Rejestr funduszy inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 grudnia 2016 r.
w sprawie rejestru funduszy inwestycyjnych

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1896 i 1948) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia rejestru funduszy inwestycyjnych, zwanego dalej "rejestrem", wzór tego rejestru oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru.
§  2.
Rejestr prowadzi się dla funduszy inwestycyjnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
§  3.
Sąd rejestrowy prowadzi rejestr w systemie informatycznym. Dla każdego funduszu inwestycyjnego, zwanego dalej "funduszem", prowadzi się oddzielną księgę rejestrową, dla której przyporządkowany jest odrębny numer.
§  4.
Księga rejestrowa składa się z następujących rubryk:
1)
rubryka pierwsza - numer kolejny wpisu;
2)
rubryka druga - nazwa, rodzaj, konstrukcja i typ funduszu, numer identyfikacyjny - REGON, a w przypadku: funduszu powiązanego - również nazwa, rodzaj i numer wpisu w rejestrze funduszu podstawowego; albo - gdy funduszem podstawowym jest fundusz zagraniczny - nazwa funduszu podstawowego wraz z informacją o wpisie funduszu podstawowego w odpowiednim rejestrze oraz nazwa spółki zarządzającej albo towarzystwa funduszy inwestycyjnych, wyznaczonych do zarządzania funduszem podstawowym; funduszu z wydzielonymi subfunduszami - nazwy utworzonych subfunduszy;
3)
rubryka trzecia - cel inwestycyjny i czas trwania funduszu, a w przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami cel inwestycyjny odrębnie dla każdego subfunduszu;
4)
rubryka czwarta - firma, siedziba i adres towarzystwa funduszy inwestycyjnych, sposób jego reprezentowania, numer wpisu towarzystwa do rejestru przedsiębiorców wraz z oznaczeniem sądu prowadzącego rejestr oraz firma, siedziba i adres spółki zarządzającej albo zarządzającego z UE - w przypadku gdy towarzystwo zawarło umowę, o której mowa odpowiednio w art. 4 ust. 1a albo 1b ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi;
5)
rubryka piąta - informacja o rozpoczęciu, zawieszeniu lub wznowieniu działalności przez radę inwestorów oraz lista jej członków, wzmianka o działaniu w funduszu zgromadzenia inwestorów;
6)
rubryka szósta - członkowie zarządu towarzystwa funduszy inwestycyjnych, prokurenci oraz pełnomocnicy, którym udzielono pełnomocnictwa ogólnego do reprezentowania funduszu;
7)
rubryka siódma - firma lub nazwa, siedziba i adres depozytariusza;
8)
rubryka ósma - wzmianka o statucie funduszu oraz jego zmianach, ze wskazaniem tych zmian;
9)
rubryka dziewiąta - liczba certyfikatów inwestycyjnych wszystkich emisji, nazwa serii oraz liczba certyfikatów inwestycyjnych danej serii (w przypadku funduszu inwestycyjnego zamkniętego);
10)
rubryka dziesiąta - informacja o przejęciu zarządzania funduszem ze wskazaniem umowy przejęcia i daty przejęcia zarządzania, o przekształceniu funduszu albo połączeniu funduszu (subfunduszu) ze wskazaniem sposobu przekształcenia albo połączenia, danych funduszu przekształconego albo danych funduszu (subfunduszu) przejmującego lub podmiotu powstałego w wyniku połączenia lub przekształcenia funduszu (subfunduszu) wraz z informacją o decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jeżeli była wymagana, ewentualnie o podjętej uchwale właściwego organu funduszu w przedmiocie przekształcenia lub połączenia, wzmianka o otwarciu likwidacji funduszu, dane likwidatorów oraz sposób reprezentacji likwidatora w przypadku, gdy likwidatorem jest inny podmiot niż towarzystwo funduszy inwestycyjnych;
11)
rubryka jedenasta - wzmianka o złożonym rocznym sprawozdaniu finansowym funduszu;
12)
rubryka dwunasta - data dokonania wpisu oraz imię i nazwisko sekretarza sądu dokonującego wpisu w systemie, o którym mowa w § 3;
13)
rubryka trzynasta - data wykreślenia funduszu z rejestru;
14)
rubryka czternasta - uwagi.
§  5.
Wzór księgi rejestrowej jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  6.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdego funduszu prowadzi się akta rejestrowe obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz dotyczące postępowania rejestrowego.
§  7.
1.
Dane zgromadzone w systemie informatycznym podlegają ochronie na podstawie odrębnych przepisów.
2.
System informatyczny posiada zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp osobom nieuprawnionym.
§  8.
W postępowaniu w sprawach o wpis do rejestru stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822, 1823, 1860, 1948 i 2138) o postępowaniu nieprocesowym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
§  9.
Wniosek o wpis do rejestru zawiera dane potrzebne do wypełnienia poszczególnych rubryk rejestru.
§  10.
1.
Sąd rejestrowy bada, czy zgłoszony wniosek i dołączone do niego dokumenty zgadzają się pod względem formy i treści z obowiązującymi przepisami prawa.
2.
Sąd bada, czy zgłoszone dane są zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości.
§  11.
Wykreślenie funduszu (subfunduszu) w wyniku połączenia lub przekształcenia funduszu (subfunduszu) oraz rejestracja funduszu powstałego w wyniku połączenia lub przekształcenia następuje w tej samej dacie.
§  12.
W postanowieniu zarządzającym wpis sąd określa treść wpisu oraz rubrykę księgi rejestrowej, do której wpis ma być dokonany.
§  13.
Sąd może w treści wpisu powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołane dokumenty uważa się za objęte treścią wpisu.
§  14.
Postanowienie zarządzające wpis uzasadnia się tylko na wniosek.
§  15.
1.
O wniesieniu apelacji od postanowienia zarządzającego wpis wpisuje się z urzędu wzmiankę w rubryce czternastej rejestru.
2.
Wzmianka, o której mowa w ust. 1, ulega wykreśleniu po prawomocnym zakończeniu postępowania.
§  16.
1.
W przypadku uchylenia postanowienia zarządzającego dokonanie wpisu sąd z urzędu zarządza jego wykreślenie.
2.
W przypadku zmiany postanowienia zarządzającego dokonanie wpisu sąd z urzędu zarządza odpowiednią zmianę tego wpisu.
§  17.
Każdy może, pod nadzorem sekretarza sądowego, przeglądać rejestr oraz złożone do akt dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz otrzymywać zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru.
§  18.
W sprawach o wpis wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  19.
1.
Rejestr funduszy inwestycyjnych prowadzony na podstawie przepisów dotychczasowych przejmuje rejestr prowadzony na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
Fundusze wpisane do rejestru na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia otrzymują kolejne numery wpisu.
§  20.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru funduszy inwestycyjnych, wzoru tego rejestru oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach o wpis do rejestru funduszy (Dz. U. poz. 2294).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

KSIĘGA REJESTROWA

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024