Moc obowiązująca Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 28 października 2016 r.
w sprawie mocy obowiązującej Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o ratyfikacji Protokołu Poprawek z dnia 14 kwietnia 2005 r. do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r. (Dz. U. poz. 1136) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 23 grudnia 2010 r. ratyfikował wyżej wymieniony protokół.
Zgodnie z art. XXI ust. 3 Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r. 1 , protokół wchodzi w życie w stosunku do wszystkich stron, w tym również w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 8 listopada 2016 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że stronami powyższego protokołu stają się:

Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna

Królestwo Arabii Saudyjskiej

Republika Argentyńska

Związek Australijski

Ludowa Republika Bangladeszu

Królestwo Belgii

Federacyjna Republika Brazylii

Republika Chile

Chińska Republika Ludowa 2

Republika Cypryjska

Królestwo Danii

Republika Estońska

Republika Finlandii

Republika Francuska

Republika Grecka

Królestwo Hiszpanii

Republika Indii

Islamska Republika Iranu

Irlandia

Republika Islandii

Japonia

Kanada

Państwo Katar

Republika Korei

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

Republika Kuby

Republika Łotewska

Królestwo Marokańskie

Meksykańskie Stany Zjednoczone

Księstwo Monako

Republika Mozambiku

Królestwo Niderlandów

Republika Federalna Niemiec

Królestwo Norwegii

Nowa Zelandia

Islamska Republika Pakistanu

Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei

Republika Peru

Rzeczpospolita Polska

Republika Portugalska

Republika Południowej Afryki

Federacja Rosyjska

Republika Słowenii

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki

Stany Zjednoczone Ameryki

Syryjska Republika Arabska

Królestwo Szwecji

Republika Tunezyjska

Ukraina

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Republika Włoska

Ponadto podaje się do wiadomości, że przy składaniu dokumentów ratyfikacyjnych lub zatwierdzenia niżej wymienione państwa złożyły następujące zastrzeżenia lub deklaracje:

Republika Argentyńska

"Republika Argentyńska nie uznaje się za zobowiązaną do stosowania mechanizmu rozstrzygania sporów, o którym mowa w art. 17 wersji znowelizowanej Konwencji."

"La République Argentine ne se considére pas obligèe par le mécanisme de règiement des différends de l'Article 17 de la versión consolidée de la Convention."

"Republika Argentyńska stoi na stanowisku, że prawo przystąpienia do Konwencji przez państwa niebędące członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych, o którym mowa w art. 20 pkt b wersji znowelizowanej Konwencji, może mieć zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy status państwa wnioskodawcy nie jest zakwestionowany w kontekście sporu o suwerenność."

"Pour la République Argentine la faculté d'adhésion d'États non-members de l'Organisation des Nations Unies prévue dans l'article 20 paragraphe b) de la version consolidée de la Convention, ne peut seulement s'exercer que lorsque la condition d'État du postulant n'est pas remise en question dans la contexte d'un différend de souveraineté."

Chińska Republika Ludowa 3

"Art. 16. Protokołu nie jest wiążący dla Chińskiej Republiki Ludowej."

"Article 16 of the Protocol is not binding on the Peoples Republic of China."

Republika Federalna Niemiec

"Republika Federalna Niemiec oświadcza, że będzie stosowała art. 18 Protokołu poprawek do Konwencji z dnia 3 maja 1967 r. o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, a zatem również art. XXI zmienionej Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej jedynie wówczas, gdy spełnione będą warunki niezbędne do ich zastosowania w odniesieniu do Konstytucji Republiki Federalnej Niemiec."

"La République fédéral d'Allemagne déclare qu'elle appliquera Particle 18 du protocole portant amendement a la Convention du 3 mai 1967 relative à l'Organisation hydrographique internationale et, par conséquent, l'article XXI de la nouvelle version de la Convention sur l'Organisation hydrographique internationale uniquement lorsque les conditions nécessaires á leur application pour la constitution de la République fédérale d'Allemagne seront remplies."

1 Tekst Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., został ogłoszony w Dz. U. z 1973 r. poz. 78.
2 Protokół stosuje się również do dwóch Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej: Hongkongu i Мakau.
3 Zastrzeżenia złożone przez Chińską Republikę Ludową do artykułu 16 stosuje się również do dwóch Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej: Hongkongu i Makau.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1982

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.
Data aktu: 28/10/2016
Data ogłoszenia: 08/12/2016
Data wejścia w życie: 08/12/2016