Uprawnienia do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych.

USTAWA
z dnia 11 września 2015 r.
o uprawnieniach do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych

Art.  1.

Ustawa określa uprawnienia do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych, utworzonego na podstawie ustawy z dnia 21 kwietnia 1988 r. o Funduszu Wczasów Pracowniczych (Dz. U. Nr 11, poz. 84 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85), zwanego dalej "Funduszem", oraz zasady ich realizacji.

Art.  2.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
mieniu Funduszu - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.) należące do Funduszu według stanu na dzień 31 sierpnia 1997 r.;
2)
Spółce - należy przez to rozumieć spółkę działającą pod firmą "Fundusz Wczasów Pracowniczych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością", wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000041798;
3)
udziałach w Spółce - należy przez to rozumieć udziały w spółce działającej pod firmą "Fundusz Wczasów Pracowniczych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością", wpisanej do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000041798, pokryte wkładem niepieniężnym w postaci mienia Funduszu;
4)
reprezentatywnych organizacjach związkowych - należy przez to rozumieć utworzone przed dniem wejścia w życie ustawy ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe, spełniające kryteria, o których mowa w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. poz. 1240).
Art.  3.
1.
Reprezentatywnym organizacjom związkowym przysługują uprawnienia do nabycia na współwłasność łączną mienia Funduszu.
2.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przysługują od dnia:
1)
31 sierpnia 1997 r. - w przypadku reprezentatywnych organizacji związkowych istniejących w tym dniu;
2)
stwierdzenia reprezentatywności na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.) lub ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego - w przypadku reprezentatywnych organizacji związkowych powstałych po dniu 31 sierpnia 1997 r.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie wpływają na istniejące w dniu 31 sierpnia 1997 r. prawa osób trzecich do składników mienia Funduszu.
Art.  4.
1.
Z dniem wejścia w życie ustawy:
1)
mienie Funduszu staje się własnością Spółki;
2)
reprezentatywne organizacje związkowe nabywają udziały w Spółce na współwłasność łączną;
3)
dotychczasowi posiadacze udziałów w Spółce nie mogą wykonywać wynikających z nich praw.
2.
Dane podmiotów ujawnionych w księdze udziałów, jako wspólnicy Spółki, którzy objęli lub nabyli udziały w Spółce podlegają wykreśleniu z urzędu.
3.
Zarząd Spółki składa sądowi rejestrowemu w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy podpisaną przez wszystkich członków zarządu informację o liczbie i wartości nominalnej udziałów w Spółce ze wzmianką o ustanowieniu współwłasności łącznej udziałów w Spółce.
4.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie wpływa na prawa reprezentatywnych organizacji związkowych do dochodzenia roszczeń wobec osób trzecich z tytułu uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1, do składników mienia Funduszu, które były przedmiotem obrotu w okresie od dnia 31 sierpnia 1997 r. do dnia wejścia w życie ustawy.
5.
Przekształcenie uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1, we współwłasność łączną udziałów w Spółce, skutkuje powstaniem po stronie reprezentatywnych organizacji związkowych roszczeń wobec podmiotów wykonujących prawa z udziałów w Spółce o wydanie pożytków lub innych korzyści uzyskanych przez te podmioty w okresie wykonywania przez nie praw z udziałów w Spółce do dnia wejścia w życie ustawy.
6.
Zarząd Spółki zwoła nadzwyczajne zgromadzenie wspólników z porządkiem obrad dotyczącym w szczególności zmian w umowie Spółki oraz zmian liczebnych i osobowych w zarządzie i radzie nadzorczej Spółki, którego termin nie będzie późniejszy niż 20 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Art.  5.
1.
Do współwłasności łącznej udziałów w Spółce stosuje się przepisy art. 200, art. 205, art. 206, art. 208 i art. 209 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
2.
Do rozporządzania udziałami w Spółce oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
3.
Do czynności zwykłego zarządu udziałami w Spółce potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
4.
Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli jeden ze współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi innych współwłaścicieli.
5.
Współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z udziałami w Spółce na zasadach określonych w odrębnej umowie. W przypadku niezawarcia takiej umowy każdy ze współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie o stosunku w jakim współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z udziałami w Spółce mając na względzie interesy wszystkich współwłaścicieli.
6.
Pożytki i inne przychody z udziałów w Spółce przypadają współwłaścicielom na współwłasność łączną. Do współwłasności łącznej pożytków i innych przychodów z udziałów w Spółce stosuje się przepisy ust. 1-5.
Art.  6.
1.
W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy reprezentatywne organizacje związkowe, w drodze porozumienia, zniosą współwłasność łączną udziałów w Spółce oraz dokonają podziału między siebie udziałów w Spółce.
2.
W braku porozumienia, o którym mowa w ust. 1, Spółka ulega rozwiązaniu.
Art.  7.
1.
Do likwidacji Spółki z przyczyny określonej w art. 6 ust. 2, stosuje się przepisy rozdziału 6 w dziale I w tytule III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.), z wyjątkiem przepisu art. 276 § 1.
2.
Likwidatorami Spółki są osoby fizyczne lub osoba prawna ustanowieni przez reprezentatywne organizacje związkowe, w drodze porozumienia, najpóźniej w dniu bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w art. 6 ust. 1.
3.
W braku porozumienia, o którym mowa w ust. 2, likwidatorów ustanawia sąd.
Art.  8.
1.
Skarbowi Państwa nie przysługuje prawo do mienia Funduszu oraz udziałów w Spółce.
2.
Skarb Państwa nie odpowiada za roszczenia związane z mieniem Funduszu oraz udziałami w Spółce.
3.
Reprezentatywne organizacje związkowe, które nabyły udziały w Spółce na współwłasność łączną, na zasadach określonych w ustawie, odpowiadają solidarnie za roszczenia zgłoszone przez osoby trzecie związane z mieniem Funduszu do wartości mienia z dnia przejęcia przez reprezentatywne organizacje związkowe według cen z dnia zaspokojenia wierzyciela.
Art.  9.

Reprezentatywne organizacje związkowe wykonują prawa nabyte na podstawie przepisów ustawy w sposób zapewniający pracownikom zrzeszonym w innych organizacjach związkowych oraz pracownikom niezrzeszonym w żadnym związku zawodowym możliwość korzystania z mienia Funduszu na takich samych zasadach, jak pracownikom zrzeszonym w reprezentatywnych organizacjach związkowych.

Art.  10.

Wszelkie czynności podejmowane przez reprezentatywne organizacje związkowe, które nabyły udziały w Spółce na współwłasność łączną, na zasadach określonych w ustawie, podejmowane w postępowaniach sądowych lub postępowaniach przed organami administracji publicznej w celu realizacji określonych w ustawie uprawnień lub roszczeń reprezentatywnych organizacji związkowych są wolne od wszelkich opłat sądowych lub administracyjnych.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1824

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Uprawnienia do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych.
Data aktu: 11/09/2015
Data ogłoszenia: 06/11/2015
Data wejścia w życie: 07/12/2015