Moc obowiązująca Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 28 października 2016 r.
w sprawie mocy obowiązującej Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o ratyfikacji Protokołu Poprawek z dnia 14 kwietnia 2005 r. do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r. (Dz. U. poz. 1136) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 23 grudnia 2010 r. ratyfikował wyżej wymieniony protokół.
Zgodnie z art. XXI ust. 3 Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r. 1 , protokół wchodzi w życie w stosunku do wszystkich stron, w tym również w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 8 listopada 2016 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że stronami powyższego protokołu stają się:

Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna

Królestwo Arabii Saudyjskiej

Republika Argentyńska

Związek Australijski

Ludowa Republika Bangladeszu

Królestwo Belgii

Federacyjna Republika Brazylii

Republika Chile

Chińska Republika Ludowa 2

Republika Cypryjska

Królestwo Danii

Republika Estońska

Republika Finlandii

Republika Francuska

Republika Grecka

Królestwo Hiszpanii

Republika Indii

Islamska Republika Iranu

Irlandia

Republika Islandii

Japonia

Kanada

Państwo Katar

Republika Korei

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

Republika Kuby

Republika Łotewska

Królestwo Marokańskie

Meksykańskie Stany Zjednoczone

Księstwo Monako

Republika Mozambiku

Królestwo Niderlandów

Republika Federalna Niemiec

Królestwo Norwegii

Nowa Zelandia

Islamska Republika Pakistanu

Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei

Republika Peru

Rzeczpospolita Polska

Republika Portugalska

Republika Południowej Afryki

Federacja Rosyjska

Republika Słowenii

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki

Stany Zjednoczone Ameryki

Syryjska Republika Arabska

Królestwo Szwecji

Republika Tunezyjska

Ukraina

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Republika Włoska

Ponadto podaje się do wiadomości, że przy składaniu dokumentów ratyfikacyjnych lub zatwierdzenia niżej wymienione państwa złożyły następujące zastrzeżenia lub deklaracje:

Republika Argentyńska

"Republika Argentyńska nie uznaje się za zobowiązaną do stosowania mechanizmu rozstrzygania sporów, o którym mowa w art. 17 wersji znowelizowanej Konwencji."

"La République Argentine ne se considére pas obligèe par le mécanisme de règiement des différends de l'Article 17 de la versión consolidée de la Convention."

"Republika Argentyńska stoi na stanowisku, że prawo przystąpienia do Konwencji przez państwa niebędące członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych, o którym mowa w art. 20 pkt b wersji znowelizowanej Konwencji, może mieć zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy status państwa wnioskodawcy nie jest zakwestionowany w kontekście sporu o suwerenność."

"Pour la République Argentine la faculté d'adhésion d'États non-members de l'Organisation des Nations Unies prévue dans l'article 20 paragraphe b) de la version consolidée de la Convention, ne peut seulement s'exercer que lorsque la condition d'État du postulant n'est pas remise en question dans la contexte d'un différend de souveraineté."

Chińska Republika Ludowa 3

"Art. 16. Protokołu nie jest wiążący dla Chińskiej Republiki Ludowej."

"Article 16 of the Protocol is not binding on the Peoples Republic of China."

Republika Federalna Niemiec

"Republika Federalna Niemiec oświadcza, że będzie stosowała art. 18 Protokołu poprawek do Konwencji z dnia 3 maja 1967 r. o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, a zatem również art. XXI zmienionej Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej jedynie wówczas, gdy spełnione będą warunki niezbędne do ich zastosowania w odniesieniu do Konstytucji Republiki Federalnej Niemiec."

"La République fédéral d'Allemagne déclare qu'elle appliquera Particle 18 du protocole portant amendement a la Convention du 3 mai 1967 relative à l'Organisation hydrographique internationale et, par conséquent, l'article XXI de la nouvelle version de la Convention sur l'Organisation hydrographique internationale uniquement lorsque les conditions nécessaires á leur application pour la constitution de la République fédérale d'Allemagne seront remplies."

1 Tekst Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., został ogłoszony w Dz. U. z 1973 r. poz. 78.
2 Protokół stosuje się również do dwóch Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej: Hongkongu i Мakau.
3 Zastrzeżenia złożone przez Chińską Republikę Ludową do artykułu 16 stosuje się również do dwóch Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej: Hongkongu i Makau.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1982

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.
Data aktu: 28/10/2016
Data ogłoszenia: 08/12/2016
Data wejścia w życie: 08/12/2016