Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lutego 2016 r.
w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej

Na podstawie art. 68 ust. 1a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.  1
 Rozporządzenie określa przypadki, szczegółowe zasady oraz normy otrzymywania umundurowania i wyekwipowania wojskowego przez żołnierzy czynnej służby wojskowej, zwanych dalej "żołnierzami", którzy odbywają lub pełnią:
1)
zasadniczą służbę wojskową;
2)
przeszkolenie wojskowe;
3)
terytorialną służbę wojskową rotacyjnie;
4)
ćwiczenia wojskowe;
5)
służbę przygotowawczą;
6)
okresową służbę wojskową;
7)
służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Rozdział  2

Zasady otrzymywania umundurowania i wyekwipowania

§  2. 
Uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania powstaje z dniem powołania lub wcielenia do czynnej służby wojskowej, nadania przydziału kryzysowego, wyznaczenia na stanowisko służbowe lub przystąpienia do wykonywania określonych czynności służbowych.
§  3. 
1. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie zgodnie z normami określonymi w zestawach.
2. 
Normy umundurowania i wyekwipowania w zestawach są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Podstawą do wydania żołnierzowi umundurowania i wyekwipowania jest rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa lub pełni czynną służbę wojskową, stwierdzający wyznaczenie go na stanowisko, a w przypadku powołania żołnierza w trybie alarmowym - karta powołania.
2. 
Podstawą do wydania umundurowania i wyekwipowania specjalistycznego jest rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa lub pełni czynną służbę wojskową.
3. 
Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz otrzymuje z magazynu jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostaje, lub w macierzystym pododdziale.
§  5. 
1. 
Przedmioty umundurowania i wyekwipowania wydane żołnierzowi wpisuje się do wkładki mundurowej do książeczki wojskowej.
2. 
Wykaz przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, o których mowa w ust. 1, wydawanych:
1)
żołnierzowi zasadniczej i okresowej służby wojskowej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
2)
absolwentowi szkoły wyższej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
3)
żołnierzowi służby przygotowawczej jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
4)
żołnierzowi rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
5) 2
 żołnierzowi terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
3. 
Pozostałe umundurowanie i wyekwipowanie, nieobjęte wykazami, o których mowa w ust. 2, żołnierz otrzymuje w macierzystym pododdziale. Przedmioty te ujmuje się w karcie indywidualnego wyposażenia i ewidencjonuje w książce mienia pododdziału.
§  6. 
1. 
Żołnierzowi przydziela się umundurowanie i wyekwipowanie do użytkowania na dany okres, zwany dalej "okresem używalności".
2. 
Okresu używalności nie stosuje się do umundurowania i wyekwipowania przysługujących żołnierzom pełniącym służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; nowe przedmioty przydziela się w miarę zużycia (zniszczenia).
3. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
na własność z chwilą wydania;
2)
na czas wykonywania określonych czynności służbowych.
§  7. 
Przedmioty umundurowania i wyekwipowania przechodzą na własność żołnierza - stosownie do uwag zawartych w poszczególnych zestawach załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie na czas wykonywania czynności służbowych z obowiązkiem ich zwrotu w przypadku:
1)
przeniesienia na inne stanowisko służbowe, na którym dany przedmiot nie przysługuje;
2)
zwolnienia z pełnienia obowiązków służbowych.
2. 
Żołnierz wykonujący różne czynności służbowe może otrzymywać przedmioty wymienione w różnych zestawach specjalistycznych, stosownie do specyfiki tych czynności.
§  9.  3
 Żołnierz zasadniczej służby wojskowej, żołnierz terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, żołnierz pełniący służbę przygotowawczą oraz żołnierz, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, powołany do zawodowej służby wojskowej zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem przedmiotów przechodzących na jego własność.
§  10. 
1. 
Żołnierz zwalniany z czynnej służby wojskowej zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem przedmiotów, które przechodzą na jego własność.
2. 
Umundurowanie i wyekwipowanie wpisane do wkładki mundurowej żołnierz zwraca do magazynu jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostawał w dniu zwolnienia.
3. 
Pozostałe umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz zdaje w macierzystym pododdziale.
4. 
W przypadku śmierci żołnierza otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie nie podlegają zwrotowi.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, podstawę rozliczenia stanowi rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) o skreśleniu żołnierza z ewidencji jednostki.
§  11. 
1. 
Żołnierz zwalniany z czynnej służby wojskowej przekazuje wkładkę mundurową organowi do spraw osobowych jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostawał w dniu zwolnienia.
2. 
Po zwolnieniu żołnierza z czynnej służby wojskowej wkładka mundurowa podlega zniszczeniu przez organ do spraw osobowych jednostki budżetowej.
§  12. 
Żołnierz rezerwy, z wyjątkiem tego, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, po ich odbyciu zwraca umundurowanie i wyekwipowanie wydane mu do użytkowania na czas ćwiczenia lub przeszkolenia, z wyjątkiem przedmiotów, które przechodzą na jego własność.
§  13. 
W przypadku śmierci żołnierza dowódca jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostawał, może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania wyjściowego lub polowego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak stopni.
§  14. 
Żołnierz przenoszony do jednostki wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych, w którym obowiązuje odmienny zestaw umundurowania, podlega przemundurowaniu i otrzymuje zestaw właściwy dla danego rodzaju Sił Zbrojnych.
§  15. 
Jeżeli żołnierz uzyskał uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania ujętych w innym zestawie, to umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
powtarzające się w obu zestawach - pozostawia się żołnierzowi, zaliczając poprzedni okres użytkowania;
2)
występujące tylko w poprzednim zestawie - podlegają zwrotowi;
3)
występujące tylko w nowym zestawie - uzupełnia się na przewidziany okres używalności.
§  16. 
1.  4
 Żołnierz zasadniczej służby wojskowej, absolwent szkoły wyższej, żołnierz terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, żołnierz służby przygotowawczej oraz żołnierz rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, przenoszony (oddelegowany) do innej jednostki wojskowej w celu pełnienia dalszej służby nie zwraca umundurowania i wyekwipowania ujętych we wkładce mundurowej do książeczki wojskowej.
2. 
Żołnierz rezerwy odbywający ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, z wyjątkiem żołnierza rezerwy, o którym mowa w ust. 1, przenoszony do innej jednostki wojskowej, zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie wydane w jednostce budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostawał.
3. 
Umundurowanie i wyekwipowanie, o których mowa w ust. 2, wpisuje się do przekazu mundurowego.
§  17. 
1. 
Żołnierz, który został tymczasowo aresztowany, zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie, które miał na sobie w momencie zatrzymania.
2. 
Żołnierz kierowany do odbycia kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu lub kary aresztu wojskowego zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem przedmiotów, które przeszły na jego własność.
3. 
Umundurowanie i wyekwipowanie, o których mowa w ust. 2, zwraca się do jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje.

Rozdział  3

Szczególne przypadki wydawania umundurowania i wyekwipowania

§  18. 
Berety i furażerki wydaje się żołnierzom stosownie do rodzaju wojsk, w którym pełnią służbę.
§  19. 
Okres używalności oznak jest równy okresowi używalności przedmiotu, na którym są noszone.
§  20. 
1. 
Żołnierzom w czynnej służbie wojskowej za przedmioty ujęte w zestawach określonych w załączniku nr 1 można wydawać przedmioty zamiennie.
2. 
Wykaz przedmiotów wydawanych zamiennie oraz okresy ich używalności są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  21. 
W umundurowaniu i wyekwipowaniu żołnierzy - kobiet w ciąży oraz żołnierzy o nietypowej budowie ciała można dokonać poprawek krawieckich lub uszyć je na miarę.
§  22. 
Żołnierzy w czynnej służbie wojskowej wyposaża się w niezbędną odzież roboczą, ochronną i zabezpieczającą, zapewniającą bezpieczeństwo i higienę podczas wykonywania obowiązków służbowych.
§  23. 
Żołnierzom rezerwy powołanym do odbycia ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa przysługują przedmioty ujęte w zestawach dla żołnierzy pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  24. 
Żołnierzy odbywających jednodniowe ćwiczenia i przeszkolenia wojskowe można nie wyposażać w umundurowanie i wyekwipowanie.
§  24a.  5
 W przypadku ponownego powołania żołnierza do odbywania lub pełnienia czynnej służby wojskowej, nowe przedmioty wydaje się po upływie okresu używalności przedmiotów wcześniej wydanych.
§  24b.  6
 W celu zabezpieczenia potrzeb szkoleniowych można wydawać żołnierzom przedmioty określone w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Organy właściwe w sprawach zaopatrywania

§  25. 
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, jest organem właściwym w sprawach zaopatrywania w umundurowanie oraz wyekwipowanie.
§  26. 
W przypadkach uzasadnionych względami sanitarnohigienicznymi, wymogami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub panującymi warunkami klimatycznymi Minister Obrony Narodowej może ustalić inne należności niż wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział  5

Przepisy epizodyczne, przejściowe, dostosowujące i końcowe  7

§  26a.  8
 Żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, wcielonym do tej służby przed dniem 1 stycznia 2019 r., w 2022 r. wydaje się mundury polowe i mundury polowe letnie w liczbie wskazanej w załączniku nr 1 do rozporządzenia i na okresy używalności wskazane w tym załączniku.
§  27. 
Do wydanych żołnierzowi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia umundurowania i wyekwipowania stosuje się okresy używalności, na jakie umundurowanie i wyekwipowanie zostały wydane.
§  28. 
Umundurowanie i wyekwipowanie otrzymane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nieujęte w załączniku nr 1 do rozporządzenia, nie podlega zwrotowi.
§  29. 
Żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zaopatruje się według norm umundurowania i wyekwipowania określonych dla żołnierzy pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  30. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz. U. poz. 812 oraz z 2012 r. poz. 1405).
§  31. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  9  

NORMY UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA

ZAŁĄCZNIK Nr  2  10  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI ZASADNICZEJ I OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3  11  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ABSOLWENTOWI SZKOŁY WYŻSZEJ I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4  12  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  5  13  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI REZERWY, KTÓREMU NADANO PRZYDZIAŁ KRYZYSOWY I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  6  14  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW WYDAWANYCH ZAMIENNIE ZA PRZEDMIOTY OKREŚLONE W ZAŁĄCZNIKU NR 1 DO ROZPORZĄDZENIA

ZAŁĄCZNIK Nr  7  15  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI PEŁNIĄCEMU TERYTORIALNĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ ROTACYJNIE I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  8  16  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW, KTÓRE MOŻNA WYDAWAĆ ŻOŁNIERZOM W CELU ZABEZPIECZENIA POTRZEB SZKOLENIOWYCH

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
2 § 5 ust. 2 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
4 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
5 § 24a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2019 r. (Dz.U.2019.2488) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2019 r.
6 § 24b dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
7 Rozdział 5 tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 2022 r. (Dz.U.2022.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2022 r.
8 § 26a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 marca 2022 r. (Dz.U.2022.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2022 r.
9 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2019 r. (Dz.U.2019.2488) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

10 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

11 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

12 Załącznik nr 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

13 Załącznik nr 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

14 Załącznik nr 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2019 r. (Dz.U.2019.2488) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

15 Załącznik nr 7:

- dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2019 r. (Dz.U.2019.2488) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

16 Załącznik nr 8 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2341) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024