Kontrola wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 22 czerwca 2017 r.
w sprawie kontroli wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Na podstawie art. 74 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres, warunki i tryb przeprowadzenia kontroli, o której mowa w art. 69 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zwanej dalej "ustawą", oraz wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzania kontroli w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, zwanych dalej "ośrodkami".
§  2. 
1. 
Kontrola może być:
1)
kompleksowa - w czasie której bada się całokształt działalności ośrodka w zakresie przeprowadzania egzaminów państwowych;
2)
problemowa - w czasie której bada się wybrane zagadnienia związane z przeprowadzaniem egzaminów państwowych;
3)
doraźna - w czasie której bada się wyłącznie zagadnienia wynikające ze złożonych skarg lub z pozyskanych informacji w zakresie przeprowadzania egzaminów państwowych.
2. 
W przypadku określonym w:
1)
art. 69 ust. 1 pkt 1 ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową lub problemową;
2)
art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową, problemową lub doraźną, w zależności od oceny przesłanek kontroli.
3. 
Kontrole planuje się w taki sposób, aby każdy ośrodek, co najmniej raz na 3 lata, podlegał kontroli kompleksowej.
§  3. 
1. 
Kontrola:
1)
kompleksowa oraz problemowa są przeprowadzane zgodnie z rocznym planem kontroli;
2)
doraźna jest przeprowadzana w przypadku wystąpienia okoliczności wskazujących na konieczność niezwłocznego przeprowadzenia kontroli w ośrodku.
2. 
Określając kolejność kontroli, w rocznym planie kontroli uwzględnia się:
1)
jako pierwsze - ośrodki, co do których analiza, o której mowa w art. 67 ust. 1 pkt 8 ustawy, wskazuje na nieprawidłowe działanie ośrodka;
2)
jako kolejne - ośrodki, w których podczas poprzedniej kontroli stwierdzono nieprawidłowości;
3)
pozostałe ośrodki.
3. 
Roczny plan kontroli uzupełnia się o kontrole kompleksowe lub problemowe ośrodków, co do których analiza, o której mowa w art. 67 ust. 1 pkt 8 ustawy, wskazuje na nieprawidłowe działanie ośrodka.
§  4. 
1. 
Kontrolę przeprowadza osoba upoważniona przez marszałka województwa, zwana dalej "osobą kontrolującą", na podstawie legitymacji służbowej i imiennego upoważnienia, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Imienne upoważnienie sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostawia się w kontrolowanym ośrodku, a drugi włącza się do akt kontroli.
§  5. 
Kontrola obejmuje, odpowiednio do zakresu określonego w § 2, sprawdzenie:
1)
spełniania wszystkich warunków niezbędnych do przeprowadzania egzaminów państwowych;
2)
prawidłowości prowadzenia dokumentacji związanej z przeprowadzaniem egzaminów państwowych;
3)
prawidłowości przeprowadzania części teoretycznej egzaminów państwowych;
4)
prawidłowości przeprowadzania części praktycznej egzaminów państwowych;
5)
spełniania przez egzaminatorów przeprowadzających egzaminy państwowe niezbędnych wymagań;
6)
pozostałej działalności ośrodka związanej z przeprowadzaniem egzaminów państwowych.
§  6. 
1. 
Osoba kontrolująca ustala stan faktyczny na podstawie dowodów zebranych w toku kontroli.
2. 
Dowodami zebranymi w toku kontroli są w szczególności zgromadzona dokumentacja, w tym fotograficzna lub audiowizualna, wyniki oględzin, przesłuchania świadków, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia.
§  7. 
1. 
Dowody zebrane w toku kontroli można zabezpieczyć na czas trwania kontroli, w szczególności w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie fałszowania dokumentów lub potwierdzania w dokumentach danych niezgodnych ze stanem faktycznym.
2. 
Zabezpieczenia dokonuje się w obecności dyrektora kontrolowanego ośrodka lub osoby przez niego upoważnionej przez pobranie dowodów za pokwitowaniem z kontrolowanego ośrodka i umieszczenie ich w siedzibie marszałka województwa w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych.
3. 
Pokwitowanie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazuje się kontrolowanemu ośrodkowi, a drugi włącza się do akt kontroli.
4. 
Dowody zebrane w toku kontroli oznacza się w sposób uniemożliwiający ich zamianę.
5. 
Zwolnienia dowodów zebranych w toku kontroli spod zabezpieczenia dokonuje marszałek województwa za pokwitowaniem. Zwolnione dowody zwraca się niezwłocznie kontrolowanemu ośrodkowi.
6. 
Na wniosek dyrektora kontrolowanego ośrodka wydaje się kopię zabezpieczonych dowodów zebranych wtoku kontroli.
§  8. 
1. 
Osoba kontrolująca może sporządzać kopie, odpisy, wydruki i wyciągi z dokumentów prowadzonych w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, w tym z zapisów, o których mowa w art. 54 ustawy.
2. 
Zgodność kopii, odpisów, wydruków i wyciągów z oryginałami potwierdza dyrektor kontrolowanego ośrodka lub osoba przez niego upoważniona. W przypadku odmowy potwierdzenia osoba kontrolująca sporządza odpowiednią adnotację na kopii, odpisie, wydruku lub wyciągu dokumentu.
§  9. 
Osoba kontrolująca może żądać od dyrektora kontrolowanego ośrodka lub osoby przez niego upoważnionej sporządzenia zestawień i obliczeń w zakresie objętym kontrolą.
§  10. 
1. 
Jeżeli konieczne jest ustalenie stanu faktycznego obiektów lub pojazdów albo przebiegu określonych czynności, osoba kontrolująca przeprowadza oględziny.
2. 
Marszałek województwa może dodatkowo upoważnić do wzięcia udziału w oględzinach osobę posiadającą specjalistyczną wiedzę w zakresie objętym oględzinami, w szczególności rzeczoznawcę w danej dziedzinie.
3. 
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół oględzin, który podpisują osoba kontrolująca oraz dyrektor kontrolowanego ośrodka lub osoba przez niego upoważniona, a w przypadku gdy w oględzinach brała udział osoba, o której mowa w ust. 2 - także ta osoba.
4. 
Skreślenia, poprawki, uzupełnienia oraz odmowę podpisania protokołu oględzin opisuje się w tym protokole.
5. 
Strony protokołu oględzin powinny być ponumerowane, a jeżeli protokół jest sporządzony w postaci papierowej - parafowane przez osoby podpisujące protokół.
6. 
Protokół oględzin sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazuje się kontrolowanemu ośrodkowi, a drugi włącza się do akt kontroli.
7. 
Oględziny mogą być utrwalone za pomocą urządzenia technicznego służącego do zapisu dźwięku lub obrazu. W takim przypadku osoby biorące udział w oględzinach powiadamia się o użyciu podczas oględzin takiego urządzenia.
§  11. 
Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazuje się kontrolowanemu ośrodkowi, a drugi włącza się do akt kontroli.
§  12. 
1. 
Zastrzeżenia, o których mowa w art. 69 ust. 5 ustawy, można wnieść w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
2. 
W przypadku wniesienia zastrzeżeń marszałek województwa podejmuje czynności zmierzające do ich wyjaśnienia.
3. 
W terminie 7 dni od dnia wniesienia zastrzeżeń marszałek województwa informuje w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, wnoszącego zastrzeżenia o ich uwzględnieniu w całości albo w części albo o ich nieuwzględnieniu.
§  13. 
1. 
Marszałek województwa niezwłocznie przekazuje dyrektorowi kontrolowanego ośrodka wystąpienie pokontrolne, a w przypadku wniesienia zastrzeżeń - w terminie 10 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w § 12 ust. 3.
2. 
W wystąpieniu pokontrolnym zawiera się syntetyczną ocenę kontrolowanego ośrodka, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości również uwagi i zalecenia pokontrolne.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR IMIENNEGO UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI W WOJEWÓDZKIM OŚRODKU RUCHU DROGOWEGO

............................................................ ..........................................

(organ wydający upoważnienie) (miejscowość, data)

Na podstawie art. 69 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978) upoważniam:

Panią/Pana .................................................................................................................................. ,

(imię i nazwisko osoby upoważnionej)

zatrudnioną(-nego) na stanowisku .............................................................................................. ,

(stanowisko służbowe i nr legitymacji służbowej)

do przeprowadzenia kontroli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w ....................... .

(miejscowość)

Kontrola będzie dotyczyć .......................................................................................................... .

(zakres kontroli)

Data rozpoczęcia kontroli: ............................................................................................................

Przewidywana data zakończenia kontroli: ...................................................................................

..................................................... ...............................................

(pieczęć okrągła organu (pieczęć i podpis osoby

wydającego upoważnienie)1) wydającej upoważnienie)1)

___________________

1) Pieczęć stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy upoważnienie jest wydawane w postaci papierowej.

1 Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 stycznia 2013 r. w sprawie kontroli wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (Dz. U. poz. 75), które na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. TJ. poz. 2281 oraz z 2016 r. poz. 2001) utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024