Przydziały kryzysowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 kwietnia 2015 r.
w sprawie przydziałów kryzysowych

Na podstawie art. 99a ust. 13 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 144 i 529) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb nadawania, zmiany i uchylania przydziałów kryzysowych;
2)
wzór karty przydziału kryzysowego.
§  2. 
1. 
Przydział kryzysowy nadaje, zmienia i uchyla wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące żołnierza rezerwy, w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, w której znajduje się stanowisko służbowe, którego przydział ten dotyczy.
2. 
Przydział kryzysowy jest nadawany żołnierzowi rezerwy lub żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej na stanowisko służbowe, określone w etacie jednostki wojskowej i odpowiadające specjalności wojskowej oraz kwalifikacjom posiadanym przez tego żołnierza.
3. 
Kartę przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień doręcza żołnierzowi rezerwy, który zawarł kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, niezwłocznie po otrzymaniu egzemplarza tego kontraktu.
4. 
W przypadku osobistego stawiennictwa żołnierza rezerwy na wezwanie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", wojskowy komendant uzupełnień doręcza żołnierzowi kartę przydziału kryzysowego, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
5. 
Jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, do której żołnierzowi rezerwy nadano przydział kryzysowy.
6. 
Wojskowy komendant uzupełnień, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia żołnierzowi rezerwy karty przydziału, zawiadamia pracodawcę żołnierza o nadaniu temu żołnierzowi przydziału kryzysowego.
7. 
Nadanie przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej tego żołnierza.
8. 
Wzór karty przydziału kryzysowego określa załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
W przypadku gdy żołnierz rezerwy odmówi przyjęcia karty przydziału kryzysowego albo w celu przyjęcia tej karty nie stawi się na wezwanie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, w terminie określonym w wezwaniu i bez uzasadnienia przyczyny, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz wykonuje obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
§  4. 
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego lub zawiadomienia, o którym mowa w § 3, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy albo wygaśnięcia kontraktu.
§  5. 
1. 
Doręczenie karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe może nastąpić za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywają się te ćwiczenia.
2. 
W celu doręczenia karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywają się te ćwiczenia, za potwierdzeniem odbioru, trzy egzemplarze karty przydziału kryzysowego.
3. 
Potwierdzenie odbioru zawiera informację o liczbie egzemplarzy karty przydziału kryzysowego oraz jej serię i numer.
4. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której odbywają się ćwiczenia wojskowe, niezwłocznie po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego, jednak nie później niż w ostatnim dniu odbywania tych ćwiczeń, doręcza pierwszy jej egzemplarz żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe, a drugi egzemplarz włącza do akt sprawy.
5. 
Po doręczeniu karty przydziału kryzysowego dowódca jednostki wojskowej, w której odbywają się ćwiczenia wojskowe, przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień trzeci egzemplarz karty przydziału kryzysowego, na którym żołnierz rezerwy odbywający ćwiczenia wojskowe potwierdził jej odbiór.
6. 
W przypadku odmowy przyjęcia w określonym terminie karty przydziału kryzysowego przez żołnierza rezerwy odbywającego ćwiczenia wojskowe lub braku możliwości jej doręczenia dowódca jednostki wojskowej, w której odbywają się te ćwiczenia, zwraca niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień wszystkie egzemplarze karty przydziału kryzysowego.
§  6. 
1. 
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 99a ust. 9 pkt 2-6 ustawy, dowódca jednostki wojskowej przesyła do wojskowego komendanta uzupełnień wniosek o zmianę przydziału kryzysowego wraz z uzasadnieniem.
2. 
W przypadku rozformowania jednostki wojskowej dowódca jednostki wojskowej może ograniczyć uzasadnienie wniosku o zmianę przydziału kryzysowego do stwierdzenia konieczności zmiany tego przydziału w związku z rozformowaniem jednostki wojskowej. Do wniosku dowódca jednostki wojskowej dołącza pisemną zgodę żołnierza rezerwy na wykonywanie obowiązków na stanowisku służbowym w innej niż dotychczasowa jednostce wojskowej.
3. 
W przypadku gdy o zmianę przydziału kryzysowego wnioskuje żołnierz rezerwy, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku, przesyła ten wniosek wraz z aktami sprawy i adnotacją o propozycji jego rozpatrzenia wojskowemu komendantowi uzupełnień.
4. 
Zmiana przydziału kryzysowego, o ile nie dotyczy stanowisk służbowych określonych w kontrakcie, wymaga uprzedniej zmiany kontraktu.
5. 
Decyzję o zmianie przydziału kryzysowego lub o odmowie zmiany przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień doręcza stronom w trybie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, albo w trybie określonym w art. 39 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.). Do doręczeń decyzji o zmianie przydziału kryzysowego oraz decyzji o odmowie zmiany przydziału kryzysowego stosuje się przepisy § 2 ust. 4-7, § 3 i § 4 oraz § 5 ust. 1, 5 i 6.
§  7. 
1. 
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 99a ust. 11 ustawy, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie informuje w formie pisemnej o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.
2. 
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 99a ust. 12 pkt 1-5 i pkt 7 ustawy, dowódca jednostki wojskowej występuje do wojskowego komendanta uzupełnień z udokumentowanym wnioskiem o uchylenie przydziału kryzysowego lub wyraża w tym zakresie zgodę na piśmie.
3. 
W przypadku, o którym mowa w art. 99a ust. 12 pkt 6 ustawy, wniosek o uchylenie przydziału kryzysowego żołnierz rezerwy składa do wojskowego komendanta uzupełnień za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której posiada nadany przydział kryzysowy.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie przesyła do wojskowego komendanta uzupełnień wraz ze swoim stanowiskiem w tej sprawie.
§  8. 
W celu potwierdzenia zaistnienia przesłanki do uchylenia przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień może zobowiązać żołnierza rezerwy do złożenia pisemnych wyjaśnień i odpowiednich dokumentów.
§  9. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień niezwłocznie po dniu, w którym decyzja w sprawie uchylenia przydziału kryzysowego stała się ostateczna, zawiadamia o tym fakcie pracodawcę żołnierza rezerwy.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, po dniu, w którym decyzja o uchyleniu przydziału kryzysowego stała się ostateczna, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt uchylenia przydziału kryzysowego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w tej jednostce.
3. 
Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt uchylenia przydziału kryzysowego.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

MON - Mu/....

Seria ............................... Nr ..........................

..............................................................................

(pieczęć wojskowego komendanta uzupełnień)

.................., dnia .................. r.

KARTA PRZYDZIAŁU KRYZYSOWEGO

Na podstawie art. 99a ust. 4 i 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym

obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 144, z późn. zm.):

Pan(i) ......................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imiona i nazwisko)

syn/córka, ......................................................, Nr PESEL _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

(imię ojca)

posiadający(-ca) książeczkę wojskową ..................................... w dniu ......................................

(seria, numer) (data)

zawarł(a) kontrakt ............................../....................... na wykonywanie obowiązków w ramach

(seria, numer)

Narodowych Sił Rezerwowych.

Wyżej wymienionemu żołnierzowi rezerwy nadaje się przydział kryzysowy w .................

.......................................................................................................................................................

(numer/nazwa i adres jednostki wojskowej)

na ..................................................................................................................................................

(stanowisko lub funkcja oraz nr specjalności wojskowej, pododdział)

na okres od dnia ....................................................... do dnia .......................................................

(okres, na który nadano przydział kryzysowy)

Łączny dotychczasowy okres posiadania przez wyżej wymienionego żołnierza rezerwy

przydziałów kryzysowych wynosi ...............................................................................................

(okres w latach, miesiącach, dniach)

POUCZENIE

Utrata karty przydziału kryzysowego nie zwalnia żołnierza rezerwy z wykonywania

obowiązków wynikających z nadania tego przydziału. O utracie karty przydziału

kryzysowego należy niezwłocznie zawiadomić właściwego wojskowego komendanta

uzupełnień.

Od karty przydziału kryzysowego przysługuje odwołanie do Szefa Wojewódzkiego

Sztabu Wojskowego w ...................................... w terminie czternastu dni od dnia otrzymania

karty, za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ................................ .

..................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis)

(odcisk

pieczęci)

Otrzymują:

egz. nr 1 – .................................................................................

(żołnierz rezerwy)

egz. nr 2 – Wojskowy Komendant Uzupełnień w ....................

egz. nr 3 – Dowódca Jednostki Wojskowej ..............................

Potwierdzam odbiór karty przydziału kryzysowego ....................................................................

.......................................................................................................................................................

(data, nazwisko, imiona i podpis przyjmującego)

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2010 r. w sprawie przydziałów kryzysowych (Dz. U. Nr 76, poz. 497 oraz z 2011 r. Nr 63, poz. 328), które na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024