnych rodzajów podmiotów zgłaszających, których kandydaci zostali zamieszczeni na liście, o której mowa w § 5 ust. 3,
3)
organizacji zgłaszających, których kandydaci zostali zamieszczeni na liście, o której mowa w § 5 ust. 3

- i przekazuje ją ministrowi wraz z protokołem z posiedzenia.

§  7. 
W latach 2020 i 2022:
1)
uczelnia, która na podstawie art. 192 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669, z 2019 r. poz. 39 i 534 oraz z 2020 r. poz. 695 i 875) wstąpiła w ogół praw i obowiązków jej podstawowej jednostki organizacyjnej, która posiadała kategorię naukową A+ albo A,
2)
podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 4-6, 7 i 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, posiadający kategorię naukową A+ albo A

- może zgłosić dwóch kandydatów do Rady w dziedzinie nauki, do której należą dyscypliny naukowe, w których prowadzi działalność naukową.

§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 724).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 września 2010 r. w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki (Dz. U. poz. 1220), które utraciło moc z dniem 1 lipca 2019 r. zgodnie z art. 349 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669, z 2019 r. poz. 39 i 534 oraz z 2020 r. poz. 695 i 875).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024