Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Legislacji, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 stycznia 2015 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Legislacji, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Legislacji, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi położone na rzecz legislacji, w tym za osiągnięcia:
1)
związane z wykonywaniem zadań legislacyjnych w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
2)
w pracy naukowej i badawczej dotyczącej zagadnień legislacji;
3)
w działalności szkoleniowej w zakresie legislacji.
§  2. 
1. 
Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2)
Szefa Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
Szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
Przewodniczącego Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów;
6)
Prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
2. 
Ministrowie, kierownicy centralnych organów administracji, wojewodowie oraz organy jednostek samorządu terytorialnego mogą zgłaszać kandydatury osób zasłużonych dla legislacji podmiotom określonym w ust. 1.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług, w tym osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi medal w kształcie niepełnego owalu o wysokości i szerokości 38 mm, górą z obustronnym uskokiem będącym płaszczyzną szerokiego uszka, wykonany w metalu, srebrzony i oksydowany. Przez tkwiące w uszku kółko przechodzi drugie, do zawieszenia odznaki na wstążce. Na stronie licowej widnieje wydłużona tarcza o fakturowanej powierzchni z gładkim znakiem paragrafu, ze skośnie położonym na nim, symbolicznie go kreślącym, wyobrażeniem pióra gęsiego. Tarcza z zaznaczoną krawędzią, ujęta wypukłą wstęgą z wypukłym napisem majuskułowym "ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI". Na stronie odwrotnej, gładkiej z zaznaczoną krawędzią, znajduje się pięciowierszowy, wypukły majuskułowy napis: "LEGES AB OMNIBUS INTELLEGI DEBENT", a poniżej niego inicjały z wklęsłych liter "RP".
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 38 mm, w kolorze ciemnoniebieskim, bramowanej symetrycznie po brzegach połączonymi prążkami białym i czerwonym, każdy szerokości 2 mm, z trzema biegnącymi przez środek białymi prążkami szerokości 2 mm w odstępach 1 mm, przy czym skrajne prążki przebiegają w odległości 11 mm od prążków po brzegach.
3. 
Miniaturka odznaki o wymiarach 18 x 18 mm podobnie wykonana jak odznaka, przedstawia jej stronę licową bez zawieszenia. Strona odwrotna gładka ze sztyftem i zapięciem zaciskowym.
4. 
Wzór odznaki wraz ze wstążką oraz wzór miniaturki są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Osoba wyróżniona odznaką otrzymuje nadaną jej odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie oraz miniaturkę.
2. 
Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza Prezes Rady Ministrów lub osoba przez niego upoważniona.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  9. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Rządowe Centrum Legislacji.
§  10. 
W razie utraty odznaki, miniaturki lub dyplomu potwierdzającego jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odpowiednio odznaki, miniaturki lub dyplomu, za zwrotem kosztów ich wytworzenia.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Prezes Rządowego Centrum Legislacji.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR
WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI1)

1. Imię (imiona) i nazwisko kandydata
2. Nr PESEL 3. Imię ojca
4. Data i miejsce urodzenia 5. Poprzednie nazwiska (w przypadku zmiany)
6. Nazwa jednostki, w której kandydat jest (był) zatrudniony lub pełni (pełnił) obowiązki albo zajmuje (zajmował) stanowisko związane z realizacją zadań w zakresie legislacji, prowadzi (prowadził) prace naukowe lub badawcze związane z legislacją albo prowadzi (prowadził) szkolenie w zakresie legislacji
7. Zajmowane stanowisko związane z wykonywaniem zadań legislacyjnych2)
8. Okres wykonywania zadań legislacyjnych
9. Uzasadnienie wniosku ze szczególnym uwzględnieniem opisu zasług dla legislacji, w tym osiągnięć
10. WNOSZĘ O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI
mp.
(miejscowość, data) (określenie podmiotu występującego z wnioskiem)
11. Adnotacje o sposobie załatwienia wniosku

_________________________

1) Wypełnić drukowanymi literami lub maszynowo, czcionka nie mniejsza niż 10 pkt.

2) Wypełnić w przypadku kandydata pozostającego w stosunku pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI ZE WSTĄŻKĄ ORAZ WZÓR MINIATURKI

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI

wzór

Opis:

karta formatu A4 koloru ecru (RGB 255:255:220), wizerunek orła naniesiony metodą suchego tłoczenia

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Legislacji, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.
Data aktu: 27/01/2015
Data ogłoszenia: 09/02/2015
Data wejścia w życie: 10/02/2015