Wysokość opłat za czynności jednostek dozoru technicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 26 listopada 2010 r.
w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego

Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1125) zarządza się, co następuje:
§  1.  2
 Ustala się opłaty za czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego:
1)
z wyłączeniem czynności wykonywanych w elektrowni jądrowej, w wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
w elektrowni jądrowej, w wysokości określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  2. 
(uchylony).
§  3. 
(uchylony).
§  4. 
1. 
Ustala się opłaty za sprawdzenie kwalifikacji:
1)
kandydata na obsługującego lub konserwującego urządzenia techniczne (z wyłączeniem osób obsługujących urządzenia energetyczne) i wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego;
2)
osoby napełniającej zbiorniki przenośne lub zbiorniki transportowe oraz zbiorniki transportowe służące do napędu pojazdów i wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego;
3)
kandydata na spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza i wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego:
a)
na podstawie egzaminu uprawniającego (w przypadku spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza metali - dla jednej metody spajania),
b)
na podstawie egzaminu związanego z rozszerzeniem zakresu lub przedłużeniem ważności uprawnienia (w przypadku spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza metali - dla jednej metody spajania),
c)
za przedłużenie ważności każdego posiadanego uprawnienia, na podstawie przedłożonych zapisów dotyczących jakości wykonywanych prac, bez sprawdzenia kwalifikacji spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza;
4)
osoby wykonującej przeróbkę plastyczną lub obróbkę cieplną w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń, a także wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego, na zasadach określonych w art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym.
2.  3
 Opłaty za wystawienie duplikatu lub wymianę zaświadczenia kwalifikacyjnego obsługującemu, konserwującemu, napełniającemu, wykonującemu przeróbkę plastyczną lub obróbkę cieplną lub spawaczowi/operatorowi spawalniczemu/zgrzewaczowi/lutowaczowi urządzeń technicznych oraz poświadczenia dla zbiornika ciśnieniowego służącego do napędu pojazdu, w przypadku czynności wykonywanych przez jednostki dozoru technicznego, z wyłączeniem czynności wykonywanych w elektrowni jądrowej, ustala się w wysokości określonej w pkt 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
3.  4
 Opłaty za wystawienie duplikatu lub wymianę zaświadczenia kwalifikacyjnego osobom, o których mowa w ust. 2, w przypadku czynności wykonywanych przez jednostki dozoru technicznego w elektrowni jądrowej, ustala się w wysokości określonej w pkt 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1.  5
 Za czynności jednostek dozoru technicznego, o których mowa w ust. 2, ustala się stawkę za godzinę pracy, w wysokości określonej w pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Stawkę za godzinę pracy stosuje się w rozliczeniach za:
1)
przeprowadzenie odbioru technicznego i uzupełniającego urządzenia technicznego u wytwórcy, łącznie ze sprawdzeniem dokumentacji;
2)
przeprowadzenie badania odbiorczego i uzupełniającego urządzenia technicznego u eksploatującego, łącznie ze sprawdzeniem wymaganej dokumentacji;
3)
przeprowadzenie badania doraźnego - eksploatacyjnego urządzenia technicznego;
4)
uzgadnianie dokumentacji technicznej urządzenia w zakresie zgodności z przepisami i warunkami technicznymi dozoru technicznego;
5)
wykonanie czynności związanych z przeprowadzaniem postępowania uprawniającego przedsiębiorcę do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych oraz do wykonywania napraw, modernizacji i chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń;
6)
przeprowadzenie badania typu urządzenia technicznego oraz jego elementów;
7)
wykonanie czynności związanych z dopuszczaniem urządzenia technicznego do obrotu;
8)
przeprowadzenie specjalistycznych badań i ekspertyz dotyczących awarii urządzeń technicznych;
9)
przeprowadzenie badania urządzeń zabezpieczających, bez jednoczesnego badania urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu;
10)
przeprowadzenie odbioru technicznego materiałów hutniczych;
11)
przeprowadzenie badania diagnostyczno-ekspertyzowego;
12)
uznawanie technologii spawania, przeróbki plastycznej i obróbki cieplnej;
13)
uzgadnianie programów szkolenia osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne;
14)
wykonanie zastępczych badań lub czynności realizowanych w zamian za badania okresowe lub doraźne kontrolne w zakresie rewizji wewnętrznej oraz próby ciśnieniowej;
15)
uzgadnianie warunków technicznych dozoru technicznego.
3. 
Opłatę za czynności, o których mowa w ust. 2, oblicza się według stawki godzinowej, pomnożonej przez liczbę godzin zużytych w celu wykonania czynności (wraz z czasem dojazdu), oraz dolicza się koszty podróży służbowych.
4. 
Czas zużyty na wykonanie czynności składa się z czasu przeznaczonego na bezpośrednie wykonanie czynności jednostek dozoru technicznego oraz czynności przygotowawczo-zakończeniowych poza miejscem pracy zleceniodawcy.
5. 
Za czynności jednostek dozoru technicznego oblicza się i pobiera opłatę jak za dwie godziny, choćby te czynności trwały krócej.
6. 
Przy obliczaniu opłaty za czynności jednostek dozoru technicznego każdą rozpoczętą godzinę liczy się jako pełną.
§  5a.  6
1. 
Za czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego w elektrowni jądrowej określone w tabelach 1-4 załącznika nr 2 do rozporządzenia ustala się stawkę osobowo-godzinową w wysokości określonej w pkt 1 i 2 załącznika nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Opłatę za czynności, o których mowa w ust. 1, oblicza się według stawki osobowo-godzinowej, pomnożonej przez liczbę osób wykonujących czynność oraz przez liczbę godzin przeznaczonych na wykonywanie czynności (wraz z czasem dojazdu), oraz dolicza się koszty podróży służbowych.
§  6. 
1.  7
 Opłaty za czynności jednostek dozoru technicznego ulegają zwiększeniu z tytułu prac wykonywanych na zlecenie przedsiębiorcy :
1)
w niedziele, święta, dni wolne od pracy i w porze nocnej - o 100%;
2)
za granicą - o 50%.
2.  8
 Za przestoje w czasie wykonywania czynności jednostek dozoru technicznego, z przyczyn leżących po stronie zleceniodawcy, pobiera się opłatę według obowiązującej stawki za każdą pełną godzinę przestoju.
3. 
Za nieprzeprowadzone lub tylko częściowo przeprowadzone czynności jednostek dozoru technicznego z przyczyn leżących po stronie zleceniodawcy pobiera się pełną opłatę jak za zrealizowaną czynność według stawki przewidzianej dla danej czynności.
§  6a.  9
 Stawka osobowo-godzinowa opłaty za czynności wykonywane wewnątrz obudowy bezpieczeństwa reaktora, od chwili pierwszego osiągnięcia krytyczności przez reaktor, ulega zwiększeniu o 50 %.
§  7. 
1.  10
 Za wystawienie duplikatu księgi rewizyjnej urządzenia technicznego ustala się opłatę w wysokości określonej w pkt 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
1a.  11
 Za wystawienie duplikatu księgi rewizyjnej urządzenia lub urządzenia technicznego w elektrowni jądrowej ustala się opłatę w wysokości określonej w pkt 5 załącznika nr 2 do rozporządzenia.
2.  12
 Za wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych, dokonywania napraw lub modernizacji urządzeń oraz dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wykonywania chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń technicznych ustala się opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§  8. 
1.  13
 Za wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę zagranicznego do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych bądź dokonywania napraw urządzeń technicznych lub ich modernizacji, stanowiących przedmiot eksportu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wykonywania chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń technicznych ustala się opłaty w wysokości określonej w pkt 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2.  14
 Za wykonanie czynności jednostek dozoru technicznego, związanych z uprawnianiem przedsiębiorców zagranicznych, pobiera się opłatę za jeden dzień pracy komisji uprawniającej, w wysokości określonej w pkt 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia, przy czym przedsiębiorca zagraniczny pokrywa koszty przejazdu i zakwaterowania komisji.
3.  15
 Za wykonanie czynności jednostek dozoru technicznego na zlecenie przedsiębiorcy zagranicznego, innych niż wymienione w ust. 2, ustala się opłatę w wysokości określonej w pkt 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia, przy czym przedsiębiorca zagraniczny pokrywa koszty przejazdu i zakwaterowania.
§  8a.  16
 Przepisy § 4 ust. 1, § 5 ust. 4-6 oraz § 6 stosuje się w toku czynności jednostek dozoru technicznego wykonywanych w elektrowni jądrowej.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 17

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 18  

WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ JEDNOSTKI DOZORU TECHNICZNEGO Z WYŁĄCZENIEM CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH W ELEKTROWNI JĄDROWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr 2 19  

WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ JEDNOSTKI DOZORU TECHNICZNEGO W ELEKTROWNI JĄDROWEJ

1. Opłata za czynności jednostek dozoru technicznego wykonywane w elektrowni jądrowej obliczana jest według stawki osobowo-godzinowej uzależnionej od wymaganych kompetencji do wykonywanych czynności według tabel 1-4 i wynosi:

a) stawka osobowo-godzinowa 1 - 13,4 %,

b) stawka osobowo-godzinowa 2 - 11,1 %,

c) stawka osobowo-godzinowa 3 - 9,70 %,

d) stawka osobowo-godzinowa 4 - 9 %

- przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 288), ustalonego na dzień wykonania czynności. W okresie od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego do dnia ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, do obliczenia wysokości opłaty za czynności jednostek dozoru technicznego w elektrowni jądrowej stosuje się wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w roku ubiegłym.

2. Opłatę za czynności jednostek dozoru technicznego wykonywane w elektrowni jądrowej, które nie zostały wymienione w tabelach 1-4, oblicza się według stawki osobowo-godzinowej 3.

3. Ilekroć w załączniku jest mowa o "urządzeniach", rozumie się przez to urządzenia lub urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu w elektrowni jądrowej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, zwanej dalej "ustawą".

4. Opłata za wystawienie duplikatu lub wymianę zaświadczenia kwalifikacyjnego obsługującemu, konserwującemu, napełniającemu, wykonującemu przeróbkę plastyczną lub obróbkę cieplną lub spawaczowi/operatorowi spawalniczemu/zgrzewaczowi/lutowaczowi urządzeń wynosi: 65,00 zł.

5. Opłata za wystawienie duplikatu księgi rewizyjnej urządzenia lub urządzenia technicznego w elektrowni jądrowej wynosi: 146,50 zł.

Tabela 1

Lp. Czynności jednostek dozoru technicznego wykonywane w elektrowni jądrowej według stawki osobowo-godzinowej 1
1 Uzgadnianie warunków technicznych dozoru technicznego na podstawie art. 8 ust. 6 i 7 ustawy
2 Udział, nadzór lub prowadzenie specjalistycznych badań, ekspertyz i analiz, badań diagnostyczno-ekspertyzowych, w tym badań nieniszczących lub niszczących, z wyłączeniem czynności jednostek dozoru technicznego określonych w pozostałych punktach tabel 1-4 załącznika
3 Badania sprawdzające w zakresie układów, osprzętu zabezpieczającego, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz układów sterowania urządzeń
4 Uzgadnianie warunków technicznych kwalifikacji oraz badania kwalifikacyjne materiałów/urządzeń/komponentów/podsystemów/systemów
5 Uznawanie technologii wykonywania połączeń nierozłącznych, przeróbki plastycznej, obróbki cieplnej oraz innych technologii mających znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej
6 Badania odbiorcze urządzeń należących do dwóch najistotniejszych klas bezpieczeństwa
7 Badania odbiorcze urządzeń w zakresie układów lub urządzeń zabezpieczających, osprzętu zabezpieczającego, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz układów sterowania urządzeń - do czynności dolicza się odpowiednio czas i stawkę za badanie odbiorcze urządzeń
8 Okresowe, doraźne kontrolne i doraźne eksploatacyjne badania techniczne urządzeń należących do dwóch najistotniejszych klas bezpieczeństwa
9 Badania okresowe, doraźne kontrolne i doraźne eksploatacyjne urządzeń w zakresie układów lub urządzeń zabezpieczających, osprzętu zabezpieczającego, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz układów sterowania - do czynności dolicza się odpowiednio czas i stawkę za badanie wykonywane w lp. 8 w tabeli 1 albo lp. 6 w tabeli 2
10 Analiza zapisów "Z" oraz ich analiz przekazywanych lub udostępnianych przez eksploatującego z monitoringu, poboru, analizy próbek oraz innych działań eksploatującego określonych w planie zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń w elektrowni jądrowej (PZBFUEJ) wraz z działaniami podejmowanymi na podstawie powziętych informacji
11 Analiza informacji, o których mowa w art. 37c ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 1277), wraz z działaniami podejmowanymi na podstawie powziętych informacji
12 Czynności prowadzone w celu wyrażenia zgody na zmianę nastaw układów zabezpieczających lub osprzętu zabezpieczającego oraz jego połączeń z urządzeniem lub atmosferą
13 Czynności prowadzone w celu wyrażenia zgody na podnoszenie i przenoszenie osób przez urządzenia, które są zaprojektowane i wytworzone z przeznaczeniem do podnoszenia i przenoszenia ładunków
14 Przeprowadzenie badań specjalnych ustalonych w dokumentacji projektowej urządzenia
15 Nadzór nad realizacją porozumień i spełnienia wymagań, o których mowa w art. 21 ustawy
16 Czynności w ramach nadzoru i postępowania uprawniającego zakład
17 Nadzór nad technologiami wytwarzania, naprawy lub modernizacji

Tabela 2

Lp. Czynności jednostek dozoru technicznego wykonywane w elektrowni jądrowej według stawki osobowo-godzinowej 2
1 Uzgadnianie dokumentacji technicznej w zakresie wytwarzania
2 Zatwierdzanie materiałów w zakresie urządzeń przyporządkowanych do klas bezpieczeństwa
3 Badania urządzeń produkowanych seryjnie
4 Badania sprawdzające urządzeń należących do dwóch najistotniejszych klas bezpieczeństwa
5 Badania odbiorcze urządzeń pozostałych klas
6 Okresowe, doraźne kontrolne i doraźne eksploatacyjne badania techniczne urządzeń nieobejmujących dwóch najistotniejszych klas bezpieczeństwa
7 Obserwacja "O" okresowych czynności kontroli stanu technicznego urządzeń z reaktorami różnych typów (inspekcji, badań i prób funkcjonalnych) oraz monitoringu oraz innych działań eksploatującego określonych w PZBFUEJ, w tym prób funkcjonalnych, testów dyspozycyjności, kalibracji, czasów odpowiedzi oraz pozostałych działań zdefiniowanych w PZBFUEJ
8 Uzgadnianie zmiany zakresu zaplanowanych badań względem pierwotnie określonych w dokumentacji technicznej
9 Uzgadnianie i wykonywanie zastępczych badań lub czynności realizowanych w zamian za badania okresowe lub doraźne kontrolne w zakresie rewizji wewnętrznej oraz próby ciśnieniowej oraz inne działania przewidziane w PZBFUEJ
10 Opinie techniczne niezwiązane bezpośrednio z badaniami technicznymi
11 Uzgadnianie dokumentacji technicznej w zakresie modernizacji
12 Uzgadnianie planów prac likwidacyjnych oraz technicznych metod likwidacji urządzeń

Tabela 3

Lp. Czynności jednostek dozoru technicznego wykonywane w elektrowni jądrowej według stawki osobowo-godzinowej 3
1 Sprawdzenie wykonania określonych materiałów i elementów lub przeprowadzenie odbioru technicznego materiałów
2 Badania sprawdzające urządzeń pozostałych klas
3 Uzgadnianie dokumentacji technicznej w zakresie naprawy
4 Uzgadnianie wymagań technicznych dotyczących importu urządzenia oraz elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń
5 Nadzór inspektora nad wykonaniem złącza próbnego
6 Nadzór prac likwidacyjnych urządzeń

Tabela 4

Lp. Czynności jednostek dozoru technicznego wykonywane w elektrowni jądrowej według stawki osobowo-godzinowej 4
1 Obserwacja nastawiania oraz potwierdzanie nastawy zaworów bezpieczeństwa
2 Sprawdzenie kompletności i odpowiedniości przedłożonej dokumentacji (bez opinii technicznych dotyczących urządzeń podlegających dozorowi technicznemu)
1 Obecnie działem administracji rządowej - gospodarka kieruje Minister Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz.U.2015.1895).
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
4 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
5 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
6 § 5a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
7 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
8 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
9 § 6a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
10 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
11 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
12 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
13 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
14 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
15 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
16 § 8a dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
17 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 17 grudnia 2001 r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz.U.2001.153.1762), które utraciło moc z dniem 11 lipca 2010 r.
18 Załącznik nr 1 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
19 Załącznik Nr 2 dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.696 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość opłat za czynności jednostek dozoru technicznego.
Data aktu: 26/11/2010
Data ogłoszenia: 23/05/2016
Data wejścia w życie: 06/12/2010